فهرست
«سردار–طارمی»؛ مغضوبانی که محبوب شدند
«سردار–طارمی»؛ مغضوبانی که محبوب شدند

«سردار–طارمی»؛ مغضوبانی که محبوب شدند

 ۱- هر دو در ماه‌های گذشته، دوران سختی را داشتند. یکی با سر‌به‌هوایی در سفر باعث محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات شده بود و دیگری به خاطر نمایش در جام‌جهانی که به مذاق تماشاگران فوتبال خوش نیامده بود، از تیم ملی قهر کرد. یکی در شبکه‌های اجتماعی طعم تلخ فحاشی هواداران فوتبال را چشیده بود و دیگری در ازدحام هواداران روبه‌روی هتل تیم ملی به گوش خود شنیده بود که تماشاگران به او و خانواده‌اش ناسزا می‌گویند.

یکی به قطر رفت تا از این اجتماع خشمگین دور بماند و دیگری در جام جهانی روسیه به خاطر توهین دسته جمعی به مادری که در لابی هتل نشسته بود و همه چیز را می‌شنید از تیم ملی خداحافظی کرد. یکی مهدی طارمی بهترین استعداد گلزنی در چند فصل گذشته لیگ برتر و دیگری سردار آزمون بهترین گلزن تیم ملی در چند سال گذشته.

۲- دو مغضوبِ ماه‌های گذشته، به دو محبوب این روزهای تیم ملی تبدیل شده‌اند. دو ستاره تاثیر گذار که تا اینجای تورنمنت هفت گل از ۱۲ گل تیم ملی را به نام خود ثبت کرده‌اند. اگر آن پوکر چهار گله معز علی در آغاز تورنمنت نبود الان سردار آزمون پنج‌گله در رده اول جدول گلزنان برتر جام‌ملت‌های آسیا می‌ایستاد اما حالا گلزن قطری با آن چهار گلی که در بازی کره‌شمالی زد، با هفت گل از حالا نامش را به عنوان آقای گل تورنمنت روی کفش طلای مسابقات حک کرده. اما آیا آقای گلی هدف بزرگ سردار و طارمی در این تورنمنت بود؟ اگر هیچ‌یک از آنها به رده اول جدول گلزنان در امارات ۲۰۱۹، نرسد باید آنها را ناکام جام ملت‌ها دانست؟

۳- سردار آزمون با وجود شم بالای گلزنی در تیم ملی، در تیمِ کی‌روش همیشه درگیر وظایف تیمی بوده که سرمربی پرتغالی روی دوش شماره بیست تیمش گذاشته. اگر به جام جهانی ۲۰۱۸ برگردیم، یادمان می‌آید که سردار در سه بازی تیم‌ملی فدای تاکتیک دفاعی ایران شد و به خاطر وظایف دفاعی‌ که در آن بی‌نقص بود، از سوی هواداران نقد شد. یک بار دیگر فیلم بازی با پرتغال را تماشا کنیم یادمان می‌آید که سردار در آن بازی در تمام نود دقیقه مامور مهار کاروالیو هافبک بازی‌ساز رقیب بود؛ ماموریتی که براساس استراتژی دفاعی کی‌روش در آن تورنمنت بدون نقص انجام شد، اما حیف که تماشاگران هجومی‌ پسند ایران نه آن استراتژی دفاعی تیم را می‌پسندیدند، نه ماموریت دفاعی سردار به چشم‌شان آمد.

۴- تاکتیک دفاعی کی‌روش نقد‌های بی‌رحمانه در سال‌های گذشته همیشه نثار نیروهای هجومی تیم کی‌روش شده؛ نه‌تنها سردار که دیگر گلزنان تیم ملی برای حضور در آرایش یازده نفره تیم ملی پشت خط قرار می‌گیرند یا فرصت کمی به آنها داده می‌شود. استراتژی دفاعی تیم که باعث حضور هفت و گاهی هشت نیروی دفاعی در آرایش یازده تایی کی روش می‌شد، حالا در جام‌ملت‌های آسیا عوض شده. اگر پیش از این تاکتیک‌های کی‌روش در سال‌های گذشته محبوبیت مهاجمان تیم ملی را کشته، این بار در امارات ۲۰۱۹ استراتژی تیم هجومی شده و به کام گلزنان. ایران براساس درصد مالکیت بالای توپ و پرس پرفشار در زمان از دست دادن توپ به دنبال قهرمانی قاره است و این تاکتیک استعداد گلزنی مهاجمان را شکوفا کرده.

سردار، مهدی و کریم در پنج بازی روی هم هشت گل زده‌اند؛ سردار چهار گل، مهدی سه گل و کریم یک گل. این نشان می‌دهد برخلاف تورنمنت‌های گذشته که بدمن‌های تیمِ کی‌روش نیروهای هجومی تیم بودند، این بار جام، جامِ گلزنان است. اما گلزنان تیم در این بین یک بدشانسی کوچک داشته‌اند؛ آن پوکر چهارگله معز علی در بازی با کره شمالی که شانس آقای گلی را از تمام مهاجمان دیگر جام گرفت. کاری که اولگ سالنکو گلزن تیم ملی روسیه در جام جهامی ۱۹۹۴ بنیان‌گذار آن بود و با ۵ گل در بازی با کامرون آقای گل جام شد.

۵- آیا تندیس آقای گل تورنمنت بزرگ‌ترین هدف مهاجمان تیم ملی بود؟ حرکات مهاجمان تیم ملی از بازی اول تورنمنت نشان داده که جواب این سوال منفی است. شاید باید به خودمان یادآوری کنیم که مهم‌ترین گزینه تیم ملی از روز ابتدایی تورنمنت به گلزنی خودش فکر نکرده و به دنبال گلزنی تیم بوده. کافی است صحنه‌ پاس گل سردار به طارمی را در بازی با چین با دقت ببینیم. او در موقعیتی که تک به تک بود، توپ را برای طارمی فرستاد تا ریسک گلزنی تیم را کاهش دهد. با اینکه او می‌توانست کمی خودخواهانه‌تر شوت بزند تا «شاید» فاصله سه گله با صدر جدول گلزنان را کمتر کند، اما سردار گلزنی مهدی را به گلزنی خودش ترجیح داد. اتفاقی که به گلزنی تیم ختم شد تا هنر کی‌روش ثابت شود.

او که با ریسک زیاد در آرایش یازده نفره تیم دو مهاجم هدف را در کنار هم بازی داده، این دو را که پیش از این کاملا خودخواه بازی می‌کردند، به خدمت تیم د‌رآورده. این باعث شده که زوج سردار و طارمی غیر‌از هفت گلی که خودشان زده‌اند، سه پاس گل هم بدهند؛ آماری ویژه برای مهاجمانی که تا پیش از این تنها گلزنی بلد بودند.

۶- سردار آنقدر خودخواه بود که پس از پایان جام‌جهانی ۲۰۱۸ از تیم ملی خداحافظی کرد و طارمی آنقدر خودخواه بود که پرسپولیس را به خاطر رفت و برگشت بچگانه به ترکیه به ورطه محرومیت انداخت. اما این دو که به خاطر رفتار گذشته برای هواداران دوست داشتنی نبودند حالا به یک روح مشترک تبدیل شده‌اند.

دو مهاجم شماره هفده و بیست تیم که در بیشتر زمان مفید پنج بازی گذشته تیم ملی بیشتر از ده متر از هم فاصله نگرفتند تا فاصله تیم ملی به جام را به کمترین حد برسانند. شمار‌ه‌های ۲۰ و‌ ۱۷ شاید آقای گل جام ۲۰۱۹ نشوند اما ترکیب دو نفره آنها تا الان آقای گل است. آرایش دوتایی سردار و آزمون با هفت گل در کنار معز علی ایستاده. ترکیب دو نفره‌ای که حالا برای نیمه نهایی با ژاپن یکی از آنها را نداریم و تازه الان که طارمی را نداریم، فهمیدیم چقدر دوستش داشتیم و چقدر در تیم تاثیر‌گذار بود.

سازندگی

۱۵۴۷ ۲  
آی اسپورت
2019-01-27 00:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
گوزن نر
يكشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۱۳
حمایت کامل از سرمربیگری تیم ملی توسط برانکو بعد از رفتن کیروش را داریم.دوستان آنتی لنگ حتما در پیج وزیر ورزش به این موضوع تاکید کنن.چون برانکوی عزیز هم با اخلاقه و هم دانش زیادی داره.
۳ ۱
...
يكشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، ۱۲:۵۵
باهوش و متفکر کی بودی کیسه کش؟ وقتی میبینم تا این حد احمقین واقعا خداروشکر میکنم.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر