فهرست
تکذیب ادعای کی‌روش؛ چمن آزادی سالم است
تکذیب ادعای کی‌روش؛ چمن آزادی سالم است

تکذیب ادعای کی‌روش؛ چمن آزادی سالم است

آی اسپورت - شرایط نامناسبی که چمن ورزشگاه آزادی در دیدار ۲۴ آبان ماه تیم ملی فوتبال مقابل ترینیداد و توباگو داشت، بیشتر از خودِ ملی پوشان که در زمین بازی کردند با انتقادات کارلوس کی روش مواجه شد. این انتقادات حتی در گفتگوی او با روزنامه گاردین که بعد از بازی انجام شد نیز چندین بار مطرح شده بود.

البته شرایط نه چندان ایده آل و ظاهر نامناسب چمن آزادی از چشم هیچ کسی پنهان نمانده بود حتی افرادی که به عنوان تماشاگر در ورزشگاه حضور داشتند یا از طریق تلویزیون دیدار تیم های ایران و ترینیداد و توباگو را پیگیری می کردند اما آنچه بیشتر عصبانیت کی روش را موجب شد، ابهامی بود که در رابطه با وضعیت سلامت چمن آزادی برای او ایجاد شده بود طوریکه حتی گفته شد کی‌روش به خاطر مشکوک شدن به نوعی باکتری در زمین چمن آزادی، اقدام به ارسال آن برای آزمایش کرده است. اینکه کی‌روش دستور شستشوی ویژه استوک های ملی پوشان را داد هم دیگر موضوعی بود که در رابطه با انتقاد و ابهام او از شرایط و سلامت زمین چمن آزادی مطرح شد.

با وجود این صحبت ها و اقدامات از سوی سرمربی تیم ملی فوتبال، برگزاری مسابقات در ورزشگاه آزادی ادامه پیدا کرد. تیم های تهرانی و شهرستانی دیدارهای باشگاهی خود در ورزشگاه آزادی را پیگیری کردند و در مورد هیچ یک از آنها هم صحبتی مبنی بر مواجه شدن با مشکلی به خاطر مسائلی که کی روش به آنها اشاره کرده بود، مطرح نشد.

مسئولان ورزشگاه آزادی اما در عین حال پیگیر وضعیت چمن استادیوم یکصد هزار نفری این ورزشگاه بودند تا اطمینان حاصل شود که مشکلی از لحاظ آلودگی به باکتری یا هر مسئله زیان بار دیگری این زمین را تهدید نمی کند. طی این مدت علاوه بر بازدید مکرری که متخصصان و کارشناسان از زمین چمن داشتند و وضعیت آن را ارزیابی کردند، نمونه هایی از  چمن هم برای آزمایشگاه متخصص ارسال شد تا نتایج دقیق‌تری در رابطه با وضعیت زمین چمن به دست بیاید.

در این رابطه و نتایج به دست آمده خبرنگار مهر تلاش زیادی برای گفتگو با سرپرست مجموعه ورزشی آزادی داشت اما علی اکبر شعبانلو که درست پس از اقدامات مربوط به بازسازی و بهسازی آزادی، حکم مدیریت در این مجموعه را گرفت تاکنون از هرگونه اظهارنظر امتناع کرده است.

این در حالی است که مجموعه ورزشی آزادی از یکی دو سال پیش که سعید سوادی به دلیل بازنشستگی ترک پست کرد، معاون ورزشی هم ندارد. رفعتی مسئول چمن ورزشگاه آزادی هم اجازه صحبت با رسانه ها را ندارد چرا که با عنوان کردن همین مسئله از پاسخ به پرسش های خبرنگار مهر امتناع کرد.

در این میان مدیر روابط عمومی مجموعه ورزشی آزادی بر این تاکید دارد که نتایج آزمایش ها مشخص شده و هیچ مشکلی زمین چمن را تهدید نمی کند. اگر چه او مدعی است ارسال بخشی از زمین چمن آزادی به آزمایشگاه طبق یک روال عادی و پیش از اظهار نظرهای کی روش انجام شده بود!

سعید یوسف نیا در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: «همیشه و هرچند وقت یکبار نمونه ای از زمین چمن آزادی به آزمایشگاه ارسال می شود تا آلودگی های احتمالی آن تشخیص داده شود. آخرین بار هم قبل از دیدار ایران و ترینیداد و توباگو اقدام به انجام این کار شد نه اینکه بعد از بازی و به خاطر اظهارات کی روش چنین اقدامی انجام شده باشد. نتایج این مرحله از آزمایش مشخص شده است. خوشبختانه هیچ مشکلی زمین چمن را تهدید نمی کند.»

او در این رابطه و اینکه «آزمایش زمین چمن در کدام آزمایشگاه انجام شده است؟ آزمایشگاه داخلی یا خارجی؟»، گفت: «در این مورد نیازی به همکاری با آزمایشگاه خارجی نیست. آزمایشگاهی که بررسی و آنالیز وضعیت زمین چمن را انجام داده کاملا معتبر بوده و زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت دارد. این آزمایشگاه نتایج آنالیز را به صورت مکتوب و رسمی در اختیار عوامل مجموعه آزادی قرار داده است. نتایج آزمایش به طور کامل مثبت است و اصلا جای نگرانی نیست.»

مسئول روابط عمومی مجموعه ورزشی آزادی همچنین در مورد «کی روش و اقدامی که برای آزمایش زمین چمن انجام داده بود و اینکه آیا این کار انجام شده است؟»، گفت: «برداشت، حمل و انتقال بخشی از زمین چمن برای آزمایش یک کار حرفه ای است که باید کاملا اصولی انجام شود. مگر «الکی» است که کی روش بیاید و یک تکه از زمین چمن را بردارد و برای آزمایش آن اقدام کند. اصلا او صلاحیت این کار را ندارد که بخواهد برای آن اقدام کند.»

اینکه در مجموعه بزرگ و تاریخی آزادی به غیر از روابط عمومی، هیچ فرد مسئولی پاسخگو نیست آنهم در شرایطی که این مجموعه با هزینه میلیاردی برای فینال لیگ قهرمانان آسیا آماده شد اما بعد از همین دیدار با چنین  مسائل و ابهاماتی مواجه شد، انتقادی است که پرداختن به آن شاید در این مطلب نگنجد اما به هر حال شرایط آتی زمین چمن آزادی و اینکه در آغاز دوباره لیگ برتر چه وضعیتی خواهد داشت، تعیین کننده خیلی از مسائل خواهد بود.

پرسپولیس - پارس جنوبی آخرین دیداری بود که ۲۳ آذرماه در استادیوم یکصد هزارنفری آزادی برگزار شد. این ورزشگاه تا ۱۴ بهمن ماه که دیدار دو تیم پرسپولیس و پدیده برگزار می شود، میزبان هیج دیدار باشگاهی یا ملی نخواهد بود و قطعا این فاصله زمانی به اندازه‌ای هست که برای رسیدگی به وضعیت زمین چمن و نگهداری از آن کافی باشد.

گفته شده هر شب روی زمین چمن نایلون کشیده می شود تا با توجه به فصل سرما دچار یخ زدگی نشود. صبح ها هم نایلون برداشته می شود و اقدامات لازم برای آبیاری و کوددهی - در صورت نیاز - انجام می شود ضمن اینکه کارشناسان و متخصصان بازدهای متوالی از زمین چمن دارند تا در صورت مشاهده هر موردی، برای رسیدگی لازم اقدام شود.

مهر

۲    
آی اسپورت
2019-01-02 15:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر