فهرست
اولین بارمان نبود؛ AFC حق داشت
اولین بارمان نبود؛ AFC حق داشت

اولین بارمان نبود؛ AFC حق داشت

آی اسپورت – هواداران پرسپوليس، بي‌صبرانه منتظر روز سه‌شنبه، دوم خرداد بودند؛ براي اينکه به ورزشگاه آزادي بروند و از تيمشان در بازي حساس مرحله يک‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا مقابل لخويا حمايت کنند اما صبح ديروز، نامه‌اي از AFC به باشگاه پرسپوليس رسيد. پندار خمارلو، مدير روابط عمومي باشگاه پرسپوليس هم اين نامه را براي فدراسيون فوتبال ارسال کرد. اين نامه، حاوي يک حکم بود؛ حکمي که بر‌اساس آن، تماشاگران پرسپوليس از حضور در بازي با لخويا در بازي رفت مرحله يک‌هشتم پاياني ليگ قهرمانان آسيا 2017 محروم شده‌اند. به‌اين‌ترتيب، پرسپوليس بدون حمايت هواداران برابر تيم قطري قرار خواهند گرفت. اين اتفاق درحالي افتاده است که باشگاه پرسپوليس قيمت بليت‌هاي اين بازي را هم اعلام کرده بود! اما حالا اين بازي بايد بدون حضور هواداران و در ورزشگاه خالي از تماشاگر آزادي برگزار شود.

توضيحات مبهم باشگاه پرسپوليس

توضيح باشگاه پرسپوليس درباره دليل اين حکم چندان روشن نيست. سايت باشگاه، ديروز در خبري که دراين‌باره منتشر کرد، نوشت: «اين حکم در پي آن صادر شد که در بازي قبلي سرخپوشان، تعدادي از تماشاگران بدون توجه به هشدارها و تذکرهايي که داده شده بود، دست به اقداماتي زدند که در نهايت منجر به گزارش بخشي از آنها توسط ناظر مسابقه شد. در اين گزارش، استفاده از مواد آتش‌زا مورد توجه قرار گرفته بود. در نامه کنفدراسيون با اشاره به اينکه باشگاه پرسپوليس در سال 2015 به‌خاطر رفتارهاي مشابه تماشاگران خود با محروميت تعليقي روبه‌رو بوده است، آن حکم را پس از دو سال براي بازي با لخويا اعمال کرد.» قطعا نامه AFC اين‌قدر مبهم و کلي نبوده است. آنها حتما در نامه نوشته‌اند که اين تخلفات مربوط به کدام بازي‌ها بوده است اما روشن‌شدن اين نقاط ابهام هم کار سختي نيست. هر چند درباره تخلفات اين باشگاه در سال 2015 ابهاماتي وجود دارد.

آگيره، کار خودش را کرد

منظور از «بازي قبلي»، بازي پرسپوليس و الوحده امارات است؛ بازي‌اي که با پيروزي چهار بر دو پرسپوليس تمام شد و به لطف پيروزي الهلال عربستان بر الريان قطر، شاگردان برانکو به مرحله حذفي رسيدند. در اين بازي پرهيجان اتفاقات عجيبي افتاد. برخي از طرفداران پرسپوليس با انداختن نور ليزر روي صورت و چشم دروازه‌بان الوحده، او را از ابتداي بازي آزار دادند. در نيمه دوم هم که پرسپوليس گل‌هاي صعود را زد، اقدام به پرتاب اشيا مختلفي به داخل زمين کردند. خاوير آگيره، سرمربي الوحده هم که مي‌ديد تيمش از نظر فني، توانايي مقابله با پرسپوليس را ندارد از اين مسئله سوءاستفاده کرد. او در مقاطع مختلفي از بازي، اشيايي را که برخي از هوادارنماها به داخل زمين پرتاب کرده بودند، جمع مي‌کرد و به داور و ناظر بازي نشان مي‌داد. داور بازي البته در لحظه او را به آرامش دعوت مي‌کرد اما مشخص بود که ناظر بازي، اين مسائل را به AFC گزارش خواهد داد. اعتراضات زياد آگيره باعث شد او از زمين اخراج شود اما او در اين لحظات هم دست از شيطنت برنداشت و براي خروج از زمين تقريبا يک دور کامل دور ورزشگاه آزادي چرخيد تا بتواند مدارک بيشتري عليه پرسپوليس جمع کند. در آن لحظات اغلب ما به اين رفتارهاي آگيره مي‌خنديديم اما حالا مي‌بينيم که رفتارهاي موذيانه مربي مکزيکي الوحده، کار خودش را کرده است و حالا پرسپوليس بايد در يک بازي حساس که در آن، نياز شديدي به هوادارانش داشت بدون حامي بازي کند.

ماجراي سال 2015 چه بود؟

پرسپوليس سال 2015 با تيم‌هاي لخوياي قطر، النصر عربستان و بنيادکار ازبکستان همگروه بود. در بازي با بنيادکار که اتفاق خاصي نيفتاد. در بازي با لخويا هم شاهد جنجال و درگيري خاصي نبوديم. به نظر مي‌رسد منظور AFC از اتفاقات سال 2015 که باعث محروميت تعليقي پرسپوليس شده، بازي پرسپوليس و النصر عربستان بوده است. اين همان بازي معروفي است که با تک‌گل مهدي طارمي از روي نقطه پنالتي به سود پرسپوليس تمام شد. طارمي با يک ضربه چيپ فوق‌العاده دروازه النصر را باز کرد و شادي جنجال‌برانگيزي از خودش نشان داد. او دستش را روي گردن خودش گذاشت و اين‌طور القا کرد که سر حريف را بريده و کارشان را تمام کرده است. در طول اين بازي، بازيکنان دو تيم چندبار با هم درگير شدند. نتيجه اين درگيري‌ها هيجاني‌شدن هواداران پرسپوليس و پرتاب چند نارنجک و اشيای ديگر به داخل زمين بود. گويا قبل از بازي هم بازيکنان تيم عربستاني مشکلات زيادي براي رساندن خودشان به ورزشگاه داشتند. مسئولان تيم عربستاني همه اين اتفاقات را به ناظر بازي گزارش دادند و او هم ماجرا به AFC گزارش داد و در نتيجه AFC براي پرسپوليس، يک محروميت تعليقي در نظر گرفت؛ به اين معني که اگر اين تخلفات يک‌بار ديگر تکرار شود، پرسپوليس با محروميت حضور هوادارانش در ورزشگاه روبه‌رو خواهد شد. اتفاقي که با بي‌اخلاقي و شايد گفت خيانت برخي از هوادارانش در بازي با الوحده افتاد و حکم تعليقي AFC قطعي و لازم‌الاجرا شد.

اين اولين‌بارمان نبود

اتفاقي که در بازي پرسپوليس و الوحده افتاد، مسبوق به سابقه بود. در فروردين در جريان بازي تيم‌هاي ملي ايران و چين، کمک‌داور بازي توسط تماشاگران ايران، مضروب و بازي چند دقيقه‌اي متوقف شد. چيني‌ها بعد از بازي به AFC شکايت کردند و حتي خواستار اين شدند که بازي سه بر صفر به سود آنها شود اما AFC به جريمه نقدي کفايت کرد. قبل‌تر هم در بازي استقلال و السد قطر در مرحله پلي‌آف ليگ قهرمانان آسيا، مزاحمت‌هايي که با نور ليزر براي بازيکنان حريف ايجاد شد که باعث شد AFC براي استقلال جريمه نقدي در نظر بگيرد! البته همان روز که بازي پرسپوليس و الوحده امارات در ورزشگاه آزادي برگزار مي‌شد، در ورزشگاه الغدير اهواز هم بدرفتاري تماشاگران باعث شد بازي براي دقايقي متوقف شود. تعدد اين اتفاقات نشان مي‌دهد که مسئولان فدراسيون و نيروهاي امنيتي ورزشگاه‌ها، توانايي متوقف‌کردن اين جريان و برخورد با متخلفان را ندارند. کاري اصلا سخت به نظر نمي‌رسد چون برخي از عکس‌هايي که از بازي‌ها منتشر مي‌شود، دقيقا نشان مي‌دهد که چه کساني با ليزر براي بازيکنان مزاحمت ايجاد مي‌کنند؛ البته در اين ميان خود هواداران حاضر در ورزشگاه هم مقصرند که با متخلفان برخورد نمي‌کنند. به نظر مي‌رسد مقابله با اين اتفاقات، نياز به همکاري بيشتر فدراسيون، باشگاه‌ها و نيروهاي انتظامي دارد. درواقع اگر بخواهيم منصفانه نگاه کنيم، مقصر اصلي خود ما هستيم. مشابه اين اتفاقات در هيچ کدام از کشورهاي آسيايي نمي‌افتد اما در ايران به دفعات شاهد اين مسائل بوده‌ايم.

 

وقایع اتفاقیه

۱ ۴  
آی اسپورت
2017-05-18 11:32:00
نظر دهید

۴ نظر
sarvare longi
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۲:۱۸
تیتر لنگی سوزی بود
۲ ۲
6 & 4
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۳:۲۵
این شتریه که انشاالله در خونه اف سی کیسه دو زاری هم میخوابه برزو...
۴
سواری ولی روی چی خدا می دونه؟
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
خخخخ
۳
فرزاد
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۳:۰۴
یعنی اگه یه فدراسیون درستی داشتیم لنگیا اینقدر پررو نشده بودند چون این اولین بار نیست که هوادرای بی فرهنگ لنگ از این کارا میکنن حداقل تو بازیهای لیگ باید 10 بار بازیهاشون بدون تماشاگر برگزار میشد اما متاسفانه فدراسیون ما شده فدراسیون لنگ پلیس.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر