فهرست
من‌یونایتد-چلسی؛ اولین تجربه‌ مشترک روسای جوان
من‌یونایتد-چلسی؛ اولین تجربه‌ مشترک روسای جوان

من‌یونایتد-چلسی؛ اولین تجربه‌ مشترک روسای جوان

آی اسپورت - روس‌ها بدشان نمی‌آمد علاوه بر دستیابی به تسلیحات، جنگ قدرت، نفوذ در بین کشورهای دنیا، فناوری هسته‌ای، تصاحب زمین و آسمان و فضانوردی در مستطیل سبز هم بالاترین سطح هیجانشان را برای رقابت با امریکایی‌ها انتخاب کنند. رومن آبرامویچ قبل از اعراب ثروتمند و چینی‌ها به عنوان نماینده‌ روس‌ها پا به آوردگاه مهیج لیگ انگلیس گذاشت. مثل دنیای تسلیحات و جنگ قدرت و زمین و آسمان در فوتبال هم نماینده روس با «چپ» پر و انگیزه و آرزوهای بلند پا به رقابت با همتایان امریکایی‌اش گذاشت. در دوره حکمرانی بی چون و چرای منچستریونایتد، آبرامویچ روس با 140 میلیون پوند ضلع آبی لندن را به نام خودش کرد و گفت که برای قهرمانی این تیم در اروپا تمام سرمایه‌اش را خرج و به عبارتی همه کار خواهد کرد. همه‌ کارهای مالک روس با استخدام سرمربی قهرمان اروپا شروع شد و این نقطه آغاز جنگ آبی‌های لندن با قرمزهای منچستر بود. چلسی مورینیو 2 فصل پیاپی دست الکس فرگوسن را از جام خالی گذاشت تا چهارمین غول جزیره باشد و  2 قطبی آرسنال و منچستر را به کمک لیورپول به مربع قدرت در انگلیس تبدیل کند. حالا دیگر مدتی است با اضافه شدن تاتنهام و سیتی به این رقابت تعداد قدرت‌های مدعی از 4 به 6 ارتقا یافته و به این ترتیب در انگلیس برای لذت بردن از هیجان، برای دیدن رقابت‌های نفس‌گیر و کوری‌خوانی‌های ادامه‌دار و در نهایت برای دیدن خون و خونریزی و جنگ از نوع فوتبالی‌اش احتیاجی نداریم منتظر پیدا کردن تاریخ ال‌کلاسیکو و آرزو برای تقابل رئال و بارسا در عرصه‌های دیگر باشیم. اینجا و در انگلیس جنگ از اولین هفته شروع می‌شود. این بار در اولدترافورد و بین 2 سرمربی که شاگردان مورینیو و فرگوسن بودند. به عبارتی نبرد اساتید به شاگردان رسیده و منچستریونایتد و چلسی قرار است در قالبی جدید یکدیگر را در اولین جنگ بزرگ لیگ انگلستان ملاقات کنند

 

اوضاع 2 تیم

میهمان آبی‌پوش این نبرد، شیرینی به خدمت گرفتن ستاره جدیدش پولیشیچ را با تلخی محرومیت از2  پنجره انتقالات آمیخت تا دست سرمربی جوانش از بریز و بپاش‌های متداول کوتاه شود.آن‌ها علاوه بر این داوید لوئیز و ادن هازار را هم از دست دادند. این تمام مصیبت فرانکی محبوب نیمکت چلسی نیست، اگر بدانیم لوفتوس‌چیک، هودسون اودوی، رودیر و ویلیان هم مصدوم‌ هستند. به طور کل اردوی آبی‌ها اردوی امیدوارکننده‌ای نیست. خط حمله‌ای که روزی عرصه هنرنمایی دروگبا، آنلکا، مالودا و مهاجمین بزرگ دیگر بود در بازی یکشنبه و شاید بیش‌تر رقابت‌های این فصل بین آبراهام و ژیرو دست به دست خواهد شد.

در سوی مقابل شیاطین میزبان، اولین بار پیراهن گران‌ترین دفاع سابق دنیا را بر تن گران‌ترین دفاع حال حاضر دنیا می‌بینند. منچستر هر چقدر در جذب مهره‌های هجومی مثل فرناندز و اریکسن ناموفق بود، خط دفاع را مستحکم کرد و جذب هری مگوایر و فن‌بیساکا 2  موفقیت برای تیم سولسشائر به شمار می‌آید. مگوایر شماره 5 فردیناند را خواهد پوشید تا قوت قلب دخه‌آ باشد و از اشتباهات احتمالی لیندلوف جلوگیری کند. اریک بایی تنها مصدوم یونایتد است که به این زودی به میادین باز نخواهد گشت. در خط میانی و حمله هم با تثبیت مک‌تومینای در فصل گذشته و خرید دنی جیمز و فروش لوکاکو تغییراتی نسبت به فصل قبل خواهند داشت که به جز ریسک در مورد اعتماد مجدد به گل‌نزن‌های فصل قبل و از دست دادن لوکاکو، با تکیه بر سرعت چشم‌گیر جیمز جذاب به نظر می‌رسد.

 

تقابل روسای جوان و محبوب

شاید بزرگ‌ترین شباهت 2 تیم در این مقطع تقابل 2 ستاره خاطره انگیز سال‌های قبل روی نیمکت 2 تیم باشد. فرانکی محبوب آبی‌ها با محبوبیتش قمار بزرگی کرده و چلسی نه چندان خوش‌احوال را در میان ولخرجی رقبا به خدمت گرفته است؛ تصمیمی که می‌تواند سرنوشتی شبیه تیری آنری در موناکو برایش رقم بزند. با این حال سرمربی‌گری در استمفوردبریج و جانشینی بزرگانی چون ساری، کونته و مورینیو فرصتی نیست که وسوسه‌اش چشمان عقل جوان جویای نامی را ببندد و به ورطه هلاکت بفرستد. به نوعی هر 2 سرمربی یکی بلافاصله و دیگری با تاخیر جانشین مورینیو شده‌اند. سولسشائر هم در فصل گذشته شروع طوفانی و خاطره‌سازی در پاریس را با طلسم نبردن به پایان رساند. او باید امیدوار باشد پوندهایی که اد وودوارد برای تیمش خرج کرده و تور پیش‌فصل و شکست میلان در دیدار دوستانه، این طلسم را باطل کرده باشد. در غیر این صورت این جنگ در نیم فصل دوم شاید به شوخی هم شبیه نباشد.

با این همه منچستریونایتد و چلسی بعد از درخشش رقبا و خط و نشان کشیدن لیورپول و سیتی در روز اول اگر حرفی دارند باید در دیدار یکشنبه و جلوی چشم دوربین‌ها بزنند و با همه نابسامانی‌های 2 تیم این جنگ چه در این فصل و چه در آینده برای همیشه یک جنگ باقی خواهد بود. جنگی که یادآور جدال فیزیکی وین رونی و جان تری، تداعی کننده رقابت جذاب مورینیو و فرگوسن و زنده‌کننده خاطره سوپراستارهایی مثل دروگبا، فن‌پرسی، جو کول، فن‌درسار، چک، فردیناند، دزایی، ویدیچ، دیمین داف، روی کین، مایکل اسین، اسکولز، گیگز و ستاره‌های متعدد دیگری است که فوتبال و لیگ برتر به هنرنمایی آن‌ها مدیون شد. روز یکشنبه هر کجای منچستر تعطیل و خاموش باشد، سکوهای داغ اولدترافورد روشن و شعله‌ور خواهند بود.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-08-11 16:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر