فهرست
کشتن گربه در کوپای برزیلی
کشتن گربه در کوپای برزیلی

کشتن گربه در کوپای برزیلی

آی اسپورت - تیم ملی برزیل بر خلاف تصور بسیاری از کارشناس ها، راحت تر از حد تصور توانست از سد رقیب دیرینه اش یعنی آرژانتین در «سوپر کلاسیکو» عبور کرده و پس از 12 سال، به فینال کوپا آمه ریکا 2019 برسد.

پیش از این بازی، تصور می شد که روز سختی در انتظار برزیلی ها باشد و یاران لیونل مسی بتوانند برای سومین دوره پیاپی به فینال کوپا آمه ریکا برسند اما آرژانتین در این بازی، دقیقا به مانند یک «کبریت بی خطر» بود. درخشش گابریل ژسوس و روبرتو فیرمینو باعث شد تا «سلسائو» در هر نیمه، یک گل را به ثمر رسانده و صعود نسبتا ساده ای به فینال این تورنمنت را تجربه کند. ژسوس و فیرمینو هر کدام با یک گل و یک پاس گل، ستاره های بی چون و چرای این بازی بودند. البته در صحنه گل اول، هنر نمایی اصلی را دنی آلوس کاپیتان تیم ملی برزیل از جناح راست انجام داد ولی پاس گل و گل به نام های فیرمینو و ژسوس ثبت شد.

بازگشت کاسمیرو به خط هافبک و حضور او در کنار آرتور، صلابت خاصی به برزیل بخشیده بود. اسکالونی نیز برای دومین بازی پیاپی، از خوان فویث در پُست دفاع راست استفاده کرد ولی ضعف عمده آرژانتین در سمت چپ خط دفاعی بود و دنی آلوس نیز بارها از این ناحیه، نفوذ و سر انجام نیز زهر خود را ریخت. تصمیم لیونل اسکالونی برای استفاده از لیونل مسی در وینگر راست نیز جالب توجه بود زیرا مسی در دیدار مقابل ونزوئلا، به عنوان «یار شماره 10 یا بازیساز» ایفای نقش کرده بود. اسکالونی در این بازی نیز نشان داد که به لوتارو مارتینز بیشتر از سرخیو آگوئرو اهمیت می دهد زیرا مارتینز را در پُست مهاجم مرکزی قرار داد اما آگوئرو مجبور شد تا در نقش وینگر چپ بازی کند.

گابریل ژسوس و رؤیایی که قد کشید!

آرژانتین در این بازی، تحت تسلط حریف خویش بود و به جز یک یا دو موقعیت جدی در هر نیمه، عملا برنامه خاصی برای اداره بازی و حمله به دروازه تیم میزبان نداشت. اگر چه گابریل ژسوس بارها در طول برگزاری این تورنمنت، تحت فشار انتقادات رسانه های برزیلی قرار گرفته بود اما در این بازی بزرگ توانست گوشه ای از ارزش های خود را به معرض نمایش بگذارد. اوج شاهکار ژسوس در صحنه گل دوم بود که با یک استارت انفجاری عالی و کورس 71 متری با خوان فویث و نیکولاس اوتامندی، کُل سازمان دفاعی آرژانتین را به هم ریخت و یک لقمه حاضر و آماده را به روبرتو فیرمینو تحویل داد. حالا گابریل ژسوس در 22 سالگی، یکی از پخته ترین جوانان برخاسته از سرزمین قهوه و فوتبال است و به رؤیای دوران کودکی اش نزدیک و نزدیک تر می شود. او از کودکی آرزو داشت تا یک بازیکن فوتبال باشد و با همین رؤیا، نفس کشید و بزرگ شد. یک خالکوبی بر روی سینه اش انجام داده که در کنار تصویر یک توپ فوتبال، چنین جمله ای به چشم می خورد: «آنها مرا به یاد همه چیز می اندازند، از ابتدا و از دوستانی که استعداد بالایی در فوتبال داشتند اما در نهایت شکست خوردند، بدون این که شانسی به آنها داده شود». فلسفه او در زندگی این است که «باید ایمان زیادی داشت برای دستیابی به چیزی که می خواهی، باید جستجو کنی و خسته نشوی، با حجم عظیمی از ایمان و اراده!». برزیل روحیه و اعتماد به نفس بسیار بالایی داشت و همه بازیکن های این تیم در سرتاسر طول بازی، با تمام وجود دویده و جنگیده و لحظه ای از هدف خود دور نشدند.

البته آرژانتینی ها اعتقاد داشتند که داور طی دو صحنه مشکوک، از کمک داور ویدئویی (VAR) استفاده نکرد که از لحاظ رعایت اصول اخلاقی، بی طرفی و شفاف سازی یک عمل نادرست بود و در نتیجه نهایی بازی نیز تأثیر به سزایی گذاشت. حتی کلودیو تاپیا رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین نیز یک اعتراض نامه رسمی را به مقامات کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی نوشت. واقعیت این است که آرژانتینی ها از لحاظ فنی، حریف برزیل نشدند و این مسائل همیشه از سوی تیم های بازنده مطرح می شود تا بهانه ای برای توجیه شکست و یا فرار رو به جلو باشد.

مسی و پایان یک رؤیا؟

لیونل مسی پس از هشت ناکامی پیاپی در تورنمنت های پیاپی با پیراهن تیم ملی آرژانتین، این بار نیز طعم تلخ ناکامی را چشید. اگر چه نهمین سمفونی بهتوون، «سرود شادمانی» بود اما نهمین تلاش مسی برای فتح جام با «آلبی سلسته» حاصلی جز «اشک و فغان» به همراه نداشت. طبق معمول، بعد از هر ناکامی تیم ملی آرژانتین، شایعاتی مبنی بر وداع مسی با پیراهن آبی و سفید به گوش می رسد اما مسی پیش از شروع کوپا آمه ریکا 2019 گفته بود که می خواهد پیش از پایان دوران فوتبال خود، به هر تعداد دفعات ممکن تلاش می کند تا یک جام را به همراه تیم ملی به دست بیاورد. البته مسی پس از شکست مقابل برزیل، اعلام کرد که از نحوه بازی تیمش کاملا راضی است و بازیکن های آرژانتین بسیار عالی تلاش کردند. اکنون مسی 32 ساله هنوز هم این شانس را دارد تا در کوپا آمه ریکا 2020 که به میزبانی مشترک کلمبیا و آرژانتین برگزار خواهد شد، چه بسا که برای آخرین بار شانس خود را برای افتخار آفرینی با پیراهن «آلبی سلسته» بیازماید. شروع ناکامی های مسی در تیم ملی، از سال 2006 بود که او در 19 سالگی نتوانست به موفقیت چندانی در جام جهانی دست یابد. حسرت کسب جام طی 4 دوره جام جهانی و 5 دوره کوپا آمه ریکا برای مسی باقی ماند در حالی که او با پیراهن بارسلونا در تمام این سال ها، به هر نوع موفقیت ممکن دست پیدا کرده است. مسی در کوپا آمه ریکا 2019، فقط یک گل از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند و یک بار هم پایه گذار گل برای تیمش شد.

چالش های اسکالونی

پس از ناکامی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی 2018، فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گرفت تا این بار سکان هدایت تیم ملی بزرگسالان را به یک مربی جوان بسپارد. لیونل اسکالونی که پیش از این، کمک مربی تیم ملی بود، در ابتدا به عنوان سرمربی موقت و سپس دائمی با فدراسیون فوتبال قرارداد بست.

حاصل 14 حضور او روی نیمکت «آلبی سلسته» در بازی های رسمی و دوستانه، 8 برد، 2 مساوی و 4 باخت بوده است. تجربه پایین، عدم خلاقیت تاکتیکی و فقدان شخصیت کاریزماتیک اسکالونی بارها مورد نقد رسانه های آرژانتینی قرار گرفت و اغلب آنها این انتخاب فدراسیون را یک انتخاب نامناسب و از روی ناچاری (به علت مشکلات مالی) می دانستند. البته عملکرد آرژانتین در شروع این تورنمنت، چنگی به دل نزد ولی در ادامه شاهد افزایش کیفیت فنی و نتایج شاگردهای اسکالونی بودیم. پیروزی مقابل قطر و ونزوئلا، باعث امیدواری فراوان مردم آرژانتین شد اما یاران اسکالونی نشان دادند که زورشان به قدرت برزیلی ها نمی رسد. اگر چه عملکرد آرژانتین مقابل برزیل به رغم این شکست، نسبت به عملکرد آنها طی دو بازی نخست این تورنمنت، بسیار بهتر بود. اسکالونی اعتقاد داشت که باخت به برزیل، یک نتیجه عادلانه نبود اما واقعیت این است که هر نتیجه ای به جز پیروزی برزیل در این نبرد کلاسیک آمریکای لاتین، غیر عادلانه به نظر می رسید. تا چندی پیش، شایعاتی به گوش می رسید که کلودیو تاپیا رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین در صورت ناکامی در کوپا آمه ریکا 2019، اقدام به برکناری لیونل اسکالونی خواهد کرد ولی فعلا چنین تصمیمی دور از ذهن به نظر می رسد. البته نتیجه آرژانتین در مسابقه رده بندی مقابل شیلی که تکراری از دو فینال اخیر کوپا آمه ریکا است، قطعا تأثیر به سزایی در سرنوشت اسکالونی خواهد داشت. اسکالونی اعتقاد دارد که تیمش تمام تلاش خود را برای این مسابقات انجام داد و حرکت رو به جلویی داشت که برای آینده فوتبال آرژانتین بسیار مهم است.

 اسکالونی در بدو ورود به تیم ملی آرژانتین، تجربه بسیار کمی در عرصه مربیگری داشت و فقط یک بار به همراه تیم ملی زیر 20 ساله های آرژانتین به مقام قهرمانی در یک تورنمنت دوستانه به میزبانی اسپانیا رسیده بود. فقدان تجربه کافی و تلاش برای جلب رضایت مسی به بازگشت به تیم ملی، از جمله چالش های نخست اسکالونی در تیم ملی محسوب می شد. برخی تغییرات که اسکالونی در ترکیب تیم ملی به وجود آورد، مورد بحث و جدل فراوان واقع گردید. کنار گذاشتن چند چهره قدیمی از جمله خاویر ماسکرانو، گونسالو هیگوایین و مائورو ایکاردی و سپس نیمکت نشینی های گاه و بی گاه نیکولاس اوتامندی، آنخل دی ماریا و سرخیو آگوئرو، از جمله تصمیمات بحث بر انگیز سرمربی تیم ملی آرژانتین بود. همچنین او به چند چهره جوان مانند لوتارو مارتینز، جرمن پتزیا، رودریگو دی پل و جیووانی لو سلسو فرصت خود نمایی با پیراهن «آلبی سلسته» داد.

چالش های تیته

شاید بتوان بزرگ ترین چالش کوتاه مدت تیته سرمربی تیم ملی برزیل را فتح نهمین قهرمانی تاریخ کوپا آمه ریکا، امتداد رکورد شکست ناپذیری خانگی «قناری کوچک» در تاریخ کوپا آمه ریکا، امتداد کلین شیت در کلیه بازی های کوپا آمه ریکا 2019 و همچنین کسب نخستین قهرمانی یک تورنمنت بزرگ به عنوان سرمربی بزرگسال های «سلسائو» دانست. البته تیته یک بار نیز در المپیک 2014 ریو دو ژانیرو، مدال طلای رشته فوتبال را با تیم ملی زیر 23 سال های برزیل به دست آورده بود. فتح نخستین جام روی نیمکت تیم ملی برزیل و آن هم در ورزشگاه معظم و تاریخی ماراکانا، یک افتخار فراموش نشدنی برای تیته خواهد بود.

به قول تیته، بازیکنی که در ماراکانا بازی نکرده باشد، انگار که فوتبال را [هرگز] بازی نکرده است و مربی که در ماراکانا تمرین نکرده باشد، انگار که [هرگز] مربیگری نکرده است! حریف برزیل در بازی فینال کوپا آمه ریکا 2019، تیم قدرت مند و مخوف پرو است، همان تیمی که باعث حذف برزیل در مرحله گروهی کوپا آمه ریکا 2016، برکناری کارلوس دونگا و سپس انتصاب تیته به عنوان سرمربی «سلسائو»  شد. تیته پس از پیروزی مقابل آرژانتین در مسابقه رده بندی، توانست سی و دومین پیروزی خود روی نیمکت برزیل را پس از 41 مسابقه، جشن بگیرد. برزیل طی این 41 بازی، فقط 2 بار باخته و 7 بار نیز به نتیجه تساوی، رضایت داده است. آمار 90 گل زده و تنها 10 گل خورده، یک آمار اعجاب آور برای تیته و تیمش محسوب می شود. اگر چه هنوز تیته هیچ جامی را برای تیم ملی برزیل به دست نیاورده اما استراتژی ها و تصمیمات او توانسته تأثیرات بسیار مثبتی بر کیفیت و صلابت این تیم بگذارد.

البته هنوز هم برزیل از لحاظ سبک بازی دلچسب و مطلوب هواداران سخت گیر خود، به حد مطلوب نرسیده ولی دیگر آن تیم شکننده، بی نظم و بی روحیه دوران دونگا نیست و به تدریج به سوی رؤیای «ژوگو بونیتو» به پیش می تازد. اولین شکست تیته روی نیمکت برزیل، طی یک بازی دوستانه مقابل آرژانتین در سال 2017 بود که البته با پیروزی اخیر در مسابقه نیمه نهایی، انتقام آن شکست گرفته بود. اما بزرگ ترین و تلخ ترین شکست تیته را باید همان بازی تراژدیک مقابل بلژیک در جام جهانی 2018 دانست که تمامی دستاوردهای این مربی را خدشه دار کرد. ناکامی در جام جهانی 2018 باعث شد تا بسیاری از هواداران، آن نتایج رؤیایی و سبک بازی فوق العاده «سلسائو» پیش از شروع این جام و در مرحله انتخابی را فراموش کرده و تیته را به باد انتقاد بگیرند اما فتح کوپا آمه ریکا، کمترین پاداش برای جبران زحمات و کارهای بزرگ تیته برای فوتبال برزیل می باشد. تیم ویکری معروف ترین فوتبال نویس متخصص در حوزه آمریکای لاتین، پس از دو بازی نخست برزیل در کوپا آمه ریکا 2019 مقابل بولیوی و ونزوئلا، مدعی شد که هنوز در افکار تیته، اثرات آن شکست به بلژیک وجود داشته و این مربی به همین دلیل، حتی مقابل تیم هایی همچون بولیوی و ونزوئلا نیز با احتیاط و محافظه کاری بازی می کند. تیم ویکری نیز اعتقاد دارد که تیته برای رهایی از کابوس آن تراژدی دردناک مقابل بلژیک، فقط و تنها فقط به یک قهرمانی در کوپا آمه ریکا نیاز دارد تا از این پس، به عنوان مربی فاتح کوپا آمه ریکا از او یاد شود و نه مربی شکست خورده در جام جهانی!

یکی از ویژگی های تیته این است که همیشه به زبان ساده با شاگردهای خود صحبت می کند. پافشاری تیته برای استفاده از گابریل ژسوس باعث شد تا مورد انتقاد بسیاری از کارشناس های فوتبال برزیل قرار بگیرد اما همین پافشاری باعث شد تا مهاجم منچستر سیتی در «سوپر کلاسیکو» تبدیل به ستاره اول میدان شود.

تیته به خوبی می دانست که چگونه باید برنامه های خود را تغییر داده و با استفاده مجدد از یک استعداد جوان و فوق العاده همچون اورتون به همراه ژسوس، چنین شکستی را بر «آلبی سلسته» تحمیل نماید. به نوشته روزنامه EL Heraldo، کلبر ژاویر آنالیزور تیم ملی برزیل نیز نقش به سزایی در خروج تیته از لاک محافظه کاری و انجام ریسک در برخی بازی های بزرگ از جمله همین دیدار اخیر با آرژانتین را دارد. یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت های تیته، ارتقاء شرایط روحی و روانی تیم ملی برزیل است. او توانسته روح اتحاد و دوستی را بین بازیکن های قدیمی و جدید برقرار کرده و بازیکن سالاری در اردوی تیم ملی به چشم نمی خورد. او با گرفتن بازوبند کاپیتانی از نیمار در بدو حضور روی نیمکت تیم ملی، عملا گربه را دم حجله کشت. به قول تیته، اگر بازیکنی از لحاظ روحی آماده باشد، بدن او نیز پاسخ مثبتی نشان می دهد.

ورزش 3

  ۱  
آی اسپورت
2019-07-06 23:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
.
يكشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۴۸
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر