فهرست
پرسپولیس پنج‌شنبه هزار امتیازی می‌شود؟
پرسپولیس پنج‌شنبه هزار امتیازی می‌شود؟

پرسپولیس پنج‌شنبه هزار امتیازی می‌شود؟

آی اسپورت - پرسپولیس با پیروزی که در تبریز مقابل ماشین سازی کسب کرد، ۹۹۷ امتیازی شد و با کسب پیروزی مقابل فولاد خوزستان می‌تواند به رکورد ۱۰۰۰ امتیاز برسد. این در حالی است که استقلال رقیب سنتی پرسپولیس زودتر از قرمزها به رکورد 1000 امتیاز رسید. دلیل این موضوع، ناکامی پرسپولیس در لیگ های 18 تیمی است. سرخ های تهرانی از لیگ هفتم تا دوازدهم تنها یک بار بیش از 60 امتیاز به دست آوردند و در همان سال ها به شکلی محسوس از رقیب سنتی عقب افتادند. اما پرسپولیسی که روزی از استقلال ۸۰ امتیاز عقب‌افتاده بود امروز تنها ۲۴ امتیاز از این تیم فاصله امتیازی در مسابقات فوتبال لیگ کشور فاصله دارد. از این رو سرخ پوشان برای کم کردن این اختلاف امتیازی تنها نیاز به کسب ۱۱امتیاز دیگر دارند تا بتوانند در ساده‌ترین شکل ممکن بهترین رکورد را در تاریخ پرسپولیس ثبت کنند.

 

بهترین و بدترین فصل های پرسپولیس

 لیگ ایران در دوره های نخست با 14 تیم برگزار می‌شد، سپس 16 تیمی شد و برای شش سال هم 18 تیمی بود تا این که از لیگ سیزدهم دوباره با فرمت قبلی (16 تیم - 30 بازی) به انجام می‌رسد. پرسپولیس که با 5 قهرمانی و دو نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم لیگ برتر به حساب می‌آید، قهرمانی های خود را به ترتیب با 49 امتیاز، 65 امتیاز (کسر شش امتیاز)، 66 امتیاز، 64 امتیاز و 61 امتیاز کسب کردند و حالا فرصت این را دارند که با هدایت یحیی گل محمدی این رکورد را بشکنند.

بهترین فصل سرخ ها با برانکو ایوانکوویچ در لیگ شانزدهم رقم خورد که قاطعانه قهرمانی لیگ برتر را به ارمغان آوردند. بدترین فصل پرسپولیس هم به لیگ چهاردهم برمی‌گردد که تنها 36 امتیاز کسب کردند و در رتبه هشتم جدول جای گرفتند. سرخپوشان در آن فصل سه سرمربی مختلف و چهار مدیرعامل متفاوت را تجربه کردند و وضعیت آشفته ای داشتند اما بعد از آن تاکنون هیچ تیمی در پایان فصل بیشتر از این تیم امتیاز نگرفته که خود رکوردی عجیب و حیرت آور در فوتبال ایران به حساب می‌آید. نگاهی به جدول امتیازی تیم ها نشان می دهد که سرخپوشان تهرانی پیش از حضور برانکو ایوانکوویچ میانگین 49.5 امتیاز به ازای هر فصل را داشتند اما این مربی در طول چهار سال 248 امتیاز به دست آورد تا میانگین پرسپولیس به 52 امتیاز برسد. این در حالی است که سرخ ها فرصت این را دارند که تا پایان فصل امتیازات خود را بیشتر کنند و میانگین بهتری را هم به ثبت برسانند.

 

یحیی در آستانه شکست رکورد دایی

در سال های اخیر برانکو ایوانکوویچ بیشترین تعداد امتیاز را برای پرسپولیسی ها کسب کرده است. بعد از او علی دایی که بیش از سه فصل سرمربی بود به این عنوان دست یافته و حالا یحیی گل محمدی فرصت این را دارد که رکورد دایی را بشکند. گل محمدی با 22 امتیاز از 24 امتیاز ممکن فعلا رکورد فوق العاده ای را به جای گذاشته است.  ضمن این که گل محمدی در لیگ دوازدهم نیز امتیازاتی را برای پرسپولیس کسب کرد و حتی فرصت کسب سهمیه آسیایی را هم داشت.

 

تمام مربیان پرسپولیس

در لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس 15 مربی مختلف را روی نیمکت داشته است: علی پروین، وینکو بگوویچ، راینر زوبل، آری هان، مصطفی دنیزلی، افشین پیروانی، نلو وینگادا، زلاتکو کرانچار، علی دایی، حمید استیلی، مانوئل ژوزه، حمیددرخشان، برانکو ایوانکوویچ، گابریل کالدرون و یحیی گل محمدی. در این بین پروین، دایی، دنیزلی و گل محمدی بیش از یک بار هدایت سرخ ها را برعهده داشته اند و رانکو و دایی بیشترین زمان مربیگری را مال خود کرده اند. نگاهی به آمار مربیان پرسپولیس نشان می دهد که ثبت 20 تغییر در 19 سال رکورد فوق العاده عجیبی است که سرخ ها ثبت کرده اند و این نشان از فقدان کامل ثبات در پست سرمربیگری این تیم است.

 

جزئیات کامل امتیازات پرسپولیس

لیگ نوزدهم: 56 امتیاز - تا هفته بیست و چهارم

لیگ هجدهم: 61 امتیاز

لیگ هفدهم: 64 امتیاز

لیگ شانزدهم: 66 امتیاز

لیگ پانزدهم: 57 امتیاز

لیگ چهاردهم: 36 امتیاز

لیگ سیزدهم: 56 امتیاز

لیگ دوازدهم: 50 امتیاز

لیگ یازدهم: 42 امتیاز

لیگ دهم: 58 امتیاز

لیگ نهم: 53 امتیاز

لیگ هشتم:55 امتیاز

لیگ هفتم: 65 امتیاز

لیگ ششم: 53 امتیاز

لیگ پنجم: 38 امتیاز

یگ چهارم: 55 امتیاز

لیگ سوم: 39 امتیاز

لیگ دوم: 44 امتیاز

لیگ اول: 49 امتیاز»

 

امتیاز تیم‌های قهرمان در لیگ‌های ۱۶ تیمی

1- قهرمانی فولاد در سال ۱۳۸۳ با ۶۴ امتیاز

2 - قهرمانی استقلال در سال ۸۴ با ۵۹ امتیاز

3- قهرمانی سایپا در سال ۸۵ با ۵۶ امتیاز

4- قهرمانی فولاد خوزستان در سال ۹۲ با ۵۷ امتیاز

5- قهرمانی سپاهان در سال ۹۳ با ۵۹ امتیاز

6- قهرمانی استقلال خوزستان در سال ۱۳۹۴ با ۵۷ امتیاز

7- قهرمانی پرسپولیس در سال ۹۵ با ۶۶ امتیاز (بهترین امتیاز در تاریخ مسابقات لیگ‌های ۱۶تیمی)

8- قهرمانی پرسپولیس در سال ۹۶ با ۶۴ امتیاز

9- قهرمانی پرسپولیس در سال ۹۷ با ۶۱امتیاز

10- قهرمانی پرسپولیس تا اینجای کار با ۵۶ امتیاز

طرفداری

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-07-13 20:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
علیرضا
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹، ۲۰:۳۹
شبکه الماس اسپرت قطر گفت ؛پرسپولیس تنها تیمی از لیگ ایران است ک شایستگی قهرمان شدن است
تیمی ک سالها بازیکنانش باهم بازی می‌کنند تمرینات حرفه ای و مربی بدنسازی عالی با فوتبالی باکیفیت ک بیشتر حریفانش در مقابل این تیم سختکوش وکم باخت فقط دفاع میکنند تیمی ک چهارمین قهرمانی پیاپی رو بزودی ها بدست خواهند آورد تیمی ک تشنه برنده شدن است فقط دو تساوی دارد بیشترین برد و کمترین گل خورده رو دارد هربازیکن جوانی ک در قالب این تیم بیاید خوب کار میکند آنها در فوتبال ایران حکومتی میکنند و لایق قهرمانی هستند
نکنه الماس اسپرت قطر هم پرسپولیسی است ما ندانستیم ههه هههه
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر