فهرست
Q & A آی‌اسپورت: مقصرحکم محرومیت استقلال؟
Q & A آی‌اسپورت: مقصرحکم محرومیت استقلال؟

Q & A آی‌اسپورت: مقصرحکم محرومیت استقلال؟

آی‌اسپورت- محرومیت استقلال در نقل‌وانتقالات یکی از بزرگترین ناکامی‌های مدیریتی یک دهه اخیر باشگاه است. محرومیتی که مشخص نیست چند امتیاز را از استقلال بگیرد. این اتفاق واکنش باشگاه را دربرداشت و صبح امروز با انتشار بیانیه‌ای، اشتباه را گردن نگرفتند. حالا به همین بهانه با واعظ آشتیانی مدیرعامل سابق استقلال و محمد نوری‌فر، مدیر رسانه‌ای فصل‌های گذشته باشگاه به سوالات آی‌اسپورت پاسخ می دهند.

 

  مقصر اصلی این اتفاق چه کسی است؟

 

واعظ آشتیانی: مجموعه مدیریتی استقلال باید پاسخگو باشند. این باشگاه بخش حقوقی و بین‌الملل دارد و باید توضیح بدهند که چرا کار به این جا کشیده شد. این استقلال حوادث رنگارنگی را تجربه می‌کند. زمانی در دوره نجف‌نژاد لیست استقلال به آسیا نرفت. بعدها بدهی میلیاردی به جای گذاشتند. این نشان می‌دهد که فضای مدیریتی در استقلال حرفه‌ای نیست. مدیران باشگاه فقط شعار می‌دهند و معنای حرفه‌ای گری را نمی‌دانند.

محمد نوری‌فر: اگر بخواهیم یک نفر را به عنوان مقصر اعلام کنیم، شخص رضا افتخاری است. در کنار ایشان، نباید از نقش اعضای هیئت مدیره باشگاه هم به سادگی عبور کنیم. این یک روش اشتباه است که در فصل‌های مختلف، در استقلال اتفاق میفتد. مدیران با جیب خالی، بازیکن بزرگ می‌آوردند و مصیبت به بار می‌آید. مدیران قبلی به هر نحوی توانسته بودند آن پول‌ها را جایگزین کنند ولی آقای افتخاری از پس این بدهی برنیامد و به علت دیرکرد، استقلال محروم شد.

 

 مدیریت استقلال باید چه واکنشی نسبت به این اتفاق نشان دهد؟

 

نوری‌فر: الان مرسوم است که کسی این ناکامی‌ها را گردن نگیرد. وقتی در ماجرایی به بزرگی پلاسکو، کسی کوتاهی‌اش را قبول نمی‌کند؛ طبیعتا آقای افتخاری هم از این روش استفاده می‌کند. در واقع باید آقای افتخاری، معاونیتش و اعضای هیئت مدیره که مسئول این اتفاق هستند، استفعا بدهند. حتما یادتان هست که در سال 85 زمانی که لیست استقلال به آسیا نرفت، به پیشنهاد دکتر قریب، تمام اعضای هیئت مدیره استعفاد دادند. ولی حالا حدس می‌زنم با بهانه‌هایی مثل این که «این حکم را تغییر می‌دهیم» زمان می‌خرند و در استقلال می‌مانند.

واعظ: مدیریت، نیازمند یک سری فاکتورهاست. یکی از این فاکتورها، شجاعت است. باید روشنگری کنند و بگویند که مشکل چیست. این که پاسخی ندهند حاشیه‌ها را بیشتر می‌کند. هیچ چیز بهتر از شفاف سازی نیست. اگر کوتاهی کردند که باید برکنار شوند. این فقط خاص مدیرعامل نیست. حتی هیئت مدیره هم باید استعفا دهند. چرا وقتی رفتار مدیریتی ضعیف است، استفعا نمی‌دهند؟ تا کی می‌خواهند بگویند که همه‌ چیز را می‌دانند.

 

 زمان آن نرسیده که وزارت ورزش در ماجرا ورود کند؟

 

واعظ: وزیر ورزش باید این موضوع را پیگیری کند. ابتدا باید منتظر باشیم و اقدامات باشگاه استقلال را ببینیم. شاید بتوانند حکم را تغییر دهند و نباید پیش‌داوری کنیم. در هر حال باید بخش حقوقی باشگاه پاسخگو باشد و وزیر ورزش از آن‌ها بخواهد که ماجرا را حل کنند. 

نوری‌فر: وزارت ورزش طبیعتا در حال رصد این اتفاق‌ها است. دلیلش هم مدیران بی‌کفایتی است که تخصصی در مدیریت باشگاه بزرگی به نام استقلال را ندارند. از سوی مردم هم تا زمانی که چنین حکمی صادر نشود، اعتراضی صورت نمی‌گیرد و نگاه هوادار هم فقط به خرید بازیکن است. استقلال نیاز به مدیران خیلی بزرگتری از افشارزاده و افتخاری دارد. امیدوارم که این کش‌وقوس‌ها منجر به روی کار آمدن یک مدیر قوی شود.

 

این حکم چه تاثیری روی استقلال دارد؟

 

 واعظ: این تیم روی سه بازیکن سرمایه‌گذاری کرد و سرمربی روی آن‌ها حساب باز کرد. ضمن این که بحث مالی مطرح است. قرارداد مالی این سه بازیکن را باید در نظر گرفت. پول بیت‌المال را دور ریختند و باید جریمه آن‌ها را بدهند. پولی پرداخت می‌شود بدون این که از بازیکن استفاده شود. البته پیش از همه این‌ها باید دید که این قراردادها وجاحت قانونی دارد یا خیر.

 نوری‌فر: اتفاقی که هم‌اکنون افتاده، کاهش هواداران تیم استقلال است. ضعف مدیریتی باشگاه و کادرفنی باعث شده که برند استقلال ضربه بخورد. و نتیجه این موضوع، دلسرد شدن هواداران است. دوری هواداران از استقلال بیشتر می‌شود. همه این‌ها نتیجه انتخاب‌های اشتباه وزارت ورزش است.

۹ ۵  
آی اسپورت
2017-01-24 18:59:00
نظر دهید

۵ نظر
هرمز
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۴۱
مقصر اصلی؟ گودرزی لنگی وزیر سابق
Mahdi
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۴۲
به دور از هرگونه تعصب قطعا مقصر افتخاریه چون از وقتی اومده استقلال هر اتفاقی میفته گردن نمیگیره و میگه تقصیر مدیریت قبلیه اینجوری كه نشد مدیریت كردن والا منم با اینكه دانششو ندارم بلد بودم این مدلی مدیریت كنم
امیر راوندی
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۵۱
افتخاری دیگه باید بره. بای بای استاد عزیز. ما رو با همه ناکامی های استقلال تنها بذار
۷
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۱۷
چرا دنبال دلیل می گردید.دنبال مقصر ؟!
اکثر قراردادهای ما با همه ؛ اعم از داخلیها و خارجیها ؛ ختم بخیر نمی شود .پرسپولیس و استقلال و . هنوز بازیکنان قدیمی از این دو تا تیم طلبکارند.
بازیکن یا مربی خارجی نیست که طلبکار ما نباشد

وحالا هم کی روش دارد جلز و ولز می کند ؛ دقیقا چون با ایشان هم قراردادی بستند که متعهد به اجرایش نمی باشند یا نمی خواهند باشند.
۴
داور توپینگ تبانی... کیسه تو لیگ می مانی؟
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵، ۲۲:۴۸
فقط فدراسیون فوتباله! آخه به غیر از خریدن بازیکن برای کیسه مسئول پرداخت بدهی های کیسه هم هست... آخه اسم تیم تاج سابق و ... فعلیه!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر