فهرست
درباره شکودران موستافی؛ ضد‌قهرمان و قهرمان
درباره شکودران موستافی؛ ضد‌قهرمان و قهرمان

درباره شکودران موستافی؛ ضد‌قهرمان و قهرمان

آی اسپورت - شکودران موستافی- مدافع آلبانیایی‌تبار تیم ملی آلمان- مدتی است از سوی یواخیم لوو دعوت نمی‌شود. عملکرد او در بازی‌های اخیر به‌ویژه باخت به کریستال‌پالاس نشان می‌دهد حق با سرمربی تیم ملی آلمان است. به همان اندازه که در این فصل از شکودران موستافی انتقاد شده، گران‌ترین مدافع تاریخ فوتبال یعنی فان‌دایک مورد تمجید کارشناسان و هواداران قرار گرفته است. حتی از این مدافع هلندی به‌عنوان نامزد بهترین بازیکن فصل لیگ برتر یاد می‌شود و او در کنار رحیم استرلینگ مهم‌ترین شانس کسب این جایزه است. جیمی کاراگر، مدافع بازنشسته لیورپول و کارشناس تلویزیونی از عملکرد موستافی مقابل پالاس به یک فاجعه تعبیر کرده است. با این‌حال و با وجود همه اغراق‌هایی که درباره فان‌دایک صورت می‌گیرد، آمار و آنالیز نشان می‌دهد که موستافی با همین سوتی‌هایی که در بازی با پالاس داد، دست‌کمی از گران‌ترین مدافع جهان ندارد و در برخی جهات از او، عملکرد بهتری هم داشته است. چندی پیش مهاجم تیم ملی هلند و تیم فولام یعنی رایان بابل پیش از بازی با لیورپول در مصاحبه‌ای گفته بود نقطه ضعف هم‌تیمی‌اش در تیم ملی را می‌داند و اتفاقا در آن بازی موفق شد به لیورپول گل بزند. با اینکه گفته می‌شود فان‌دایک در کل بازی‌های این فصل از هیچ بازیکنی دریبل نخورده، به‌نظر می‌رسد بزرگ‌ترین نقطه ضعف او سرعتش باشد. بازیکنی که از او در کنار دلیخت یکی از دو مدافع برتر جهان در سال‌های آینده یاد می‌شود، مقابل بازیکن سرعتی به مشکل می‌خورد. آمار ثابت می‌کند که تعداد تکل‌ها و درصد تکل‌های موفق و همچنین توپ‌گیری‌های مدافع آرسنال از همتای لیورپولی‌اش بهتر است. اما اینها را کسی نمی‌بیند و همه می‌بینند که لیورپول با وجود اشتباهات آلیسون بیشترین تعداد کلین‌شیت را دارد و فان‌دایک هم هر چند وقت یک‌بار می‌رود جلو و گل می‌زند. مدافع هلندی برخلاف همتای آلمانی‌اش سوتی منجر به گل نداشته.

شاید هیچ‌کس نداند که مدافع ۳۰ ساله توپچی‌ها در این فصل ۲گل به ثمر رسانده یعنی تنها یکی کمتر از مدافع ۲۷ساله لیورپول. این در حالی است که موستافی تنها در ۷۷درصد دقایق ممکن در ترکیب آرسنال به میدان رفته و فان‌دایک در ۹۹ درصد دقایق.

فان‌دایک در ۳۵ بازی در لیگ برتر ۳۴بار تکل زده یعنی کمتر از یک تکل در هر بازی. این میزان برای موستافی ۷۵ تکل در ۲۸بازی است. ضمن اینکه آرسنال با ۳مدافع و لیورپول ۴دفاعه بازی می‌کند.

آمار درصد تکل‌های موفق هم به سود مدافع آلبانیایی‌تبار است؛ ۷۳ درصد تکل موفق در برابر ۷۱ درصد؛ هر چند که فان‌دایک ۱۲ماه است از کسی دریبل نخورده و موستافی ۹ بار توسط مهاجمان حریف دریبل شده.

در قطع توپ هم عملکرد موستافی با ۵۴بار به‌مراتب بهتر از فان‌دایک است که در بازی‌های بیشتر تنها ۳۹ بار موفق به قطع پاس حریفان شده است.

فان‌دایک در تیمی بازی می‌کند که هر نود دقیقه ۰.۵۸ گل دریافت می‌کند و تیم موستافی ۱.۳۴گل.

موفقیت فیرجیل فان‌دایک در نبردهای هوایی ۷۷درصد مقابل ۷۹درصد موستافی است که این به‌خاطر قد بلند فان‌دایک است. در دوئل‌های تن‌به‌تن هم مدافع هلندی با ۷۷مقابل ۷۳ درصد موفق‌تر عمل کرده.

هر دو، ۲بار در جام جهانی حضور داشته‌اند، ۲جام در انگلیس به‌دست آورده و ۲گل با سر در این فصل زده‌اند، اما موستافی یک افتخار در تیم ملی دارد که فان‌دایک از آن بی‌بهره است؛ جام کنفدراسیون‌ها.

موستافی حداقل ۴۰ میلیون پوند از مدافع ۷۵ میلیون پوندی لیورپول ارزان‌تر است. با این‌وجود، نمی‌شود گفت با همین عملکرد بهتر در آنالیزها، موستافی مدافع یا بازیکن بهتری است. این را باید درنظر داشت که فان‌دایک یک رهبر است و موستافی یک کارگر ساده که معمولا در میان مهندس‌ها به چشم نمی‌آید هر چند که او یک‌بار هم جام‌جهانی را فتح کرده باشد و از آخرین جامی که تیم ملی هلند برده، ۳۱سال می‌گذرد؛ جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۶۸ و آن زمان هنوز فان‌دایک به دنیا نیامده بود.

همشهری ورزشی

۳    
آی اسپورت
2019-04-26 00:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر