فهرست
نبرد کارتاژ؛ ارتش زیدان، یا استراتژی الگری
نبرد کارتاژ؛ ارتش زیدان، یا استراتژی الگری

نبرد کارتاژ؛ ارتش زیدان، یا استراتژی الگری

آی‌اسپورت- رئال‌مادرید زیدان شبیه‌سازی‌ای از ارتش روم است. دشمنان امپراتوری می‌دانستند که آنها با تاکتیک «لاک‌پشت» پیشروی می‌کنند و به قلب سپاه دشمن می‌زنند. اروپا برای ۱۵۰۰سال تاکتیک‌های جنگی روم را پیش‌بینی و تحلیل کرد، اما باز هم شکست ‌می‌خوردند. برای تمام ارتش‌های دنیا مثل روز روشن بود که وقتی روبه‌روی سپاه بیزانس قرار می‌گیرند، با پیاده‌نظامی مواجه‌اند که سعی می‌کند خطوطشان را دور بزند و به عقبه سپاه برسد، یا گارد سلطنتی امپراتوری سعی می‌کند با اسب‌های جنگی از خط مقدم دشمن عبور کند. رومی‌ها برای بیشتر از هزارسال بزرگ‌ترین ارتش‌های دنیا را با همین تاکتیک‌های تکراری نابود کردند. فقط به یک دلیل ساده؛ ارتش روم باکیفیت‌ترین جنگجویان دنیا را داشت که همان شیوه‌های تکراری را بدون کوچکترین اشتباه انجام می‌دادند. زیدان هم تیمی را رهبری می‌کند که همه می‌دانند چطور حمله می‌کند، به حریفش چطور ضربه می‌زند و ژنرال‌هایش چه کسانی هستند. تمام مربیان اروپایی می‌دانند برای متوقف کردن رئال‌مادرید باید رونالدو را از کار انداخت، هیچ فضایی به مارسلو نداد و کانال‌های روبه‌روی مودریچ باید مسدود شوند. اینکه اگر این سه‌نفر کنترل شوند، رئال در تله خواهد افتاد، اما لوس‌بلانکوس با چنان کیفیتی از پس همین کارهای به ظاهر قابل پیش‌بینی برمی‌آید که هیچ تیمی در اروپا نتوانسته کنترلشان کند. زیزوی فوتبالیست هم همین بود؛ کسی که حتی بچه‌مدرسه‌ای‌ها هم می‌دانستند دریبل زیدانی چطور کار می‌کند، اما بزرگترین مدافعان دنیا هم از پس‌اش برنمی‌آمدند.

زیدان مرد بدون تغییر است؛ مرد تکرار؛ کسی که رئال‌مادریدی را رهبری می‌کند که در دوسال گذشته دست به ترکیب ۱۱نفره‌‌اش نزده و هنوز هم مثل روزهای اول حضور او در سانتیاگوبرنابئو بازی می‌کند؛ مانیفست زیدان ساده است؛ «رئال مادرید من چنان کیفیتی دارد که نیازی به تغییر نمی‌‌بیند و رقبایش را مجبور می‌کند برای متوقف کردنشان به درودیوار بزنند و تغییر حالت بدهند.» کافی است سال گذشته را به یاد بیاورید؛ ناپولی، بایرن‌مونیخ و آتلتیکو مادرید سال گذشته قربانی همین کیفیت شدند. قربانی مردی که استاد تکرار کردن و کیفیت بخشیدن است.

****

هانیبال در تاریخ جنگ با امپراتوری روم، گلوگیرترین رقیب بود. ژنرالی که به پدر استراتژی‌های نظامی معروف بود و جنگ را از شمال آفریقا به قلب اروپا برد. از زمین به دریا؛ از نبرد اسب‌ها، به جنگ فیل‌ها؛ و کلی استراژی عجیب‌وغریب دیگر تا ژنرال‌های رومی انتظارش را شوکه کند. با همین استراتژی هانیبال به پشت دروازه‌های رم رسید و تبدیل به بزرگ‌ترین دشمن تاریخ این امپراتوری شد. داستان یوونتوس الگری هم همین است. الگری در چهارسالی که روی نیمکت تورینی‌ها نشسته، بارها آرایش گورخرها را تغییر داده است. او هانیبال قرن بیست‌ویکمی دنیای فوتبال است؛ کسی که استوراروی بی‌استعداد را به زمین می‌فرستد تا باخت خانگی برابر بایرن‌مونیخ با گل او پاک شود. هیچ‌کس جز خود الگری نمی‌داند یووه قرار است با چه سیستمی بازی کند. بیانکونری او تضادی فاحش با رئال زیدان دارد؛ هر قدر زیدان به ترکیب یکنواختی و کیفیت وابسته است، یووه الگری از کیفیت ثابت فرار می‌کند و به جایش استراتژی‌های متفاوت را انتخاب می‌کند.

به ترکیب اصلی بیانکونری در چندسال گذشته نگاه کنید؛ آنها هیچ ژنرالی ندارند که نبودنش خلاء بزرگی برای تورینی‌ها به وجود بیاورد. برخلاف مادریدی‌ها که عملکردشان بدون رونالدو و راموس و مودریچ افت می‌کند، یووه در چندفصل گذشته هیچ‌وقت ترکیب ثابتی را تجربه نکرده. ویدال، پوگبا، بونوچی و پیرلو از باشگاه رفتند، اما گورخرها هنوز هم تیمی بزرگ به حساب می‌آیند،‌ چون یوونتوس بیشتر از ستاره‌هایی مثل هیگواین، دیبالا، کیلینی، پیانیچ و... به معادلات ذهنی الگری وابسته است. او سرآشپزی است که خوشمزگی سوپ‌هایش، بیشتر از مواد اولیه به دستورپخت جادویی سرآشپز نیاز دارد. ژنرالی که بیشتر از سربازان، به تاکتیک‌های متنوع جنگی‌اش ایمان دارد. مسابقه امشب که شروع شد؛ این شما هستید که باید انتخاب کنید کجای تاریخ ایستاده‌اید؛ پشت ارتش شکست‌ناپذیر روم، یا هانیبال افسانه‌ای.

۱۴ ۲  
آی اسپورت
2018-04-03 17:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
رضا
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۰۰
از وضعیت این فصل (حذف از جام حذفی اسپانیا و فاصله زیاد با دو تیم صدرنشین لالیگا) مشخصه چقدر شبیه ارتش رم هست. این متن بیشتر از یک تحلیل یا نقد، شبیه رجزخوانیه
۳
ایلدروم
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
در مورد عناوین تاریخی چند تا مشکل اساسی داره اول این که تو تاریخ نبرد کارتاژ نداربم به جنگ های امپراتوری رم و کارتاژ چنگ های پونی یا بونیک میگن که اولین جنگ 264 قبل میلاد بوده بیزانس را هم که کنستانتین کبیر در قرن چهارم بعد میلاد به مرکزیت در میاره یعنی یه چیزه حدود 500 سال بعد از اولین جنگ پونیک در ضمن اون امپراتوری رم شرقی بود که هزار سال پا برجا موند به پایتختی کُنستانتینوپولیس (قسطنطنیه=استانبول) و گرنه به هیچ وجه امپراتوری رم هزار سال بزرگترین ارتش دنیا رو نداشت 53 پیش از میلاد کراسوس و ژولیو سزار از ایران اشکانی شکست خوردند که یک نمونه اش هست
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر