فهرست
این تقابل باورنکردنی از کجا شکل گرفت؟
این تقابل باورنکردنی از کجا شکل گرفت؟

این تقابل باورنکردنی از کجا شکل گرفت؟

آی اسپورت - جمعه‌شب یکی از حساس‌ترین دیدارهای فصل از هفته بیست‌وهفتم بین دو تیم پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه آزادی انجام می‌شود؛ دیداری که می‌تواند تا حد زیادی تکلیف قهرمان این دوره از لیگ برتر را مشخص کند. اگر پرسپولیس به برتری برسد، سپاهان تقریباً از کورس قهرمانی خارج خواهد شد و باید برای کسب سهمیه بجنگد اما اگر شاگردان قلعه‌نویی بتوانند در ورزشگاه آزادی کار را یکسره کنند، به دو امتیازی پرسپولیس می‌رسند و بخت جدی قهرمانی لقب خواهند گرفت. این مسابقه صرفاً یک دیدار ساده فوتبالی نیست و پیشینه‌ای بیش از ۱۵ سال را در برمی‌گیرد. شاید عدد ۱۵ را به لحاظ قدمت نتوان با سایر تقابل‌های مهم فوتبال روز دنیا قیاس کرد اما پس‌زمینه این ۱۵ سال پُر است از جنجال‌های عجیب و غریب که نفس این دیدار را تبدیل به دغدغه فرافوتبالی کرده است. اما این تقابل باورنکردنی از کجا شکل گرفت؟

قهرمانی‌های لیگ آزادگان بین پرسپولیس و استقلال و گاه‌گداری با قهرمانی سایپا و پاس دست‌به‌دست می‌شد تا این که «میهمانی ناشناخته» به اسم سپاهان در دومین دوره لیگ برتر موفق شد با مربیگری فرهاد کاظمی به مقام قهرمانی برسد. در این فصل، پرسپولیس با علی پروین تا روزهای پایانی در کنار پاس در تعقیب شاگردان فرهاد کاظمی پیش رفتند اما در نهایت زردپوشان اصفهانی بودند که جام را بالای سر بردند تا دوران پادشاهی سرخابی‌ها و در واقع «پایتخت‌نشینان» بر عرش فوتبال ایران به پایان برسد. نکته‌ای که شاید هیچ‌وقت هواداران پرسپولیس فراموش نکنند، مسجل‌شدن قهرمانی سپاهان به میزبانی پرسپولیس در ورزشگاه تختی تهران بود؛ شاگردان فرهاد کاظمی در صورت کسب یک تساوی در آن مسابقه مقابل پرسپولیس، چندین هفته زودتر قهرمانی خودشان را مسجل می‌کردند که توانستند با تساوی یک بر یک مقابل شاگردان پروین در ورزشگاه تختی و مقابل چشمان ناراحت سرخ‌ها دور افتخار بزنند.

سال ۸۲-۸۳ اما فصل تازه‌ای از رقابت این دو تیم شکل گرفت. پرسپولیس با خرید بازیکنان گران‌قیمتی مانند علی دایی، حامد کاویانپور، جواد کاظمیان و بازگشت کریم باقری و از همه مهم‌تر رفتن علی پروین، دنبال قهرمانی در لیگ برتر بود. سپاهان نیز لیگ را به عنوان مدافع عنوان قهرمانی آغاز کرد. در دیدار رفت دو تیم، پرسپولیس در چهار مسابقه پیش از برگزاری دیدار یادشده، از به‌دست‌آوردن پیروزی عاجز و تقابل با سپاهان در اصفهان آخرین فرصت بگوویچ برای رهایی از برکناری بود. این دیدار با گل‌زنی افشین پیروانی با «دست» در نهایت با برتری ۲ بر یک پرسپولیس مقابل سپاهان پایان یافت و پس از سوت پایان دیدار از سوی علی خسروی، بازیکنان به زدوخورد با یکدیگر پرداختند. فرهاد کاظمی، سرمربی وقت این تیم، در مصاحبه‌ای تاریخی عنوان کرد: «در این مسابقه باید پرسپولیس برنده می‌شد و ما هیچ کاری نمی‌توانستیم بکنیم، چون برنده از قبل مشخص بود.»

جنجال دوم برمی‌گردد به لیگ هفتم که در پایان پرسپولیس توانست بعد از شش سال بار دیگر با افشین قطبی به مقام قهرمانی برسد. آخرین دیدار نیم‌فصل اول بین پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه فولادشهر برگزار شد. شاگردان قطبی بدون شکست ۱۶ هفته را پشت سر گذاشته بودند و سپاهانی‌ها نیز در اندیشه رسیدن به سرخ‌ها بودند. در این دیدار که با گل‌زنی عماد رضا همراه شد، اولین شکست پرسپولیس را در لیگ برتر هفتم رقم زد اما ماجرای اصلی جنجال روی سکوها بود که با پرتاب هشت نارنجک دستی به آشوب کشیده شد و محمد احمدی، سرباز وظیفه‌ای که روزهای آرام سربازی‌اش را می‌گذراند، بینایی خود را بر اثر پرتاب یکی از نارنجک‌ها از دست داد.

«سرباز احمدی» البته یک سال بعد با درمان پزشک‌ها موفق شد بخشی از بینایی خود را به دست بیاورد اما اتفاق ناگوار فولادشهر بی‌تردید یکی از بدترین رخدادهای درون زمین فوتبال در لیگ ایران بود. سپاهان برای سه ماه از میزبانی در فولادشهر محروم شد و با رأی کمیته استیناف، سه امتیاز از این تیم نیز کسر شد. دیدار برگشت دو تیم در همان فصل نیز با شگفتی «دقیقه ۹۷» و با برتری شاگردان قطبی همراه شد و یکی از دراماتیک‌ترین قهرمانی‌های تاریخ لیگ برتر با پیروزی پرسپولیس مقابل سپاهان رقم خورد. سپاهانی‌ها معتقد بودند سعید مظفری‌زاده اگر لازم می‌شد تا دقیقه ۱۲۰ هم فوتبال را ادامه می‌داد تا پرسپولیسی‌ها به گل برسند اما همان هفته برنامه نود با بررسی وقت‌های تلف‌شده در طول مسابقه، ثابت کرد مظفری‌زاده حتی می‌توانست یکی، دو دقیقه نیز وقت اضافی را بیشتر اعلام کند. این بار نوبت پرسپولیس قطبی بود تا جام را از چنگ زردپوشان اصفهانی دربیاورد.

همه این اتفاقات به کنار، هیچ‌کس داستان آب‌های جادویی و بازی معروف دوم مهر سال ۹۱ فولادشهر را از یاد نخواهد برد؛ مسابقه‌ای که در نهایت با دو گل کلاه‌کج و سوکای به سود میزبان تمام شد اما این دو گل در نیمه دومی به ثمر رسید که چهار بازیکن پرسپولیس، یعنی محمد نوری، میثم نقی‌زاده، مرحوم هادی نوروزی و مهدی مهدوی‌کیا حال عجیب‌وغریبی داشتند و در زمین تلوتلو می‌خوردند. وضعیت این بازیکنان به حدی عجیب بود که امید ابراهیمی، بازیکن وقت سپاهان، تأیید می‌کند محمد نوری در اواسط بازی از نتیجه همین مسابقه بی‌اطلاع بوده و اصلاً نمی‌دانست چه اتفاقی در زمین در حال رخ‌دادن است! پرسپولیسی‌ها عقیده داشتند سپاهانی‌ها آب‌های تیمشان را آلوده کرده‌اند تا با این روش عجیب، سه امتیاز را برای خود کنند؛ پلیسی‌ترین پرونده فوتبال ایران که مثل همیشه هیچ‌وقت نتیجه‌ای دربرنداشت و در واقع کسی هم متهم و محکوم نشد.

این ماجرا پایان کار نبود و جنجالی‌ترین پرونده فساد در فوتبال باز هم مربوط به تقابل دو تیم در اصفهان بود. سال ۹۲ شاید بزرگ‌ترین پرونده علیه داوری در لیگ فوتبال ایران باز شد؛ جایی که محسن قهرمانی در دقیقه دو پنالتی اشتباهی برای زردپوشان اصفهانی می‌گیرد و مدافع پرسپولیس را نیز از زمین مسابقه اخراج می‌کند؛ دو تصمیم اشتباه که در پایان منجر به شکست ۲ بر صفر پرسپولیس مقابل سپاهان شد. علی دایی، سرمربی آن روزهای پرسپولیس، دست به افشاگری می‌زند و جمله معروف «داور به سمت حریف غش کرده بود» را بر زبان می‌آورد و در پایان یک عکاس، یک بدنساز و شخص محسن قهرمانی برای مدتی محروم می‌شوند.

این دیدار فراتر از فوتبال است؛ تقابلی که تقریباً هیچ بار بدون جنجال به پایان نرسیده است. محرومیت یک داور، نابیناشدن یک سرباز، جابه‌جاشدن دو قهرمانی، آب‌های آلوده، پنالتی‎‌های عجیب‌وغریب و آشوب همیشگی روی سکوهای ورزشگاه دو تیم، اتفاقاتی است که در ۱۵ سال این دیدار را از یک مسابقه عادی فوتبالی به تقابل طرفداران اصفهانی‌ها و تهرانی‌ها تبدیل کرده است. به عقیده تهرانی‌ها، فدراسیون فوتبال سال‌هاست با مدیریت اصفهانی‌ها قصد دارد سپاهان را به عنوان یک تیم متمول صنعتی در رأس قدرت نگه دارد و تهرانی‌ها را به زیر بکشد از آن طرف، اصفهانی‌ها عقیده دارند وزارت ورزش اجازه نخواهد داد تیم‌های تحت مدیریتش هیچ‌وقت تضعیف شوند. اینجا پُر است از کری‌های خارج از فضای فوتبال و دعواهای ناتمام برای کسب یک جام! باید دید جمعه‌شب کدام شعار در ورزشگاه آزادی طنین‌انداز خواهد شد؛ «حالاحالاها قهرمانیم» یا…؟» 

 

شرق 

۶ ۹  
آی اسپورت
2019-04-25 11:58:00
نظر دهید

۹ نظر
.
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۱۰
اب های الوده فقط یکی از کثافتکاری هاشون بوده سالها با روش سکه لای گز پیش میرفتن
فرهاد
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۲۸
تو هم خواستی بگو اب الوده بهت بدهیم
حمید
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۱۸
از آنجایی شروع شد که مافیا فقط برا تیم‌های این دو شهرستان کار می‌کنند. یه عده مفت خور تو وزارت اهل اصفهان هستند و طرفدار شله زرد یه عده هم تازه به دوران رسیده طرفدار دو تیم منفور پایتخت .... یکی با سکه لای گز امتیاز جام میگیره یکی با ناهار با چاشنی دلار و رشوه
۷ ۳
@
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۱۰
تا اینکه ضلع سومی پیدا شد بدتر از اون دوتا یه عده متوهم بی تربیت که فکر کردن با پول میشه هرچیزی رو خرید حتی افتخار و شخصیت رو. اگه تا قبل از این کری های فوتبالی بین تیم ها رواج داشت با ورود این متوهما حتی ملیت هم زیر سوال رفت پرچم ایران اتش زدن، پرچم اذربایجان و ترکیه اوردن و شعار خلیج عربی سر دادن و در تازه ترین وحشی گری شون همدیگه رو به قصد کشت زدن که ماحصلش شد 60 تا زخمی. زامبی هایی که اگه نتیجه به نفع شون بود به خاطر خودشون بوده و اگه نه به خاطر مهندسی و تبانی و رشوه و ... تیمی که از صدر تا ذیل توهم دارن و ماجرا با سکوت ادامه دار فدراسیون وارد فاز جدیدی هم خواهد شد و اگه خدای نکرده روزی پای این بی افتخارها به اسیا باز بشه اونوقت میفهمن لیگ بی دروپیکر ایران براشون بهشت بوده.
جشن نایب قهرمانی..
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۲۶
اینجا جایی برای بی افتخارهــا نیست..
علی
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۲۰
مطمئنم همونطوری که درکی از منطق و واقعیت نداری، درکی روی محبوبیت و نفرت هم نداری ترتری. باور کن حال همه رو بهم زدین باور میکنید اینا با بنری که ادعای مالکیت استارا رو داشتن، رفتن رشت؟؟؟؟ زدن همدیگه رو لت و پار کردن کسی جرات نداره باهاشون برخورد کنه از بس وحشی هستن و حمایت سیاسی پشت شون هست که مصداق داخل واضح سیاست در ورزشه. نماینده ای که مهمترین کارش تو مجلس گلابی خوردن بود حالا زبون باز کرده!!!! بترسید از روزی که نشه این پرروها رو کنترل کرد.
۸
غــرش طــوفان زرد
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۲۴
«میهمانی ناشناخته» به اسم سپــاهان؟!! باشگاهی که سرچشمه در شاهین بــزرگــ دارد و پای ثابت جام تخت جمشید بوده، مهمان ناشناخته است؟!
۴ ۱
فرهاد
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۳۰
حالا نویسنده یک ک ک ی خورد تو خودت را ناراحت نگن از این شکر خوری ها رسانه های لنگی زیاد می کنند
فرهاد
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۲۶
اب عای الوده که معلوم شد اب شنگولی بوده که بازیکنان پرسپولیس شب قبل بازی زدند تو رگ تا انرژی بگرند و تقلبی از اب درامد. 7 دقیقه وقت اضافه که ک ک خوردی که معلوم شد درست بوده انجور که فردوسی پور حساب کرد تمام بازیا باید بیست دقیقه وقت اضافه داشته باشد. اتفاقا در ان بازی فدوسی پور دلال بسکتبالی وقت اضافه را جساب کرد شد 6 دقیقه بعد گفت چون گل پرسپولیس دقیقه 5 و چهل و پنج ثانیه بوده اشکالی ندارد نویسنده اگر الزایمر داری برو لااقل فیلم برنامه نود را ببین کل ماجرا اینجاسا لنگ از دیر باز یک مافیا در فوتبال ایران بوده که با در سلطه گرفتن تیم ملی بهترین های ایران را به سمت خودش می کشید یک قهرمان بههه نام سپاهان ظهور کرد و نان اقایان را اجر کرد از سر سوزش قهرمانی های سپاهان و حسادت یک عده عقده ای دشمن سپاهان شدند این حصودان ... سوخته با هر شکست پرسپولیس برابر سرورشان یک تهمت می زدند که بتواننند شکست افتضاحشان را جران کنند همه می دانند قهرمانی پرسپولیس برای دولت و خیلی افراد دیگر منفعت دارد ولی قهرمانی سپاهان فقط هواداران انها را خوشحال می کند پس مافیای اصلی سرخ است نه زرد. اب الوده را چطور نتوانستید ثابت کنید یعنی علم سپاهانی ها انقدر پیشرفت کرده که ماده نامرئی ساختند ؟ خوب اگر اینطور بود بازم می ریختند تو حلقتون که ببازید. ماجرای قهرمانی که معلوم شد به سپاهان ربطی نداشته و کارت به کارتها از سوی دایی بوده و قهرمانی چون حق حسابش را دایی نداده بود تلافی کرد جالبه ماجرای کارت به کارت کاملا مشخص شد ولی هنوز رسانه ها و نویسنده های لنگی واقعیت را نمی نویسند و فقط طوری له ان اشاره می کنند که انگار ربط به سپاهان داشته بهر حال این سوزش همچنان ادامه دارد. چون پزسپولیس با حمایت دهها وزیر رسانه صداسیما و میلیاردها تومن پول بیت المال هنوز زیر سرورش سپاهان قرار دارد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر