فهرست
ویژگی جدید پرسپولیس با کالدرون؛ آسان باز
ویژگی جدید پرسپولیس با کالدرون؛ آسان باز

ویژگی جدید پرسپولیس با کالدرون؛ آسان باز

آی اسپورت- آخرین موقعیت بکر پرسپولیس مقابل نفت مسجد سلیمان زیر پای مهدی عبدی جوان افتاد و او این بار بر خلاف داربی،عوض چارچوب با شدت و حدت تمام توپ را به سمت دریاچه ورزشگاه آزادی زد.یک پایان کاملا زشت در راستای همان زشتی های بی پایان این فصل تیم کالدرون. بعد از این ضربه نا امید کننده که می توانست یک پاس گل ماندگار برای احمد نور باشد، پیام حیدری آخرین بار در سوتش دمید تا در پایان هفته یازدهم، پرسپولیس برای چهارمین بار باخت را در آغوش بکشد.تیمی که در طول چند سال گذشته به زور یکی دو بار در طول فصل می باخت حالا به نیمه راه نرسیده، چهار بار می بازد و اگر کالدرون همچنان به جزئیات ساده و کوچک اما کارگشا،بی اعتنا باشد این عدد بزرگتر خواهد شد، بدون شک وهیچ تردیدی. در مورد چرایی باخت پرسپولیس در ورزشگاه خانگی برابر نفت مسجد سلیمان می شود یک نفس به اندازه دو صفحه روزنامه دلیل و مدرک آورد.می شود صف بلندی از مقصران را ردیف کرد و با جزئیات تازه در مورد تک تک آنها حرف زد. پرسپولیس می بازد اما هواداران این تیم در حال گرفتن آدرس غلطی از سوی کادرفنی و بازیکنان هستند.آنها تنها بدشانسی را موثر می دانند و وقتی با مردم در مورد شانس حرف می زنی گویی دست به روی نقطه ضعف شان گذاشتی.شانس همان مولفه ای است که هیچکس در فتوحاتش هیچ سهمی برای آن قائل نیست اما هنگام شکست این بدشانسی است که سهم بسزایی از خرابی ها را به گردن می گیرد. از این رو وقتی مخاطب با کلمه بدشانسی مواجه می شود نا خودآگاه نسبت به آن سمپات پیدا می کند و حس ترحمش بر انگیخته می شود.اما این همه واقعیت برای پی بردن به چرایی یک ناکامی نیست پس باید با ذره بین کمی به چیزهای ریزتر توجه کرد. 

جزئیاتی که به آن بی توجهی شد 

باید کمی محترمانه در مورد نفت نوشت و به گونه ای قضاوت نکرد که گویی یک تیم ته جدولی و دست و پا بسته از سد شاگردان کالدرون گذشته است. نفت مسجد سلیمان به همراه سپاهان تنها تیم هایی هستند که یازده هفته باخت را ندیدند. آنها پیش تر از این موفق به حذف شهرخودرو در مشهد( جام حذفی) شدند. پس هیچ اتفاق و شگفتی بزرگی در کار نبوده است. نفت تیمی است که سخت گل می خورد و در ضد حملات و ضربات ایستگاهی برنامه منسجم برای گل زدن دارد. این فرمول ساده مهدی تارتار است که از تیم او یک حریف محترم و با صلابت برای رقبا ساخته است. اما وقتی صحبت از پرسپولیس می کنیم یعنی تیمی که سه دوره متوالی قهرمان لیگ برتر شده، طبیعتا باید این باخت را با احترام به نفت، شوک آور برای هواداران این تیم دانست. نفتی‌ها فصل قبل هم به تیم برانکو نباختند اما اینکه پا به آوردگاه آزادی بگذارند و ببرند موضوع دیگر کاملا متفاوت می شود. کالدرون و بازیکنان همگی کلمه بدشانسی را به زبان آوردند.طبق آمار قرمزها ۱۹ بار به سمت دروازه سوشا مکانی ضربه زدند که هفت تای آنها در چارچوب بود، اما نفت که تنها هفت ضربه به سوی دروازه بیروانوند زده بود تنها یک بار به چارچوب زد و آن همان تک گل بازی بود.پس در اینجا باید توجه کرد کدام جزئیات بود که کالدرون به آنها بی توجهی کرد.اگر از موقعیت سوزی های عجیب ترابی ،علیپور و همچنین مهدی عبدی در این بازی بگذریم می رسیم به جزئیاتی که کمتر کسی به آن توجه کرده بود. آیا کالدرون و تیم آنالیزش خبر داشتند که نفت تا قبل از این بازی با پنج ضربه سر یکی از بهترین آمارهای لیگ را تا امروز به اسم خود ثبت کرده بود؟ آنها ششمین گل را هم با ضربه سر زدند تا حالا رکوردار این نوع از گلزنی در لیگ نوزدهم باشند. اگر کالدرون این را می دانست اما بازهم غافلگیر شد آیا باز هم اسمش بدشانسی است؟

تور ماهیگیری بزرگتر یعنی شانس بیشتر 

یکسال قبل در اواسط لیگ هجدهم، برانکو در صحبت هایی خارج از مصاحبه با یکی از خبرنگاران به موضوع جالبی اشاره کرد. وقتی از او پرسیده شد چرا تا قبل از حضورش،پرسپولیس نه فصل رنگ جام را ندیده بود اما حالا در آستانه کسب سومین جام متوالی است، خیلی ساده فقط به یک موضوع اشاره کرد؛ من به جزئیات بها می دهم و تیمم را روی همین اصل می سازم. بعدش دیگر همه چیز بستگی به شرایط موجود و تلاش بازیکنانم دارد.این حرف زمانی گفته شد که بعضی از جریان ها، وزیر ورزش را عامل قهرمانی های متوالی پرسپولیس معرفی می کردند.حالا برانکو رفته، پرسپولیس نسبت به فصل قبل تقویت شده و هیچ ستاره ای را از دست نداده است اما ناباورانه تا هفته یازدهم ،چهار بار می بازد!پس بدشانسی و این دست از حرف ها را باید به کل فراموش کرد .شانس قابل کتمان نیست اما ماهیگیری که تور بزرگترش را آگاهانه در یک جای خاص از رودخانه که جریان آب سرعت کمتری دارد، پهن می کند، طبیعتا بیشتر از همتایش که با تور کوچکتر و در جای پر شتاب جریان آب، کمین کرده است، ماهی صید می کند. برانکو همان صیادی بود که شانس را به خدمت گرفت. یک روز با بیرون کردن بازیکنانی که آرامش تیم را می گرفتند و روز دیگر با پرداختن به جزئیاتی که دیگران نمی دیدند و تصور می کردند وزیر در حال قلع و قمع رقبا در خفاست!  

ضعف نادری نمونه دیگری از جزئیات 

دست کم تا حالا کالدرون نشان داده برخلاف برانکو، اهمیت چندانی به جزئیات تعیین کننده نمی دهد.سوال این است؛ مگر می شود طی هشت روز، دو شکست به دو تیم مختلف تحمیل شود که در هر دو ناکامی، گل های به ثمر رسیده توسط رقبا، حاصل اشتباه یک بازیکن واحد باشد و بعدا عنوان شود؛ بدشانسی؟محمد نادری که به صورت عجیبی مورد علاقه کالدرون است تا جایی که به زور از او می خواهد هافبک چپ یا حتی وینگر راست بسازد،در ابتدا با پیراهن تیم ملی برابر عراق با آن قد و قامت در ضربه کرنر حریف، ضعیف کار می کند تا تیم ملی با دریافت آن گل شکست بخورد. سپس هشت روز بعد مجددا همان محمد نادری باز هم طی یک کرنر، اشتباه مهلک می کند تا بازیکن نفت به راحتی و بدون مزاحمت گل برتری تیمش را بزند.اگر کالدرون و ویلموتس این دو گل را حاصل بدشانسی می دانند باید تاسف خورد به حال مخاطبی که اقناع شده است.جزئیات یعنی همین موارد به ظاهر بی اهمیت. تیم شما با گلزن ترین تیم روی ضربات سر بازی دارد اما مدافع تان اینچنین سهل و آسان هنگام کرنر فقط بازیکن حریف را مشایعت می کند. تا پیش از این کمتر کسی نسبت به ضعف نادری در سر زنی و یا یارگیری آگاه بود اما حالا همه مربیان و بازیکنان لیگ برتر می دانند که این مدافع قد بلند نقطه ضعف بزرگی روی این ضربات دارد. به جاگیری،به آسمان برخاستن و ضربه زدن شجاع خلیل زاده که در چنین مواردی صورتش را برابر حریف می گذارد ، توجه کنید تا ببینید مشکل نادری در چنین ضرباتی ریشه در ترس از مصدومیت سر و صورت دارد. او به صورت غریضی از درگیری هوایی با صورت می هراسد و این یک هدیه بکر برای همه مهاجمانی است که هنگام کرنر،نادری مامور مهارشان است. البته ربط دادن تمام و کمال یک شکست به نادری کمی غیر منصفانه است. او تنها مقصر دریافت گل بود و دلیل اصلی باخت را باید در جای دیگری جستجو کرد، درست در خط حمله و ضرباتی که به صورت باور نکردنی همه به میانه دروازه نفت نواخته می شد. درست جایی که سوشا مکانی حضور داشت. سوشا روز فوق العاده ای را پشت سر گذاشت اما نگاهی به موقعیت های پرسپولیس نشان می دهد او بیش از آنکه مدیون رفلکس هایش باشد،نان جاگیری‌های خوبش را خورد. قرمزها از فاصله چند قدمی، توپ ها را درست همان جایی می زدند که او ایستاده بود. در مابقی موراد هم ترابی، عبدی و امیری ضربات شان جایی در چارچوب نداشت و به راحتی بیرون رفت.

۶ ۳  
آی اسپورت
2019-11-23 21:42:00
نظر دهید

۳ نظر
عبدی
يكشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۰:۳۱
نادری کلا بازیکن ضعیعی هست
حالا فک کن ببریش توی پست دیگه هم بهش بازی بدی
سراسیمه گی و دستپاچه گی شاخه اصلی تیم کالدرون توی حمله اس
عدم شناخت ترکیب ثابت
عدم پرسینگ از زمین حریف که خیلی کم میبینیم
سعی درعوض کردن شکل تیمی که ۴ سال یه جور بازی میکرد

با کالدرون به هیچ جا نمیرسیم
۴
محمد نوبری
يكشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۲۵
پرسپولیس اول فصل بازنده شد وقتی برانکو را فراری دادند
وقتی کمال تصمیم به عمل گرفت و هیچ جایگزینی براش نیاوردن
وقتی بی تعصب هایی مثل امیری و احمدزاده و کنعانی را به تیم آوردند
وقتی رفتند ترکیه تفریح و آب بازی و کالدرون گفت بدنسازی فشرده لازم نداریم

پرسپولیس وقتی باخت که فرمانده خودش را ازش گرفتند و به دست یک ناکاربلد ناکام سپردند
۳
Admin
يكشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۴۳
مثه همیشه عالی و‌ درست نوشتی. کاش دو نفر مثه تو مشاور انصاری فرد بودند.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر