فهرست
برنده‌ی واقعی اولدترافورد: پراگماتیسم
برنده‌ی واقعی اولدترافورد: پراگماتیسم

برنده‌ی واقعی اولدترافورد: پراگماتیسم

آی‌اسپورت – شاید جدال منچستر یونایتد مقابل لیورپول پرتماشاگرترین بازی لیگ برتر باشد، اما آخرین نسخه‌یِ این رویارویی (198اُمین) در پایان به بحث نازلی بینِ ژوزه مورینیو و یورگن کلوپ در بابِ ارزشِ "توپ‌های بلند" کشیده شد.

گل دقیقه‌یِ 84 زلاتان ابراهیموویچ پاسخی بود به پنالتیِ جیمز میلنر در نیمه‌یِ اول و باعث به دست آمدنِ تساوی‌ای شد که کمک چندانی به هیچکدام از دو تیم در راه رسیدن به اهدافشان در این فصل نمی‌کند. اما اگر جدال اولدترافورد یک برنده‌یِ واقعی داشت، آن عملگرایی (پراگماتیسم) بود علیه اصول‌گرایی، "روت وان" علیهِ "گگن‌پرسینگ".

برای باشگاهی که در و دیوار خانه‌اش مزین به تصاویری از سر بابی چارلتون، جرج بست، اریک کانتونا و کریستیانو رونالدو است روی آوردن به توپ‌های بلند و بازی مستقیم معمولا ارتداد به حساب می‌آید، اما زیبایی همیشه نمی‌تواند هر آنچه سر راهش ایستاده را کنار بزند و مورینیو مربی‌ایست که هرگز مشکلی با پتک به دست گرفتن و کوبیدنِ دیوار دفاعیِ مقابل تیمش را، با هر وسیله‌یِ ممکن، نداشته است.

پس وقتی مورینیو دید لیورپول فشارِ البته نه چندان برنده‌یِ تیمش را در نیمه‌یِ دوم تاب می‌آورد، در فاصله‌یِ 20 دقیقه مانده به پایان بازی ماروان فلینی را به جای مارکوس رشفوردِ سریع‌تر و ریزنقش‌تر به زمین فرستاد و بازی را با رویِ آوردن به فوتبالی هوایی برای تیمش عوض کرد.

نظر هوادارانِ یونایتد در مورد فلینی، به خاطر تک‌بعدی بودنِ بازی‌اش، دچار دو دستگی است. اما به هر حال این فلینی بود که هفته‌یِ پیش گل دوم تیمش را در نیمه نهایی ای.اف.ای کاپ مقابل هال سیتی زد و تا حد زیادی صعودشان به فینال را قطعی کرد. فلینی در بازی دیشب هم روی ارسالِ وین رونی با ضربه‌یِ سر تیر دروازه‌یِ لیورپول را به لرزه در آورد و در ادامه‌یِ همین حرکت بود که ابراهیموویچ ارسالِ آنتونیو والنسیا را به تور دروازه‌یِ سیمون مینیوله چسباند و تعداد گل‌هایش در این فصل را به عدد 19 رساند.

اما کلوپ بعد از بازی از تاکتیک‌هایِ مورینیو چندان راضی نبود و دل خوشی ازشان نداشت: «توپ 25 دقیقه رویِ هوا بود. بازی فشار زیادی داشت و اونا مدام از توپ‌های بلند استفاده میکردن. این بازی دیوانه‌واری بود. ما فوتبالِ بهتری بازی کردیم، ما برنامه‌های بیشتری داشتیم، ما فوتبال خوبی بازی کردیم. اما در 20، 25 دقیقه‌یِ آخر یونایتد فقط توپ بلند میفرستاد. آخرهای بازی یونایتد با ماروان فلینی و زلاتان ابراهیموویچ فقط توپ بلند میفرستاد و توی این فشار، بعد از دقیقه‌یِ 80 واقعا مقاومت کردن سخت بود.»

این ضعفِ بزرگ کلوپ و تیمش است، اینکه نمی‌توانند مقابل توپ‌های بلند دفاع کنند و خودشان از این تاکتیک برای گل زدن استفاده کنند. پپ گواردیولا هم از زمانی که از بوندسلیگا به لیگ برتر آمده بارها درباره‌یِ مدت زمانی که توپ در هوا سپری می‌کند اعتراض کرده است. اما حقیقت اینجاست که مربیانی که در این لیگ به افتخار می‌رسند آن‌هایی هستند که حاضرند اصولِ خودشان را با ذاتِ فوتبال جزیره همسان کنند و آماده‌اند تا جواب موشک را با موشک بدهند.

گواردیولا هنوز حاضر نشده غرورش را کنار بگذارد و تیمش را با توجه به شرایط لیگ تنظیم کند. کلوپ هم به انتقاد از تاکتیک‌هایِ مورینیو، چه زمانی که در چلسی بود و چه حالا که در یونایتد است، ادامه می‌دهد، انتقاد از مربی‌ای که هیچ ابایی از تطبیق دادنِ خودش و تیمش با وضعیتِ موجود ندارد.  

«من رشفورد و فلینی را روی نیمکت داشتم و لیورپول داشت به شدت دفاعی بازی میکرد. من نگاهی به نیمکت اونا انداختم و دیدم هیچ بازیکنی ندارن که بتونه برای مقابله با بازی مستقیم بهشون کمک کنه.» این حرف‌های مورینیو در کنفرانس مطبوعاتیِ بعد از بازی بود. او در ادامه توضیح داد: «مردم باید درک کنن که ماروان فلینی در چه کارهایی خوبه و در چه کارهایی نیست. ماروان توی برخی جنبه‌هایِ بازی عالیه. برای همین من به باکس لیورپول نگاه کردم و دیدم همش پیراهن زد می‌بینم و با خودم گفتم نفوذ به این خط دفاعی کار سختیه و باید از روشی مستقیم‌تر استفاده کنیم.»

برخی هواداران یونایتد به فلینی "درخت" می‌گویند، چون به نظرشان فقط سر راه بقیه سبز می‌شود. برخی دیگر به خاطر قد و مدل موهای فرفری‌اش بهش "تیر چراغ برق" می‌گویند. هیچکدام از این لقب‌ها دلنشین نیست اما فلینی بازیکنی موثر برای یونایتد است و لیورپول هیچ بازیکنی شبیه او ندارد.

هفته‌یِ پیش در اف.ای کاپ نداشتنِ تنوع در خط حمله بود که باعث شد لیورپول مقابل پلیموس در آنفیلد به تساویِ بدون گل برسد و مجبور به شرکت در بازیِ تکراری شود. در نقطه‌یِ مقابل یونایتد بدین دلیل موفق شد یک امتیاز از بازی دیشب بگیرد که مورینیو حاضر شد رویکردِ تاکتیکی‌اش را تغییر دهد و رو به بازیِ مستقیم بیاورد.

تساویِ دیشب یونایتد و لیورپول باعث شد تا چلسی هفت امتیاز با تیم دوم جدول فاصله پیدا کند و پنج تیم دیگر که تنها پنج امتیاز با هم فاصله دارند را در جدالی نزدیک برای قرار گرفتن در جمع بیگ فور تنها بگذارد. لیورپول در این راه در شش بازیِ آینده‌اش باید با چلسی، تاتنهام و آرسنال بازی کند و همینطور به سفری داشته باشد به کینگ پاور، خانه‌یِ مدافعِ عنوان قهرمانی. اما یونایتد تا 15 آوریل که در اولدترافورد به جدال چلسی می‌رود، مقابل هیچکدام از تیم‌هایی که در حال حاضر در جمع بیگ‌فور هستند بازی ندارد و می‌تواند به روند رو به رشدش، روندی که با 15 بازی بدون شکست در رقابت‌های مختلف همراه است، ادامه بدهد و جایی برای خودش بین چهار تیم اول جدول پیدا کند.

یونایتد یا لیورپول؟ کدام تیم فصل را بالاتر از دیگری به پایان خواهد رساند؟ لیورپول امتیازات بیشتری دارد، اما یونایتد تنوع و گزینه‌های بیشتری در اسکوادش برای تغییر رویکرد و نتایج بازی‌ها. و این پراگماتیسم در لیگ برتر مهم است.

۱۴ ۴  
آی اسپورت
2017-01-16 12:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
برزو
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۱۲
خخخ!
ليورپولي ها نقشه ي قهرماني كشيده بودند و واسه چلسي شاخ و شونه ميكشيدند حالا سوال اينه كه يونايتد يا ليورپول؟ كدومشون رتبه ي بهتري مياره تو ليگ!
خخخ
۱
عباس
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۴
صادقانه بگم متن افتضاحی بود. اولا فلینی به جای رشفور وارد زمین نشد و به جای مارسیال اومد، دوما لیورپول با ترکیب تیم دوم خودش مقابل پلیموث بازی کرد اما کاملا اشتباه نوشتید چون گزینه ای نداشت نتونست ببره! سوما کمی عدالت رو در نوشته ها و ترجمه ها رعایت کنید. چهارما ششم هستین :)
۲
قدیمی
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۷
استاد، این حرفها که ترجمه کردید درسته، پراگماتیسم، عملگرایی و این چیزا لفاضی خوبیه، اما......
پوگبا، زلاتان، رونی، دخئا، ماتا، هررا، روخو و.... اینا هر کدوم کلی هزینه دربرداشتن خوب کدوم کودنی، تیمی که با نزدیک به 200 میلیون پوند در همین امسال هزینه رو با تیمی که گرون ترین بازیکنش یک سوم پوگبا قیمت داره مقایسه میکنه!!!! همین هفته پیش مورینیو آرزو کرد که دخئا بهترین بازیکن فصل لیگ برتر نشه!!!!
تیمی که با تازه با همین بازیکنا با چند تامسدوم و غایب میاد و بدون تلف کردن وقت و فقط با گرفتن فضا و تاکتیک بازیو کنترل میکنه با هم مقایسه میکنید، فراموش نکنید که ضربات در چهارچوب لیورپول، کرنر و ضربات به سمت دروازش هم از منچستر بیشتر بوده.
حالا بزن زیرش شد تاکتیک آدم رو برق بگیره جو نگیره، اگه تیمی تو ایران اینجوری بازی کنه نابودش میکنیم ولی حالا شده تاکتیک.
در ضمن تیمهای مورینیو چه برد بخواد چه مساوی کلا کثیف بازی میکنن، یادمون نره واژه اتوبوس رو مورینیو به لیگ برتر وراد کرد میتونید برید کلیپهای شروع بازیهای لیگ برتر رو برای سالهای گذشترو ببینید نماد چلسیه مورینیو اتوبوس هست، تازه یادمون نره امسال منچستر 8 تا گل آفساید زده. این گل هم 9 همیش بود.
۳
موراتا
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۴۷
مورینیو فوق العادست کلوپ خیلی خوب و البته فرق هست بین فوق العاده و خیلی خوب
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر