فهرست
چهارده ماه موناکو: از قهرمانی تا آستانه سقوط
چهارده ماه موناکو: از قهرمانی تا آستانه سقوط

چهارده ماه موناکو: از قهرمانی تا آستانه سقوط

آی‌اسپورت – در فوتبال همه چیز خیلی زود تغییر می‌کند، شاید با سرعتی بیشتر از باقی ورزش‌ها. رسیدن به قله در فوتبال کاری بسیار دشوار است، اما باقی ماندن در آن حتی دشوارتر. جمعه شب موناکو در زمین سنت‌اتین ششمین شکست فصلش را در رقابت‌های مختلف تجربه کرد. این چهارمین شکست آن‌ها در هشت بازی اول لیگ یک بود. تنها اندکی بیش از یک سال پیش موناکو برای اولین بار بعد از 17 سال قهرمان فرانسه شد، تیمی که حالا به رده هجدهم جدول این لیگ سقوط کرده و تنها دو امتیاز بیشتر از گنگان ته جدولی دارد.

موناکو در فاصله 14 ماه از قهرمان لیگ به تیمی که برای بقا در آن می‌جنگد بدل شده و این حقیقت این باشگاه است. از 18 بازیکن اسکوادی که لئوناردو ژاردیم جمعه با خودش به سنت‌اتین برد تنها چهارتای آن‌ها در جشن قهرمانی موناکو در می 2017 حاضر بودند: رادامل فالکائو، جبرئیل سیدیبه، کامیل گیلیک و آندره‌آ راجی. دانیل سوباسیچ، آلمامی ترائوره و جمرسون هم هنوز در باشگاه حضور دارند، اما باقی همه تیم را ترک کرده‌اند.

موناکو بین می 2017 تا آگوست 2018، 11 بازیکن از تیم اولش را فروخت و 530 میلیون یورو درآمدزایی کرد. نتیجه این ترنسفرها اما به زمین رفتن ضعیف‌ترین ترکیب اصلی‌ای به زمین بود که ژاردیم تا به حال در اختیار داشته. محدودیت طرح اقتصادی و باشگاه‌داری موناکو اینجا مشخص می‌شود. اگر قرار باشد در هر پنجره نقل و انتقالات بهترین بازیکنان تیم فروخته شوند و جایشان به بازیکنانی مستعد، اما جوان و بی‌تجربه برسد، بالاخره روزی می‌رسد که تیم دیگر قدرت لازم برای رقابت در بالاترین سطح را ندارد، روزی که حالا فرا رسیده است.

موناکو چهار سال طلایی را تحت رهبری ژاردیم پشت سر گذاشت. آن‌ها در لیگ به ترتیب سوم، سوم، اول و دوم شدند و یک بار به نیمه نهایی چمپیونز لیگ رسیدند. موفقیت‌های موناکو در این دوران فرای انتظار و توقع بود. آن‌ها سال 2017 تیمی متشکل از ستاره‌های جوان فوتبال اروپا را ساختند، تیمی به شدت با روحیه و متحد. اینکه تکرار نسل 17 کاری بسیار سخت بود را همه می‌دانستند، اما حالا به نظر می‌رسد این دیگر کاری غیرممکن است.

خود ژاردیم حتی پیش از شروع فصل هم اعلام کرده بود دوران سختی برای تیمش پیش رو خواهد بود. او بعد از شکست برابر سنت‌اتین یک بار دیگر از این حقیقت حرف زد: «بله، خیلی سخت است. ما اعتماد به نفس‌مان را از دست داده‌ایم و همه چیز به ضرر ما پیش می‌رود.»

ژاردیم مربی‌ای شجاع است. با اینکه موناکو برای او شهرت و ثروت به همراه آورده، اما در عین حال در موقعیتی قرارش داده که کمترین مربیانی در سطح اول فوتبال اروپا تحملش می‌کنند. با این حال ژاردیم همچنان برای ساختن تیمی که به نظر ترمیم‌ناپذیر می‌رسد می‌جنگد.

ژاردیم این فصل در هشت بازی اول تیمش در لیگ از 27 بازیکن مختلف استفاده کرده، بالاترین آمار بین تمام تیم‌های پنج لیگ اول اروپا. او نه ترکیب 11 نفره‌اش را می‌شناسد و نه سیستمی که باید ازش استفاده کند. مربی پرتغالی موناکو مدام تیمش را تغییر می‌دهد، اما منابع انسانی‌ای که او در اختیار دارد دستش را بسته و مانع از رسیدن به نتیجه می‌شود. البته موناکو همین فصل هم پدیده‌هایی چون پیترو پلگری (17 ساله)، سوفیان دیوپ (18)، موسا سیلا (18) و روبرتو ناوارو (16) و جاناتان پانتزو (17) را در اختیار دارد. اما این فوتبالیست‌های جوان هنوز به آمادگی لازم نرسیده‌اند.

مدیران موناکو اما همچنان به طرح باشگاه‌داری‌شان باور دارند. موناکو همچنان به خرید پدیده‌های جوان و کمک به رشدشان و فروششان با قیمتی چندین و چند برابر ادامه خواهد داد. اما شاید در آینده این طرح با محافظه‌کاری بیشتری اجرا شود تا تعادل تیم به یک باره چنین به هم نریزد.

در هر صورت موناکو در حال حاضر جایی است که لایقش است. آن‌ها فقط و فقط بازی اول فصل‌شان را برده‌اند، آن هم با درجه زیادی از شانس، نه نمایشی عالی. در ادامه شاگردان ژاردیم موفق به شکست دادن هیچ حریفی نشده‌اند، حتی حریفانی چون آنژه، تولوز و نیم. به همین خاطر است که تصور پیروزی آن‌ها بر دورتموند در بازی امشب بسیار سخت است.

پس از این موناکو چه باقی مانده؟ فقط غرور و انگیزه، عواملی که برای رقابت در بالاترین سطح فوتبال اروپا کافی نیستند.

۲    
آی اسپورت
2018-10-03 09:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر