فهرست
انقلاب نافرجام سرخ
انقلاب نافرجام سرخ

انقلاب نافرجام سرخ

آی‌اسپورت-  پرسپولیس کالدرون در پایان هفته دوازدهم همان تیمی است که در هفته نخست دیده بودیم؛ تیمی لبالب از اتفاقات عجیب و غیرمنتظره و یک ترکیب ناهمگون و متفاوت. کالدرون به‌عنوان مربی‌ای که از یک سرزمین متفاوت آمده و خاستگاه فوتبالی، فلسفه و سلایقش با برانکو ایوانکوویچ متفاوت است، سبک و سیاق و رویکردی کاملاً متفاوت از سرمربی پیشین در پیش گرفت و کوشید تا پرسپولیسی دگرگون شده و با خوانش و روایت خود بسازد.

او در سیستم، سبک، تاکتیک و آرایش تیمی تغییرات بنیادین در پرسپولیس ایجاد کرد و قصد داشت تا پرسپولیس جدیدی بسازد که کاملاً از گذشته دور خود فاصله دارد اما مسیری که او تا به امروز رفته، کمتر به نتیجه متفاوتی رسیده. پرسپولیس در دوران جدید خود و در مسیر تازه‌ای که کالدرون برایش ترسیم کرده، افتان و خیزان و لنگ لنگان جلو می‌آید و هنوز قوام پیدا نکرده. پرسپولیس مدل ۹۸ با گذشته نزدیک خود فاصله معناداری یافته و تصویر تیم جدیدی را ترسیم می‌کند که از مشکلات بدیهی و پیش پا افتاده‌ای رنج می‌برد و نتوانسته به حداقل‌ها دست پیدا کند. پرسپولیس کالدرون برای بردن جان می‌کند اما همین مشکلات و همین تغییرات بنیادین سبب شده کمتر و به زحمت به نتیجه مطلوب برسد و تنها شکست‌های عجیب را تجربه کند که مثل یک تیر زهرآلود بدن پرسپولیس را نشانه می‌رود.

بخشی از این سکته‌های خفیف و کاری البته بدیهی به نظر می‌رسد؛ چه آنکه حضور یک مربی تازه‌وارد با انگاره‌های کاملاً متفاوت و فلسفه متفاوت از مربی پیشین که ۴ سال و اندی هدایت تیم را بر عهده داشت، مسیر پیش‌رو را سنگلاخی و صعب‌العبور نشان می‌دهد اما آنچه باعث تشدید این مشکلات شده، تصمیمات آقای سرمربی است. مردی که هنوز نتوانسته به درک محیطی کاملی از مجموعه‌اش و توانایی‌ها و ظرفیت‌های اجزا و عناصر موجود برسد.

مربی آرژانتینی در بدو ورود هر آنچه که برانکو در ۴ سال آرام آرام و ذره ذره ساخته بود را دگرگون کرده و تصمیم دارد تیم جدیدی بسازد؛ تصمیمی که با توجه به شرایط موجود، وضعیت پرسپولیس، کیفیت و توانایی بازیکنان ایرانی و البته رسانه‌های خرده‌گیر و هواداران کم حوصله عملاً غیرممکن به نظر می‌رسد. شرط عقل این بود که آقای سرمربی موجودیت و کمیت و کیفیت تیم برانکو را در همه ابعاد فنی و تکنیکی حفظ کرده و در سایه استمرار و ثبات آرام آرام تغییرات مدنظر خود را در بدنه تیم اعمال کند اما او به سبک مربیان آمریکای جنوبی طرفدار انقلاب است و می‌خواهد در پرسپولیس انقلاب کرده و تیم جدیدی بسازد که با توجه به شرایط موجود عملاً غیرممکن است.

نتیجه تفکر انقلابی کالدرون سرگشتگی فنی و تاکتیکی در مجموعه تیم است. تیمی که قدرت تغییر شیفت با تفکرات سرمربی‌اش را ندارد و در مقابل تغییر حتی مقاومت می‌کند و سرمربی که خسته از شرایط موجود و عدم رسیدن به نقطه مطلوب و آرمانی چاره کار را در تغییرات آنی، ناگهانی و عجیب می‌بیند.

نتیجه این تغییرات بیش از اینکه به سود تیم باشد و به بهبود شرایط کمک کند، منجر به بهم ریختگی و آنارشی می‌شود و همین سرگشتگی و بی‌برنامگی و ناهماهنگی در مجموعه تیم را افزون می‌کند.
بازی دادن به بازیکنان در پست‌های متفاوت و عجیب و تغییرات فراوان آن‌هم در شرایطی که تا نیم فصل فاصله‌ای نمانده، یک پرسپولیس به‌هم ریخته و گنگ را نمایش می‌دهد که از موفقیت حتی در آسان‌ترین بازی‌ها نیز عاجز و ناتوان است و به شکست خو کرده. تغییرات انقلابی کالدرون در پرسپولیس نتیجه‌ای جز ناکامی ندارد؛ آنچه کالدرون باید هر چه زودتر برای آن چاره‌ای بیندیشد.

۶    
آی اسپورت
2019-12-01 12:50:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر