فهرست
انتقاد شدید از خیابانی: گزارشگری را کنار بگذار
انتقاد شدید از خیابانی: گزارشگری را کنار بگذار

انتقاد شدید از خیابانی: گزارشگری را کنار بگذار

آی اسپورت –  گزارشگر دیدار الهلال مقابل استقلال روز گذشته جواد خیابانی بود که مثل همیشه و همانطور که از او انتظار می‌رفت، عملکرد پر اشتباهی داشت و در برخی موارد این اشتباهات نشان از کمبود اطلاعات آقای گزارشگر حتی در مقایسه با مخاطبین عادی فوتبال داشت.

 جواد خیابانی چهره دوست‌داشتنی برای مردم ماست و این موضوع در اتفاقات و حوادث اخیر کشور مثل زلزله کرمانشاه شدت بیشتری پیدا کرد ولی چهره عمومی خوب خیابانی دلیل بر چشم‌پوشی از ضعف‌هایی که او در حرفه‌اش دارد نیست.

خیابانی در طول بازی اشتباهات زیادی در خواندن نام بازیکنان الهلال و حتی استقلال داشت و فکت‌هایی که در حین گزارش ارائه می‌داد نشان از ناآگاهی او نسبت به فرمت و قوانین رقابت‌ها بود.او در ابتدای مسابقه و زمانی که فرشید باقری با مصدومیت از بازی بیرون رفت بدون توجه و حتی اطلاع از پست بازیکنان، یک روخوانی از فهرست نیمکت ذخیره‌های استقلال به عنوان گزینه‌های جانشینی وی انجام داد و در این میان حتی نام ارشیا بابازاده، گلر سوم آبی‌پوشان را هم آورد که نشان می‌دهد خیابانی دروازه‌بان سوم استقلال را نمی‌شناسد.

 او در طول بازی سِروِر جپاروف را بارها با نام سَروَر صدا زد که نشان می‌دهد حتی یک بار هم نگارش انگلیسی نام او را ندیده است و حتی نگاهی به فهرست بازی که جلوی او گذاشته بودند هم نکرد.

 در زمان دیگری از بازی وقتی هواداران استقلال خواهان به میدان آمدن علی قربانی شدند، خیابانی از او با نام علی باقری یاد کرد که چنین بازیکنی در جمع آبی‌پوشان وجود ندارد و تنها باقری استقلال فرشید است که او هم به دلیل مصدومیت تعویض شده بود. در مورد تلفظ درست نام بازیکنان الهلال که دیگر انتظاری از جواد خیابانی نمی‌رود و اشتباهات پرتعداد وی از جمله بن شارکی خواندن نام بن شرقی دیگر برای مخاطب عجیب نیست.

 آقای گزارشگر در مورد قوانین مربوط به مسابقات هم اشتباهاتی داشت که اشاره به ترس بازیکنان یک کارته تا پایان رقابت‌ها از محرومیت از این دست بود، بدون اطلاع از اینکه اخطار بازیکنان یک کارته در مرحله گروهی پاک خواهد شد و در مرحله حذفی محاسبه نمی‌شود، یا محاسبه تفاضل گل استقلال و العین برای اینکه مشخص شود کدام تیم بالاتر قرار می‌گیرد هم اشتباه دیگر خیابانی بود در حالیکه قانون بازی مستقیم در این رقابت‌ها اعمال می‌شود و در هیچ حالتی تفاضل گل بین این دو تیم حکم برتری نداشت.

اینکه گزارشگری چقدر به عنوان یک حرفه تخصصی در زندگی خیابانی مهم است و چقدر برای آن وقت می‌گذارد مربوط به خودش است ولی خروج کار دقیقاً همان چیزی است که به مخاطب مربوط می‌شود، کما اینکه اگر مشغله بالای زندگی یک نفر تمرکز او را از شغلی مثل گزارشگری منحرف کرده باشد نتیجه‌اش چیزی می‌شود که در بازی استقلال با الهلال مشاهده شد.

 خیابانی در محافل مختلف از مشغله‌های مختلفش غیر از گزارشگری یاد کرده و همیشه عنوان می‌کند درآمد ناچیزی از گزارشگری دارد و هزینه زندگی وی از سایر کارهایی که به آن مشغول است تامین می‌شود و تنها علاقه به گزارشگری او را در این حرفه نگه داشته است ولی وی بهتر است بداند کم اهمیت‌ترین حرفه خیابانی از نظر درآمد برای او شاید مهم‌ترین حرفه‌اش باشد چرا که ارتباط مستقیمی با مخاطب میلیونی دارد و کیفیت کار او میزان احترامش به این تعداد مخاطب است.

 اگر او انگیزه و حوصله سابق را برای دنبال کردن اخبار و اطلاعات روز ندارد و یا اگر مشغله‌های دیگر فرصت کافی در اختیارش قرار نمی‌دهد تا مقابل مخاطب امروزی با اطلاعات بالا و دسترسی کافی به اخبار روز عقب نماند، بهتر است میکروفون را به دست جوان‌ترهایی بسپارد که برای این جایگاه هم شایستگی دارند، هم انگیزه و هم فرصت کافی. قطعاً در این صورت خیابانیِ دوست داشتنی به دور از گزارشگری‌های اعصاب خرد کن دوست‌ داشتنی خواهد ماند و لطمه‌ای به محبوبیت وی نخواهد زد.

 

خبرگزاری ایلنا

 

۱۹ ۱۲  
آی اسپورت
2018-04-17 11:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
استقلالیم
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۴۳
حق دارین فشار بهتون اومده تا دیدین کسی از لنگتون دفاع نمیکنه و کمی گرایش به سمت استقلال داره شروع کردین ب نوشتن چرت و پرت در موردش چون تحملش رو ندارین یک نفر تو این صداوسیما استقلالی باشه و باید همه لنگی باشن و مثل امثال شماها پاچه‌خوار تا تو این صداوسیمای لنگی بمونه.کور خوندین آقا جواد تحت حمایت تاجی هاست اینو یادتون باشه
احسان
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۱۳
چه ربطی به استقلالی بودنش داره؟؟؟ پدر من که هیچوقت از گزارشگر انتقاد نمیکنه دیگه دیروز شاکی شده بود از این همه اشتباهی که خیابانی داشت. دیروز افتضاح بود خیابانی. کوچکترین اطلاعاتی نداشت. بن شرقی رو میگفت بن چارتی!!! مگه میشه؟؟؟حتی یه بار هم فوتبال ندیده؟؟؟؟همین ایشون داور برنامه اقای گزارشگر بود و با کوچکترین اشتباه شرکت کننده بهشون صفر میداد!!!!!! ای کاش صدا و سیما یه کم به مخاطبش اهمیت میداد و امثال ایشون و سیانکی و.. رو اخراج میکرد.
علی
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۳۰
من توقع داشتم امروز سایت مقاله گزارش احساسی بازی دیروز پرسپولیس رو تو سایت ببینم! ( البته ظاهرا توقع زیادی از سایت داشتم)
اخه واضحا بارها خطا و کارت های اشتباه و ... رو داور نمیداد به پرسپولیس، تلویزیونم فقط یبار اهسته رو فقط نشون میداد! (مثل هند سیدجلال یا چند بار خطای کامیابی نیا که با استوک میرفت رو مچ پا)بعد گزارش گر بروی خودش نمیاورد و فقط میگفت چرا اینقدر اعتراض میکنن؟!
۷
Kian
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۱:۵۸
اونی که چشم بسته اینارو نوشته و به خیابانی حمله میکنه حداقل اطلاعات خودشو ببره بالا ،اخطار های مرحله گروهی پاک نمیشن،بلکه از مرحله یک هشتم به بعد پاک میشن
۷
مجید
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۱۲
مشکل این قلم به مزد لنگی که در ایلنا نفوذ کرده برد قاطعانه استقلال و برد کشکی لنگ بود با گل بخودی و پنالتی نگرفته و عدم اخراج حسینی که نتوانستند از این برد کشکی در سیما ...حماسه...بسازنند...و اینکه خیابانی در گزارش بازی اعلام کرد که استقلال میتونه برای قهرمانی دور خیز کنه...اینها دوست دارند همه فقط مجیز لنگ رو بگویند فراموش نکنید عصبانیت اون قدوسی رو که چطور سرش رو به دیوار میکوبید که فلان گزارشگر چرا از بازی خوب سرورش تمجید کرده...
خربین
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۴۹
هر وقت لنگ مافیا رو رها کرد خیابانی هم گزارشگری رو رها خواهد کرد
**
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۱۰
این مردک از بس پاچه خور هست.هنوز نگهش داشتن
۷
آرش
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۵۲
در زمان زلزله کرمانشاه ایشون از زمین و زمان ایراد میگرفت که کارشون رو درست و با وجدان انجام ندادن. شکی در صبحت های ایشون نیست. شاید اونی که مسکن مهر و اونجوری ساخت با جون آدمها بازی کرده ولی شما هم با اعصاب میلیون ها بیننده و طرفدار فوتبال بازی میکنی و با وقاهت تمام در برنامه های نوروزی میای و میگی با دخترم به این حرفا میخندیم . آقای خیابانی تو فرقی با اونی که اونجور مسکن مهر رو ساخنه نداری. همونجور بی مسوولیت هستی.
خوبه که کسی که این حرف و میزنه یه نگاهی به خودش هم بکنه. میگن یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران.
۹ ۲
اشکان4
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
اونی که مسکن مهر رو ساخته جون آدم ها رو به خطر انداخته
خیابانی نهایتش رو اعصاب بیننده راه رفته
چطور این ها رو با هم‌مقایسه می کنی؟!
۲
خاطره بازی با العین
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۵۰
در جواب اشکان
حتما روح و روان مردم اهمیت نداره؟؟کلا با یک عده گوسفند شدیم هشتاد میلیون که بردگی و خفت و خواری و به هر چی ترجیح میدن...اخرش شعارشون اینه امنیت داریم
حالا سرطان داریم.روانی داریم.ادم کش داریم..پراید داریم.برنج ارسنیک دار داریم.مفت خور داریم..هوای الوده داریم پارازیت داریم ریزگرد داریم.اب نداریم..میوه های الوده داریم..از همه مهمتر تو دنیا آبرو نداریم
مهممممممممم نیست عوضش امنیت داریم
۲
رضا
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۱۲
خیابانی عشق است .کور شود چشم بد خواهان
۱
farhad rahimi
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۲۹
خیابانی بهترین گزارشگر است اگر دوست داری گزارش هایش را گوش نده
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر