فهرست
آشتی ملی برای دو هدف: چمپیونز لیگ و ورلدکاپ
آشتی ملی برای دو هدف: چمپیونز لیگ و ورلدکاپ

آشتی ملی برای دو هدف: چمپیونز لیگ و ورلدکاپ

آی‌اسپورت- فوتبال ایران در شرایطی قرار ندارد که بتواند هم پر از تنش‌های داخلی باشد و هم در آسیا آقایی کند. آن هم در ماه‌هایی که قرار است تیم ملی برای صعود به جام جهانی 2018 به میدان برود؛ و باشگاه‌های ایرانی باید برای اعاده حیثیت با رقیبان تا بن دندان مسلح غرب آسیایی مبارزه کنند. با وجود سرمایه‌‌‌های انسانی قابل‌توجه، به دلیل سرمایه‌گذاری‌ مالی اشتباه و سودجویانه، و ناکارآمدی مدیریت این سرمایه‌ها، فوتبال ایران نسبت به رقیبان غرب و شرق آسیایی در فراهم کردن شرایط ایده‌آل در جهت سودآوری، ناکام مانده و هنوز در پیچ و خم فراهم کردن یک زمین تمرین مناسب برای تیم‌هایمان دست و پا می‌زنیم. در چنین شرایطی حفظ آرامش برای باشگاه‌های بزرگ و بالاتر از آن تیم ملی، می‌تواند مرهمی باشد بر زخم مشکلات کوچک و بزرگی که گاه‌به‌گاه، سومدیریت‌ها برای مجموعه فوتبال به وجود می‌آورد.

کی‌روش و برانکو، بزرگترین مربیان حال حاضر فوتبال ایران که طی سال‌های اخیر گام‌های بلندی برای حرفه‌ای شدن فوتبال ما برداشته‌اند، بعد از یک تقابل نسبتا طولانی‌مدت، حالا راه‌هایی برای رفع کدورت‌ها باز کرده‌اند. برانکو مسیر تیم ملی برای صعود به جام جهانی را "هدف مقدس" تعبیر کرده و خود را حامی تیم ملی دانسته؛ و کی‌روش، بعد از لجبازی‌های پیاپی به اروپا رفته تا از نزدیک لژیونرهای تیم ملی را زیرنظر بگیرد. اتفاقاتی که نشان می‌دهد کی‌روش هنوز برای لحظه به لحظه نشستن روی نیمکت مربی‌گری ایران برنامه دارد و دیگر سودای جدایی در سر ندارد؛ و از طرف دیگر، برانکو می‌داند که برای قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر، و موفقیت در ماراتن آسیایی، بیشتر از هر چیزی به آرامش احتیاج دارد؛ و با توجه به روحیاتی که دارد، ترجیح داده برای رفع این سوتفاهم پیش قدم شود.

بسیار واضح است؛ رفع کدورت بین تیم ملی و پرسپولیس که می‌توان آن را "آشتی ملی" جامعه فوتبالی ایران نامید، در گستره این جامعه هیچ بازنده‌ای نخواهد داشت. حتی اگر بعضی از افراد یا گروه‌ها، مفهوم برنده شدن را دیرتر درک کنند. حتی آن معدود مربیانی که در این بین سعی کردند آتش این اختلاف را شعله‌ورتر کنند و از آب گل‌آلود ناشی‌گری کی‌روش-برانکو، ماهی بی‌سوادی خود را بگیرند، دیر یا زود به این نتیجه می‌رسند که باید هم‌مسیر با هواداران و فوتبال حرفه‌ای، به سوی پیشرفت گام بردارند. مربیانی که حضور افراد حرفه‌ای مانند کی‌روش و برانکو در فوتبال ایران را به معنای خطر رسیدن به پایان راه می‌دانند و از اختلاف آن‌ها در جهت رسیدن به منافع خود سواستفاده می‌کنند.

جامعه ما همیشه از تعصب، تندروی و دلواپسی به ظاهر خیرخواهانه ضربه‌های سنگینی خورده؛ و تلاطم و خروش پرسروصدا و بی‌پایه و اساس این گروه در اقلیت، کمتر اجازه داده آرامش اکثریت قابل اعتماد جامعه و روحیه صلح‌طلبانه مردم در مسیر درست قرار بگیرد و پایه‌های پیشرفت را بسازد. مردمی که برایشان پیشرفت فوتبال ملی و باشگاهی ایران دور از هر تعصب و گرایش رنگی اهمیت ویژه‌ای دارد، قطعا از همگرایی کی‌روش و برانکو استقبال می‌کنند. آنچه که برای این دو مربی و برای مردم در اولویت اهمیت قرار دارد، آرامش تیم ملی و باشگاه‌های آسیایی است. در آستانه بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و یک ماه مانده به آغاز دور برگشت مقدماتی جام جهانی 2018، بهتر است فضا را برای آینده‌ای روشن فراهم کنیم؛ و واکاوی دلایل ریشه‌ای این اختلاف را به عهده ذهن کیروش و برانکو و جلسات خصوصی‌شان بسپاریم؛ به این امید که دیگر چنین اشتباهاتی را انجام ندهند و در مسیر سودجویان و هوراکشان و فحاشان حقیقی و مجازی قدم برندارند.

اگر قرار به محاکمه و تقسیم تقصیر باشد، ما رسانه‌ای‌ها و هواداران هم در التهاب این چند ماهه چندان بی‌تقصیر نبوده‌ایم. کما این که همچنان هم کسانی برای محاکمه یا تبرئه، در حمایت یا نقد برانکو یا کی‌روش، فریاد دادخواهی سر می‌دهند. اما دادخواهی در این مورد ویژه، بنیان‌های فوتبال تازه جان گرفته ما را هدف قرار داده است. به خصوص که سطح ماجرا را تا درگیری شخصی کی‌روش-برانکو تنزل داده. حال آن که همه درگیری‌ها بر سر ناتوانی فدراسیون فوتبال و مدیرانش برای اجرای برنامه‌ای دقیق در راستای اهداف تیم ملی و باشگاه‌ها، و تامین حداقل خواسته‌های سرمربی تیم ملی بوده است. نه کی‌روش تا آن اندازه مقصر است که راه به راه بازخواستش کنیم و آرامش او و تیم ملی را گرو بگیریم؛ نه برانکو "قدیس" داستان است که آرامش تیم ملی را فدای او و اهدافش کنیم. تلاش در جهت همگرایی کی‌روش-برانکو، تلاش برای آرامش تیم ملی و باشگاه‌ها، و در نتیجه موفقیت فوتبال ایران است.

۱۳ ۱۷  
آی اسپورت
2017-02-19 21:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۷ نظر
حمید
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۱:۵۹
و در راستای اهدافی که شما اشاره کردی ما هم اصلا به روی خودمون نمیاریم که این متن جواب کیه و به یه اینده بهتر فکر می کنیم.
۱ ۳
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۳:۱۷
شباهت بین یه بنده خدایی و خانم شقایق اشک ریز ، حیرت آوره..
هواداران متوهم تراکتوری!
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۰:۴۱
برانکو بازم نشون داد شخصیت و پرستیژه خاص خودش رو داره و با گفتن این حرفها بزرگی خودش رو به رخ کشید،همه ی ما امیدواریم کیروش دست از لجبازی های بچه گانه خودش برداره و الان که برانکو پالس های مثبتی فرستاده باعث منفی شدن اون نشه!
محمد
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۸:۵۸
نویسنده ی این مطلب یه لنگیه که هنوز از دربی میسوزه, بیسواد خودتی کوچولو
۲
فرید
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۲:۴۰
شما بهتره در حد خودتون نظر بدید
سعید
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۸:۵۸
لنگیای لجن دهنتونو ببندین. خبرنگار لنگی از دربی چه خبر؟ داشعلی چیکارش کرده؟
۳
ایلدروم
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۲:۵۲
تیتری که انتخاب کردید برای خبرتون کاملا مشخصه دو پهلو هست
یه ف..لت.ر نشید
۱
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۳:۱۴
آشتی و مصالحه اتفاق خوبی است که باید در همه سطوح جامعه پیگیری شود چه تیم ملی و چه....
۴
علی
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۳:۲۴
صرف نظر از شوخی 1- فعلا آبی و قرمز با منصوریان و برانکو نمیتونند قهرمان آسیا بشوند آشتی ماشتی هم فایده نداره 2- رفتن تیم ملی به جام جهانی هم مثل آب خوردنه و نیازی به آشتی نداره سر هر دو مورد آماده شرط بندی با سایت هستم!!!!
۳
sia
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۲۳:۴۹
"رفع این سوءتفاهم"
شما باید دلیل این حرکتی که برانکو انجام داد رو بیایین موشکافی کنید و نشون بدید که کی خیانت کرده!
نه به اون روز که برانکو در جواب خبرنگار میگه "کیروش میاد استادیوم" نه الان که به خاطر احتمال دعوت نکردن بازیکن های پرسپولیس و پایین اومدن روحیه بازیکناش بعد دربی که احتمال به خطر افتادن جایگاهشون تو تیم ملی رو با بازی خوب بازیکن های استقلال و بقیه تیم ها دیدن اومده و حرف های به اصطلاح مثبت میزنه که تیم ملی مقدس هستش و همه میخاییم تیم ملی به جام جهانی بره!
چرا این حرف رو بعد بازی با تراکتور یا قبلش نزد؟!
برانکو که به شعور ما ایرانی ها با این کارش و قرار دادن طرفدارای پرسپولیس مشتاق جام در مقابل تیم ملی، توهین کرده بعد اونوقت شما هم همین کارو میکنید و به مانند رسم اکثر ماها میخایین با ریش گذاشتن و آشتی های الکی به شعور مردم توهین کنید؟!
۴ ۴
محسن هوادار فو تبال
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۱:۱۰
الان منظور شما چیه ؟؟؟؟؟؟/
دعوای برانکو وکیروش ربطی به بازیکنان پرسپولیس نداره ...نه بازیکن پرسپولیس بی انظباطی کرده ونه علیه مربی تیم ملی موضع گرفته
برانکو یه خارجی ه دوست داره سرمربی تیم ملی بشه ..همیین جور که دایی دوست داره .منصوریان دلش می خواد ..قطبی دلش خواست
مهم نیست برای این دوستان تیم ملی نتیجه بگیره یا نگیره مهم اینه که تیم ملی سکو پرتابشون بشه ..اگه یک ایرانی مربی تیم ملی بشه سالها در ایران و در لیگ ایران مربی هست تا زمانی که قلبش دیگه کار نکنه ..سالهاست که مایلی کهن و یاوری در لیگ ایران مربی هستن در حالی که تاریخ مصرفشون تمام شده است
.
.اما تنها کسی که دلش برای تیم بیشتر از هر ایرانی برای تیم ملی سوخته کیروش کبیره ...شما تیم ملی رو رنگی می بینی
شما فکر می کنی اگه کل تیم ملی استقلالی بشن ..به تیم شما جام می دن ...خیر ..دعوت به تیم ملی جز مصدومیت ارمغانی برای باشگاه نداره ..همین جور که برای نویدکیا و جباری تیم ملی مصدومیت اورد ..یا اسیب دیدگی عابدزاده رو از تیمتون جدا کرد
.
.
.همه چیز رو رنگی نببین دوست کیسه کش من ..تیم ملی ملک شخصی و ارث پدری کسی نیست ....به قول کیروش ...هر کس که بتونه به تیم ملی کمک کنه و قلبش با تیم ملی باشه مهم نیست کجا دنیا اومده و یا کجا بازی می کنه
.
در ضمن کسانی که رفتن تو سایت الهلال خ......لی کردن اونها به صورت اتحاد ملی اسید پاشیدن و شعور بقیه توهین کردن ...ونه برانکو .
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۵:۴۸
محسن آقا
این دعوا ربطی به بازیکنان پرسپولیس نداشت ولی وقتی برانکو مغرورانه از چاقی بازبکنانش در اردوی تیم ملی گفت ربط پیدا کرد.
چرا جواب کی روش را توهین قلمداد میکنند ولی زرنگی برانکو را جنتلمن مابانه!
بار اول هم با برهم زدن اردوی پیش فصل ، این برانکو بود که خودش را درگیر کی روش کرد.
هیج بحثی را ابتدا به ساکن کی روش شروع نمی کند حتی با مربی کره
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۵:۵۳
به آقا سیا
دقیقا کلید باخت در دربی همان نکته ای است که شما گفتی همان که برانکو از خبر نگاران پرسید کی روش به استادیوم می آید البته برای بازی با السد !
من همان زمان از تعجب شاخم در آمد برانکو پیش از مهمترین بازی فصل تیمش با استقلال به کجا فکر میکند و جطور دنبال فرصتی بود تا با پرسیدن این سوال یکبار دیگر مردم را روبروی کی روش قرار دهد.
من وقتی محبویت زیادی دارم و حرفم تاثیر گذار است باید مواظب کلمه کلمه ای که میگویم باشم.
۱
sia
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۱۸:۵۹
"محسن هوادار فو تبال"
من چند بار متنی که نوشتم و متن شما رو خوندم ولی ربطی بین این دو پیدا نکردم
من نگفتم این دعوا ربطی به بازیکن های پرسپولیس داره!!!
تو کجای متنم من نگاه رنگی داشتم به تیم ملی ؟!
شما فکر بنده رو از کجا میخونی؟!
درسته تیم ملی واسه باشگاه دردسر و مصدومیت برای بازیکن ها داره ، بنده اصلا در این باره چیزی ننوشتم!
دوست پرسپولیسی من انشالا که هممون نگاه رنگی به تیم ملی نداشته باشیم
مشت نمونه خروار نیست بزرگوار!
تو فصای مجازی یک تعداد معلوم الحال چیز هایی نوشتن دلیل نمیشه که کل اون گروه رو زیر سوال ببریم
صحبت های یک شخص مشهور تاثیرش تو جامعه بیشتر از اشخاص دیگه در فضای مجازی هستش و باید بیشتر دقت کنه
و در آخر برای "پرسپولیس واقعی"
درود بر شما
یکی از دلایل این بود
دلیل بعدی به نظرم اشتباه تاکتیکی برانکو و دلیل بعدی توجه به حاشیه توسط بازیکن های پرسپولیس بود، کافیه مصاحبه فرشید اسماعیلی تو ورزش 3 بعد دربی رو بخونین شما و البته از بلوغ روانی و تاکتیکی استقلال و بازیکن هاش هم نمیشه چشم پوشی کرد و عوامل دیگه ای هم هستن که اینجا دیگه جاش نیست .

۱
امید از تفت
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۶:۰۷
مثل آدم نمیتونی بنویسی لیگ قهرمانان و جام جهانی!!؟ بعد هم آشتی نه. کسی که قهر نیست. باید نوشت تعامل ملی نه آشتی ملی
لنگ خخخخ
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۹:۱۴
برانکو پشیزی ارزش و اهمیت نداره. اصلا مشکلی وجود نداره, تیم ملی راهشو میره. لنگ حقیر هم بره دنبال قهرمانی کثیفش
۴
رضا صابری خودتی
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۰۹:۱۶
حقارت نویسنده ی این مزخرفات از اونجا مشخص می شه که بهانه ی دعوای بزرگمردی مثل کیروش و موجود پست و حقیری مثل دلالویچ کروات, میخواد عقده های ناشی از باخت دربی رو التیام ببخشه.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر