فهرست
بازگشت موراتا به مادرید: راهی به سوی خانه
بازگشت موراتا به مادرید: راهی به سوی خانه

بازگشت موراتا به مادرید: راهی به سوی خانه

آی‌اسپورت – آلوارو موراتا به خانه بازگشته، به مکانی که همه چیز از آنجا شروع شد، به محیطی امن که امیدوار است تمام روزهای سیاهش را پشت سر بگذارد. موراتا ۱۸ ماه آینده را به عنوان بازیکن قرضی برای اتلتیکو مادرید بازی خواهد کرد، باشگاهی که در ۱۱ سالگی به آن پیوست.

موراتا در ۲۶ سالگی افتخارات زیادی به دست آورده، بیشتر از اکثر بازیکنان هم سن و سال خودش. او به سه فینال پیاپیِ چمپیونز لیگ رسیده، سه بار پشت سر هم قهرمان لیگ شده، بیش از ۱۰۰ گل زده، ۱۱ عنوان مهم را فتح کرده و برای سه تا از بزرگ‌ترین باشگاه‌های اروپا، در سه لیگ مختلف بازی کرده. با این وجود حسی از نرسیدن به جایگاهی که باید درباره موراتا وجود دارد، حسی که خودش هم به آن اعتراف می‌کند و به گذشته‌اش با اندکی اندوه نگاه می‌اندازد.

از این منظر بازگشت به اسپانیا کاملا منطقی به نظر می‌رسد. برای موراتا این انتقال راه فراری بود، راهی برای بازگشت به جایی که باید، در جستجوی خوشبختی.

موراتا در آوریل ۲۰۱۷ گفته بود باید اوج بگیرد، اتفاقی که هرگز در چلسی رخ نداد. او در همین مصاحبه از بدشانسی اسپانیا در یورو ۲۰۱۶ گفت و اینکه چطور لا روخا می‌توانست قهرمان و خودش آقای گل شود. نکته قابل توجه در به یاد آوردن این داستان همان حس "آنچه می‌تونست باشد" است.

در پایان فصل ۲۰۱۶ موراتا از نظر میانگین گل به دقیقه بازی‌اش در لا لیگا در رده دوم قرار داشت و دومین گلزن برتر رئال مادرید بود، با اینکه کریم بنزما همیشه جلوتر از او در ترکیب اصلی بازی می‌کرد. موراتا در این فصل قهرمانی لیگ را با رئال جشن گرفت و در هفته‌های حساس پایانی نقشی کلیدی برای تیمش بازی کرد. اما در چمپیونز لیگ خیلی کم بهش بازی رسید و قولی که در بازگشتش از یوونتوس به برنابئو بهش داده بودند عملی نشد. برای همین موراتا که دیگر خودش را خیلی جوان نمی‌دید تصمیم به ترک مادرید گرفت، چراکه احساس می‌کرد در این باشگاه توجه لازم بهش نمی‌شود.

خیلی زود پیشنهادهایی از لیگ برتر به او شد، اول منچستر یونایتد و بعد چلسی. ژوزه مورینیو و آنتونیو کونته هر دو موراتا را می‌شناختند و بهش اعتقاد داشتند. مورینیو موراتای ۱۷ ساله را برای اولین در ترکیب تیم اول رئال به زمین فرستاده بود و کونته او را برای یوونتوس خریده بود، درست قبل از اینکه خودش بانوی پیر را ترک کند و رهبری ایتالیا را بر عهده بگیرد. هر دو مربی باور داشتند می‌توانند از موراتا مهاجمی درجه یک بسازند و از نظر ذهنی او را تقویت کنند. در نهایت یونایتد سراغ روملو لوکاکو رفت و موراتا راهی استمفورد بریج شد.

موراتا در هفت بازی اولش برای چلسی هفت گل زد و هواداران آبی‌های لندن نام او را در استادیوم می‌خواندند. اما بعد از این شروع درخشان موراتا مصدوم شد و وقتی تلاش کرد زودتر از وقتی که باید به زمین بازگردد این عجله تاثیری منفی روی فرمش گذاشت. موراتا تا باکسینگ دی ۱۰ گل در لیگ برتر زده بود، اما در ادامه فصل فقط موفق شد یک گل دیگر در لیگ به کارنامه‌اش اضافه کند. با پایان فصل گذشته امید هواداران چلسی هم دیگر از او قطع شد و خبر انتقالش به اتلتیکو مادرید باعث ناراحتی هیچکدامشان نشد.

از نگاه خود موراتا شرایط زیادی در سال‌های اخیر علیه او رقم خورده. در یوونتوس قدرتی که رئال روی آینده‌اش داشت باعث به هم خوردن تمرکزش شده بود، در دورانی که او ۱۰۰ روز بدون گل را پشت سر گذاشت. در بازگشت به رئال هم موراتا احساس می‌کرد کریستیانو رونالدو و گرت بیل و بنزما همیشه جلوتر از او هستند و نه لزوما به خاطر دلایل فنی. در چلسی مصدومیت باعث ضربه خوردن به فرم ابتدایی موراتا شد و بعد از یک فصل مربی‌ای که به او باور داشت هم تیم را ترک کرد. بدتر از همه اینکه او جام جهانی را از دست داد: «من وطنم را ترک کردم که شانس بازی در جام جهانی را از دست ندهم. اما هیچ جام جهانی‌ای در کار نبود. هیچی».

موراتا نیاز به تغییر محیط داشت، نیاز به تغییری در وجود و ذهنیت خودش، نیاز به فرار از این بدبینی و حس محتوم بودن سرنوشتش. به همین خاطر حالا او به اتلتی بازگشته، باشگاهی که پدر و پدربزرگش هواداراش بودند، باشگاهی که از بچگی توپ جمع‌کنش بود. آرماندو دلا مورنا، که از ۱۱ تا ۱۴ سالگی مربی موراتا در آکادمی اتلتی بود، درباره بازگشت او به مادرید می‌گوید: «این انتقال می‌تواند شروع دوباره‌ای باشد که او بهش نیاز دارد، برای به دست آوردن اعتماد به نفس و تداوم از دست داده‌اش».

۱    
آی اسپورت
2019-01-30 09:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر