فهرست
ايده غير‌منتظره منصوريان؛ ژاوی آزاد باشد
ايده غير‌منتظره منصوريان؛ ژاوی آزاد باشد

ايده غير‌منتظره منصوريان؛ ژاوی آزاد باشد

آی اسپورت - استقلال درحالي موفق به شکست‌دادن السد و صعود به مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا شد که کمتر کسي انتظار موفقيت اين تيم را داشت. نمايش آبي‌هاي تهران آن‌قدر غير‌منتظره و خوشايند بود که حالا هواداران اين تيم، به نتيجه داربي 84 هم اميدوار شده‌اند. اگر تا قبل از اين، هواداران استقلال اميد چنداني به داربي نداشتند اما حالا نظرسنجي‌هاي مربوط به پيش‌بيني داربي، نتايج متفاوتي دارند. تعداد کساني که معتقدند استقلال در این بازی پيروز مي‌شود، رشد چشمگيري نسبت به هفته گذشته داشته است؛ هرچند هنوز پرسپوليس در اين نظرسنجي‌ها آراي بيشتري دارد اما چه اتفاقي افتاد که استقلال در برابر السد اين‌قدر خوب بازي کرد؟ پاسخ را بايد در خود اين تيم جست‌وجو کنيم.

اعتماد‌به‌نفس بالا

استقلال، سه بازي متوالي را در ليگ برتر با برتري سه‌گله تمام کرد. هرچند در مقابل پيکان 10‌نفره کمي هم به زحمت افتاد اما زدن 9 گل در سه بازي، اعتماد‌به‌نفس بالايي به شاگردان منصوريان داد. ميانگين سه گل در هر بازي در سه هفته اخير، به اين معني بود که استقلال قادر است در هر 30 دقيقه، يک‌بار به حريفش گل بزند، حتي اگر حريفان از نظر نوع بازي با هم متفاوت باشند و زمين بازي شرايط نامناسبي داشته باشد؛ مثل بازي با ماشين‌سازي در تبريز. به عبارت بهتر، استقلال براي نتيجه‌گرفتن در اين سه هفته، روي «خواستن و توانستن» خودش حساب کرد، نه چيز ديگري؛ ضمن اينکه عليرضا منصوريان هم در تصميمي درست به ترکيب تيم برنده دست نزد. اين اتفاق البته با ايده‌اي که خود او چند هفته پيش مطرح کرده بود، تناقض داشت.

منصوريان در هفته هجدهم مدعي شده بود که مثل تيم‌هاي اروپايي، ترکيب ثابتي ندارد و به آماده‌ها بازي مي‌دهد اما او چند روز بعد از گفتن اين حرف، درست برعکس عمل کرد و نتيجه‌اش را هم گرفت. تيمي که در مقابل السد قرار گرفت، تيمي بود هماهنگ و با اعتماد به نفس بالا. آن‌قدر بالا که حتي وقتي منصوريان مجبور شد به خاطر مصدوميت غفوري، دست به تعويض اجباري بزند هم تيمش آشفته نشد. هرچند خسرو حيدري فاصله زيادي با روزهاي اوجش داشت اما در همان لحظات معدود موفقش، چند سانتر خطرناک روي دروازه السد فرستاد که مهاجمان استقلال قدر آنها را ندانستند.

ايده درست منصوريان؛ ژاوي آزاد باشد

نکته ديگر درباره اين بازي، شناخت خوب منصوريان از حريف بود. به نظر مي‌رسيد منصوريان درباره مهار ژاوي، تصميم درستي گرفته است. او سعي نکرد يک يا چند نفر را درگير مهار کاپيتان السد کند بلکه ارتباط بقيه بازيکنان را با ژاوي قطع کرد. به‌اين‌ترتيب که ژاوي بارها در ميانه زمين صاحب توپ شد و چرخيد و هنرنمايي کرد اما بقيه بازيکنان السد نمي‌توانستند همکاري موفقي با او داشته باشند. ژاوي بارها در ميانه زمين به بازيکناني که نزديکش بودند، پاس داد اما هم‌تيمي‌هايش نتوانستند واکنش مناسبي براي اين پاس‌ها داشته باشند. به‌اين‌ترتيب، تعداد همکاري‌هاي دونفره يا سه‌نفره‌ در تيم السد که يک پايش ژاوي باشد، از تعداد انگشتان يک دست تجاوز نکرد.

به ياد بياوريم که ژاوي در بارسلونا با بازيکناني مانند مسي، نيمار، سوارز، اينيستا، راکيتيچ و... همبازي بود؛ بازيکناني که قطعا توانايي انجام حرکات دونفره يا سه‌نفره با او و بقيه را داشتند اما بازيکنان السد حتي نمي‌توانستند يک حرکت «يک-دو»ي ساده با ژاوي انجام بدهند. اين‌گونه شد که نمايش انفرادي ژاوي در بازي با استقلال، بسيار دلپذيرتر از نمايش تيم السد بود. او يک‌بار با يک ضربه ايستگاهي دروازه سيد مهدي رحمتي را تهديد کرد و يک‌بار هم با حرکت در عرض محوطه جريمه و يک شوت فني، رحمتي را به زحمت انداخت. السد به‌جز اين دو موقعيت، فرصت ديگري براي گلزني نداشت و فقط يکي، دو بار بغداد بونجاح توانست با ژاوي همکاري نصفه و نيمه‌اي داشته باشد. به‌اين‌ترتيب، السد کاملا خلع سلاح شد و استقلال در بازي، برتري قابل‌ملاحظه و البته غير‌منتظره‌اي  داشت.

 

وقایع اتفاقیه

۱۲ ۳  
آی اسپورت
2017-02-09 14:01:00
نظر دهید

۳ نظر
علی
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۱۹
یعنی این مطلب مصداق رنگ کردن کلاغ و قالب کردن به جای قناری است!!خخخخخ
خود منصوریان در مصاحبه بعد از بازی اعتراف کرد که تیم السد غیر از ژاوی کسی را نداشت که آن را هم مهار کردیم!!!!
۸ ۱
برزو
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۱۲
اين بازي يه شطرنج تاكتيكي بود كه عليمنصور حريفش رو مات كرد
محمد پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۵
در مورد این مطلب همینقدر کافی بگیم که ژاوی با راکیتیچ هیچوقت همبازی نبود. واقعا چرا هرچی تو ذهنتون میاد مینویسی رو کاغذ. گیم او ترونز و هری پاتر که نیست هرچی تخیلی تر بشه کسی ایراد نگیره.ما بازی رو دیدیم .خواننده رو کور فرض کردین
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر