فهرست
سرنوشت ایده‌آل اسطوره‌ها؛ به خانه برمی‌گردیم
سرنوشت ایده‌آل اسطوره‌ها؛ به خانه برمی‌گردیم

سرنوشت ایده‌آل اسطوره‌ها؛ به خانه برمی‌گردیم

آی اسپورت - بازگشت به خانه همیشه شیرین است. اگر اسطوره‌ها به خانه‌هایشان برگردند این شیرینی بیشتر هم می‌شود. بازگشت اسطوره‌ها با پیراهن تیم‌شان از آن اتفاق‌هایی‌ است که می‌تواند حتی به اندازه یک جام قهرمانی برای هواداران هیجان‌انگیز باشد. این اتفاق اما همیشه با پیراهن تیم محبوب نمی‌افتد و گاهی با کت و شلوار و در سمت‌های مختلف به تیم سابقشان برمی‌گردند. آن‌هایی که بر خلاف خیلی از هم نسل‌های‌شان، هنوز تمایلی به سرمربی شدن ندارند و در نقش دیگری، به تیم‌شان کمک می‌کنند. آخرین مورد آن حضور دفاع راست جادویی روی نیمکت استقلال است.

شاید برای آنهایی که سال‌های کمتری است فوتبال را دنبال می‌کنند جناح راست جادویی استقلال و سانترهای بی‌عیب و نقص با خسرو حیدری معنا پیدا کند و کمی باتجربه‌ترها محمد نوازی هم به یاد بیاورند. اما قبل از آنها استقلال، جواد زرینچه ای را داشت که در سرعت و سانتر کردن سرآمد بود. بازیکنی که یکی از سانترهایش هم به گل قرن تیم ملی تبدیل شد. این فصل استقلالی‌ها مهمان جدیدی دارند که البته از قدیمی‌های آبی‌هاست و حضورش خاطرات زیادی را برای استقلالی‌های قدیمی‌تر زنده می‌کند. او که بازیکن و کاپیتان و سرمربی و مربی استقلال بوده حالا با پست سرپرستی به جمع آبی‌ها بازمی‌گردد.

پرسپولیس اسطوره‌اش را خیلی زودتر از این بازگردانده بود. کریم باقری که به عنوان مربی روی نیمکت قرمزها نشسته و این فصل هم می‌نشیند. چهره‌ای که برخلاف بزرگی‌اش، آنقدر آرام و بی‌سروصداست که شاید حتی مقاطعی حضور او در تیم فراموش شود با این حال نقش پررنگ او را نمی‌توان نادیده گرفت. شاید کریم باقری از نظر عده‌ای نقش پررنگی در مسائل فنی نداشته باشد اما هرگاه پای حاشیه و نافرمانی بازیکنان پیش بیاید و نزدیک باشد اوضاع از کنترل سرمربی خارج شود، کریم باقری وارد کار شده و زمام امور را به‌دست می‌گیرد. هافبک وسط پرسپولیس که در زمان بازی‌اش هم کنترل میدان را در اختیار داشت و هرازگاهی با یک شلیک برق‌آسا کار را تمام می‌کرد روی نیمکت هم همین وظیفه را انجام می‌دهد.

مهندس ریزنقش جنوبی‌ها اگرچه در دوران بازیگری‌اش در چند تیم شهرستانی و پایتخت بازی کرد اما دوستدارانش او را با پیراهن فولاد می‌شناسند. بازیکنی که فوتبالش را از زمین‌خاکی‌های جنوب شروع کرد و با همین فولاد چهره شد. مبعلی که برای گذراندن اخرین سال بازیگری‌اش به استقلال خوزستان رفته بود با پیشنهاد افشین قطبی به فولاد آمد و روی نیمکت تیم سابق نشست.

مبعلی و باقری و زرینچه، سرنوشتی متفاوت با هم نسل‌های‌شان دارند که یا خانه نشین هستند و یا در تیم دیگری غیر از تیم محبوب‌شان کار می‌کنند. همینطور متفاوت با آن‌هایی که سرمربی شدند و فقط خاطرات خوب دوران بازی‌شان را خدشه‌دار کردند. تعریفی جدید، از نقش اسطوره‌هایی که مدیریت رختکن را بلد هستند و چشم به صندلی سرمربی ندارند.

نود

۳    
آی اسپورت
2019-07-08 19:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر