فهرست
دورخیز ستاره‌های والیبال برای پاداش ۱۵ میلیاردی
دورخیز ستاره‌های والیبال برای پاداش ۱۵ میلیاردی

دورخیز ستاره‌های والیبال برای پاداش ۱۵ میلیاردی

آی اسپورت - آنقدر عملکرد تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ خوب و متفاوت نسبت به سال‌های قبل بوده که حالا علاقه‌مندان به این رشته در ایران خیلی راحت درباره شانس قهرمانی تیم ملی هم صحبت می‌کنند. سابقه والیبال ایران در لیگ جهانی در مجموع به ۷ سال می‌رسد که در این مدت فقط یک بار به مرحله نهایی رسیده و در رده چهارم قرار گرفته است.

این بار دیگر همه در انتظار رفتن روی سکو هستند و می‌خواهند در زمان بازگشت از شیکاگو بر گردن والیبالیست‌ها مدالی را ببینند؛ اما در این میان نکته‌ای که شاید کسی به آن توجه چندانی نداشته، سود مالی والیبال ایران از موفقیت در لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ است.

با اینکه در اجلاس اخیر FIVB تصمیم گرفته شده بود جوایز لیگ ملت های 2019 افزایش چشمگیری داشته باشد، با استعلامی که از فدراسیون جهانی گرفتیم، متوجه شدیم این افزایش پاداش‌ها برای سال 2019 منتفی شده و امسال نیز با همان فرمت سال گذشته پاداش‌ها بین تیم‌ها تقسیم می‌شود.

ایران با ۱۲ برد، ۳ باخت و ۳۶ امتیاز در رده دوم جدول رده‌بندی قرار گرفت و به کار خود در مرحله مقدماتی پایان داد. با توجه به چارتی که فدراسیون جهانی برای پاداش‌های مرحله مقدماتی در نظر گرفته، هر تیم حاضر در سطح یک برای هر برد ۹ هزار دلار پاداش دریافت می‌کند. جالب است بدانید که حتی باخت هم برای تیم‌های سطح یک لیگ ملت‌ها پاداش دارد. هر تیمی بعد از باخت نیز ۴ هزار دلار پاداش دریافت می‌کند.

با توجه به این قانون تیم ملی والیبال ایران به خاطر کسب ۱۲ برد در مرحله مقدماتی ۱۰۸ هزار دلار و به خاطر ثبت ۳ باخت ۱۲ هزار دلار از فدراسیون جهانی پاداش می گیرد که مجموع آن ۱۲۰ هزار دلار تخمین زده می شود. در واقع ستاره‌های والیبال ایران با پایان مرحله مقدماتی با نرخ ارز فعلی حدود ۱.۵ میلیارد برای فدراسیون درآمدزایی داشتند.

البته این پایان کار نیست چون در مرحله نهایی پاداش‌های بالاتری به تیم‌های حاضر پرداخت می‌شود. با این حال میزان این پاداش‌ها ارتباط زیادی به جایگاه تیم‌ها در مرحله نهایی دارد. البته دیگر از آن پاداش‌های برد یا باخت در هر مسابقه خبری نیست؛ اما قرار گرفتن در رده اول تا ششم خودش جایزه جداگانه‌ای خواهد داشت.

تیم قهرمان: یک میلیون دلار

تیم دوم: ۵۰۰ هزار دلار

تیم سوم: ۳۰۰ هزار دلار

تیم چهارم: ۱۵۰ هزار دلار

تیم پنجم: ۷۵ هزار دلار

تیم ششم: ۷۵ هزار دلار

اگر تصور کنیم تیم ملی والیبال ایران در بدبینانه ترین حالت هر ۲ بازی خود مقابل لهستان و برزیل را ببازد و در رده پنجم یا ششم این مسابقات قرار بگیرد، ۷۵ هزار دلار به خاطر رتبه، ۸ هزار دلار به خاطر دو باخت و در کل ۸۳ هزار دلار پاداش می‌گیرد.

با این حال در خوشبینانه‌ترین حالت هم می‌توان گفت که ایران جایزه یک میلیون دلاری را با قهرمانی در لیگ ملت‌ها می‌تواند کسب کند. اگر این نتیجه رویایی برای ایران به حقیقت بپیوندد، فدراسیون جهانی پاداش یک میلیون دلاری را برای مرحله نهایی به فدراسیون ایران پرداخت می‌کند؛ مبلغی که حدود ۱۳میلیارد با نرخ ارز فعلی تخمین زده می‌شود. در واقع با توجه به درآمدزایی ۱.۵ میلیاردی تیم ملی ایران در دور مقدماتی ایران می‌تواند از لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ حدود 14.5 میلیارد پاداش دریافت کند؛ مبلغی که قطعا کمک شایانی به والیبال ایران خواهد کرد.

البته این نکته را نباید فراموش کنیم که با وجود این درآمدهای موجود، فدراسیون ایران به دلیل تحریم های بانکی در دریافت این مبالغ با موانعی مواجه است؛ همانطور که از سال‌های قبل نیز مبلغ قابل توجهی از پاداش های ایران هنوز به دست فدراسیون والیبال نرسیده است.

جدا از جوایز تیمی، جوایز انفرادی هم برای بازیکنان برتر در بخش‌های مختلف در نظر گرفته شده که در پایان دور نهایی در شیکاگو به بازیکنان اهدا می شود و در صورتی که چند بازیکن ایران در تیم رویایی قرار بگیرند، درآمد ایران به 15 میلیارد هم خواهد رسید.

ارزشمندترین بازیکن: ۳۰ هزار دلار(معمولا یکی از بازیکنان ۲ تیم فینالیست این جایزه را دریافت می کنند. بدین ترتیب اگر ایران به فینال برسد، یکی از شاگردان کولاکوویچ شانس رسیدن به جایزه MVP را خواهند داشت)

بهترین پاسور: ۱۰ هزار دلار(در این بخش سعید معروف که بهترین پاسور دور مقدماتی بود، شانس زیادی خواهد داشت تا جایزه ۱۰ هزار دلاری را دریافت کند و حدود ۱۳۰ میلیون تومان به جیب بزند.

بهترین پشت خط زن: ۱۰ هزار دلار(امیر غفور که هم در بخش برترین اسپکر صدرنشین بود و هم دومین بازیکن امتیازآور دور مقدماتی شد، می تواند در پست پشت خط زن یکی از کاندیداهای دریافت جایزه ۱۰ هزار دلاری باشد)

بهترین دریافت کننده (۲ بازیکن): هر کدام ۱۰ هزار دلار(میلاد عبادی پور و پوریا فیاضی، ۲ دریافت کننده فیکس ایران در دور مقدماتی بودند که قطعا در صورت رسیدن ایران به جمع ۴ تیم شانس دریافت این جایزه را دارند)

بهترین مدافع میانی (۲ بازیکن): هر کدام ۱۰ هزار دلار(بدون شک سیدمحمد موسوی که یکی از بهترین مدافعان دور مقدماتی لیگ ملت ها بود، با ادامه درخشش خود می تواند بین ۲ مدافع برتر مسابقات قرار بگیرد)

فدراسیون جهانی والیبال در مجموع به 6 تیم برتر لیگ ملت ها 2.1 میلیون دلار پاداش می دهد که سهم قهرمان یک میلیون دلار خواهد بود. همچنین برترین بازیکن در هر پست هم جایزه قابل توجهی دریافت می کنند.

ورزش 3

     
آی اسپورت
2019-07-03 00:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر