فهرست
فغانی و شرکا، مایه مباهات ایران و ایرانیان
فغانی و شرکا، مایه مباهات ایران و ایرانیان

فغانی و شرکا، مایه مباهات ایران و ایرانیان

آی‌اسپورت- شاید خیلی‌ها انتخاب علیرضا فغانی داور شایسته ایرانی و کمک‌هایش را برای دیدار رده بندی نتیجه عدم حمایت از فغانی‌ها و یا اعمال نفوذ کشورهایی صاحب فوتبال چون آرژانتین بدانند که تیم داوری‌شان با میدان‌داری پیتانا دیدار فینال را همچون بازی افتتاحیه قضاوت می‌کنند. در این که عدم راه‌یابی تیم‌های آمریکای لاتین به نیمه نهایی و نفوذ آرژانتین در فوتبال جهان در انتخاب پیتانا برای دیدار فینال تاثیراتی داشته تردید نیست اما نباید فراموش کرد که علاوه بر داوران سرشناس مرحله نیمه نهایی، ۱۲ تیم داوری دیگر با نظر دپارتمان داوری و کولینا رییس کمیته داوران فیفا در روسیه باقی مانده بودند و انتخاب فغانی، سخندان و منصوری به عنوان داوران بازی رده بندی به همین دلیل اتفاق بسیار مهمی به شمار می‌آید که در داوری فوتبال ایران و آسیا تا ابد از آن به عنوان یکی از رخ‌دادهای تاریخی یاد خواهد شد.

فغانی و کمک‌هایش بعد از قضاوت در فینال المپیک ۲۰۱۶، فینال جام جهانی باشگاه‌ها ۲۰۱۵، فینال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴ و نیمه نهایی جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۱۷ چنان مورد اعتماد و وثوق کولینا و کمیته داوران فیفا بوده و هستند که قضاوت حساس‌ترین بازی مرحله گروهی بین مکزیک و آلمان به آنها سپرده شد. آنها در ادامه نیز بازی سرنوشت‌ساز برزیل-صربستان را قضاوت کردند و در مرحله یک‌هشتم نهایی نیز ماموریت داوری حساس‌ترین بازی بین فرانسه و آرژانتین به تیم داوری ایران داده شد.

انتخاب فغانی و شرکا به عنوان داور دیدار رده‌بندی نه تنها هرگز از شایستگی‌های‌شان نخواهد کاست بلکه اتفاقا انتخاب آنها به عنوان داور ديدار رده‌بندی از میان دوازده داور باقی مانده در جام نشان می‌دهد که فیفا چه اعتقاد و اعتمادی به تیم داوری ایران دارد که داورانی سرشناس همچون کوئیپرس هلندی، ریچی برزیلی، مازیچ صربستانی، مالانگ سنگالی، گایگر آمریکایی، راموس مکزیکی، روچی ایتالیایی و کانگر متیو نیوزیلندی به رغم حضور در روسیه شانس قضاوت آن را پیدا نمی‌کنند.

همچنین فارغ از حساسیت و اهمیت فینال و عرق و تعصبی که به نمایندگان افتخارآفرین ایران داریم باید بگوییم به باور ما دیدار دو تیم بلژیک و انگلیس در رده‌بندی از نظر فوتبالی بازی سنگین و فنی‌تری نسبت به بازی فرانسه و کرواسی محسوب می‌شود. هر چه هست می‌بالیم که نمایندگان شایسته ایران کاری کرده‌اند که فوتبال آسیا برای چهارمین بار در تاریخ و بعد از ۱۲ سال آن هم در میان ۱۲ تیم داوری، به عنوان داوران بازی رده‌بندی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انتخاب می‌شوند. به امید یک قضاوت بی‌نقص دیگر خطاب به فغانی، سخندان و منصوری می نویسیم: «شما مایه فخر و مباهات ایران و ایرانیان هستید و هم‌چون همه هم‌وطنان خود صمیمانه آرزو می‌کنیم در این آزمون هم سربلند و در این بازی پیروز باشید.»

به امید آن که آقای فغانی را در مستطیل سبز فینال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ببینیم.

 

@Hosein_Ghodousi

۹ ۵  
آی اسپورت
2018-07-13 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
مارال
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۰۱
میتونست فینال هم باشع اما حیف !
اینم ی افتخاره
۳
serezo
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۸:۱۹
این قدوسی اخر توهمه ، حتی انتخاب نشدن فغانی رو هم به مافیا ربط میده خخخخ با وجود تنها اشتباه var در جام جهانی به نفع ایران توهم زده بود که مافیا ایرانو میخواس حذف کنه خخخ تازه میگفت فیفا دوست نداره رونالدو مسی نیمار، نویر .. از جام حذف بشن خخخخ در مورد خرافاتش در رابطه با مرحوم نوروزی هم که همه در جریانن ، بعد جالب این مردک که همیشه در توهم توطئه به سر میبره دشمنی های واضح فردوسی پور و خبر ورزشیو امثالهم با پرسپولیس برانکو رو گردش ازاد اطالاعات میدونه خخخ البته شاید نقطه اشتراکشون به اقا قلدره برگرده !
۲
Reza
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۴
الانه که فردوسی پور یه برنامه ی آبدوغ خیاری بزاره و سعی کنه بگه ،اگه آقای فغانی نیمه نهایی رو سوت میزنه به برکت حضور کارلوس کیروشه ، جونم کیروش و برج ایران زمین
۲
پدرو
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۳۴
این ملعون با آن داوری فاجعه بارش در بازی تراکتور نفت ...باعث و بانی از دست رفتن قهرمانی تراکتور و تقدیم آن به سپاهان بود...امیدوارم روز خوش در زندگیش نبیند
۴
محمد
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۰۵
کاش فیفا یه نظر سنجی هم از طرفداران تراکتور و نفت آبادان میکرد

فغانی داور خوبیه اما شرافت نداره

گوش به فرمانه -هر چی رییس بگه انجام میده
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر