فهرست
شهریور و مهر جهنمی؛ برانکو در «تونل وحشت»
شهریور و مهر جهنمی؛ برانکو در «تونل وحشت»

شهریور و مهر جهنمی؛ برانکو در «تونل وحشت»

آی اسپورت - دو بازی و 6 امتیاز. این یک شروع عالی برای پرسپولیس و برانکو است. برای تیمی که چند ستاره بزرگش را پیش از فصل از دست داده. در این مدت خیلی‌ها نسبت به پرسپولیس و ادامه روند خوبش مردد شدند. اما تیم برانکو لیگ هجدهم را هم با صدرنشینی شروع کرده است. با 4 گل زده و بدون گل خورده. شاید خوش‌بین‌ترین هواداران پرسپولیس هم انتظار چنین شروعی را از تیم‌شان نداشتند. آن‌ها خودشان را برای یک فصل سخت و پرفراز و نشیب آماده کرده بودند. اما دو برد متوالی آن‌ها را به شدت امیدوار کرده است. با این وجود همه می‌دانند که روزهای سخت پرسپولیس هنوز فرا نرسیده است. تیم برانکو دومین پنجره نقل و انتقالاتی با محرومیت را پشت سر گذاشته. چند بازیکن خوب جذب شده‌اند اما عملا نمی‌توانند کمکی به تیم بکنند و برای بازی در پرسپولیس باید تا نیم فصل صبر کنند. مرور برنامه بازی‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد که پرسپولیس چه روزهای سختی در پیش دارد. تاثیرات جدایی چند ستاره پرسپولیس در ابتدای فصل شاید امروز و تا دو سه بازی آینده ملموس نباشد. اما به احتمال فراوان در مقطعی از فصل (شهریور و مهر) عوارض این اتفاق، خودش را نشان خواهد داد. بازیکنانی که جانشین ستاره‌های رفته پرسپولیس شده‌اند کار بسیار سختی برای پر کردن جای خالی آن ستاره‌ها دارند. آن‌ها اگر نتوانند از پس وظیفه‌شان بربیایند هواداران پرسپولیس در دام مقایسه خواهند افتاد و آنجاست که کار برانکو برای حفظ روحیه تیمش سخت‌تر هم خواهد شد.

         

بازی‌های پرسپولیس تا پایان نیم فصل اول

هفته سوم لیگ برتر 18 مرداد

استقلال خوزستان – پرسپولیس

هفته چهارم لیگ برتر 26 مرداد

پرسپولیس – نفت مسجد سلیمان

هفته پنجم لیگ برتر اول شهریور

صنعت نفت آبادان – پرسپولیس

دور رفت یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان 6 شهریور

الدحیل قطر – پرسپولیس

هفته ششم لیگ برتر 23 شهریور

پرسپولیس – نساجی مازندران

دور برگشت یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان 27 شهریور

هفته هفتم لیگ برتر اول مهر

پرسپولیس – سپیدرود رشت

هفته هشتم لیگ برتر 5 مهر

استقلال – پرسپولیس

دور رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا (احتمالی) 10 مهر

برنده استقلال – السد با پرسپولیس

هفته نهم لیگ برتر 27 مهر

پرسپولیس - پیکان

دور برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا (احتمالی) اول آبان

پرسپولیس با برنده استقلال – السد

هفته دهم لیگ برتر 3 آبان

سایپا – پرسپولیس

دور رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا 12 آبان (احتمالی)

؟ - پرسپولیس

هقته یازدهم لیگ برتر 14 آبان

پرسپولیس – ذوب آهن اصفهان

دور برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا 19 آبان (احتمالی)

پرسپولیس - ؟

هفته دوازدهم لیگ برتر دوم آذر

سپاهان اصفهان – پرسپولیس

هفته سیزدهم لیگ برتر 9 آذر

پرسپولیس – تراکتورسازی تبریز

هفته چهاردهم لیگ برتر 16 آذر

گسترش فولاد – پرسپولیس

هفته پانزدهم لیگ برتر 21 آذر

پرسپولیس – پارس جنوبی جم

 

نیم فصل اول یا تونل وحشت؟

پرسپولیس یک نیم فصل سخت را پیش رو ندارد. نگاه به این نکنید که دو بازی اولش را با برد پشت سر گذاشته. اما پشت سر گذاشتن یک نیم فصل با فقط 13 بازیکن خیلی سخت است. در این نیم فصل، لیگ چند بار به بهانه‌های مختلف تعطیل می‌شود. این تعطیلی‌ها قطعا روی روند تیمی که به لحاظ نیروی انسانی در مضیقه است تاثیر می‌گذارد. پرسپولیس در شهریور دو بازی بسیار حساس در مقابل الدحیل دارد. در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا. بدون هیچ تردیدی الدحیل قوی‌ترین تیم حال حاضر منطقه غرب آسیا است. پرسپولیس سال گذشته با آن همه ستاره (مثل طارمی، رفیعی، احمدزاده، مسلمان، امیری و ...) در مجموع دو بازی رفت و برگشت یک بر صفر شکست داد و به مرحله بعد رسید. اما تیم امروز پرسپولیس با آن تیم تفاوت‌های زیادی دارد. در همین برهه باید در لیگ با استقلال و ذوب آهن و سپاهان و تراکتورسازی هم بازی کند. اگر از سد الدحیل بگذرد باید در مهر ماه در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا با برنده بازی‌ تیم‌های استقلال و السد قطر بازی کند. فشار روی پرسپولیس در این ایام بسیار بالاست و تعدد بازی‌های حساس و سرنوشت ساز وضعیت را برای بازیکنان و کادر فنی سخت خواهد کرد. از این برهه از فصل می‌توان با نام تونل وحشت یاد کرد. پرسپولیس اگر بتواند از این تونل با کمترین تلفات عبور کند شانس زیادی برای قهرمانی در لیگ هجدهم و رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا دارد.

نیمکت نامطمئن؛ تفاوت برانکو و شفر

به اسامی بازیکنان نیمکت نشین پرسپولیس دقت کنید: «احسان حسینی، آدام همتی، احسان علوان‌زاده، سعید حسین‌پور، شایان مصلح، حمیدرضا طاهرخانی، ابوالفضل درویشوند، گادوین منشا». در این بین منشا و مصلح معمولا در هر بازی چند دقیقه‌ای فرصت بازی پیدا می‌کنند. فصل گذشته علوان زاده در چند بازی خیلی کوتاه به زمین رفت و کار خاصی نکرد. در همین بازی اخیر با فولاد، همتی و حسین‌پور هم چند دقیقه بازی کردند. سال گذشته نیمکت پرسپولیس وضعیت به مراتب بهتری داشت. رسن و مصلح در بیشتر بازی‌های روی نیمکت بودند. مسلمان و منشا هم همین وضعیت را داشتند. تعویضی‌های پرسپولیس هم اغلب همین چند نفر بودند و در چند بازی مهم ورق را به سود پرسپولیس برگرداندند. اما امسال اوضاع متفاوت است. لااقل تا نیم فصل که پنجره نقل و انتقالات برای پرسپولیس باز می‌شود و بازیکنان جدید می‌توانند برای برانکو بازی کنند. اما تا آن زمان نمی‌شود روی نیمکت خیلی حساب کرد. هرچند اگر نیمکت پرسپولیس پر و پیمان هم بود با توجه به فلسفه فوتبالی برانکو، تغییر چندانی در وضعیت ایجاد نمی‌شد. نکته این است که نیمکت‌نشین‌های پرسپولیس از ذخیره‌های استقلال سرشناس‌تر هستند اما درباره کارایی‌شان تردیدهای زیادی وجود دارد. نیمکت استقلال بعد از گذشته دو هفته، با وجود ناشناخته بودن هم کارآمدتر به نظر می‌رسد. دلیل این تفاوت شاید به تفاوت فلسفه دو مربی برمی‌گردد. شفر برای هر بازی تصمیمات جداگانه‌ای می‌گیرد. چه در چینش ترکیب و چه در تعویض‌هایش. اما برانکو چند سال است در همه بازی‌ها با یک فلسفه بازی می‌کند. تعویض‌ها و حتی دقایق تعویض‌های برانکو هم قابل پیش بینی است. برای همین روی نیمکت این تیم جنب و جوش و انگیزه خاصی دیده نمی‌شود.

 

کابوسی به نام مصدومیت

یکی دیگر از خطراتی که پرسپولیس را در نیم فصل اول تهدید می‌کند خطر مصدومیت بازیکنان است. برای مشخص شدن اهمیت این مساله کافی است به وضعیت پرسپولیس بعد از مصدومیت کامیابی‌نیا در بازی با فولاد نگاه کنیم. روی نیمکت پرسپولیس چهره دستیاران برانکو به شدت در هم رفته بود. آن‌ها داشتند به آینده فکر می‌کردند. به بازی حساس با الدحیل و بعد از آن استقلال. هرچند خبر رسیده که مصدومیت کمال جدی نیست اما عقل حکم می‌کند باید برای چنین اتفاقاتی آماده بود. در پرسپولیس که همین الان از کمبود بازیکن رنج می‌برد مصدومیت بدترین اتفاق است. فکر کنید اگر مصدومیت کمال جدی‌تر بود چه کسی باید جای او را پر می‌کرد؟ پرسپولیس در این پست بازیکن آماده ندارد. ربیع‌خواه مصدوم است و فعلا نمی‌تواند بازی کند. هافبک دیگری در لیست پرسپولیس نیست. در این صورت برانکو باز هم باید ماهینی را به این پست غیر تخصصی بیاورد. به جر کمال بازیکنان دیگری هم در پرسپولیس هستند که بی جانشین به نظر می‌رسند. در پست هافبک طراح به جز رسن بازیکنی وجود ندارد. در حمله وقتی مهدی طارمی رفت علی علیپور بود که بتواند جای او را پر کند. اما اگر علیپور مصدوم یا محروم باشد کسی مثل گادوین منشا می‌تواند مثل علیپور گل بزند؟

 

آنها که دیگر نیستند

صادق محرمی: فصل گذشته سمت راست خط دفاعی پرسپولیس را به طور شگفت انگیزی قبضه کرد. او با سرعت خوبش جای ماهینی را در دفاع راست گرفت. اگرچه نقاط ضعفی هم داشت. مثلا در دفاع و سانتر توپ مشکل داشت. اما در نفوذها و عبور از یار مقابلش عالی بود. از درخشش او مدت زیادی نگذشته بود که خبر پیشنهاد دینامو زاگرب منتشر شد. در حالی که خیلی‌ها این خبر را جدی نگرفته بودند او در پایان بازی برگشت پرسپولیس و الجزیره از هواداران خداحافظی کرد. جای خالی او فعلا حس نشده است.

محسن مسلمان: بعد از یک نیم فصل نیمکت نشینی و خروج تدریجی از برنامه‌های برانکو امیدوار بود مشکلش با برانکو در پایان فصل حل شود. اما برانکو در پایان فصل صراحتا اعلام کرد که به او نیاز ندارد. مسلمان هم ناچار شد پرسپولیس را ترک کند. حقیقت این است که در دوران نیمکت نشینی هر بار به عنوان یار تعویضی وارد زمین شد خوب کار کرد. او حتی پاس آخرین گل فصل پرسپولیس را هم داد. نیم فصل غیبت در ترکیب پرسپولیس به مرور از اهمیت حضورش در ترکیب تیم کم کرد و حالا بشار رسن جای او را پر کرده است.

فرشاد احمدزاده: فصل پر فراز و نشیبی را در پرسپولیس پشت سر گذاشت. چند گل با ضربه سر زد که از او اصلا انتظار نمی‌رفت. اما در هفته‌های پایانی فصل افت کرد و هواداران به او معترض شدند. به خصوص در بازی برگشت با استقلال که صدای همه درآورده بود. حتی در مقطعی هم بر سر بازوبند جنجال به راه انداخت که باعث شد برانکو او را گوشمالی بدهد و به نیمکت منتقل کند. او چون با هواداران هم به مشکل خورده بود خروجش چندان ناراحت کننده نبود. الان هم سیستم بازی پرسپولیس عوض شده و بازیکن محبوبی مثل نوراللهی جای او را در ترکیب گرفته.

وحید امیری: بدون شک ناراحت کننده‌ترین اتفاق برای پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات جدایی او بود. پرسپولیسی‌ها از هر کسی انتظار اینکه تیم را رها کند و برود داشتند جز او. امیری یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس در لیگ هفدهم بود. او گل قهرمانی را هم در مشهد مقابل پدیده زد. با جدایی او بزرگ‌ترین نگرانی هواداران پرسپولیس این بود که کدام بازیکن می‌تواند در پست وینگر چپ بازی کند و بدرخشد. اما برانکو خیلی زود به این سوال هم پاسخ داد. او امید عالیشاه برگشته از سربازی را برای جانشینی امیری در نظر گرفت. تا اینجا هم عالیشاه از پس کار برآمده.

 

آنها که آمده‌اند

ماهینی به جای محرمی: کاپیتان و مدافع راست باسابقه پرسپولیس فصل پر فراز و نشیبی داشت. در مقطعی از فصل انتقادات از او به اوج رسید اما برانکو هرگز اعتقادش به ماهینی را از دست نداد. ماهینی در خیلی از پست‌ها بازی کرد و شاید به همین دلیل هم بود که نتوانست در یک پست خاص به ثبات لازم برسد. حالا محرمی رفته و ماهینی حداقل تا نیم فصل اول خیالش از حضور در دفاع راست راحت است.

بشار رسن به جای مسلمان: هافبک عراقی بعد از نیمکت نشینی مسلمان به ترکیب اصلی پرسپولیس رسید. بازی‌های خوب رسن در فصل گذشته باعث شد در بخش زیادی از نیم فصل دوم غیبت مسلمان چندان به چشم نیاید. حالا او در این پست رقیب ندارد و فرصت کافی برای نشان دادن توانایی‌هایش را پیدا کرده. او بازیکن توانا و کم حاشیه‌ای است و به همین دلیل هم هست که باشگاه به دنبال تمدید قرارداد با او حداقل تا دو فصل دیگر هم هست.

عالیشاه به جای امیری: در بین جایگزین‌ها کار عالیشاه از همه سخت‌تر است. چرا که او در منطقه‌ای بازی می‌کند که فصل گذشته امیری بازی می‌کرد. طبیعی است که همه او را با امیری مقایسه می‌کنند. هر چند سبک بازی این دو نفر با هم فرق دارد اما توقع از عالیشاه بالاست. او البته در دو بازی اول پرسپولیس خوب کار کرده و باعث شده نگرانی‌های هواداران پرسپولیس بابت غیبت بازیکنی مثل امیری کمتر حس شود.

 

تازه واردهای با تجربه

پرسپولیس بر خلاف استقلال بازیکنانی در ترکیبش دارد که طعم قهرمانی در لیگ برتر را چشیده‌اند. آن‌ها از این بابت مشکلی ندارند و با تجربه‌ای که بازیکنان در این دو سه فصل اخیر به دست آورده‌اند به حفظ روند مطلوب تیم‌شان امیدوارند. در پرسپولیس بازیکنی مثل سید جلال حسینی هست که 6 قهرمانی در لیگ برتر دارد. حتی یکی مثل سیامک نعمتی هم یک قهرمانی را با پرسپولیس تجربه کرده. در میان تازه‌واردها هم ترابی و شیری سابقه قهرمانی در لیگ را ندارند. اما رفیعی با همین پرسپولیس هم قهرمانی لیگ را تجربه کرده است:

بوژیدار رادوشویچ یک قهرمانی (پرسپولیس)

سید جلال حسینی 6 قهرمانی (سایپا و سپاهان و پرسپولیس)

شجاع خلیل‌زاده دو قهرمانی (سپاهان و پرسپولیس)

محمد انصاری دو قهرمانی (پرسپولیس)

حسین ماهینی دو قهرمانی (پرسپولیس)

کمال کامیابی نیا دو قهرمانی (پرسپولیس)

احمد نوراللهی یک قهرمانی (پرسپولیس)

سروش رفیعی دو قهرمانی (فولاد و پرسپولیس)

مهدی ترابی بدون قهرمانی

سیامک نعمتی یک قهرمانی (پرسپولیس)

علی علیپور دو قهرمانی (پرسپولیس)

 

تغییرات نیم فصل دوم

پرسپولیس در نقل و انتقالات چند بازیکن خرید که برای استفاده از آن‌ها باید تا نیم فصل صبر کند. مهدی شیری مدافع راست پیکان، مهدی ترابی وینگر چپ سایپا و سروش رفیعی هافبک طراحی که به فولاد رفته در نیم فصل به پرسپولیس می‌آیند. برانکو به بازیکنانی در این پست‌ها نیاز داشت و قابل پیش بینی است که حداقل دو نفر از سه از همان ابتدای نیم فصل دوم به ترکیب اصلی پرسپولیس راه پیدا می‌کنند. سروش رفیعی در روزهایی که پرسپولیس بسیار پرستاره‌تر از امروز بود خودش را به برانکو تحمیل کرد. مهدی ترابی هم با کیفیت بالایی که دارد قطعا به ترکیب اصلی راه پیدا می‌کند. شیری اما کار سخت‌‌تری در پیش دارد. رقیب او در دفاع راست حسین ماهینی است که مدت‌هاست در دفاع راست پرسپولیس بازی می‌کند و برانکو اعتقاد زیادی به او دارد.

سازندگی

۵ ۳  
آی اسپورت
2018-08-07 17:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
علیرضا
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۴
بازی 10 مهر از کجا معلوم پرسپولیس صعود کرده باشه که گذاشته شده برنده استقلال- السعد با پرسپولیس!!!؟
۳
آرش6
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۴۱
تا برانکو هست غمی نیست
عمر خری بین هستم
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۳۸
تا پسر وزیر هست غمی نیست!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر