فهرست
مورینییو Vs کلوپ: آمار به سود کیست؟
مورینییو Vs کلوپ: آمار به سود کیست؟

مورینییو Vs کلوپ: آمار به سود کیست؟

آی‌اسپورت- در آستانه دیدار شنبه لیورپول در برابر منچستریونایتد در ورزشگاه آنفیلد، بد نیست به سابقه رویارویی سرمربیان مطرح دو تیم بپردازیم. کلوپ و مورینیو تاکنون در هفت دیدار رودرروی یکدیگر ایستاده اند. این تقابل برای اولین بار زمانی شکل گرفت که آقای معمولی روی نیمکت دورتموند می‌نشست و آقای خاص رهبری رئال مادرید را به عهده داشت. نبرد حساس روز شنبه، سومین باری خواهد بود که این دو در دربی شمال غرب برابر هم صف آرایی می‌کنند. آمار تقابل ها به سود مرد آلمانی سنگینی می‌کند. در 7 بازی قبلی کلوپ 3 بار پیروز شده، در سه بازی به مساوی دست یافته و تنها یک بار به مورینیو اجازه برنده شدن داده.

دورتموند 2-1 رئال مادرید (مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، اکتبر 2012)
اولین جدال مربیان صاحب سبک فوتبال اروپا، در ورزشگاه وستفالن و در هفته سوم دور گروهی لیگ قهرمانان 13-2012 شکل گرفت. دورتموند با گل روبرت لواندوفسکی پیش افتاد اما رئال تنها به دو دقیقه زمان نیاز داشت تا بازی را توسط رونالدو به تساوی بکشاند. گل دقیقه 64 مارسل اشملزر حکم به برتری زنبورها داد تا در پایان هفته سوم، دورتموند 7 امتیازی شده و جای رئال را در صدر جدول گروه بگیرد. بعد از پایان بازی، کلوپ از راز پیروزی خود پرده برداشت:" آن ها توپ را بیشتر از ما در اختیار داشتند، اما ما مشکلی با این موضوع نداشتیم."

رئال مادرید 2-2 دورتموند (مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، نوامبر 2012)
مورینیو و کلوپ برای دیدار دوباره نیازی به انتظار کشیدن نداشتند، چرا که بازی برگشت در سانتیاگو برنابئو خیلی زود از راه رسید. مارکو رویس دورتموند را پیش انداخت و په‌په بازی را به تساوی کشاند. در حالی که همه منتظر سوت پایان نیمه اول بودند، آربلوا توپ را وارد دروازه خودی کرد تا رئال مادرید با شوک به رختکن رود. کاشته مسوت اوزیل در دقیقه 89 رئال را از شکست خانگی نجات داد و باعث تقسیم امتیازات شد. هر چند در پایان این دورتموند بود که به عنوان صدرنشین گروه راهی مرحله بعد شد و رئال را به دیداری دشوار در مقابل منچستریونایتد فرستاد.

دورتموند 4-1 رئال مادرید (بازی رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، آوریل 2013)
مردان مورینیو منچستریونایتد و گالاتاسرای را حذف کردند و دورتموند نیز شاختار دونتسک و مالاگا را از پیش رو برداشت تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان شاهد رویارویی مجدد این دو تیم باشد. برنده دو جدال نفسگیر این مرحله، یک پای فینال ومبلی را مشخص می‌کرد و مورینیویی که در دو سال گذشته در همین مرحله ناکام مانده بود، دوست نداشت برای بار سوم در نیمه نهایی زمین گیر شود. سیگنال ایدونا پارک، میزبان بازی رفت بود. لوا در همان دقیقه 8 دورتموند را پیش انداخت اما کریس رونالدو در دقیقه 43 گل مساوی را زد. تا پیش از دقیقه 50 به نظر می‌رسید رئال توانسته به خوبی بر جو وستفالن و دیوار زرد دورتموندی ها فائق آید اما هنرنمایی لواندوفسکی هنوز از راه نرسیده بود. لواندوفسکی در فاصله 16 دقیقه، سه بار دیگر دروازه دیگو لوپز را گشود تا مورینیو بعد از پایان بازی بگوید:" ما تیمی بسیار کم تجربه و خام نشان دادیم. به لواندوفسکی اجازه دادیم 4 گل بزند بی آن که یک بار بخواهیم حتی با خطا او را متوقف کنیم."

رئال مادرید 2-0 دورتموند (بازی برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، آوریل 2013)
رئال ماموریت دشواری برای بازگشت به رقابت ها داشت و در شرایطی که به نظر می‌رسید آینده مورینیو در مادرید به نتیجه این مصاف بستگی دارد، تنش میان دو مربی به اوج خود رسیده بود. مورینیو در آستانه بازی گفت:" من درباره دورتموند اندکی صحبت کرده ام و به نظرم همینقدر کافی است. اما کلوپ بعد از مشخص شدن قرعه، دائما در حال حرف زدن است." کلوپ اما واکنش تهاجمی نسبت به این صحبت ها نشان نداد:" مورینیو گفته من زیاد حرف می‌زنم؟ این چیزی است که یکی از معلمانم هم گفته بود. اهمیتی ندارد. به این حرفها توجهی ندارم" مورینیو بالاخره توانست اولین پیروزی خود را در برابر کلوپ جشن بگیرد اما نتیجه کافی نبود. دو گل دقایق پایانی بنزما و سرخیو راموس موجب برتری رئال در مجموع نشد تا شیرین ترین باخت کلوپ و دورتموند، آن ها را به ومبلی و فینال در مقابل بایرن برساند. همانگونه که انتظار می‌رفت، همکاری مورینیو و رئال در پایان این فصل، خاتمه یافت.

چلسی 1-3 لیورپول (لیگ برتر، اکتبر 2015)
یورگن کلوپ در اولین حضور خود روی نیمکت لیورپول در لیگ برتر، به پیروزی ارزشمندی در استمفورد بریج دست یافت. تیم مورینیو که مدافع عنوان قهرمانی به حساب می‌آمد، در 10 بازی ابتدایی فصل جدید متحمل 5 شکست شده بود تا در شرایطی بحرانی پای به این مصاف بگذارد. گل دقیقه 4 رامیرز شرایط را تا حدودی مساعد جلوه داد اما گل تساوی بخش کوتینیو در سومین دقیقه از وقت های تلف شده نیمه اول، تمامی برنامه های مو را بر هم زد. یک گل دیگر از کوتینیو برتری را به قرمزها داد و ضربه دقایق پایانی کریستین بنتکه آب سردی بر پیکیره مورینیو و تیمش ریخت. این شکست، بدترین شروع چلسی در یک فصل از 79-1978 را رقم زد. حالا تیم قهرمان مورینیو در 17 بازی ابتدایی خود متحمل 9 شکست شده بود. کلوپ که فصل قبل در دورتموند چنین شرایطی را تجربه کرده بود، سعی داشت در پایان بازی با مورینیو ابراز همدردی کند:" اتفاقاتی نظیر این رخ می‌دهند. من در دورتموند با این وضعیت مواجه شدم اما نکته امیدوار کننده این بود که هیچ کس درباره من و جایگاهم در تیم تردیدی نداشت. نکته ای که فکر می‌کنم در مورد مورینیو هم صدق می‌کند." البته پیش بینی کلوپ کاملا غلط از آب درآمد، چرا که مورینیو تنها تا کریسمس در چلسی دوام آورد.

لیورپول 0-0 منچستریونایتد (لیگ برتر، اکتبر 2016)
اولین تقابل این دو سرمربی روی نیمکت لیورپول و یونایتد، در یک بازی نسبتا کسل کننده با تساوی بدون گل پایان یافت. نمایش منچستریونایتد نشان می‌داد این تیم آمده تا با یک عملکرد مورینیویی آنفیلد را با امتیاز ترک کند و البته یونایتد می‌توانست با ضربه سر زلاتان در نیمه دوم گل برتری را به ثمر برساند. اما در طرف مقابل داوید دخیا با دو واکنش استثنایی روی ضربات امره جان و کوتینیو یونایتد را در بازی نگه داشت تا لیورپول شانس رسیدن به من سیتی صدرنشین را از دست دهد و در جایگاه چهارم بایستد. یونایتد در این بازی تنها 35 درصد توپ را در اختیار داشت. از زمان جمع آوری داده های بازی توسط اوپتا در فصل 04-2003، این کمترین مالکیت توپ شیاطین سرخ در یک بازی لیگ برتری بود. کلوپ بعد از بازی گفت:" از بازی راضی نیستم. نبرد پیچیده ای بود. فشار روی هر دو تیم به خوبی حس می‌شد. ما نتوانستیم عملکردی که باید را ارائه دهیم و تنها مقصر آن نیز خودمان هستیم." مورینیوهم گفت :"این نتیجه ای نبود که ما می‌خواستیم اما باز هم نتیجه مثبتی است؛ چون نتیجه ای بود که نگذاشت رقیب مستقیم ما در جدول برنده هر سه امتیاز شود."

منچستریونایتد 1-1 لیورپول (لیگ برتر، ژانویه 2017)
هندبال پوگبا در محوطه جریمه سبب شد جیمز میلنر در دقیقه 27 دروازه یونایتد را باز کرد اما در شرایطی که تنها 6 دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود، زلاتان با ضربه سر دروازه سیمون مینیوله را گشود تا دهمین گل خود طی 10 بازی آخر لیگ برتری را به ثمر برساند. مورینیو از نتیجه بازی رضایت نداشت:" ما تیم حمله کننده بودیم و لیورپول تنها دفاع می‌کرد. امیدوارم منتقدان منصف باشند. من از بازی لذت بردم اما از این که 3 امتیاز را کسب نکردیم، ناامید شده ام." کلوپ هم البته نسبت به تاکتیک های یونایتد معترض بود:"بازی درگیرانه ای بود. آن ها روی به توپ های بلند آورده بودند. در چند دقیقه پایانی موقعیت های زیادی را شاهد بودیم. ما آمده بودیم تا برنده باشیم و به همین دلیل هم نمی‌توانیم از این نیتجه به طور کامل راضی باشیم."

۸    
آی اسپورت
2017-10-12 18:36:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر