فهرست
جادوی پاس‌های مسی: خلاق‌تر از پیرلو
جادوی پاس‌های مسی: خلاق‌تر از پیرلو

جادوی پاس‌های مسی: خلاق‌تر از پیرلو

آی‌اسپورت – وقتی مسی به عنوان پدیده‌ای نوجوان ظهور کرد این دریبل‌های شگفت‌انگیزش بود که تمام نگاه‌های جهان فوتبال را به خودش خیره کرد. این تکنیک بی‌مانند خیلی زود همه را به یاد دیگو مارادونا انداخت و این سوال را مطرح کرد مسی تا با این پتانسیل بالا تا کجا پیش خواهد رفت؟

جواب: مسی بدل به یکی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ شد و در زمینه گل زدن رکوردهای مختلف را یکی پس از دیگری جابجا کرد. او در ماه ژانویه لقب اولین بازیکنی را به خودش گرفت که در یکی از لیگ‌های معتبر اروپایی موفق به زدن ۴۰۰ گل شده. ارنستو والورده، مربی او در بارسلونا، بعد از رسیدن ستاره‌اش به این مرز گفت: «اعداد و ارقام مسی باورنکردنی است. اما مسئله فقط گل‌هایش نیست، بلکه باقی کارهای است که در زمین انجام می‌دهد». نکته مهم همینجاست.

توانایی تکنیکی و تعداد گل‌های نجومی او جنبه‌ای دیگر از بازی‌اش را خیلی وقت‌ها زیر سوال برده، کیفیتی که او را به کامل‌ترین بازیکن جهان تبدیل کرده. پاس‌های مسی و دید و خلاقیتش در زمین درست به اندازه دریبل‌ها و ضربات نهایی‌اش جادویی است. تازه این جنبه از فوتبال او همچنان رو به پیشرفت است، کیفیتی که با بالا رفتن سنش کاهش پیدا نمی‌کند.

وقتی به بهترین پاسورهای دنیای فوتبال در سال‌ها اخیر فکر می‌کنیم نام هم‌تیمی‌های سابق مسی، ژاوی و آندرس اینیستا به ذهن می‌آید. این بازیکنان اساتید پاس بودند و هنر اصلی‌شان در این خلاقیت بود. برای مسی اما پاسوری تنها بخشی از هنرهای چندگانه‌اش است، نکته‌ای که خاویر ماسچرانو، دیگر هم‌بازی سابق مسی در بارسا، چنین توضیحش می‌دهد: «وقتی به تماشای فوتبال می‌نشینید گلزن‌هایی درجه یک می‌بینید، یا هافبک‌هایی خلاق که مدام خلق موقعیت می‌کنند. اما ترکیبی کامل از این دو نوع بازیکن کمتر پیدا می‌شود، و این دقیقا لئو است. او بازیکنی خلاق است، یک هافبک و یک گلزن درجه یک. خاص بودن مسی در این نکته است».

هیچ شک و تردید و بحثی درباره قدرت گلزنی مسی وجود ندارد. او در صدر جدول بهترین گلزنان لا لیگا و چمپیونز لیگ است. در این فصل از لیگ اسپانیا هیچ بازیکنی به اندازه مسی در جریان بازی، روی ضربات ایستگاهی و روی ضدحمله‌ها بیشتر از شماره ۱۰ بارسلونا دروازه حریفان را باز نکرده. علاوه بر این آمار، مسی بیشترین پاس گل را هم در لا لیگا به ثبت رسانده و بیشترین فرصت‌های گلزنی را برای هم‌تیمی‌هایش پدید آورده.

پاس عمقی، پاسی که تعریفش از نظر اوپتا توپی است که از بین مدافعین حریف رد شود و به بازیکنی که پشت آن‌ها فرار کرده برسد، سخت‌ترین پاس ممکن در فوتبال است. برای مسی اما این بخش از بازی هم سختی چندانی ندارد. مسی این فصل ۱۸ پاس عمقی صحیح ارسال کرده، در حالیکه هیچ بازیکنی در لا لیگا و کل لیگ‌های دیگر اروپایی بیشتر از ۹ بار موفق به انجام چنین کاری نشده. در پنج فصل اخیر ایسکو در مجموع ۲۱ پاس عمقی صحیح داشته، بیشتر از سایر بازیکنان رئال مادرید. این آمار، در همین مقطع زمانی، برای مسی ۷۸ بوده.

شاید به نظر بیاید بالا بردن چنین آماری برای بازیکنی که در بارسلونا بازی می‌کند کار ساده‌تری نسبت به دیگران باشد. اما حقیقت اینجاست که اتفاقا ارسال پاس‌های عمقی دقیقا در شرایطی که اکثر تیم‌های حریف با عمق کم و تعداد نفرات زیاد نزدیک به دروازه خودشان دفاع می‌کنند کار سخت‌تر است، چون فضای کمتری پیش پای پاسور می‌گذارد. تاتا مارتینو، مربی سابق بارسا، درباره قدرت پاسوری مسی چنین نظری داشت: «او پاس‌هایی را می‌بیند که فقط وقتی از تلویزیون بازی را تماشا می‌کنید به چشم می‌آید».

این پنجمین فصل پیاپی‌ای است که مسی از منظر تعداد پاس عمقی در صدر آمار بازیکنان لا لیگا قرار می‌گیرد. تعداد پاس‌های عمقی مسی در همین فصل، بیشتر از مجموع پاس‌های عمقی لوکا مودریچ، برنده توپ طلایی امسال، در پنج فصل اخیر بوده. آخرین بازیکنی که غیر از مسی بیشترین تعداد پاس‌های عمقی در یک فصل از لا لیگا را ارسال کرد سسک فابرگاس بود. فصل ۲۰۱۲ فابرگاس و اینیستا و مسوت اوزیل سه پاسور برتر لا لیگا بودند. فصل پیش در لیگ برتر هم باز هم فابرگاس و اوزیل، به علاوه کوین دبروینه بودند که بیش از سایرین پاس عمقی دقیق ارسال کرده بودند. این بخش از فوتبال تخصص این هافبک‌ها بود، سرزمینی که حالا مسی آن را هم به اشغال خودش درآورده.

مقایسه نهایی باید با آندره‌آ پیرلو باشد، بازیکنی که به عنوان بهترین پاسور نسل خودش شناخته می‌شد. پیرلو در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ که برای یوونتوس بازی می‌کرد بیشتر از هر بازیکنی در سری آ پاس عمقی دقیق ارسال کرد. اما حتی آمار او هم به پای مسی نمی‌رسد. مسی در سه فصل اخیر تعداد پاس‌های عمقی‌اش بیشتر از کل دوران پیرلو در جمع بیانکونری بوده.

پیرلو خیلی زود، در سن کم، پست خودش را تغییر داد و به قلب خط میانی منتقل شد. پل اسکولز در سنی بالاتر یک خط عقب‌تر آمد و جایگاه یکی از بهترین پاسورهای فوتبال انگلیس را به خودش اختصاص داد. برای مسی که همچنان منطق سن و توان بدنی را زیر سوال می‌برد، هنوز زود است به چنین تغییر پستی فکر کنیم. کریستیانو رونالدو چند سال است با بالا رفتن سنش بدل به مهاجمی مرکزی و یک شماره 9 کلاسیک شده. مسی هم یک روز، دیر یا زود، تغییر پست خواهد داد و نقش هافبکی بازی‌ساز را بازی خواهد کرد. خلاقیت و دید بی‌نظیری که مسی در اجرای این پست دارد اما حالا حالاها با گذشت زمان کاهش پیدا نخواهد کرد.  

۸ ۱  
آی اسپورت
2019-04-16 12:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
وحید بارساپولیسی
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۰۴
بهترین بازیکن تاریخ.. تنها نابغه معاصر عالم بشریت ده همه زمینه ها... مسی فضایی..
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر