فهرست
معضل بازنشسته‌ها؛ انتخابات فدراسیون در بن‌بست
معضل بازنشسته‌ها؛ انتخابات فدراسیون در بن‌بست

معضل بازنشسته‌ها؛ انتخابات فدراسیون در بن‌بست

آی اسپورت - قرار است 25 اسفندماه با برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال جانشین مهدی تاج مشخص شود. ثبت‌نام از نامزدهای ریاست و سایر پستهای هیات رئیسه هفته گذشته به پایان رسید و 9 نفر برای ریاست فوتبال نامزد شدند. نام‌نویسی 9 نفر البته به این معنی نیست که قرار است انتخابات 25 اسفند با 9 نامزد برگزار شود. جمع کردن 10 فرم تاییدیه از اعضای مجمع، تایید صلاحیت و داشتن 10 سال سابقه مدیریت شروط اصلی حضور در مرحله نهایی انتخابات است. در همین یک هفته چالش‌های ایجاد شد که به نظر می رسد برگزاری انتخابات 25 اسفند را با بحران روبرو خواهد کرد.

بحران بازنشستگی

شاید بتوان مهم‌ترین چالش پیش روی انتخابات را مشکل بازنشستگی دانست. چندین نامزد بازنشسته هستند. پیش از این گفته شده بود سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال انتصاب بازنشسته‌ها در سه پست ریاست، دبیرکلی و خزانه‌داری را ممنوع کرده است. حالا شنیده می‌شود چنین حساسیتی برای پستهای نایب رئیسی هم وجود دارد. درواقع به دلیل همین بازنشستگی بود که علی کفاشیان، نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال از سمت خود استعفا کرد. اگر حساسیت تنها برای ریاست و دبیرکلی وجود دارد پس چرا کفاشیان استعفا کرد؟ از طرفی برخی از اعضای فدراسیون فوتبال تاکید دارند که موضوع بازنشستگی شامل حال فدراسیون فوتبال نمی شود چرا اینکه این مجموعه یک نهاد غیردولتی است. این کشمکش چند سالی است ادامه دارد و بعید است که نهادهای نظارتی در این باره با فدراسیون مماشات کنند.

هم اکنون حیدر بهاروند، سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال که برای ریاست هم نامزد شده وتقریبا نایب رئیس تمام نامزدهاست بازنشسته است. حذف بهاروند کاملا آرایش انتخابات را بهم می ریزد. حبیب کاشانی هم بازنشسته است و بین سایر نامزدها هم بازنشسته‌های دیگری دیده می شود. ابتدا باید تکلیف بازنشسته‌ها مشخص شود.

اگر قرار باشد فدراسیون فوتبال از دستورالعمل سازمان بازرسی پیروی نکند و انتخابات با حضور بازنشسته‌ها برگزار شود در آینده دوباره کشمکش بین فدراسیون فوتبال و نهادهای نظارتی و داستان‌های همیشگی دخالت دولت و خطر تعلیق تکرار می‌شود. از طرفی با حذف بازنشسته‌ها به کلی ترکیب نامزدها به هم می خورد و احتمالا نیاز است دوباره نام نویسی صورت بگیرد. برای اینکه اوضاع فوتبال و ورزش بحرانی نشود تصمیم عاقلانه این است ابتدا تکلیف بازنشسته‌ها صراحتا روشن شود.

بحران فرم‌های باطل‌شده

هر نامزد برای حضور در انتخابات به 10 فرم تاییدیه نیاز دارد. مجمع فدراسیون فوتبال حدود 74 عضو دارد. گفته می‌شود از بین 9 نفری که نام نویسی اولیه کردند، هدایت ممبینی، حبیب کاشانی، مهدی محمدنبی، حسینعلی قریب و حیدر بهاروند موفق شدند 10 فرم را جمع کنند و چهار نامزد دیگر، امیر مسعود هراتیان، محمدرضا کلائی، عباس صوفی و رضا جلالی مشکل جدی در جمع کردن 10 فرم خواهند داشت. اینجا هم یک ایراد اساسی وجود دارد. احتمال دارد از بین پنج نفری که موفق به جمع‌آوری فرم ها شده‌اند سه نفر به دلیل بازنشستگی و یا نداشتن 10 سال سابقه، رد صلاحیت شوند در این صورت حداقل 30 فرم باطل می‌شود و این یعنی ضایع شدن حق چهار نامزدی که موفق به جمع‌آوری 10 فرم نشدند. بهتر است که در ابتدا نامزدها برای صلاحیت عمومی مورد بررسی قرار بگیرند و پس از این مرحله از آنها خواسته شود 10 فرم بیاورند. اگر صلاحیت کاشانی و بهاروند به دلیل بازنشستگی و ممبینی به علت نداشتن 10 سال سابقه تایید نشود چهار نامزد دیگر می توانند مدعی باشند که اگر از ابتدا این سه نفر نبودند آنها می توانستند 10 فرم تهیه کنند، حتی این نظریه را مطرح کنند این افراد نام‌نویسی اولیه کردند تا به بقیه فرم نرسد.

سابقه مدیریت

یکی از شرایط احراز صلاحیت، داشتن 10 سال سابقه مدیریت است. اینجا هم متر انتخابات فدراسیون فوتبال، متر عجیبی است. در دوره قبل یکی از نامزدهای مهم به بهانه نداشتن 10 سال سابقه مدیریت رد صلاحیت شد، در حالیکه او عضو هیات رئیسه بود. طبق قوانین جاری، عضویت در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال سابقه مدیریت نیست اما رئیس هیات استانی بودن سابقه مدیریت محسوب می‌شود. مدیر عامل یک شرکت کوچک محلی بودن سابقه مدیریت است اما عضو هیات رئیسه یک شرکت عظیم چند صد میلیارد تومانی بودن سابقه مدیریت به شمار نمی‌رود! در مجموع اساسنامه فدراسیون فوتبال و اساسنامه انتخابات فدراسیون دارای اشکالات زیادی است که باعث می‌شوند انتخابات فدراسیون فوتبال با یک روند آزاد برگزار نشود و به سمت تمرکزگرایی و انحصارطلبی برود. فرضا دبیرکل در راس کمیته بررسی صلاحیت قرار دارد. در کمیته استیناف هم رئیس فدراسیون و منصوبانش تصمیم‌گیرنده هستند که همین چیدمان می‌تواند به رئیس فدراسیون ابزار حذف رقبا را بدهد. سالهاست که این ایرادها دیده شده اما برای رفعش اقدام نشده است. به هر حال به نظر می‌رسد هدایت ممبینی برای اثبات داشتن 10 سال سابقه مدیریت با مشکل روبرو باشد و نتواند از این فیلتر عبور کند. همانطور که عنوان شد بازنشسته‌بودن هم مانع بلندی سد راه چند نامزد دیگر خواهد بود.

احتمال تعویق انتخابات

اختلاف نظر بین فدراسیون فوتبال و سازمان بازرسی کل کشور یک مشکل جدی برای برگزاری انتخابات است. اگر فدراسیون به نظر سازمان بازرسی تن بدهد با حذف سه، چهار نامزد ترکیب انتخابات بهم می‌ریزد و نامزدهایی که 10 امضا را جمع نکردند مدعی نام‌نویسی دوباره می‌شوند. در آنسو اگر فدراسیون تاکید کند انتخابات با حضور بازنشسته‌ها برگزار شود یک بحران جدی برای ورزش کشور ایجاد می‌شود. به نظر می‌رسد در هر دو حالت شاهد تنش خواهیم بود. بهتر است با توجه به این خطرات یا خیلی زود تکلیف این اختلافات روشن شود یا با به تعویق انداختن فدراسیون فوتبال و تعیین تاریخ جدید زمان کافی برای حل مشکلات ایجاد شود. با تعویق انتخابات می‌توان ابهامات و اختلافات را برطرف کرد و نام‌نویسی دوباره صورت بگیرد. آن موقع بازنشسته‌ها می‌دانند که می‌توانند نامزد شوند یا خیر؟ در شرایط کنونی ابهامات خیلی زیاد است. اگر سازمان بازرسی کشور از مواضع خود کوتاه نیاید با توجه به حضور حیدر بهاروند در کابینه تمام نامزدهای مدعی با هیات رئیسه مشکل‌دار و ناقص روبرو خواهیم شد. تشکیل یک تیم مدیریتی ناقص و ضعیف و اداره فوتبال کشور با چنین ترکیبی از چاله به چاه افتادن است.

 

90tv

     
آی اسپورت
2020-02-16 14:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر