فهرست
آلمان - هلند؛ نبرد انگیزه‌ها و شعارها
آلمان - هلند؛ نبرد انگیزه‌ها و شعارها

آلمان - هلند؛ نبرد انگیزه‌ها و شعارها

آی اسپورت - اگر از رودی فولر در مورد تلخ‌ترین لحظه‌های فوتبالی‌اش بپرسند حتما دو تا از آنها در جریان دیدار مقابل هلند در یک‌هشتم نهایی جام جهانی ۱۹۹۰ بود که فرانک ریکارد دو بار به موهایش آب دهان انداخت. همینطور اگر از هلندی‌ها راجع به تلخ‌ترین لحظه‌های تاریخشان بپرسند، تسلیم شدن مقاومین زیلاند در برابر نیروهای آلمان در جنگ جهانی و آب دهان سربازان نازی به در و دیوار و خاک این کشور یکی از آنها خواهد بود. درست است که از دوره جنگ جهانی و همینطور از عصر فولر و ریکارد گذشته‌ایم؛ اما لاله‌های نارنجی در سایه روابط مثبت و خوب دو کشور بارها به فکر انتقام از دشمن سابق این‌بار در زمین فوتبال بوده‌اند. آنقدر که در نیمه‌نهایی جام ملت‌های اروپای ۸۸ رود گولیت در ورزشگاه هامبورگ قبل از بازی خطاب به آلمانی‌ها می‌گفت؛ «ما شما را می‌خوریم». یا در همان بازی وقتی سرمربی فعلی هلند رونالد کومان گل تساوی و فان‌باستن گل پیروزی آنها را به ثمر رساند، در پایان بازی فریاد می‌زدند؛ «بالاخره انتقام گرفتیم.»

حالا در سال ۲۰۱۹ و در سایه صلح دو کشور همسایه شاید کسی دنبال انتقام نباشد اما هلند جان‌گرفته و مدعی با دپای، دی‌یانگ، فن‌دایک و‌ دلیخت به دنبال تثبیت قدرت و شوکتش پس از بردن آلمان و فرانسه در لیگ ملت‌های اروپاست. آنها سخت به دنبال این هستند که ناکامی در راهیابی به روسیه را فراموش کرده و بزرگی‌شان را به همه و خودشان ثابت کنند به جای «بالاخره انتقام گرفتیم» شعار ملی‌شان را محکم‌تر و بجاتر از همیشه فریاد بزنند؛ «من حفظ خواهم کرد.»

در مقابل هلندی که به دنبال حفظ کردن است آلمان پرمهره و در حال بازسازی هم انگیزه زیادی برای درخشش در مقابل رقیب قدیمی دارد و شاید این بار جرمن‌ها به دنبال انتقام باشند. شاید انتقام از آب دهان ریکارد روی موهای فولر و یا شکست سنگین بازی قبل در آمستردام که با درخشش دپای و فن‌دایک ‌و نتیجه سه بر صفر رقم خورده بود. آلمانی‌ها که غرورشان در اروپا با حذف نماینده‌های باشگاهی در یک‌هشتم پایانی لکه‌دار شده است، تحمل شکستی دیگر از یک دشمن قدیمی دیگر را نخواهند داشت ‌و خواهند آمد تا از حیثیت فوتبالشان در لباس مانشافت دفاع کنند. آلمان با بازگشت رویس و رودیگر به ترکیب اصلی احتمالا با شمایل هجومی ۳-۴-۳ در پی کسب نتیجه و بردن بازی خواهد بود. آنها جولیان براندت را را در خط حمله می‌بینند که با آمار ۴ گل و ۹ پاس گل در این فصل بوندس‌لیگا برای لورکوزن و متصل شدن به باشگاه‌های بزرگ برای انتقال نشان داده که آینده تیم کشورش در این پست است. رونالد کومان هم دامفریس را در پست دفاع راست به علت مصدومیت در ترکیب نخواهد داشت که مجبور است به جایش از هانس هاتبوئر استفاده کند. ناگفته نماند که دامفریس بعد از دپای بهترین آمار را در بازی‌های اخیر هلند داشته و غیبتش بهانه خوبی برای غافل‌گیر شدن جلوی آلمانی است که در پست مقابل این بازیکن هالشتنبرگ و لروی سانه بسیار آماده را در ترکیب می‌بیند. قرائن حاکی از اینست که غیبت دامفریس می‌تواند بهترین فرصت برای نقطه قوت خط حمله آلمان، سانه باشد و بعید نیست این بار در پایان بازی آلمانی‌ها باشند که بگویند «بالاخره انتقام گرفتیم». از طرفی هلند و رونالد کومان و زوج فن‌دایک و دلیخت نشان داده‌اند که اهل غافل‌گیر شدن نیستد و این احتمال هم پیش روست که لاله‌های نارنجی با ادامه درخشش ممفیس دپای روند خوبشان را حفظ کنند و پایان بازی را با شعار ملی‌شان جشن بگیرند و بگویند؛ «من حفظ خواهم کرد.»

نود

۳    
آی اسپورت
2019-03-24 22:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر