فهرست
این بهترین تصمیم برانکو بود؟
این بهترین تصمیم برانکو بود؟

این بهترین تصمیم برانکو بود؟

آی اسپورت - برانکو رفت و این مثل هر حادثه دیگری در زندگی است که می‌توان گفت باید این اتفاق می‌افتاد تا پرسپولیس بعد از سه قهرمانی متوالی داستان عصر تازه‌ای را  آغاز کند. رفتن برانکو غم‌انگیزتر از چیزی بود که تصور می‌شد. کسی شاید فکرش را نمی‌کرد که او روزی از پرسپولیس جدا شده و به تیمی مثل الاهلی برود. این تقصیر برانکو نیست بلکه درهم شکستن تصوری است که نسبت به او ساخته شده بود. مثل هر مقطع دیگری از زندگی ما معمولا همه چیز را براساس آرزوها و ذهنیتی که داریم می‌سازیم و گاهی آدم‌ها در ذهن دیگری تبدیل به ابرانسان‌هایی با تصمیمات فرازمینی می‌شوند.

برانکو رفت و پرسپولیس می‌تواند چنین فلسفه‌ای را پیش بگیرد که این نیز بخشی از زندگی این باشگاه بوده است. خیلی از مربیان در دنیا هستند که بعد از کسب مقام و محبوبیت در اوج می‌روند. اصلا بیایید فرض کنیم برانکو تصمیم به بازنشستگی می‌گرفت ؛ آن وقت چه اتفاقی رخ می‌داد؟ وضعیت تقریبا همین شکل امروز را داشت و به جای باشگاه و مدیرانش این خود ایوانکوویچ بود که در معرض انتقادات قرار داشت. برانکو آنقدر هوش و منطق به خرج داد تا بهترین تصمیم را بگیرد! بهترین تصمیم برای خودش و شاید هم پرسپولیس، چون  که او الان چهره‌ای دست نیافتنی در تاریخ فوتبال ایران و پرسپولیس است و چرا باید خودش باید با لگد بزند و تمام قصر زیبایی را که در چهار سال ساخته خراب کند؟

رفتن برانکو شاید به خاطر پول بود اما از این نظر می‌تواند منشا مثبتی باشد که بفهمیم این هیات مدیره و مدیریت پرسپولیس توان عبور از چالش‌های بزرگ را ندارد. آنها در حالی که باید زودتر از همه جدایی برانکو را حدس زده و به دنبال یک جانشین مناسب می‌گشتند، خیلی دیرتر از هواداران و رسانه‌ها رفتنش را باور کردند و هنوز هیچ موضعی درباره آینده قهرمان سه دوره متوالی لیگ برتر اعلام نکرده‌اند. رفتن برانکو خیلی از مشکلات را درون باشگاه عیان کرد. حالا وزارت و وزیرورزش نیز دوباره به میدان خواهند آمد و این بار انتخاب‌های‌شان در عرصه مدیریت باردیگر به چالش کشیده خواهد شد. بازیکنان کلیدی پرسپولیس جدا می‌شوند  و در نقل و انتقالات هیچ موفقیتی تا به حال به دست نیامده است. وضعیت مالی باشگاه هم مشخصا خیلی خوب نیست و این چه چیزی جز نگرانی را به بیرون می‌تواند انتقال دهد؟

شاید در باشگاهی که ساختار ندارد و مثل تمام بخش‌های فوتبال متکی به فرد است اکنون انتخاب‌های تازه و تزریق نیروهای مفید به بخش مدیریت باشگاه بتواند در این فرصت اندک کارگشا شده و تصمیمات درستی گرفته شود.

پرسپولیسی‌ها باید خیلی زودتر کارشان را برای انتخاب جانشین برانکو شروع می‌کردند. بعید است مدیران این باشگاه ندانند که انتخاب بعدی اگر درست نباشد آن وقت چالش‌های پیش روی‌شان به مراتب سخت‌تر و بزرگ‌تر خواهد شد. آنها باید به جای نشستن در اتاق بی‌روح جلسات هیات مدیره  و حرف زدن، برخیزند و کار کنند. آسان‌ترین انتخاب‌ها شاید چند اسمی هستند که اکنون هر روز از طریق کانال‌ها و صفحات غیرمعتبر مطرح می‌شوند اما آسان‌ترین انتخاب قطعا بهترین نیست. تجربه نشان داده انتخاب اشتباه می‌تواند مدیر و مربی و تیم را با هم به سراشیبی سقوط ببرد. مدیران پرسپولیس نباید اسیر جو موجود شوند، آنها باید تاریخ پرسپولیس آن هم فقط در سال‎های قبل از برانکو مرور کنند تا ببینند چه مدیران و چه مربیانی آمدند و سوختند. تیم حمید استیلی تیمی پرستاره بود و علی کریمی در آن بازی می‌کرد اما تماشاگران هیچ رحم و مروتی نشان ندادند. بزرگی دایی و افتخارهای قدیمی درخشان هم نتیجه‌ای جز شکست دسته‌جمعی و البته در نهایت شکست پرسپولیس نداشت.

وزارت ورزش که می‌خواهد از انتشار تئوری‌های بدبینانه جلوگیری کند در مقطع حساسی قرار گرفته است. آنها که چند سال از سوی استقلال دیگر باشگاه وزارت تحت فشار بودند امسال سعی کردند تعادل را با حضور استراماچونی به وجود بیاورند اما با رفتن برانکو دوباره تعادل به هم خورده و حالا نوبت فشار سرخ‌ها خواهد بود.

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-06-18 00:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸، ۰۱:۳۶
اخی همدلی رفت
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر