فهرست
خیز بلند رونالدو برای فتح جام کنفدراسیون‌ها
خیز بلند رونالدو برای فتح جام کنفدراسیون‌ها

خیز بلند رونالدو برای فتح جام کنفدراسیون‌ها

آی‌اسپورت – کریستیانو رونالدو آماده‌یِ جام کنفدراسیون‌هاست: کاپیتان پرتغال با مدل موی جدید و کفش‌هایی که مخصوص این تورنمنت برایش طراحی شده هیچ شک و تردیدی درباره‌یِ اهمیت این جام برایش باقی نگذاشته است. چه عاشقش باشید و چه ازش متنفر باشید، نمی‌توانید این حقیقت را انکار کنید که صرف حضور رونالدو در یک تورنمنت سطح آن را بالاتر می‌برد، این مدل مو و کفش‌ها و هر سورپریز دیگری که او برایمان داشته باشد هم چاشنیِ این جذابیت را بیشتر می‌کند.

هر تورنمنتی نیاز به یک ستاره دارد. برای جام کنفدراسیون‌های امسال در روسیه که از امشب آغاز می‌شود الکسیس سانچز با پیراهنِ شیلی، قهرمان کوپا امریکا، می‌تواند این نقش را بازی کند. لیروی سانه در ترکیب آلمان هم می‌تواند بدل به پدیده‌یِ اول این تورنمنت شود. اما در میان همچنان رونالدو، با آن عطش سیری‌ناپذیرش برای پیروزی و جام بردن، ستاره‌یِ اول به حساب می‌آید.

تابستان گذشته با قهرمانی پرتغال در یورو 2016 بالاخره انتظار رونالدو برای یک افتخار ملی هم به پایان رسید. این قهرمانی اما به شکلی کنایی در فینالی به دست آمد که رونالدو به دلیل مصدومیت خیلی زود مجبور به ترکش شد. با این حال ستاره‌یِ پرتغالی‌ها نقش خودش حیاتی خودش در رسیدن به فینال را بازی کرد، به خصوص با گلی که در نیمه نهایی به ولز زد. در نهایت با اینکه هیچکس از شاگردان فرناندو سانتوس انتظار نداشت، آن‌ها با فریادهای رونالدو از کنار زمین موفق به شکست دادن فرانسه‌یِ میزبان در فینال شدند.

حالا جام کنفدراسیون‌ها فرصتی مناسب برای رونالدو پدید می‌آورد تا به افتخار دیگری برسد. رونالدو از آگوستِ 2003 بدین سو که به عنوان پدیده‌ای 18 ساله اسپورتینگ لیسبون را ترک کرد و راهی منچستر یونایتد شد در هر تورنمتی که شرکت کرده حداقل به یک قهرمانی رسیده است. در این میان البته استثناءِ بزرگی وجود دارد: جام جهانی. رونالدو و پرتغال سالِ 2006 به رهبری لوئیز فلیپه اسکولاری تا نیمه نهایی هم پیش آمدند، اما بزرگ‌ترین افتخار ملی همچنان از دستان آن‌ها دور مانده است. شاید فتح جام کنفدراسیون‌ها حداقل فعلا بتواند جانشینی برای جام جهانی در ویترین افتخارات رونالدو باشد.

این تورنمنت هنوز موفق نشده جذابیت لازم در جهان فوتبال را پدید بیاورد، اما از امشب تمام قهرمانان قاره‌های مختلف، به علاوه‌یِ میزبان و قهرمان جام جهانی برای فتح آن تلاش خواهند کرد. رونالدو حتی از بالا بردن جام کنفدراسیون‌ها به عنوان یک رویا یاد کرده است: «این اولین باریست که پرتغال در این تورنمنت شرکت میکنه و خیلی خوبه اگه بتونیم اونو به کارناممون اضافه کنیم. بالا بردن این جام برای ما یک رویاست و البته میدونیم در این راه کار سختی پیش رو داریم. اما در فوتبال هیچ چیز غیر ممکن نیست.»

روسیه می‌تواند سرزمینی برای تکمیل رویاهایِ فوتبالی رونالدو شود. رونالدو اولین قهرمانی‌اش در چمپیونز لیگ را در این کشور، با پیراهنِ منچستر یونایتد در سالِ 2008 تجربه کرد (او حالا چهار بار این تورنمنت را فتح کرده). اما وقتی پرتغال دفاع از قهرمانی‌اش در اروپا را شروع کند رونالدو 35 ساله خواهد بود، و حتی اگر او در 37 سالگی به جام جهانیِ قطر (2022) برسد، بعید است دیگر در فرم ایدئالش باشد. پس روسیه در این تابستان، و سالِ آینده، می‌تواند آخرین فرصت‌ها برای فتح دو افتخار ملی دیگر را برای کاپیتان پرتغال پدید بیاورد.

در جنگ پایان‌ناپذیر رونالدو با لیونل مسی هم بردن یک تورنمنت ملی دیگر می‌تواند دست بالا را به ستاره‌یِ رئال مادرید بدهد. مسی سه سال پیاپی به فینال‌ها تورنمنت‌های بزرگ ملی رسیده، اما در فینال جام جهانی و دو فینال پیاپی کوپا امریکا شکست خورده و موفق نشده جامی را با پیراهن آرژانتین بالای سرش ببرد. در نقطه‌یِ مقابل قهرمانی پرتغال در یورو 2016 رونالدو را از این منظر بالاتر از مسی قرار داده است.

رونالدو بعد از قهرمانی در فرانسه فصل فوق‌العاده‌ای را هم با رئال پشت سر گذاشت و لا لیگا و چمپیونز لیگ را فتح کرد. حالا رونالدو در آستانه‌یِ فتح افتخاری دیگر قرار گرفته است، راهی که با صعود از گروهِ اول که شامل روسیه، نیوزلند و مکزیک است می‌گذرد. قهرمانیِ احتمالی در جام کنفدراسیون‌ها می‌تواند 21اُمین مدال رونالدو را برایش به همراه بیاورد، عنوانی که به اندازه‌یِ تمام قهرمانی‌هایِ قبلی‌اش برایش شیرین خواهد بود.

۲    
آی اسپورت
2017-06-17 11:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر