فهرست
آیا اینجا کسی فوتبال را دوست دارد؟
آیا اینجا کسی فوتبال را دوست دارد؟

آیا اینجا کسی فوتبال را دوست دارد؟

آی‌اسپورت-  تولید این ‌همه نفرت، ساختن فضایی پر از سوءتفاهم و جدل‌های هواداری مرگبار، این همه ناسزا و ناروا، این همه شدت در قضاوت‌ها و این غلیظ بودن در برداشت‌ها از کجا می‌آید؟ چه خشم و چه نفرتی هر آن در حال آزاد شدن است؟ باید به سوال اول برگشت: آیا واقعا کسی اینجا فوتبال را دوست دارد؟ 

به جای هر نمایش جذابی از فوتبال ایران در جذاب‌ترین هفته‌هایش، نمایشی از کینه همه جا تصویر می‌شود، در متن‌های غلط غلوط اینستاگرام و توییتر و تلگرام و در موج‌های نفرت‌ساز. این چه بلبشویی ا‌ست که اسمش را فوتبال گذاشته‌اید؟ تبانی، شرط‌بندی، اخراج، انکار. اینجا، وسط این شلوغ‌کاری‌ها کسی فوتبال را دوست دارد؟ 

فوتبال ایران جدل چندساله کی‌روش و برانکو را تجربه کرده بود، تجربه‌ای تلخ که حاصلش نفرت‌های هواداری شد. نفرت‌هایی که هنوز از یاد نرفته‌اند. امروز اما بدون جدل کی‌روش و برانکو نیز همچنان فضا برای همان جنس جدل‌ها آماده است. حتی جدل‌ها سخیف‌تر شده‌اند، خالی از معنا و خالی از هر حرف جدی. در این فضا بی‌شک چه حرف‌های جدی و مهمی گم می‌شوند، چه چهره‌هایی تخریب می‌شوند و چه ماجراهای بی‌مایه و بی‌مفهومی حرف روز هستند. این یک معنا دارد. همه چیز آماده است برای دست نخوردن به هیچ جریانی، همه چیز آماده است برای اینکه هیچ اتفاق تازه‌ای رخ ندهد و هیچ حرف تازه‌ای شنیده نشود. چشم چشم را نمی‌بیند، صدا به صدا نمی‌رسد.

در این فضا فوتبال ایران می‌خواهد سرمربی تیم ملی انتخاب کند. فرصتی هست برای بحث؟ در این فضا خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس همچنان یک بحث بی‌ثمر باقی می‌ماند. فرصتی هست برای بحث؟ در این فضا مساله بازنشسته‌ها در فدراسیون فوتبال - معجزه‌آسا - حل می‌شود. فرصتی هست برای بحث؟ هر بار یک موج همه چیز را با خودش می‌برد، تمام حرف‌ها و بحث‌های پیشین را. همه چیز نابود می‌شود تا یک حرف به روایت دهان‌ها و قلم‌ها حرف روز باشد و غوغا بسازد. از دل این غوغاها هیچ اتفاقی زاییده نمی‌شود، جز نفرت بیشتر، جز یک مشت حرف بیراه و شایعه و تهمت. 

فوتبال، فراموش ‌شده بزرگ در این همه بحث درباره فوتبال است. خبرها فوتبال را بلعیده‌اند. فوتبال همان اندازه که گرفتار درونش است، تصویر بیرونی که رسانه‌ها برایش می‌سازند تصویر سخیف و بی‌کتابی ‌ا‌ست. رسیده‌ایم به اینجا که این و آن مبادا چیزی گفته باشند و ما نشنیده باشیم. خرده خبرها فوتبال را بلعیده‌اند و از فوتبال هر روز یک مشت خبر و نظر خشن به جا می‌ماند. در تصویر کردن آنچه تمام جذابیت فوتبال است، هنری پیدا نیست.

۷ ۶  
آی اسپورت
2019-04-16 11:57:00
نظر دهید

۶ نظر
یه ایرانی
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۲:۲۰
جناب کاس نژآد وقتی شما خبرمالان ورزشی به همراه فاسد کیروشپور ؛ 8 سال تمام در بوق نفرت ؛ دوگانگی و مجیزگویی کورکورانه دمیدید ؛ میخواهید نتیجه چه شود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
همان روز اولی که آن شغال پرتغالی بجای رسیدگی به امور تیم ملی ؛
همان روز اولی که درباره دیگرانی که به او مربوط نبود حرف زد ؛
همان بار اولی که بیانیه صادر کرد ؛
همان وقتی که به مربی ایرانی توهین کرد ؛
همان شبی که فردایش پرسپولیس مسابقه داشت و برای شکست پرسپولیس بیانیه داد
همان روزی که کادر فنی ایرانی را از تیم ملی اخراج کرد

و ........................

اگر شما و دیگر امثال شما لال نمی مُردید ؛ بجای بادمجان دور قاب ، به اصول حرفه ای پایبند میشدید و مقابله میکردید ؛ هر صدای مخالفی را با صدای انکر رسانه هایتان خفه نمیکردید .
امروز فوتبال اینگونه نبود ؛ دو فصل تمام پرسپولیس از گرفتن بازیکن محروم بود و بدون بازیکن و پول تا فینال آسیا رفت ؛ آیا در آسیا هم وزارت ورزش به داوران پول میداد بازی را در بیاورند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا تیم های عربی به عشق پرسپولیس میباختند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این همه تهمت و افترا زدند ؛ تیمهای دیگر باختشان را بجای دلایل فنی به حمایت وزارت خانه ای نسبت دادند که از ریشه علاقمند به حذف فوتبال است .
چرا لال مُردید ؟؟ چرا حرفی نزدید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا ننوشتید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امروز که نوبت دارد به شماها میرسد زبان باز کرده اید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آن روزی که محمد مایلی کهن ؛ برای فحاشی تماشاگرنماها به داور مسابقه گریه کرد ؛ کجا بودید ؟؟ روبرویش نشسته بودید و مسخره اش میکردید .
آن روز که محمد مایلی کهن با لباس رفته گران عزیز و زحمتکش به استادیوم آزادی آمد ؛ چه کردید ؟؟؟؟ مسخره اش کردید

برای هر عرعر آن شغال موزامبیکی ؛ ... کیف میشدید و مقالات به به ؛ چه چه مینوشتید .
آن .... که اسمش را گذاشته شقایش اشک ریز و این روزها معلوم نیست ... با کی ؛ چه مزخرفاتی را که ننوشت و نفرتها که نپراکند . کجا بودید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حالا دارید ادای کسی را در میآورید که دلش برای فوتبال و لذت فوتبال میسوزد ؟؟؟

شما دیگر چگونه جنسی از بشر هستید.
سلام
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۷
شما به جای یه ایرانی، بهتر بود بنویسی یه پرسپولیسی، با این ادبیات تحقیر آمیز و کینه توزانه، الان داری راه حل ارائه میدی؟ شما خودت تولید کننده نفرتی. با این ادبیات
فرشته چمنت
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۰۹
چی شده جناب یه ایرانی!!!
دیگه دغدغه ی سیل زده ها را نداری؟
خسته نشدی!
چقدر کی روش بزرگ بوده که حتی اسمش ، کیلومترها اون ور آب باز هم امثال تورا می ترسونه!
۳
سلام
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۵
متاسفانه، هر روز هم بیشتر میشه، البته همه مقصرن یه جوری از من هوادار تا شمای نویسنده یا خبرنگار، وقتی کورکورانه و جانبدارانه حرف میزنیم یا قلم میزنین، ناخودآگاه داریم تخم کینه و نفرت رو میکاریم. البته تاثیر خبرنگار بیشتره، اگه قابلیت اینو داشته باشن که بدون تعصبات رنگی یا گروهی و شخصی قلم بزنن، تفاوت رو شاهد خواهیم بود.
۳
مدرسان پژوهش
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۵۱
موضوع انشا: بی پولی نایب قهرمان اسیا: پول فروش رسن برای تسویه با برانکو؛ شایعه یا واقعیت...

بخدا دیواااانه کنندست، دیگه دارید روی اعصاب هوادارا رژه میرید، من فک کردم بی پولی پرسپولیس اول شایعه رسانه ایه، ولی هرچی جلوتر میریم رنگ و بوی واقعیت میگیره، شوخیتووون گرفته؟ تیم نایب قهرمان پولی در بساط نداره؟ باید بازیکن بفروشه؟ اونم در حالیکه یکسال بازیکن جدید نگرفته... هواداران تهرانی عزیز تورو به هرچی مقدساته، تجمع کنید گرچه که باتجمع هم دردی دوا نمیشه اما چاره چیه؟؟ ، کانالهای هواداری دارن چیکار میکنن؟؟؟ کاری به مقایسه با استقلال ندارم، درامد پرسپولیس توی این دو سه سال کجاست؟ بابا جون، پاداش فیفا رو اصلا کاری بهش نداریم، تیمی که اینهمه افتخار کسب کرده اسپانسرا واسه قرارداد سرودست میشکونن. پول اسپانسرا چیشده؟؟؟
۱
فرشته چمنت
سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۰۶
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر