فهرست
فینال اف‌ای کاپ: رویارویی التون با اوئِیسرز
فینال اف‌ای کاپ: رویارویی التون با اوئِیسرز

فینال اف‌ای کاپ: رویارویی التون با اوئِیسرز

آی‌اسپورت – امشب منچستر سیتی و واتفورد در ۱۳۸ اُمین فینال اف‌ای کاپ، قدیمی‌ترین تورنمنت تاریخ فوتبال، در استادیوم ومبلی، برابر هم قرار می‌گیرند. سیتی دنبال کسب سه‌گانه داخلی است، موفقیتی که هیچ تیمی در انگلیس تا به حال بهش نرسیده. واتفورد در سوی دیگر تنها دومین فینال جام حذفی‌اش را تجربه می‌کند و شانسی به مراتب کمتر نسبت سیتیزن‌ها برای فتح این افتخار خواهد داشت.

واتفورد 35 سال پیش برای اولین بار فینال اف‌ای کاپ را تجربه کرد و در پایان با نتیجه ۲-۰ مغلوب اورتون شد. این باشگاه در بیشتر تاریخ خودش تیمی درجه دو به حساب می‌آمده و البته دوران درخشانی با گراهام تیلور را هم در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ پشت سر گذاشته. تیلور که توسط التون جان، رئیس وقت باشگاه، انتخاب شده بود، تیمش را ظرف تنها پنج سال از دسته چهارم فوتبال انگلیس به دسته اول هدایت کرد و حتی با واتفورد به مقام دومی این لیگ هم رسید. دوران جدید واتفورد اما با سر کار آمدن خانواده پوتزو در مقام مالکین باشگاه شروع شد. واتفورد با مدیریت و سرمایه‌گذاری مالکین ایتالیایی خودش سال ۲۰۱۵ به لیگ برتر راه یافت و خیلی زود جایگاه خودش در بالاترین سطح فوتبال انگلیس، به عنوان تیمی میانه جدولی را مستحکم کرد.

رقیب واتفورد در فینال امشب من سیتی‌ای است که در دو فصل اخیر حکمرانی مطلق بی‌سابقه‌ای بر فوتبال انگلیس داشته. شاگردان پپ گواردیولا در دو قهرمانی پیاپی در لیگ برتر ۱۹۸ امتیاز از مجموع ۲۲۸ امتیاز ممکن به دست آوردند و جام اتحادیه را هم در این دو فصل کسب کردند. پیروزی آن‌ها در فینال امشب سه‌گانه داخلی رکوردشکنی را به نام گواردیولا و ستاره‌هایش ثبت خواهد کرد. سیتی هم مثل واتفورد یک ستاره موسیقی بزرگ را بین هوادارانش می‌بیند.

نوئل گلگر که در دهه ۹۰ با گروه اوئِیسز چارت‌های موسیقی انگلیس را فتح کرد، در جشن قهرمانی تیم محبوبش پس از پیروزی برابر برایتون هم حاضر بود. با اینکه التون جان فینال امشب را به خاطر کنسرتش در کوپنهاگن از دست خواهد داد، رویارویی خارج از زمین او با گلگر هم جزو نکات جذاب جدال ومبلی به حساب می‌آید.

سیتی در راه رسیدن به این فینال تمام بازی‌هایش را در ۹۰ دقیقه برد و البته فقط برابر دو تیم لیگ برتری، یعنی برنلی و برایتون قرار گرفت. بازی کلیدی برای سیتی رویارویی‌شان با سوانزی در یک چهارم نهایی بود. سیتیزن‌ها در این بازی بعد از تنها ۲۱ دقیقه ۲-۰ عقب افتادند، اما در نهایت با بازگشتی دراماتیک 2-3 شاگردان گراهام پاتر را شکست دادند و به دور نیمه نهایی صعود کردند. بازگشت بزرگ برای واتفورد هم در همین مرحله نیمه نهایی رقم خورد، وقتی شاگردان خاوی گراسیا برابر پدیده این فصل لیگ برتر، یعنی ولوز، با دو گل عقب افتادند، اما مثل سیتی با سه گل پیروزی‌ای تاریخ برای خودشان رقم زدند.

یکی از عوامل سرنوشت‌ساز فینال امشب می‌تواند دوئل اتین کاپوئه و عبدولای دوکوره‌یِ واتفورد با برناردو و داوید سیلوای سیتی در میانه زمین باشد. با این فرض که واتفورد با تعداد نفرات زیاد و عمق کم برابر سیتی به دفاع خواهد پرداخت، وظیفه باز کردن این خط دفاعی روی دوش خلاق‌ترین مهره‌های آبی‌پوشان منچستر، یعنی همین دو سیلوا، خواهد افتاد. البته که گواردیولا کوین دبروینه، ایلکای گوندوگان و حتی فیل فودن را هم برای استفاده در چنین نقشی دارد.

دیگر دوئل بازی متوجه قرار گرفتن کهنه‌سواران دو تیم برابر هم می‌شود. تروی دینی که نهمین فصلش را در واتفورد سپری می‌کند قلب و روح تیمش به حساب می‌آید. دینی که در ۲۲ سالگی به خاطر یک درگیری خیابانی حتی زندان را هم تجربه کرده، حالا یک قدم با فتح اف‌ای کاپ فاصله دارد و همین قصه‌ای شیرین از او برای هواداران بی‌طرف می‌سازد. در سوی دیگر زمین اما وینسنت کمپانی هم قلب و روح تیمش به حساب می‌آید. کاپیتان بلژیکی سیتی ۱۱ سال است برای این تیم بازی می‌کند و در تمام افتخارات یک دهه اخیر باشگاه نقشی غیرقابل چشم‌پوشی داشته. کمپانی که در چند فصل گذشته به خاطر مصدومیت‌های پیاپی اندکی جایگاه خودش را در قلب خط دفاعی تیمش از دست داده بود، این فصل با قدرت بازگشت و آن گل به یادماندی و حیاتی را هم برابر لستر سیتی زد.

دیگر مهره‌های کلیدی فینال امشب می‌توانند جرارد دلوفئو و لیروی سانه باشند. سانه برعکس فصل گذشته، این فصل جای خودش در ترکیب اصلی سیتی را از دست داده و احتمال رفتنش در تابستان به بایرن مونیخ هم به گوش می‌رسد. اما وینگر سابق شالکه همچنان با تکنیک و سرعت و تصمیمات گاهی غیرقابل پیش‌بینی‌اش می‌تواند حکم اسلحه‌ای مخفی را برای گواردیولا بازی کند. در سوی دیگر زمین دلوفئو هم تقریبا چنین حکمی برای تیمش دارد. دلوفئو، بازیکن سابق بارسلونا، اورتون و میلان، در بازگشت بزرگ تیمش در مرحله نیمه نهایی مقابل ولوز نمایشی فراموش‌نشدنی داشت.

در نهایت با اینکه واتفورد را تیمی کاملا قابل می‌دانیم، با توجه به قدرت فوق‌العاده سیتی و ستاره‌های زیادی که در اختیار گواردیولا قرار دارد، نتیجه‌ای غیر از پیروزی آن‌ها در فینال امشب متصور نمی‌شویم.

     
آی اسپورت
2019-05-18 09:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر