فهرست
وقت مقایسه آزارد با مسی و رونالدو؟
وقت مقایسه آزارد با مسی و رونالدو؟

وقت مقایسه آزارد با مسی و رونالدو؟

آی‌اسپورت - «من قبلا فکر می‌کردم آزارد یکی از بهترین بازیکنان جهان است. اما نظرم دارد عوض می‌شود. شاید او بهترین است.» این حرف‌های مائوریتزیو ساری بعد از نمایش عالی ادن آزاد هفته پیش برابر کاردیف بود. چلسی امروز برای حفظ رکورد صد در صد پیروزی‌اش در لیگ برتر مقابل وستهم قرار می‌گیرد و ساری امیدوار است ستاره بلژیکی‌اش هم به روند فوق‌العاده‌اش که از جام جهانی شروع شده ادامه بدهد.

البته خیلی‌ها به این فکر می‌کنند که نظر ساری واکنشی بیش از حد احساساتی بوده، به خصوص با توجه به رقیب چلسی، یعنی کاردیف. اما آزارد با بستن بازوبند کاپیتانی بلژیک این تیم را به مقام سوم جام جهانی روسیه رساند و با سه گل و دو پاس گل به عنوان ارزشمندترین بازیکن کل تورنمنت، با نمره 8.51 از سوی هواسکورد انتخاب شد. جدا از این گل‌ها و پاس گل‌ها آزارد بیشترین تعداد دریبل موفق (40) در روسیه را هم داشت، یعنی هشت تا بیشتر از نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌اش، کیلین امباپه.

با توجه به گلی که آزارد در بازی رده‌بندی مقابل انگلیس زد، او حالا در هشت بازی اخیرش برای تیم ملی و باشگاهش نقش مستقیم روی حداقل یک گل در هر 90 دقیقه داشته. از شروع فصل جدید فوتبال اروپا هم هیچ بازیکنی به اندازه آزارد نقش مستقیم روی گل‌های تیمش نداشته. در ضمن آمار پنج گل و دو پاس گل در پنج بازی لیگ در حالی بوده که او در دو تا از این بازی‌ها به عنوان بازیکن ذخیره به زمین رفته است.

آزارد در واقع تا این مقطع از فصل تنها در 68.2 درصد از دقایق بازی‌های تیمش در لیگ در زمین بوده، اما با 18 دریبل موفق بالاترین آمار در این زمینه را هم در لیگ برتر دارد و در هر 44 دقیقه برای چلسی به صورت میانگین یا یک گل زده یا یک پاس گل ساخته است. قطعا حفظ چنین آمار چشمگیری تا پایان فصل چندان عملی به نظر نمی‌آید، اما تمام نشانه‌هایی که می‌بینیم حاکی از این هستند که آزارد می‌تواند امسال بهترین فصلش با چلسی را پشت سر بگذارد.

برعکس مربیان سابق آزارد در چلسی، یعنی ژوزه مورینیو و آنتونیو کونته، که همیشه از او شرکت در کارهای دفاعی را هم می‌خواستند، ساری بر این نکته تاکید کرده که ستاره 27 ساله‌اش باید تمرکز بیشتری روی صرف انرژی‌اش در یک سوم حریف داشته باشد تا نقاط دیگر زمین. فقط کافی است نگاهی به پیشرفت دریس مرتنز در ناپولی تحت رهبری ساری بیندازیم تا ببینیم چطور آزارد پتانسیل بدل شدن به یکی از بهترین گلزنان اروپا را با ایده‌های مربی جدیدش دارد. به خصوص اینکه مهاجم اول و گرانقیمت چلسی، یعنی آلوارو موراتا، هنوز موفق نشده ارزش خودش را به ساری اثبات کند.

پیش از این اصلا منطقی نبود آزارد را، با تمام استعدادی که دارد، با لیونل مسی و کریستیانو رونالدو مقایسه کنیم. اما شاید وقت آن رسیده ما هم مثل ساری نظرمان را در این زمینه تغییر دهیم. بالاترین آمار گلزنی آزارد در یک فصل از لیگ برتر 16 گل بوده (2017-2016) و بالاترین آمار او در مجموع گل و پاس گل عدد 23 در فصل 2015-2014.

پس با توجه به مسیری که ساری با آزارد پیش گرفته و تغییر سبک و شیوه کلی فوتبال چلسی از یک تیم واکنش‌گرا به تیمی کنش‌گرا و بسیار هجومی‌تر، کاملا منطقی به نظر می‌رسد اگر پیش‌بینی کنیم شماره 10 آبی‌های لندن این فصل بالاترین آمار خودش را به ثبت برساند.

شاید پیوستن به رئال مادرید در این تابستان انتقالی رویایی برای آزارد بود، اما باقی ماندن در چلسی به این معناست که حالا این ستاره بلژیکی مربی‌ای دارد که می‌تواند او را به اوج خودش برساند. مهمترین نکته در این راه تداوم آزارد در تکرار نمایش‌های درجه یک‌اش و افت نکردن فرمش است، نکته‌ای که مسی و رونالدو را یک دهه است به عنوان بهترین بازیکنان جهان معرفی کرده.

۱    
آی اسپورت
2018-09-23 11:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر