فهرست
تاریخ از آنها خواهد نوشت!
تاریخ از آنها خواهد نوشت!

تاریخ از آنها خواهد نوشت!

آی اسپورت - زهرا قنبری، هاجر دباغی، سارا قمی، افسانه چترنور و زهرا حاتم‌نژاد را می‌شناسید؟ به احتمال خیلی زیاد نه. چون قرار نیست کسی دختران موفق فوتبالیست ایرانی را بشناسد. قرار نیست در بحبوحه نگرانی برای استقلال و پرسپولیس حواس‌مان به فوتبال زنان هم باشد. این پنج نفر نه اختلاس کرده‌اند، نه سلبریتی‌های فضای مجازی هستند، نه پول‌های میلیاردی می‌گیرند و نه کسی در صفحات اینستاگرام اخبار آنها را پیگیری می‌کند. این دختران پنج گلزن برتر لیگ فوتبال زنان هستند که دیشب با قهرمانی تیم شهرداری بم به پایان رسید. هنوز هیچ یک از دختران فوتبالیست ایران نمی‌دانند قراردادی به مبلغ 2 میلیارد تومان برای یک فصل یعنی چه؟ چون کل هزینه‌های یک فصل آنها به اندازه دستمزد یک بازیکن درجه سوم نیمکت‌نشین تیم مردان هم نمی‌شود. با اتوبوس می‌روند و می‌آیند. خبری از هواپیما نیست. در سکوت روی صندلی‌های اتوبوس می‌نشینند و خواب روزهای خوش آینده را می‌بینند. با تن و بدنی کوفته و خسته از ساعت‌ها نشستن روی صندلی‌های «ماشین مَشتی ممدلی»، لباس پوشیده به زمین مثلا چمن می‌روند. آنها هیچ مطالبه‌ای ندارند به غیر از توجه و اهمیت. هیچ درخواستی ندارند مگر مُشتی توقعات اندک. سقف شیشه‌ای آنها کوتاه‌تر از آن است که فکر می‌کنیم. رویای رسیدن به جام جهانی، رسیدن به دروازه‌های فوتبال طلایی اروپا، رفتن روی جلد اندک روزنامه‌های باقیمانده داخلی، تجمع هواداران‌شان برای ماندن و بودن، داشتن زمین تمرین و بودجه، رویاهایی هستند که نسل امروز فوتبال زنان به آن فکر نمی‌کنند. فکر کردن هم ندارد، می‌دانند که شدنی نیست. نسلی که انتظار ندارد الگو شود هر چند که بهترین الگوست. تاریخ باید از آنها یاد کند که با دست خالی و بدون حمایت، فقط این پنج نفر ۱۷۱ گل به ثمر رسانده‌اند. تاریخ باید بنویسد که بازی‌های آنها بارها بدون یار اضافه روی نیمکت ذخیره‌ها برگزار شده، باید بنویسد که بازیکنان بین دو نیمه کنار زمین می‌نشستند چون خبری از رختکن نبود و AFC هم آنقدر دلواپس نبود که به زمین‌های آنها هم سرک بکشد. تاریخ باید بنویسد که فدراسیون فوتبال نیم‌نگاهی هم به موجودیت آنها نداشته و ندارد و باید نوشت که نگاه سکسیستی حاکم بر این فدراسیون تنها فوتبال مردان را به رسمیت می‌شناسد و برای آنها هر کاری می‌کند.

۷ ۳  
آی اسپورت
2019-06-28 17:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
امیرعباس
جمعه ۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۹:۰۰
خانم حضرتی اونیکه باید توجه کنه و توجه ملتو جلب کنه خبرنگاره نه خود مردم شما اول به آینه یک نگاهی بنداز ببین از ده تا مطلبی که برای ای اسپورت کار کردی تو چندتاش قربپن صدقه پرسپولیس رفتی تو چندتاس درباره فوتبال بانوان عزیز و مظلوم مملکتمون حرف زدی هروقت شما از پرسپولیس پرسپولیس برانکو برانکو برانکو گل ممدل ممد گل ممد ....فارغ شدید و به این بنده خداها پرداختید ملت هم توجهشون جلب میشه #فلسفه عمیق سوزن و جوال دوز
۲
Fem
جمعه ۷ تیر ۱۳۹۸، ۲۳:۲۱
چرا باید تاریخ بازیکنهای فوتبال زنان اون هم در لیگ ایران رو به یاد بیاره.
فاضلی
جمعه ۷ تیر ۱۳۹۸، ۲۳:۵۹
اگه خانمها برخلاف مردان نگاه سکسیستی ندارند, هر مسابقه فقط دوهزار نفر برن و این بازیهای فوق زیبا رو ببینن و پول بابتش بدن!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر