فهرست
استراتژی پپ/ وسوسه‌ی پرس بسکتبالی علیه بارسا
استراتژی پپ/ وسوسه‌ی پرس بسکتبالی علیه بارسا

استراتژی پپ/ وسوسه‌ی پرس بسکتبالی علیه بارسا

آی‌اسپورت – در تساویِ 1-1 مقابل اورتون پپ گواردیولا برای اولین بار منچستر سیتی را با سه مدافع به زمین فرستاد، تصمیمی که جدال تاکتیکیِ جذابی را پدید آورد و در ضمن احتمال استفاده از این سیستم مقابلِ بارسلونا را هم باز گذاشت.

قرار دادن سه مدافع مقابل تیمی که لیونل مسی و لوئیس سوارز و نیمار را در خط حمله دارد شاید باورنکردنی به نظر برسد، اما لازم است به یاد بیاورید آخرین باری که پپ به نوکمپ رفت، در میِ 2015 به عنوان مربیِ بایرن مونیخ، بازی را با سه مدافع شروع کرد.

با اینکه این سیستم تنها 15 دقیقه دوام آورد، اما تغییرش هم جزوی از برنامه‌یِ از پیش تعیین شده بود. گواردیولا در ترکیبِ اولیه با قرار دادن مهدی بن‌عطیه، رافینیا و جروم بواتنگ در خط دفاعی، تیمش را با سیستمی شبیهِ 2-5-3 چیده بود، سیستمی که نه تنها ریسکی بسیار زیاد در تقابل با مثلثِ هجومیِ بارسا داشت، بلکه خلافِ یکی از اصولِ همیشگیِ او، یعنی داشتن یک بازیکنِ آزاد در سیستمِ چهار دفاعه بود.

اما گواردیولا در این بازی پرسِ فول-کورت (با وام گرفتن از اصطلاح بسکتبالی) می‌خواست. این نوع پرسی وقتی تیمِ حریف در منطقه‌ای از زمین برتریِ عددی داشته باشد بسیار مشکل است. برای همین گواردیولا یکی از مدافعینش را قربانی کرد تا در زمین بارسا 4 به 4، در میانه‌یِ زمین 3 به 3 و در زمینِ خودش هم 3 به 3 بازیکنان حریف را پرس کند.

این ایده‌یِ گواردیولا در مقطعِ ابتدایی بازی تا حدِ زیادی جواب داد و تیم لوئیس انریکه را وادار به کنار گذاشتن بازیسازی از عقب زمین و رو آوردن به فوتبالی مستقیم با پاس‌هایی بلند برای دور زدنِ پرس بایرنی‌ها کرد. اولین فرصت بارسا در این بازی دقیقا روی چنین پاس بلندی پشت مدافعینِ بایرن ساخته شد، روشی که اصلا بارسایی نبود. اگر گوردیولا در بازی امشب هم موفق شود بازیِ بارسا را به چنین شیوه‌ای تغییر دهد از کارش راضی خواهد بود.

با این حال مربیِ سابقِ کاتالان‌ها می‌دانست 90 دقیقه با چنین فشاری بازی کردن برای بازیکنانش ممکن نیست و برای همین بعد از 20 دقیقه به سیستمِ چهار دفاع بازگشت. این تغییر که با جابجایی‌های زیادی، از جمله مهمترینش انتقال رافینیا از دفاعِ چپ میانی به فول‌بکِ راست بود، از پیش برنامه‌ریزی شده بود و برای همین اثری از حرکاتِ دیوانه‌وارِ دست‌های پپ کنار زمین دیده نمی‌شد.

از این مقطع به بعد بایرن با انرژیِ کمتری پرس کرد. نوعِ رویکردِ تاکتیکیِ آن‌ها در حدود 15 دقیقه‌یِ اول بهشان اجازه داد تا در جریانِ بازی جا بیفتند و در ادامه با عمق و یک مدافعِ بیشتر محافظه‌کارانه‌تر بازی کنند.

گل چیپِ مسی به نویر در پیروزیِ 0-3 بارسلونا مقابل بایرن مونیخ
گل چیپِ مسی به نویر در پیروزیِ 0-3 بارسلونا مقابل بایرن مونیخ

با اینکه در انتها بارسا قدرتمندانه با سه گل به پیروزی رسید، البته سه گلی که در 13 دقیقه‌یِ پایانی، از جمله چیپِ مسی روی سرِ مانوئل نویر، به دست آمدند، طرحِ گواردیولا، با وجود اینکه باعث خسته شدن بازیکنانش شد، حداقل در آغاز جواب داد و سلطه‌یِ شاگردانِ انریکه را ازشان گرفت.

بنابراین دور از انتظار نیست که پپ یک بار دیگر با چنین رویکردی در نوکمپ تیمش را بچیند. اگر سیتی با همان ترکیبِ مقابل اورتون بازیِ امشب را شروع کند کوین دبروینه می‌تواند به جمعِ سرخیو آگوئرو، رحیم استرلینگ و نولیتو (یا لیروی سانه) برای پرس کردن خطِ دفاعیِ چهار نفره‌یِ بارسا اضافه شود.

داوید سیلوا؛ ایلکای گوندوگان و فرناندینیو هم می‌توانند سه هافبکِ میانیِ بارسا را پرس کنند و جان استونز و نیکولاس اوتامندی و گائل کلیشی هم این وظیفه را در خط دفاعی بر عهده خواهند داشت. 4 برابرِ 4، 3 برابرِ 3 و 3 برابرِ 3.

نویر در نقش سوئیپر مقابل بارسلونا
نویر در نقش سوئیپر مقابل بارسلونا

اگر سیتی با این سیستم و رویکرد بازی کند کلودیو براوو باید نقش سوئیپر را اجرا کند. با اینکه معمولا براوو را در 25 یاردیِ خطِ دروازه‌اش می‌بینیم (برای ساختن مثلثی با دو مدافعِ میانیش)، اما کمتر او را به عنوان یک سوئیپر دیده‌ایم. شاید امشب فرصتی برای اثبات براوو باشد، برای اینکه نشان دهد بیشتر از یک دروازه‌بان، یک سوئیپر است و می‌تواند این نقش حیاتی در سیستمِ سیتی را بازی کند.

چنین بازی‌هایی در ابتدای دور گروهی چمپیونز لیگ معمولا می‌تواند بدون انرژِی و محافظه‌کارانه از سوی دو تیم باشد. اما پپ که تسویه حسابی ناتمام از 17 ماه پیش با تیمِ سابقش دارد، قطعا رویکردی متهورانه در بازگشت به نوکمپ خواهد داشت و دنبال راه‌هایی برای حمله کردن و به دردسر انداختن بارسا خواهد گشت.

مهمترین تصمیم گواردیولا برای بازیِ امشب چینشِ خطِ دفاعیش است. 95 درصد مربیانی که مقابلِ بارسلونا قرار می‌گیرند با چهار دفاع بازی می‌کنند، اما پپ ترسی از ماجراجویی ندارد.

جدال بینِ گواردیولایِ گذشته و گواردیولایِ حال در هر صورت دیدنی خواهد بود، ولی برای تماشایِ یک بازیِ فوق‌العاده جذاب باید امیدوار باشیم او از سه دفاع استفاده کند.

۵    
آی اسپورت
2016-10-19 13:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر