فهرست
بگذارید از فوتبال لذت ببریم
بگذارید از فوتبال لذت ببریم

بگذارید از فوتبال لذت ببریم

آی اسپورت - در یکی از سکانس‌های به‌یادماندنی «آژانس شیشه‌ای»، جایی که دعوای حاج‌کاظم و سلحشور به اوج خودش رسیده بود و هر دو طرف دیالوگ‌های تند و کنایه‌آمیزشان را به‌صورت حریف پرتاب می‌کردند، ناگهان صدای زخمی و بیمار عباس بود که از این حجم عظیم نفرت و گردن‌کشی به فغان ‌آمد و فریاد زد: «تو رو امام هشتم تمومش کنید... مردم دارن تماشاتون می‌کنن.» حکایت آن سکانس انگار حکایت موبه‌موی این روزهای فوتبال ماست. همه خشمگین و کف‌‌به‌لب‌آورده دارند یقه همدیگر را می‌درند و مردم مات و مبهوت از پشت شیشه‌های شفاف به تماشا نشسته‌اند.

گلادیاتورهای بی‌رحمِ حاکم بر فوتبال ایران حالا از مرحله کنایه و متلک و دیالوگ هم گذشته‌اند و خیلی آشکار، مشت‌ها را حواله صورت یکدیگر می‌کنند. فوتبال ایران حالا حاج‌کاظم و سلحشورش را دارد؛ چیزی که این فوتبال کم دارد فقط یک عباس است که فریاد بزند و همه را به‌خودشان بیاورد که مردم دارند تماشایتان می‌کنند. فوتبال ایران یک بزرگ‌تر کم دارد؛ پیش از آنکه ته‌مانده آبرویش هم در گردوخاک این دعواها نابود شود.

لات‌های کوچه خلوت

پنجشنبه، بازی تدارکاتی تیم‌ملی در یک فضای سوت‌وکور و در یکی از خلوت‌ترین شب‌های ورزشگاه آزادی برگزار شد. اما همین بازی کم‌گل و کم‌حادثه هم بعد از پایان، حوادث خاص خودش را داشت. 2 هزار تماشاگری که در ورزشگاه حاضر شده بودند بخشی وقت‌شان را به تشویق برانکو اختصاص دادند. از آن سو کارلوس کی‌روش که در نشست مطبوعاتی پیش از بازی حاضر نشده بود در مصاحبه بعد از بازی هم سلحشورانه غیبت کرد! دستیار او اما پا را از این هم فراتر گذاشت، به یک خبرنگار حمله‌ور شد و بعد از پرتاب گوشی همراه خبرنگار، هر چه جمله غیرقابل‌چاپ بلد بود در یک دقیقه به‌صورت فشرده به زبان آورد. تقریبا یک هفته است همه از مربی دروازه‌بان‌های تیم‌ملی و شادی حاشیه‌سازش بعد از شکست پرسپولیس حرف می‌زنند اما هیچ‌کس - نه از کادر فنی تیم‌ملی و نه از فدراسیون فوتبال - زحمت پاسخگویی به‌خود نداده است. خبرنگاری که بعد از بازی تدارکاتی تیم‌ملی در این‌باره سؤال می‌پرسد هم با چنین پاسخی از سوی دستیار اول کارلوس کی‌روش روبه‌رو می‌شود. ساعاتی بعد تمامی صفحه‌های مجازی پر از واکنش‌های تند طرفین است. طرفداران کی‌روش هم ساکت نمانده‌اند و تمام این درگیری‌ها را حاصل سناریویی می‌دانند که قصد تحریک و به حاشیه کشاندن کادر فنی تیم‌ملی را دارد.

نفرت، خوراک فوتبال ماست

دوقطبی‌سازی و نفرت‌ورزی در اطراف تیم‌ملی به اوج خودش رسیده است. همین روزهاست که هواداران کی‌روش و برانکو هم مثل متعصب‌های قرمز و آبی دست به اسلحه ببرند. مگر نه اینکه همین چند روز قبل کری‌های سرخابی به یک فقره قتل منجر شد؟ آن هم نه بعد از یک داربی رودررو، که بعد از بازی یکی از دو تیم در یک تورنمنت بین‌المللی! نفرت، خوراک اصلی هواداران فوتبال ایران است و از خوش‌شانسی این هواداران، محیط فوتبال ایران نیز به اندازه کافی این خوراک را در اختیار همه می‌گذارد. پرسپولیسی‌ها استقلالی می‌کُشند؛ کی‌روشی‌ها، پرسپولیسی می‌درند، اهوازی‌ها تیم‌های تهرانی را به سنگ می‌بندند و تراکتوری‌ها هم کلا با هر چیزی جز خودشان دشمن‌اند. این خلاصه فوتبال ماست. تراکتوری‌ها تا همین چند سال قبل - پیش از آنکه هویتِ مدعیِ همیشه‌مظلومِ لیگ را برای خودشان انتخاب کنند- با طرفداران سایر تیم‌ها در صلح و صفا بودند. اما حالا کاشیما را تشویق می‌کنند و به پرسپولیس فحش می‌دهند. آن هم در مسابقه‌ای که پای هیچ‌یک از این دو تیم در میان نیست؛ در مسابقه‌ای که تیم‌ خودشان در یکی از بهترین نمایش‌های سال‌های اخیرش طی نیم‌ساعت 4بار به گل می‌رسد. اما هوادار به‌جای لذت بردن از این اتفاق ترجیح می‌دهد وقتش را با ابراز تنفر بگذراند. سرنوشت از این تلخ‌تر؟

فوتبال را به ما برگردانید

برای فوتبال و برای ورزش که اساسا «لذت بردن و لذت بخشیدن» یکی از مهم‌ترین اهداف اولیه در ابداع آن بوده است، چه سرنوشتی تلخ‌تر از آنکه در بازی نفرت و فحش و دعوا بیفتد و نمادهایش عربده‌کش‌هایی با رگ‌های قلمبیده باشند؟ شما لابه‌لای این همه دعوا اثری از لذت و سرخوشی و پویایی پیدا می‌کنید؟ پنجشنبه‌شب در حاشیه دادوفریادهای اوسیانو کروز، کسی فرصت کرد بازی تیم‌ملی را ببیند؟ یک هفته قبل از نخستین فینال آسیا در ورزشگاه آزادی خاطره دیگری هم ماند به‌جز خوشحالی یک مستشار برای شکست تیم میزبان؟ اصلا پیش‌تر از همه اینها، کسی فرصت کرد از بازی سلحشورانه تیم‌ملی در جام‌جهانی لذت ببرد یا همه بلافاصله اسیر درشت‌گویی‌های سرمربی تیم در نقش «آقای سلحشور» شدند؟ کاش وسط همه این دعواها یک دقیقه آتش‌بس اعلام می‌شد و یکی از دست‌اندرکاران این فوتبال بدون پرتاب کردن گوشی خبرنگار، بدون فحش و عربده و کنایه، به این سؤال پاسخ می‌داد که: «ما کِی دوباره اجازه پیدا می‌کنیم از این فوتبال لذت ببریم؟»

همشهری ورزشی

۲۱۹ ۲۲  
آی اسپورت
2018-11-17 21:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۲ نظر
رضا
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۱:۲۳
بهتره از سایت هایی که از نفرت بوجود اومده خوراک تهیه میکنن هم صحبت بشه. جرقه این نفرت پراکنی ها از افکار پوسیده خیلی از خبرنگارها بوجود اومد و طرفداری بی منطق اونها از رفتار مربی تیم ملی. اگر همون چند سال پیش وقتی این رفتار بروز داده شد نقد میشد و جلوش گرفته میشد کار به اینجا نمیرسید. بله عزیزان خبرنگار که خون ریخته شده رو گردن پیج هواداری میندازین بدونین که بخش عمده از خون روی دست خبرنگاران حاشیه سازی مثل شقایق اشکریز بوده.
چرتپولیس حقیر به قهقهه رفته!
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۱:۳۳
چرتپولیس مافیایی ومفت خور منحل بشه فوتبال کشور هم درست میشه. چرتپولیس فوتبال کشور و به فساد و تفرقه کشونده
گرگ های سرخ آذربایجان
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۱:۴۱
ما هواداران تراختور کبیر به عنوان مردمی ترین تیم کشور و آسیا،فقط با تیم های منفور ومافیایی وبیت المال خور که در صدرش رانتپولیس منفور قرار داده مخالفیم.
و دوستدار تمام تیمهای کشور مخصوصا تیمهای قدیمی و پرطرفدار در همه شهر ها هستیم.همه با رانتپولیس منفور مخالف هستندو این روزها هم رانتپولیس منفور تر از هر زمان دیگری است.قابل توجه خبرنگار گشنه ناهار و دوزاری.
ادوات کشاورزی
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۲۱
درووووود بر ترتر کبیر با سابقه دو دقیقه قهرمانی در لیگ! با بلیط مجانی دوباره توهم زدی
۱
تراکتوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۱:۵۵
لطفا در نوشتارتان جلوی حب و بغض هایتان را بگیرید...مسئله تشویق تراکتور یک مسئله معمولی در سطح باشگاهی است و تامام. برای خودتان به قدری بزرگ سازی و بزرگ نمایی کردین که هر چیز عادی را هم تحمل نمی کنید..
در مورد کامنت مدعی همیشه مظلوم منتظر رای کمیته انضباطی در مورد بازی سایپا و پرسوپولیس می مانیم سال پیش کیانی به دلیل یک دعوا در نیکمت در زمان تمرین 2 ماه محروم شد!!!!! تاکید می کنم دو ماه برای یک درگیری در نیکمت در زمان تمرین و بر اساس ادعا نه سند و مدرکی به اندازه حواشی پرسپولیس سایپا
۹
مجید
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۳۴
مافیایی در حوزه قلم به دستی شکل گرفته که به دنبال قبضه کردن فوتبال در چنگال خودش هست..این مافیا زمانی فعال تر شد که حسین قدوسی از روزنامه پیروزی کنار کشید تا در حوزه گسترده تری فعالیت کند همان موقع گفت که من با مقامات رایزنی کرده ام که صداوسیمایی ها اکثرا استقلالی هستند و باید در گزینش ها توجه بیشتری کنند..از ان زمان سیما تقریبا یک چرخش کامل به سمت لنگ و از همه مهمتر گرفتن گارد علیه کیروش کبیر کرد...یه روز به عنوان خبرنگار استقلالی مصاحبه میگیرند از هالو هایی مثل روشن و امثالهم علیه شفر بزرگ یا مثل کفتارها بو میکشند کجا میتوان پاچه کیروش رو گرفت انجا هجوم میبرند تا تنشی ایجاد کنند وبعد از موفقیت در پاچه گرفتن در سایتها و روزنامه پارس میکنند و دم تکان میدهند تا مواجب برقرار شود..اینها فرقی برایشان نداره شفر باشه یا کیروش..امیر قلعه باشه یا x...مهم گرفتن مزد هست مثل تروریستها که فرقی نداره به بیمارستان حمله کنند یا کودکستان زن بکشند یا بچه ..مهم انجام عملیات هست تا...تا...تا.. این تا خیلی مهمه..دقت کنید....تا مزدشان رو بگیرند...بخاطر همینه که من همیشه در کامنتها از کلمه ..قلم به مزد لنگی ..استفاده میکنم...همه توهین های کمونیست هزار چهره ..برانکو..نادیده گرفته میشه..اما برای طرف مقابل ..های لایت...ببینید چقدر علیه گرو و نیو مایر استقلال مطلب منفی می نویسند..اما هیچکس نمیپرسه گوریل لنگ منشا ..امسال در لیگ چند تا گل زده...در صورتیکه 12 بازی رو کامل فیکس بوده...یا هیچ حساسیتی به توهین دروازه بان لنگ به ..علی دایی.. نمیشه..برای برای ان میکروفون به مزد لنگی..چقدر تا به حال پارس شده..
۸ ۱
کیسه کش کارشناس
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۱۹
خخخخ باز این پیداش شد؛ چرت و پرت هایی که نوشتی ارزش خوندن هم نداشت فقط در مورد منشا همون گلی که به الدحیل زد می ارزه به کل ارکان نداشته کیسه. به حماقت خودتون ادامه بدین و تا شوفر دلال با خیال راحت دلالی کنه
۱
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۳۵
"کارلوس کی‌روش که در نشست مطبوعاتی پیش از بازی حاضر نشده بود در مصاحبه بعد از بازی هم سلحشورانه غیبت کرد! دستیار او اما پا را از این هم فراتر گذاشت، به یک خبرنگار حمله‌ور شد و بعد از پرتاب گوشی همراه خبرنگار، هر چه جمله غیرقابل‌چاپ بلد بود در یک دقیقه به‌صورت فشرده به زبان آورد. تقریبا یک هفته است همه از مربی دروازه‌بان‌های تیم‌ملی و شادی حاشیه‌سازش بعد از شکست پرسپولیس حرف می‌زنند اما هیچ‌کس - نه از کادر فنی تیم‌ملی و نه از فدراسیون فوتبال - زحمت پاسخگویی به‌خود نداده است. خبرنگاری که بعد از بازی تدارکاتی تیم‌ملی در این‌باره سؤال می‌پرسد هم با چنین پاسخی از سوی دستیار اول کارلوس کی‌روش روبه‌رو می‌شود"

جان من تو این سطور را روی چه منظوری نوشتی!
محبت و صفا و همدلی را اشاعه دادی!
دلم میخواد مدل خودت جواب بدهم اما می بینم دوستانی دارم اینجا که از من توقع ندارند بی ادبی کنم.

لطفا تمام کنید ، مطمئن باشید اگر یک مربی ایرانی بود و خبرنگار تا پای اتوبوس پی اش می رفت ، زنده اش نمی گذاشت ،
اول یاد بگیرید درست رفتار کنید بعد انتقاد کنید.
۵ ۵
مهدي
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۰۱
من استقلالي هستم ولي اين همه حمايت شما از كيروش با اينكه پرسپوليسي هستي شك بر انگيزه نميدونم چجوري توجيح كنم نگو به خاطره تيم ملي كه تيمهاي ما هم در برابر خارجيها مثل تيم ملي حساب ميشه چهارسال پيش مارو تو نيمه نهايي سلاخي كرد فرستاد جلوي تيم كره اي امسال هم كه كمكش پس از باخت شما ابراز شادي كرد خيلي عجيبي تو.
علي
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۰۳
خطاب به پرسپوليس واقعي تو نمونه ي يه رذل و كثيف هستي به قول يكي از دوستان اينجا اين همه كه به فكر كيروش هستي كمي به همسرت فكر كن بيچاره همسرت چجوري تو رو تحمل ميكنه در حالي كه فكرت پيش فرد ديگس .
حميد
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۰۸
خطاب به همه ي كيسه كشهاي بي بته و بي شرف كه نه شرف دارن نه معلوم نيست كه فرزند كدوم پدر هستن اخه بيچاره ها تا همين دو سه سال پيش كيروش دشمن بود كه چقدر بي بته و بي شرف هستين شما چقدر يه نطفه ميتونه خراب باشه مگه مادرتون چيكار كرده كه شما به دنيا اومدين اخه اگه شرف ندارين كه قطعا ندارين ازاد مرد باشين چقدر از اين و اون خرج ميكنين در حالي كه شمارو ادم حساب نميكنن يعني خوك از شما بيشتر شرف داره دقيقا مثل خوك هستين اگه ناموستونو جلوي چشمتون هم اذيت كنن فقط احتمال بدين كه با پرسپوليس مشكل داره هيچ ناراحتي نميكنين تازه خوشحال هم ميشين
۵
شهر اشك پرور تبريز
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۱۱
يعني اشك هم اشكهاي تبريز ازاين ادمهاش فهميده ترن اينها ديگه مرز خريت رو در نورديدن يه بار تبريز بودم جز خريت چيزي از اين وحوش نديدم كم مونده بود همديگر رو بخورن خر پيش اينها انيشتين هستش همه ضريب هوشي زير هشتاد همشون منگل و عقب افتاده همگي ادعاي ناموس دارن ولي به ناموس رفيقش نظر داره همين قدر بگم كه زبون اهل جهنم تركي هستش.
۵
حميد
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۱۵
حرفم به كيسه كشهاي نادون اين سايت هست ما هر كي جلوي تيممون وايسه هر كي باشه لهش ميكنيم تا جرات نكنه حتي با مطبوعات مصاحبه كنه جرات نكنه و لال بشه مثل الان كيروش مثل شما بي غيرت و بي شرف نيستيم كه هر چي بتونه بهمون بگه بعدش تازه خ ا ي ه ماليش رو هم بكنيم ما پرسپوليسي هستيم و شما بي بته ها كه معلوم نيست جد و ابا تون كي هست كيسه كش هستين ننگ بر شما بي شرفها باشه كه هيچ غيرتي ندارين بي غيرتهاي بي شرف لياقترونه.
۴
....
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۳۹
این مطلبت رو حتما برا همکار ورزشی نویست تو ای اسپورت و دارو دسته برانکو بفرست.به برانکو بگو مرد باشه همونطور که کیروش تا سوت فینال بازی پرسپولیس کوچکترین حرف و حدیثی نداشت حالا این کروات که تیم پرسپولیس رو کرده فامیلی تیم حق نداره تو روند آماده سازی تیم ملی خللی وارد کنه وگرنه پول دولتیش قطع میشه تا خودش و هوادارای لنگی به گدایی بیفتن
۵
محسن
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۳:۳۸
چه جالب گفت یکی از دوستان :
وقتی ارتش سرخ توی استادیوم میگفت استیلی....ننت به زننده گل قرنتان توهین نشد؟ مرده بودید حرف بزنید؟
جمع کنید این چسناله هارو
شماها همین حرفارم به اقتدای مولاتو علی کریمی قبل از جام جهانی میزدین و آرزو داشتین تا بعد از بازی ها از شر کیروش خلاص بشید. تیرتان به سنگ خورد و بهترین نتیجه تاریخ ایران در جام جهانی رقم خورد
حالا هم امیدوار باشید تا بعد از جام ملتها !:)))))
شماها ثابت کردید با توهین و اهانت و بداخلاقی ذره ای مشکل ندارید که اگر داشتید در مقابل اهانت رادوشویچ به علی دایی خفه خون نمیگرفتید. در مقابل امثال میناوند و علی کریمی سکوت نمیکردید!
کیروش انتقام فوتبال ایران رو از خبرناهار ها گرفته واقعا
جو زده نباشیم
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۹:۲۰
زندههه بااااد دقیقا
محسن
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۵۸
از استقلاليها انتظاري نيست كه نيست دقيقا سه سال هست اينها از همه چيز و همه كس دارن بر عليه پرسپوليسيها استفاده ميكنن الا از خودشون ترتريها رو كه اصلا جز احشام حساب ميكنيم اونها نهايت شاديشون تو فوتبال دودقيقه شادي قهرمانيست اما كيسه ها اينبدر بدبخت شدن سه سال هست همه دكلهارو امتحان كردن همهشونو حتي كيروشي كه بدترين رفتار رو با اين خز و خيل داشته اما مثلا پرسپوليس واقعيها حال ادم رو به هم ميزنن اخه ابله اخه تو كه عرق و علاقه ات به كيروش از شوهرتم بيشتر هست اينهمه كه سنگ كيروش رو به سينه ميزني يه ذره به شوهرت فكر كن دياثت رو بزار كنار زشته چرا اين همه حمايت از كيروش اين همه علاقه عجيب هستش تو اگه پرسپوليسي هستي مشت گره كرده ي كمك كيروش رو چجور توجيح ميكني ديگه حنات رنگي نداره حتما شبها رو با ياد كيروش صبح ميكني!!بيچاره فقط بيچاره شوهرت اما بدون اين همه علاقه به كيروش رو نطفه ي بچه هات اثر ميزاره البته معلوم نيست كيروش اوليش باشه و مطمئنا اخريش هم نيست تو ننگ زنان جامعه هستي ننگ بر تو باد .اي اسپرت التماس دعا
موسي
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۱۸
يعني كثيف تر و بي غيرت و بي شرف تر از كيسه ها پدر و مادرشون هست كه اينهارو به دنيا اوردن لعنت به كيسه ها و جد و ابا شون بره كه سگهايي مثل اينها اوردن به وجود يعني نطفه ي اينهارو با سگ و خوك قاطي كردن تا اينها به بار اومدن اي تف به روي هر چي كيسه كش و البته مثلا پرسپوليسيها كه از كيروش حمايت ميكنن تف به ذات ديوث اون مثلا پرسپوليسي كه تو ذهنش كيروش هست جلوي شوهرش.
۴
حميد
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۴۹
يعني استقلالي جماعت هيچي حاليش نيست هيچي نه غيرت نه شرف اينها چيزي ندارن ببينين چقدر كيروش كيروش ميكنن اين فاقد شرف و غيرتها خدايي چقدر شما كثيف هستين چقدر اشغال هستين بابا كمي غيرت داشته باشين چرا اينقدر بي شرف هستين شما؟
۳
یاشاسین تراختور
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۵۶
ما هم چرتپولیسی هارو گوسفند هم حساب نمی کنیم قابل توجه محسن لنگی حقیر
چرتپولیسی= بی فرهنگی و عقب ماندگی
۱
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۱۵
در جواب مهدی
تو خودت جواب خودت را دادی مهدی!
پس محالفت با کی روش به قرمز یا آبی بودن بستگی داره و نه چیز دیگر
ما با محرومیت و مصدومیت و هزار مصیبت دیگه فینالیست آسیا شدیم ، استقلالی تو بگو ،
نقش کی روش در ایجاد این محرومیت و مصدومیت ها چه بوده؟
تو بگو کی روش چه آسیب جدی به پرسپولیس در طول این یکی دوسال زده
آیا او باعث محرومیت پرسپولیس شده!

من از نیامدن ایشان به بازط فینال ناراحتم اما دیگر لزومی نمی بینم که صرف قرمز بودن باهاش مخالفت کنم.
جواب بهتر را" پویان " و و" محسن " پایین تر داده

عجیبه که میگی بمن که حمایتم از کی روش به خاطر تیم ملی نیست اما باید به خاطر پرسپولیسی بودن با ایشون مخالف باشم.
جمع نقیضین کردی گمانم!
۱
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۱۸
حاضرم قسم بخورم که آی اسپورت بعمد کامنتهای زشت را منتشر میکند ،
من همه سعی خودم را میکنم تا صبور باشم حتی مقابل بی ادب ترین کاربرها
سایتی شده اید که اندک کاربر خانم را هم فراری داده اید ؛ مارال خانم و ..
متاسفم!
متاسفم از کسانی که به راحتی اجازه می دهند تا به ناموس و پدر و مادر عزیزشان اهانت شود ، وقتی ابتدا به کسی توهین ناموسی میکنید در واقع اجازه صادر می کنید و درخواست میکنید که آنها هم متعاقبا به شما توهین ناموسی کنند.
باور نمی کنم کسی در دنیا باشد که هیج حسی به پدر و مادر و زن و فرزند خود نداشته باشد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر