فهرست
بی‌سروصدا و متواضع ضربه بزن!
بی‌سروصدا و متواضع ضربه بزن!

بی‌سروصدا و متواضع ضربه بزن!

آی اسپورت- اتاق تازه خلوت شده، خبری از صدای فلاش دوربین‌ عکاسان نیست؛ همان عکاسانی که باید بزرگان ورزش را همراهی کنند تا آنها کنار ورزشکاران و قهرمانانشان عکس داشته باشند. شبکه‌های اجتماعی منتظر عیادت‌بازی مردان و زنان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر وزارتخانه عریض‌وطویل ورزش هستند؛ تا نشان دهند در کنار ورزشکاران هستند و از آنها دلجویی می‌کنند و برایشان آرزوی سلامتی دارند. گاهی چند کلمه‌ای هم با تیم پزشکی صحبت می‌کنند و از آنها می‌خواهند تمام‌وکمال به ورزشکار آنها برسند. این را جزئی از وظیفه خود می‌دانند تا قسم‌نامه سقراط را برای پزشکان یادآوری کنند. حالا همه رفته‌اند. نگاهی از سر بی‌حوصلگی به دور و بر می‌اندازد. درد کهنه قدیمی ول‌کن نیست. کاشکی دوربین‌ها میزان دردش را هم ثبت می‌کردند. به امروز فکر می‌کند، به کیک خامه‌ای، مدل کیک‌های امروزی که عکس طرف روی کیک است، شاید مامان و بابا عکس مدال نقره را به قناد داده باشند تا روی کیک چاپ کند. با کلی گردو و آناناس‌های تکه‌تکه لابه‌لای کیک. شمع، بادبادک، دورهمی خانوادگی، تولدت مبارک‌خوانی، کادو، خنده، عکس، موسیقی و شام. ولی از خانه دور است و روی تخت بیمارستان در لباس گشاد صورتی‌رنگی که بیشتر دل آدم از آن می‌گیرد، دراز کشیده است. «هر کسی از ظن خودش» درمورد قهرمان داستان ما می‌نویسد: «سرگیجه داشت وگرنه در فینال هم برنده می‌شد»، «ما از فدراسیون‌نشین‌ها بهتر می‌فهمیدیم که نباید به این مسابقات اعزام شود»، «کی با مصدومیت روی شیاپ‌چانگ می‌رود؟»، «نباید بگذاریم از قهرمانی و موفقیت اشباع شود» و هزاران هزار حرف دیگر.

باید با حرف مردم کنار آمد. چاره دیگری نیست. چشمانش را می‌بندد. امروز تولد 19 سالگی من است. فقط 19 سال گذشته و من چه راهی را طی کرده‌ام. این فلانی که می‌گویند یک‌شبه ره صدساله رفت، «من» هستم؟ چقدر «اولین» عناوین و رکوردشکنی‌ها را به خودم اختصاص داده‌ام. اولین مدال زنان در المپیک، کم‌سن‌ترین ورزشکار ادوار تاریخ المپیک ایران، مدال نقره جهان و دیگر مدال‌های بین‌المللی. «ویکیپدیا» اطلاعاتش را درمورد من هر لحظه کامل‌تر می‌کند یا این من هستم که با موفقیت‌هایم به «ویکیپدیا» اطلاعات می‌دهم؟ چقدر از المیپک ریو تا امروز «سلبرتی»‌ها درمورد من نوشتند، «پرومیننت»هایی که خیلی از دخترهای جوان دوست دارند جای آنها باشند، تا فرازمینی و دست‌نیافتنی فرض شوند، امروز من جایشان را گرفته‌ام. امروز تولدم است. 19 ساله می‌شوم. مسیر را برای همجنس‌هایم باز کردم. نشان دادم رسیدن به المپیک و مدال این رویداد بزرگ ورزشی دور از دسترس نیست. ثابت کردم خواستن توانستن است، حتی اگر در جزء‌جزء بدنت درد داشته باشی. حتی اگر با هر ضربه‌ای که می‌زنی، درد استخوان‌های آسیب‌دیده همچون تیری به پیکرت فرو رود. اشکال ندارد.‌ داری پا جای پای بزرگان می‌گذاری کیمیا. «عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد». چشمانش را باز می‌کند. اتاق همچنان ساکت است. فقط یک پرستار با لبخند محوی که بر چهره دارد یکسری اطلاعات را بررسی می‌کند. چند تا سؤال ساده هم می‌پرسد و از اتاق می‌رود. کمی در بستر جابه‌جا می‌شود، به سقف خیره شده است.

میادین آینده را یکی‌یکی مرور می‌کند؛ آسیایی، جهانی، المپیک. با یک حساب سرانگشتی چند مدال طلا برای خودش کنار می‌گذارد. بعد کمی فکر می‌کند که کدامشان شیرین‌تر است ولی زود تغییر عقیده می‌دهد. قهرمانی همیشه شیرین است. یک‌بار دیگر قول‌هایی را که به خودش داده، مرور می‌کند. به خودش نهیب می‌زند: «آفرین دختر تا آخرش همین‌قدر بی‌سروصدا و متواضع ضربه بزن». به دخترانی فکر می‌کند که رؤیاهایشان را در لحظه‌لحظه زندگی او جست‌وجو می‌کنند و زندگینامه‌اش را بارها می‌خوانند تا راه رسیدن به موفقیت را پیدا کنند. با خودش می‌گوید: «من الگوی نسل خودم هستم.» نسلی که آینده روی ما سرمایه‌گذاری کرده است. ناامیدشان نمی‌کنم. بلند می‌خندد؛ خنده‌ای که بر هر چه درد و تخت بیمارستان است، غلبه می‌کند و همچون ضربه‌های محکمش به بیماری می‌زند. «تولدم مبارک خیلی هم مبارک». تولدت مبارک دختر قهرمان و صبور.

 کمي فکر مي‌کند که کدامشان شيرين‌تر است ولي زود تغيير عقيده مي‌دهد. قهرماني هميشه شيرين است. يک‌بار ديگر قول‌هايي را که به خودش داده، مرور مي‌کند. به خودش نهيب مي‌زند: «آفرين دختر تا آخرش همين‌قدر بي‌سروصدا و متواضع ضربه بزن». به دختراني فکر مي‌کند که رؤياهايشان را در لحظه‌لحظه زندگي او جست‌وجو مي‌کنند و زندگينامه‌اش را بارها مي‌خوانند تا راه رسيدن به موفقيت را پيدا کنند. با خودش مي‌گويد: «من الگوي نسل خودم هستم.» نسلي که آينده روي ما سرمايه‌گذاري کرده است. نااميدشان نمي‌کنم. بلند مي‌خندد؛ خنده‌اي که بر هر چه درد و تخت بيمارستان است، غلبه مي‌کند و همچون ضربه‌هاي محکمش به بيماري مي‌زند. «تولدم مبارک خيلي هم مبارک». تولدت مبارک دختر قهرمان و صبور.

۱۶    
آی اسپورت
2017-07-10 17:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر