فهرست
فوتبال زنان؛ ستاره هایی که خاموش می‌شوند
فوتبال زنان؛ ستاره هایی که خاموش می‌شوند

فوتبال زنان؛ ستاره هایی که خاموش می‌شوند

آی‌اسپورت-  خوشحالیم که تیم های ملی فوتبال کشورمان در تمامی عرصه های جهانی حضور دارند، خوشحال تر هستیم که تیم ملی بزرگسالان - بزرگترین سنگر مدیران کلان ورزش برای پناه گرفتن پشت آن - برنامه‌شان را یکی یکی اجرایی می‌کند. از بازیهای تدارکاتی گرفته تا جشن و کیک و سورپرایز برای سرمربی تیم ملی فوتبال، همه مو به مو اجرا می شوند. باید از این فوتبال لذت برد که سرمربی متولد 65 در بستر خود پرورش می دهد. سرمست باید بود از آمدن یک مربی خارجی به تیم بزرگی مثل استقلال تا هواداران این تیم اشک ها را پاک کنند و لبخند بزنند. امید داریم که معجزه ای رخ دهد و پرسپولیس الهلال را هم از سر راهش بردارد و برای فوتبال باشگاهی افتخاری در آسیا کسب کند. این همه موفقیت را باید مدیون برنامه ریزی مدیران فوتبال بود که شب و روز تمام هم و غم خود را صرف این رشته کرده‌اند. اما ای کاش یک لحظه جهان می ایستاد و زمان متوقف می‌شد و کمی بیشتر سرمان را درون فوتبال فرو می‌بردیم و می‌دیدیم تمام این رشته را به نام مردان قبضه کرده‌ایم.

ای کاش عمیق‌تر به درونمایه فوتبال نگاه می‌کردیم و می‌دیدیم تیم های فوتبال باشگاهی زنان یکی پس از دیگر منحل می شوند، ای کاش به همان اندازه که دلسوز ستاره های گاها بی مسوولیت استقلال و پرسپولیس هستیم و دغدغه مان حاشیه هایی است که می سازند، دل نگران سرنوشت ستاره های فوتبال زنان هم بودیم. ای کاش از بودجه چندین میلیاردی که رییس فدراسیون آن را بدون کوچکترین «اخم و تَخمی» تهیه می کند تا سرمربی تیم ملی فوتبال خواسته هایش را عملی کند، «آب باریکه» ای از آن بدون بهانه و اعتراض نصیب فوتبال زنان می شد. ای کاش زمانی که رنکینگ فیفا اعلام می شود و از صعود یک پله ای به عرش می‌رسیم که «شق القمر» کرده ایم به رنکینگ فوتبال زنان هم نگاهی بیندازیم و ببینیم که زنان فوتبالیست جزئی از این لیست نیستند. در کنار همه رنجی که برای فوتبال مردان می‌کشیم، حرصی که می خوریم، نگران و مضطرب می شویم که آیا همه چیز خوب و مرتب است، برای فوتبال زنان هم تا همین اندازه مضطرب می شویم؟ این نگاه «پدر سالارانه سنتی» که فرزند ذکور را بر دختر ترجیح می دهد ریشه های عمیقی در فوتبال این کشور دارد. جایگاه زنان در این فوتبال کجاست؟ چه نقشی برای آنها تعریف کرده ایم؟ اصلا آنها را در برنامه ریزی های جزء و کلان دیده‌ایم؟

به هیچ چیز فوتبال زنان نمی توانیم دلخوش باشیم. دلخوشی باقی نمانده است. ستاره هایی که خاموش می شوند تا «پدر سالار فوتبال» بتواند پسرهای ستاره اش را در تمام رده های ملی و باشگاهی بیشتر پر و بال دهد. ستاره های دیگری در فوتبال زنان خاموش شدند تا چراغ این شهر مردانه روشنتر شود.

۵ ۷  
آی اسپورت
2017-10-10 15:42:00
نظر دهید

۷ نظر
ویلی
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
با واقعیت کنار بیاید و توقعاتتونو منطقی کنید، ممکلت جمهوری کره شمالی اسلامی چندین سال نوری با ترقی فکری و حذف نگاه جنسیتی فاصله داره وقتی هنوز یه راننده تاکسی خانم یا پلیس خانم به قدری برای امت همیشه در صحنه عجیبه که انگار آدم فضایی دیدن و کیلومترها با نگاهشون تعقیبش میکنن (شانس بیاریم تیکه و متلک نندازن!) انتظار دیدگاه فراجنسیتی و یکسان در مسائل روتینو نمیشه داشت چه برسه به ورزش حرفه ای!! اینم در نظر بگیرید که فوتبال و ورزش مثل پدیده های امپریالیستی و غربی ازجمله بانک و بورس و دانشگاه و دادگستری....میراث شوم طاغوت بود که مونده رو دست نظام مقدس، همین که فوتبال مردانو محض دلخوشی عوام نگه داشتن باید شاکر بود حالا بیان واسه فوتبال بانوان خرج کنن!!
تورک اوغلی
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۲۷
انصاف داشته باشید تو همین عکس که گزاشتید نگاه کنید دختر سمت راست چه حرکت شنیعی داره انجام میده
من به عنوان یک مرد نا محرم کاملا با دیدن برجستگی های زیر پیرهن این خانم دارم تحریک میشم حالا از شوهر یا پدر یا برادر این خانم سوال میکنم شما چیزی به اسم غیرت دارید؟
وقتی میگم هدف این بانوان محترم از ورزش و دانشگاه و سر کار رفتن و حتی رانندگی فقط و فقط دلبری و جلب توجه مردان نا محرم هست یک مشت خود باخته ادای روشنفکری در میارند
خدا پدرسلسله تورکان قاجار را بیامرزه که در دوران اونها در جامعه ایران هیچگونه بی بند و باری نبود خدا از خاندان پهلوی تگذره که همه بی بندو باری ها بی عفتی ها مثل همین شعارای برابری زن و مرد که تنها فریبی برای فساد جامعه است از زمان حکومت اونا شروع شد
۵ ۵
آزاد
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۸:۰۷
تورک!
همین
۶
مارال
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۸:۵۹
...شو فقط ، بدبخت زنت نمیگم خواهرت چون اختیار اون دست خودش نه آدم ....مثل تو ....
بهرام
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۲۹
این تورک اوغلی ترک نیست و هر کامنتی ک میذاره مشخصه داره مسخره بازی در میاره تا بقیه رو از ترک ها متنفر کنه یا ی جوری نظر میذاره بقیه فکر کنن ترک ها احمقن. اگه ترک ها سیاست نداشتن بازار تهران دست ترک ها نبود. پس این حرف ها رو باور نکنید از این تورک اوغلی فارس.
در ضمن آقا یا خانم ازاد شما همه مشخصه ک یم فارس هستید با افکار نژاد پرستی و فاشیستی و خود برتر بینی.
۶
sia
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۵۳
ابن "تورک اوغلی" معلومه که یکی از کاربر های سایت هستش که زمانی که از این جور تیتر و خبر تو سایت زده میشه ، با اسم مستعار میاد و همیشه به این شکل چندش آور و زننده در مورد بانوان نظر نظر میده و تو ذهن خودش مثلا سعی میکنه ترک ها رو بد نشون بده، هرکسی کمی منطقی فکر بکنه متوجه میشه که ایشون ترک نیستن!
۶
یوهان کرایف
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۴۴
کافور بخور درست میشه
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر