فهرست
جاسوس بازی؛ ترکیب مقابل لیتوانی کدام بود؟
جاسوس بازی؛ ترکیب مقابل لیتوانی کدام بود؟

جاسوس بازی؛ ترکیب مقابل لیتوانی کدام بود؟

آی اسپورت - جمعه شب آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی مقابل لیتوانی برگزار شد. این بازی پشت درهای بسته و بدون حضور تماشاگران و خبرنگاران برگزار شد و اطلاعاتی که از این بازی منتشر شده بسیار ناچیز و حتی مبهم است. حتی در زمان گلزنی تیم ملی هم ابهامات زیادی وجود دارد و در اخبار رسانه‌های مختلف، گلی که ظاهرا کریم انصاری‌فرد به ثمر رسانده است، در دقایق 80، 88 و 90 ثبت شده. در چنین فضای مهبمی به دلیل برگزاری بازی در پشت درهای بسته، بعضی از رسانه‌ها مدعی شده‌اند که ترکیب لو رفته تیم ملی در بازی مقابل لیتوانی متفاوت با تیمی بوده که به زمین رفته است. حتی گفته شده بعضی از بازیکنان با شماره‌هایی متفاوت با شماره‌‎های اصلی خود بازی کرده‌اند و در نهایت شایعه شده که تیم ملی در این بازی هم با ترکیب اصلی به میدان نرفت. اما این ادعا چقدر به واقعیت نزدیک است؟

ترکیب دیوانه کننده سایت فدراسیون

در سایت رسمی فدراسیون فوتبال ادعا شده که ترکیب اصلی تیم ملی مقابل لیتوانی به این شکل بوده است: علیرضا بیرانوند، مهدی ترابی، مرتضی پورعلی‌گنجی، روزبه چشمی، احسان حاج‌صفی، امید ابراهیمی، مسعود شجاعی، علیرضا جهانبخش، سامان قدوس، سردار آزمون و مهدی طارمی. این ترکیب کمی عجیب و غیر منطقی به نظر می رسد. اگر این ترکیب درست بوده باشد، مهدی ترابی در دفاع راست بازی کرده و مدافع چپ تیم ملی احسان حاج صفی بوده است. هافبک های این ترکیب هم ابراهیمی، شجاعی و قدوس هستند که هیچ کدام هافبک دفاعی تخصصی نیستند و این ترکیب، هجومی تر از چیزی است که تا امروز در تیم های کارلوس کی روش دیده ایم. خط حمله تیم ملی هم در این ترکیب با حضور جهانبخش، طارمی و آزمون واقع مرگبار و خطرناک به نظر می رسد. بازی کردن تیم ملی با چنین ترکیبی در جام جهانی، آن هم مقابل تیم‌هایی مثل مراکش، اسپانیا و پرتغال بیش از اندازه ریسکی و خطرناک و دور از انتظار است. اما در هر صورت اگر این ترکیب درست بوده باشد، مرور تعویض‌های تیم ملی در این بازی نشان می‌دهد که کی‌روش به تدریج و تا دقایقی ابتدایی نیمه دوم ترکیب مورد نظر خود در مقابل مراکش را به زمین فرستاده است. در دقیقه 20 وحید امیری به جای مهدی طارمی، در دقیقه 45 رامین رضائیان به جای مهدی ترابی، میلاد محمدی به جای احسان حاج‌صفی، کریم انصاری‌فرد به جای مسعود شجاعی، رضا قوچا‌ن‌نژاد به جای آزمون و در دقیقه 55 اشکان دژاگه به جای جهانبخش وارد زمین شده‌اند. یعنی در دقیقه 55 ترکیب تیم ملی این بوده است: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌‌گنجی، روزبه چشمی، رامین رضائیان، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، اشکان دژاگه، سامان قدوس، وحید امیری، کریم انصاری‌فرد و رضا قوچان‌نژاد. این ترکیب هم اگرچه ابهاماتی دارد اما به نظر می‌رسد به 11 نفر اصلی تیم ملی مقابل مراکش نزدیک‌تر باشد. با این حال حتی همین ترکیب هم با گمانه‌زنی‌های رسانه‌های ایران درباره ترکیب احتمالی تیم ملی در جام جهانی تفاوت‌های زیادی دارد.

ترکیب اصلی چه بود؟

در حالی که سایت فدراسیون یک ترکیب عجیب و غریب را به عنوان ترکیب اصلی تیم ملی مقابل لیتوانی روی خروجی خود فرستاده بود، اما در بسیاری از کانال‌ها و سایت‌های خبری رسمی داخلی، ترکیب دیگری به عنوان ترکیب اولیه تیم ملی مقابل لیتوانی اعلام شده بود. این ترکیب شامل علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی‌گنجی، روزبه چشمی، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، مهدی طارمی، احسان حاج‌صفی، مسعود شجاعی، علیرضا جهانبخش و سردار آزمون بود. این چینش با یکی دو تغییر احتمالی، نزدیک‌ترین چینش به ترکیبی بود که کارشناسان فوتبال ایران و رسانه‌ها از آن به عنوان ترکیب اصلی تیم ملی در جام جهانی نام می‌بردند و در بازی مقابل لیتوانی هم، تقریبا همه اهالی فوتبال منتظر ترکیبی شبیه به این بودند. اما ترکیب متفاوت و عجیب سایت رسمی فدراسیون فوتبال همه را سردرگم کرد. با این حال پیگیری‌های ما از اردوی تیم ملی نشان می‌دهد که ترکیب واقعی تیم ملی مقابل لیتوانی همین چیزی بود که در سایر رسانه‌ها منتشر شده بود و سایت فدراسیون به صورت عمدی ترکیب متفاوتی را روی خروجی خود قرار داده بود تا کسی از واقعیت ماجرا باخبر نشود و حریفان هم از ترکیب اصلی تیم ملی سردرنیاورند. در نهایت به نظر می‌رسد تیم ملی با ترکیبی که در اکثر رسانه‌ها منتشر شد به مصاف لیتوانی رفته ولی شماره پیراهن بازیکنان با چیزی که قبلا بر تن آنها دیده بودیم متفاوت بود. یعنی رضائیان پیراهن ترابی و حاج صفی پیراهن محمدی را پوشیده بودند و دیگر بازیکنان هم با شماره‌هایی تازه در زمین حضور داشتند.

نکته دیگری که باعث می‌شود ترکیب سایت رسمی فدراسیون را اشتباه بدانیم، برگزاری بازی در پشت درهای بسته بود. این آخرین بازی تیم ملی قبل از آغاز جام جهانی و آخرین فرصت برای آزمایش ترکیب اصلی بود و به همین دلیل بعید است، در فاصله یک هفته تا اولین بازی تیمش، هنوز در مرحله آزمون و خطا و امتحان ترکیب‌های مختلف باشد. برای این که مشت او برای رقیبان ایران در جام جهانی باز نشود، همین برگزاری بازی در پشت درهای بسته و عوض کردن شماره پیراهن بازیکنان کافی بود و اصلا نیازی به امتحان یک ترکیب عجیب و غریب و غیرمنطقی در آخرین بازی تدارکاتی نبود.

ابراهیمی فیکس؛ پژمان نیمکت نشین

از نکات مهم بازی تیم ملی مقابل لیتوانی حضور 90 دقیقه‌ای امید ابراهیمی در زمین و نیمکت‌نشینی پژمان منتظری بود. در هر دو ترکیب متفاوتی که از تیم ملی در رسانه‌ها اعلام شد، ابراهیمی 90 دقیقه تمام در زمین حضور داشت و به نظر می‌رسد او در مقابل مراکش جانشین سعید عزت‌الهی محروم خواهد بود. ابراهیمی در مقابل ترکیه هم پس از ورود به زمین خوب کار کرد و به خوبی فضای خالی میان دو مدافع میانی تیم ملی را پوشش داد و با این شرایط، حضور او در ترکیب اصلی تیم ملی مقابل مراکش قطعی به نظر می‌رسد. اما نیمکت‌نشینی منتظری مقابل لیتوانی کمی عجیب بود. در حالی که گفته می‌شد کی‌روش مثل جام جهانی برزیل، منتظری را در دفاع راست بازی خواهد داد اما او مقابل لیتوانی حتی یک دقیقه هم بازی نکرد. پژمان در بازی با ترکیه هم نیمکت‌نشین بود و در نگاه اول به نظر می‌رسد او در جام جهانی شانس زیادی برای حضور در ترکیب اصلی نخواهد داشت. اما می‌شود به این نیمکت‌نشینی از زاویه‌ای دیگر نگاه کرد. منتظری تجربه بازی خوب و موثر در دفاع راست آن هم در تورنمنتی مثل جام جهانی را دارد و کارلوس کی‌روش قطعا به توانایی‌های او اعتماد و اعتقاد دارد. در نتیجه می‌توان به این نتیجه رسید که کی‌روش در حال آزمایش چندین‌باره رامین رضائیان در این پست است و اگر او نتواند کی‌روش را متقاعد کند، احتمالا منتظری مدافع راست فیکس تیم ملی در روسیه خواهد بود.

 روزنامه سازندگی

۱۳ ۳  
آی اسپورت
2018-06-10 19:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ميلاد
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۰۷
واقعا فكر ميكنيد تركيب ما اينقدر واسه رقبا مهمه؟؟ كه مثلا ٢-٣ تا تغيير توش باشه يا نباشه؟ بازي تو سطح جام جهاني بيشتر با تكيه يه قدرته خودته وگرنه كه نيمار ومسي كه قرار نيس جاي چشمي و رضاييان بازي كنند، فوقش اختلاف بازيكنامون ٥ درصده.
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۲
دقیقا
۳
گل آقا
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
از روسیه خبر رسیده رنارد و لوپتگی و سانتوس شب و روز به هرکی میرسن میپرسن نمیدونی ترکیب ایران چیه؟ ما واقعا گیژژژژژژ شدیم! اینطوری هیچ شانسی برابر ایران نداریم!!! رنارد که شبها خوابش نمیبره و همش با خودش میگه یعنی مجید حسینی فیکسه یا روزبه؟؟ بعد پهلو به پهلو میشه دوباره مگیه پژمان فیکسه یا رامین؟ باز میگه هافبک دفاعی رو بگووو یعنی کی میخواد جلوی ما بازی کنه؟؟؟ خلاصه تا صبح بیداره بدبخت!!! کیروش تو دین نداری؟ تو وجدان نداری؟ این چه کاریه با این بنده خداها کردی؟ بابا کرلوس سیییییکرت!!!!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر