فهرست
از دایی تا آزمون؛ کمی منصف باشیم
از دایی تا آزمون؛ کمی منصف باشیم

از دایی تا آزمون؛ کمی منصف باشیم

آی اسپورت - این عادت ماست که همیشه دنبال مقصر بگردیم. همیشه یک نفر باید باشد برای به دوش کشیدن بار سنگین توهین‌ها و اعتراض‌های ما. مثل همین حالا که دیواری کوتاه‌تر از سردار آزمون پیدا نکرده‌ایم و می‌خواهیم همه تقصیر‌های امتیاز نگرفتن از اسپانیا را به گردنش بیندازیم. مثل 18 سال‌ پیش که به خاطر یک برگردان ناقص که تنها هدفش دور کردن توپ از مقابل دروازه تیم‌ملی ایران بود، علی دایی را به باد ناسزا گرفتیم. حتی به مهدی مهد‌و‌ی‌‌کیا انگ کم‌کاری زدیم تا شاید کمبودهای فوتبالی‌مان را تلافی کرده باشیم. داستان امروزِ سردار آزمون و منتقدانش هم تکراری است از همان اتفاق‌ها؛ فقط مقصر عوض شده. حال آنکه همین بازیکنی که امروز رفتنش از تیم‌ملی را طلب می‌کنیم، تا پیش از اینکه به اسپانیا ببازیم، یکی از دلایل امیدواری‌مان بود

تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که وظیفه سردار آزمون در دو بازی اخیر تیم‌ملی مقابل مراکش و اسپانیا چه بوده؟ کی‌روش از او چه خواسته و آیا توانسته وظایف خود را در زمین انجام بدهد؟ بیایید ببینیم کی‌روش چرا آزمون را 180 دقیقه در زمین نگه داشته، او را تعویض نکرده و البته که مورد انتقاد خیل عظیمی از فوتبالدوستان ایرانی نیز قرار گرفته است؛ انتقادهایی که برخی از آنها منطقی است و خیلی‌های دیگرشان نه.

آزمون جز یک فرصت مناسب که مقابل مراکش از دست داد، هرگز در موقعیت گل قرار نگرفت. او بیشتر به کار دفاعی مشغول بود تا اینکه در خط حمله باشد، نفوذ کند و یا فرصتی نصیبش شود. مهدی بن‌عطیه، کاپیتان مراکش یک بازیکن پا به توپ است. مدافعی که مقابل ایران چندین متر با توپ حرکت می‌کرد تا به خط میانی اضافه شود و البته یکی از هافبک‌ها نیز به خط حمله. وظیفه سردار در آن بازی توقف او و پرس از جلو بود. وظیفه‌ای که کی‌روش به او محول کرده بود و البته سردار هم تا حدودی توانست آن را به بهترین شکل انجام بدهد. در بازی دوم مقابل اسپانیا، جواد خیابانی هم به این نکته پی برد که کی‌روش از سردار آزمون خواسته اجازه ندهد بوسکتس صاحب توپ شود. عکس‌های بازی را که مرور می‌کنیم بیشتر به تلاش آزمون پی می‌بریم. او یا کنار بوسکتس است یا میان راموس و پیکه. یا تکل می‌زند یا سر. آن دو خطایی که آزمون روی بوسکتس انجام داد هم تنها به این دلیل بود. هر چند می‌شد آن خطاها را مرتکب نشد، بخصوص که نزدیک محوطه جریمه بودند و بیش از حد خطرناک.

آزمون بخصوص در نیمه اول، بیشتر در زمین ایران بود تا اسپانیا. او بارها با مدافعان مرکزی اسپانیا جنگید، به هوا بلند شد، توپ را ساباند و آنها را خسته کرد. دوندگی او هم کم نظیر بود اما در پایان بازی به طرز عجیبی سیبل شد، علیه‌اش شعار دادند، در فضای مجازی کمپینی بر ضد او راه انداختند تا اشک‌ریزان و گریه‌کنان در 23 سالگی حتی به فکر خداحافظی از تیم‌ملی بیفتد.

انتقادها علیه آزمون بی‌اختیار اتفاقات تلخ جام جهانی 2006 را در ذهن مان تداعی کرد. آن انتقادهای عجیب و تکرار ناشدنی علیه علی دایی. طوری که در تاریخ هرگز ندیده بودیم. تفاوت آن زمان با حالا، نه در شدت انتقادها بلکه وجود فضای مجازی است. اینکه هر کسی به راحتی می‌تواند حتی بدترین و سخیف‌ترین توهین‌ها را به بازیکنی نسبت بدهد که تا همین 10 روز پیش ستاره تیم‌ملی ایران بود و ساق‌هایش بخشی از امیدواری‌مان. جوری با او رویاپردازی کردیم که انگار بی او کسی روی حضورمان حساب نمی‌کرد.

حالا پرسش این است که برای کی‌روش چه فرقی دارد سردار در ترکیب باشد یا رضا قوچان‌نژاد و سامان قدوس؟ او از این دو بازی اهدافی داشت، نتیجه می‌خواست و قطعا با حضور آزمون رسیدن به هدف برای او آسانتر بود. اصلا کدام مربی را می‌شناسید که نتیجه بازی ایران و اسپانیا - به‌عنوان یک ویترین - را رها کند و روی استفاده از یک بازیکن متعصب باشد؟ آیا جز اینکه سردار تمام خواسته‌های کی‌روش را در زمین پیاده می‌کند، موضوع دیگری در بازی کردنش دخیل است؟ شاید اگر کمی ریزتر و با وسواس بیشتری بازی را تماشا می‌کردیم، سوار بر موج بی‌معرفتی‌ها نمی‌شدیم و فضای مجازی هم روی‌ نظرات‌مان تاثیر نمی‌گذاشت و حداقل اینکه تلاش بی‌وقفه سردار آزمون - حداقل مقابل اسپانیا - را نادیده نمی‌گرفتیم و فراموش نمی‌کردیم. بیایید کمی منصف باشیم، فقط کمی.

 

ایران ورزشی

۴ ۳  
آی اسپورت
2018-06-24 13:27:00
نظر دهید

۳ نظر
bbk
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۵۲
نمی‌دونستیم حق انتقادم نداریم. از مسی و نیمار با اون سطح بازی انتقاد میشه ازمون کیه دیگه
بابک66
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۱۸

چقد چرند مینویسید شما ژورنالیستا...این آزمون و جهانبخش اگه تو لیگ ایران بازی میکردن فصلی بیشتر از 7-8 تا گل نمیتونستن بزنن. اینا جفتشون بچه سوسولن و اصلا در نزدیکی داییو خداداد و کریم باقری و مهدوی کیا هم نیستن...یعنی چی موقعیت نداشت؟ لیگ هلند و روسیه به جز یکی دوتا تیم بقیه تیما خیلی ضعیف تر از تیمای لیگ خودمونن. اینو منی میگم که بخاطر شرکت تو سایتای پیش بینی بازیا خیلی از بازیای این لیگارو دنبال میکنم.جالب اینه که این بنده خدا با پارتی پدرش رفته روسیه.ما جنگندگی علی علی پور رو بیشتر احتیاج داشتیم تو این بازی نه ناز و ادای این بچه سوسولا رو...
موقعیت نخواستیم گل کنه... بی خیالیش تو پرس کردن مارو بیشتر عذاب میداد..یه صحنه بازی طارمی بهش پاس داد اینقد بی خیال بود که طارمی خودش رفت پاس خودشو گرفت. ما توقع گل زنی نداریم. دیگه توقع جنگندگی و دویدن هم نداشته باشیم؟؟؟ جهانبخش و آزمون فکر میکنن چون تو اروپا بازی میکنن باید بقیه بدون و تولید کنند و اونا فقط مصرف کننده باشند. بهترین بازیکن تیم تو ضربات کرنر رضاییانه اما جهانبخش نمیذاره حتی یه کرنر و ضربه آزادو کسی غیر خودش بزنه. اگه مصدوم نشده بود جلو مراکش اون ایسگاهیی آخر بازی رو هم خودش میزد و الان ما به جا 3 امتیاز 1 امتیاز داشتیم.
اگه کیروش ازش خواسته باشه فقط تو زمین قدم بزنه و نگاه کنه به بقیه حرف شما درسنه وظیفش رو خوب انجام داده...اما اگه وظیفش پرس مدافعان حریف بوده که ما چیزی ازش ندیدیم...و اگه هم دیدیم در حد تنه زدن یه کودک ضعیف الجسه به یه قهرمان کشتی سنگین وزن بوده. خیلی بی انرژی خیلی بی اثر و در کمال بچه مامانی بودن
فرهاد
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۴۰
تو هم جیره خور باباشی
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر