فهرست
پنج سال است که بد بسته می‌شود!
پنج سال است که بد بسته می‌شود!

پنج سال است که بد بسته می‌شود!

آی اسپورت - چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟ و چرا در ماجرای استراماچونی با تیم استقلال، کسی که کس باشد و صاحب اختیار و دارای اقتدار، وارد نشد تا به موقع و قبل از آن که کار از کار بگذرد، دستی بالا بزند و به سود استقلال در جهت فایده فوتبال ایران، تصمیم درستی را به موقع و نه بعد از آن که آش سرد شود و سار از درخت به پرواز درآید، اتخاذ کند؟

حداقل این که اجازه ندهد یک تیم شکیل رو به اعتلای در حال اوج‌گیری و پر از قابلیت‌های گوناگون، مردم‌پذیر، بر اثر ندانم‌کاری، دچار پریشانی خاطر شود و از هم بپاشد! سؤال: این که استقلال، به اینجا رسید که امروز رسیده است، چه فایده‌ای برای چه آقایانی دارد؟

در لیگ آسیا

از دوم بهمن، مسابقه‌های لیگ آسیا، در قواره تیم‌های «پلی‌آف» شونده- یعنی حذف‌شونده- شروع خواهد شد! شهرخودرو، یکی از صاحبان بخت صعود به مرحله دوم است و استقلال هم! ولی با یک فرق کوچک: شهرخودرو هر چه دارد رو می‌کند و برای برنده شدن، کم نمی‌گذارد! ولی استقلال حال دیگری دارد!

استقلال مهم‌ترین علت قوت گرفتنش را و مهم‌ترین دلیل ارائه دادن بازی‌های خوبش را، از دست داده است! یحیی هر چه را که دارد، دارد، ولی استقلال، استراماچونی را به سخیف‌ترین وجه از دست داده است! و همه می‌دانیم که در نمایش فوق‌العاده استقلال، چه نقش درجه اول و ممتازی را مرد ایتالیایی و گروه همکارانش بازی می‌کردند!

و حالا باید دوباره پرسید: از این دعوای خودزنانه، از این خودسوزی و از این خودکشی آشکار و «هالووار» چه کسی یا چه کسانی فایده‌مند شدند؟ به استقلال و مدیریت تعطیلش چه بهره‌ای رسید یا قرار است بعداً برسد؟

رد پا، اثر امضا

برای اقدام و ممانعت از وارد شدن هر نوع خسرانی و هر نوع زیانی، چه شخصیت‌هایی و از چه زمانی باید دست‌اندرکار شوند؟ اول باید «هیچ‌کارگی» پیشه کنیم و نظارت خشک و خالی بورزیم و تماشاگری بی‌صدا باشیم تا همه امور، حول محور کم‌دانی و ندانی و بازی‌های لجبازانه، یکی، دو نفر که عقل مدیریتی ندارند، بچرخد و بد بچرخد و به سمت خودویرانگری گرایش کند یا چه؟ یا چگونه؟ شرط عقل کدام است؟ عاقلانگی چه حکمی می‌راند؟

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد یا اول باید، هیزم زیر آتش بی‌تدبیری را تیز کنیم و سپس شعله‌های سوزان آتش نفاق و دوئیت را، سعی کنیم که فروبنشانیم؟ صرفه با اعمال کدام روش است؟ خردمندی و اندیشه‌ورزی کدام راه را در پیش می‌گذارد؟ «ما» اول سکوت و بی‌عملی پیشه می‌کنیم و تماشاچی می‌شویم و خودتماشایی هم می‌شویم، تا هر چه لازم نیست مثل بلا نازل شود، پس آنگاه دخالت می‌کنیم که در قامت یک سوپرمن تحسین شویم، اما نمی‌شویم!

حداکثر، یک ضدقهرمان!

وقتی که خوب نگاه می‌کنیم، نقش خود را، در تک تک این حوادث و این اتفاقات نامدیریتی می‌بینیم! از گمارش‌های اول! از همان روزی که نخستین حکم، بی‌تأمل و بی‌عاقبت‌اندیشی امضا شد و صادر شد تا کاری از پیش برده شود که نمی‌شود! وقتی خوب نگاه می‌کنیم، رد پای خود را در همه جا می‌بینیم! «رد» اعمال مدیریت به شیوه «دیل کارنگی» که عبارت است از دوست‌یابی با آب حمام! و سفره‌داری، به خرج کیسه مهمان!

۹    
آی اسپورت
2019-12-15 12:46:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر