فهرست
تغییرات جدی در استقلال
تغییرات جدی در استقلال

تغییرات جدی در استقلال

آی اسپورت - این سبک بازی که از  استقلال می بینید قطعا خروجی تفکرات یک کادر فنی هست نه یک مربی، در استقلال نفر اول فنی قطعا فراز کمالوند هست که حالا در حال فرو ریختن باقی مانده های خرابه بازماند قبلی هست. مدل کادر فنی استقلال کاملا به روز شده اتفاقی که در پرسپولیس چند سالی هست رخ داده و الان سپاهان هم در همین مسیر قرار دارد، یک ریئس در راس برای کنترل و مدیریت ، یک همه کار فنی و دیگران در گرد او. اما استقلال یک نسخه را این روزها خوب اجرا می کند، استفاده از پتانسیل های موجود در تیم و استفاده به جا از آنها.

 

نگاه اول

در نگاه اول استقلال بهتر از قبل بازی می کند، نه از بعد صرفا آماری یا زیبایی بازی. اما از لحاظ فنی شرایط رو به جلویی را در حال تجربه هست، به لحاظ روانی با ذهنیت برد به میدان وارد می شود، برای بردن می جنگد و اتفاقا برای آن نقشه هایی را دارد. برای آنالیز این استقلال کمی زود به نظر می آید اما لوزی حمله و دفاع شکل یافته استقلال چه در زمان مالکیت توپ و چه برعکس اظهر من الشمس هست. مشکل اصلی در حال حاضر در استقلال رابط بین این لوزی و خط دفاع هست، کسی که موج دوم حمله را شکل دهد، قدرت بازیاسزی داشته باشد و به نقاط مختلف زمین حریف در زمان مالکیت سرک بکشد و ریتم و نبض بازی در دفاع و حمله را بدست بگیرد. این وظایف فعلا بر عهده رضاوند هست اما هر چقدر تلاش او ستودنی هست به نظر می رسد ظرفیت بازی او در ین حد نیست ، ایجاد تعادل بین خط  دفاع و حمله بازیکن با تراز بالاتری را قطعا می طلبد.

 

لوزی حمله

خط حمله استقلال حالا در راس خود دیاباته رو می بیند،در چپ قایدی  و در راست هم وریا را با خود به همراه دارد. و راس عقب این لوزی در جلوی استقلال را فعلا فرشید اسماعیلی شکل داده که اتفاقا اینروزها کمتر مصدوم می شود.این لوزی شناور که شرح وظایف آن در دفاع و حمله متفاوت می باشد دقیقا براساس داشته های این روزهای این تیم شکل گرفته. حضور دیاباته در راس اما با نقشی کاذب تا بتواند به عنوان طعمه مدافعان حریف را مشغول خود کند و با مرکز ثقل بالا و تنومند بودن آنها را به هم بریزد، سن وریا برای دفاع راست کمی بالاست ولی آیتم های سرعت و قدرت و برندگی او در پنجاه متر رو به جلوهنوز هم کارساز هست، قایدی در چپ و نقطه کور دفاع حریف قرار دارد، چراکه سبک بازی و جثه او همین نقش را می طلبد و از حبس شدن او در خط حمله می کاهد و درانتها و در راس عقب این لوزی اسماعیلی قرار دارد با توانایی طراحی در حمله و سرعت و شوتزنی . همین بازیکنان با چینش لوزی در زمان دفاع و فشار از جلو شکل دیگری پیدا می کنند، قایدی در چپ ، دیاباته به راست و اسماعیلی به نوک انتقال پیدا می کنند تا با حمایت و دوندگی وریا و رضاوند بتوانند بازی مالکانه حریف را تخریب کنند. دقیقا این شمای کلی از لوزی خط جلو استقلال هست حالا اضافه کنید بابک مراد و مطهری را که روی نیمکت مترصد دادن فرصت هستند.

 

خط دفاعی

خط دفاع چهار نفر این تیم این روزها یک عنصر جدید را به خود می بیند، حضور مسعود ریگی در بین دو مدافع میانی چه در زمان حمله حریف و چه در زمان بازیسازی تیم از خط دفاع برای شکستن پرس حریف.ایجاد برتری عددی برای در نخوردن و پشت دفاع نخوردن در زمان دفاع از نکات بارز حضور او در این منطقه هست. اما این موضوع هرچقدر در زمان دفاع به کار این تیم آمده در لحظات بازیسازی دچار معضلاتی هست از قبیل عدم سرعت مناسب گردش توپ و نداشتن بازیکنی با قدرت دادن پاس های پرس شکن ، موردی که حالا کادر فنی استقلال برای رفع آن باید به فکر باشند.

 

 

۴    
آی اسپورت
2021-03-13 10:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر