فهرست
جمعه سیاه؛ وقتی قلب تراکتورشکست
جمعه سیاه؛ وقتی قلب تراکتورشکست

جمعه سیاه؛ وقتی قلب تراکتورشکست

آی اسپورت - امروز دقیقا پنج سال از جمعه سیاه فوتبال می گذرد. روزی که دروغی بزرگ با هزاران اتفاق دیگر دست به دست هم دادند تا یکی از زشت ترین روزهای فوتبال را رقم بزنند و البته هنوز هم مشخص نیست بازیگردان های اصلی آن شوی مشمئزکننده چه کسانی بودند.

«چه خبر قراره بشه هفته بعد در تبریز!» این جمله عادل فردوسی پور گزارشگر بازی بزرگ هفته ماقبل پایانی لیگ چهاردهم، بین استقلال و تراکتور در ورزشگاه آزادی است. عادل که از برد کم نظیر تراکتور در آزادی که با نتیجه ۴-۱ به دست آمد، به وجد آمده بود و شاگردان تونی اولیویرا را در صدر می دید، با گفتن جمله فوق پیش بینی می کرد که حتی یک صندلی خالی هم روز جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در استادیوم یادگار امام وجود نداشته باشد. پیش بینی او در این مورد صحیح بود ولی مطمئنا نه تنها عادل بلکه هیچ کسی فکر نمی کرد آن روز که دست تراکتور نزدیک تر از همیشه به جام قهرمانی لیگ برتر بود، تبدیل به سیاه ترین روز تاریخ این باشگاه شود. در زیر مروری می کنیم به اتفاقات بازی معروف تراکتور-نفت یا همان جمعه سیاه فوتبال.

 

 حوالی ساعت ۱۳ ورزشگاه پر شد

 با اینکه قرار بود بازی راس ساعت ۱۹:۳۰ آغاز شود ولی علاقه هواداران برای حضور در استادیوم به قدری بود که حوالی ساعت ۱۳ بعد از ظهر استادیوم مملو از جمعیت شد و مسئولان از مردم می خواستند که دیگر به ورزشگاه نیایند. ظرفیت ورزشگاه یادگار امام تقریبا ۷۰ هزار نفری است ولی باتوجه به عدم رعایت استانداردها در فوتبال ایران و باتوجه به حضور هواداران حتی در راهروها و اطراف و کنار و بعضا ایستادن دو نفر در یک صندلی، مطمئنا یادگار امام آن روز جمعیتی خیلی بیشتر از ۷۰ هزار نفر را به خود دید، جمعیتی که تعدادی از آن ها حتی دیشب را در پارک های نزدیک استادیوم صبح کردند تا حضور خود در ورزشگاه را گارانتی شده بدانند.

 

تمرینِ شادی گل قبل از ورود تیم ها!

هر آن کس که آن روز در استادیوم بود، مطمئنا جوی را می دید که خیلی سخت نظیر آن را می توان یافت. شور هوادارن تراکتور که معروف به پرشورها هستند در بالاترین حد ممکن خود و به قول معروف در نقطه ماکسیموم قرار داشت. آن ها که استادیوم را پر از هوادار می دیدند و با فکر اولین قهرمانی در آسمان ها بودند، ساعت ها قبل بازی شعار و تشویق را شروع کرده بودند و حتی در اقدامی بسیار جالب با کمک گوینده ورزشگاه تمرین شادی گل انجام می دادند! گوینده ورزشگاه ابتدا نام گلزن را فریاد می کشید و هواداران هم فامیلی او را فریاد می زدند تا به نوعی حتی ساعت ها قبل از حضور تیم ها در استادیوم، تمرین شادی گل بوندسلیگایی تی تی ها در ورزشگاه تمرین شود! البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که حدس های گوینده ورزشگاه در اعلام نام بازیکنان گلزن، چندتایی هم درست بود!

 

 فغانی، داور بزرگی که آن روز قطعا اشتباه داشت

علیرضا فغانی را می توان یکی از بهترین داوران ایرانی در چند سال اخیر دانست ولی او در آن روز قطعا اشتباهات تاثیرگذاری داشت. اخراج آندرانیک تیموریان که به نظر می رسد با سخت گیری فغانی همراه بود و او می توانست باتوجه به اهمیت بازی کمی مماشات کند تا عدم اعلام ضربه پنالتی روی فرید بهزادی کریمی که کاملا واضح بود و جای تردیدی نداشت. فغانی البته اشتباهات خود را بعد از بازی قبول کرد و از همه تیم هایی که از داوری اش ضربه دیده اند عذرخواهی کرد. البته ذکر این نکته هم لازم است که آندرانیک به عنوان بازیکنی که سال ها حضور در سطح بالای فوتبال ایران را تجربه می کرد و حتی تجربه حضور در پریمیرلیگ را هم داشت، می توانست در لحظاتی که منجر به اخراجش شد، بیشتر صحنه را مدیریت کند. تی تی ها تا زمان اخراج آندو از حریف پیش بودند ولی بعد از ده نفره شدن، بازی به تساوی کشیده شد.

 

چه کسی نتیجه سپاهان را مساوی اعلام کرد!؟

شاید هنوز هم به درستی مشخص نیست که آن روز واقعا چه کسی و با چه نیتی اعلام کرد که بازی سپاهان با سایپا مساوی به اتمام رسیده است! تقریبا حوالی دقیقه ۸۷ بود که اعلام شد بازی حریف در اصفهان مساوی است و این خبر مثل باد بین همه ورزشگاه پیچید. تونی اولیویرا هم که این خبر را شنیده بود دست به تعویض های دفاعی زد که باتوجه به ضعف دروازه بانی و دفاع آن زمان تراکتور، شاید اگر این کار را نمی کرد، نتیجه چیز دیگری بود. علیرضا منصوریان سرمربی نفت در این باره گفت فردی که مسئول بوده این خبر را اعلام کرده و مدیرعامل نفت هم در برنامه نود مدعی شد افرادی بی سیم به دست، گفتند بازی سپاهان مساوی شده است! ولی هرچه که هست آخر سر معلوم نشد چه کسی دروغ به این بزرگی را در ورزشگاه پخش کرد.

 

آنتن ها و اینترنت باهم پریدند!

اینکه برقراری تماس در ورزشگاه با مشکل مواجه شده بود و عملا نمی شد تماسی حاصل کرد و اینترنت هم قطعی داشت، غیرقابل کتمان است. وزیر ارتباطات وقت مدعی شده بود، ظرفیت آنتن دهی در ورزشگاه یادگار امام تاحدودی بوده که بعد از گذشتن از آن تعداد در آنِ واحد، باید تماس بعدی منتظر می مانده تا یک تماس قطع شود و امکان برقراری تماس او ممکن شود. ولی سوال اینجاست چرا ورزشگاهی مثل یادگار امام در کلان شهری چون تبریز نباید مجهز به مدیریت تماس ماکسیمم افراد حاضر در آن باشد؟

 

گوینده ورزشگاه مردم را برای گرفتن مراسم دعوت کرد!

 بازی که به اتمام رسید، تی تی ها که خود را در آغوش رویای چندین ساله خود می دیدند، خود را به هر طریقی شده به داخل چمن رساندند تا یکدیگر را نیز در آغوش بکشند. لحظاتی احساسی که برای اهالی فوتبال ایران که از گیرنده های تلویزیونی بازی را تماشا می کردند عجیب بود ولی باور کنید تقریبا همه افراد حاضر در استادیوم در آن لحظات تراکتور را قهرمان می دانستند. اما در همین لحظات بود که یک اتفاق بسیار بد دیگر نیز رخ داد. در اقدامی بسیار عجیب، گوینده استادیوم خطاب به هواداران گفت که لطفا به جای خود برگردید تا مراسم را شروع کنیم! اقدامی به شدت غیرقابل دفاع، آن هم در لحظاتی که حداقل گوینده به احتمال زیاد از نتایج دیگر باخبر بوده است.

 

سپاهان، خواهرخوانده ای که ناتنی شد!

همه این اتفاقات پشت سر هم، این باور را در ذهن تی تی ها به وجود آورد که اراده ای بیرون از زمین فوتبال برای قهرمانی تیمی خاص وجود داشته است! فرضیه ای که لهجه غلیظ اصفهانی فدراسیون در آن دوران، آن را پررنگ تر می کرد. رابطه هواداران تراکتور با سپاهان که همیشه باهم روابط حسنه ای داشتند تقریبا به کلی در آن دوران خراب شد و فصل بعد هم هواداران دو تیم کم و بیش تنش هایی با هم داشتند. البته این تنش بعدها بین دو تیم کاهش یافت و روابط حسنه دوباره شکل گرفت ولی نمی توان گفت که خواهرخوانده ها همچون قبل از لیگ چهاردهم باهم صمیمی هستند! در کل می توان گفت شاید ناتوانی فدراسیون فوتبال و حتی وزارت ورزش وقت دراعلام خاطیان و برخورد با آن ها می تواند یکی از اصلی ترین دلایل برای ایجاد ذهنیت های منفی شکل گرفته باشد. تقریبا تمام مسئولان مربوطه اعلام می کردند که با مقصران این قضیه برخورد خواهند کرد ولی حتی الان هم به درستی مشخص نشده که چه کسی واقعا مقصر بود!

 

 تونی آن تونی نشد، تراکتور حتی نائب قهرمانی هم ندید

 پس از آن فصل، تونی اولیویرا همچنان به هدایت تراکتور ادامه داد ولی تقریبا همه فوتبال دوستان آذربایجانی بر این موضوع صحه می گذارند که نه در تمرینات و نه در مسابقات، تونی، دیگر همان اولیویرای همیشگی نبود و غم بعد از فهمیدن ماجرا در جمعه سیاه، همچنان در چهره اش دیده می شد. تراکتور هم بعد آن سال باوجود استخدام مربیانی نظیر امیر قلعه نویی و یحیی گل محمدی و حتی بعد از خصوصی شدن و آمدن ستاره های نامدار و مربیان صاحب نام خارجی به این تیم تا به امروز هیچ وقت نزدیک تر از آن روز به جام قهرمانی لیگ برتر نبوده و حتی فصل را در رتبه دوم هم به پایان نرسانده است.

 

 خبر ضعف مدیریت فوتبال ایران به گاردین هم رسید!

 شاید برایتان جالب باشد ولی هستند هنوز افرادی که بعد از آن جمعه سیاه و با گذشت پنج سال از آن روز، دیگر به استادیوم نرفته اند. فوتبالی که باید بذر شور و شعف در قلب های علاقه مندان بکارد، سال هاست که در سایه ضعف مدیران فوتبالی، هر روز با سرخوردگی و البته خشمی بیشتر همراه است که نتایج آن را هم در استادیوم ها به وضوح می بینیم. جمعه سیاه با تمام تراژدی هایش تمام شد ولی بد نیست بدانید، موضوع و سوژه آن روز، به قدری عجیب بود که حتی خبرگزاری های بین المللی از جمله گاردین هم به آن پرداختند تا بی تدبیری مدیران فوتبالی به جای موفقیت های فوتبالی‌مان شهرت جهانی هم پیدا کند.

 ورزش ۳

۳ ۳  
آی اسپورت
2020-05-14 16:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
علی تراکتوری
پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۸:۰۳
نمیدونم چرا همه گیر دادن فقط به آخرین بازی تراکتور !
توی این چند سال بحث مهندسی نتایج مطرح بوده ولی اگر قرار باشه گفته بشه جامی با مهندسی داده شده مسلما سهم سپاهان خیلی بیشتر هستش
مرور اتفاق اون فصل به خوبی مشخص میشه که سپاهان جام رو از تراکتور دزدید
نیم فصل اول بازی تراکتور - سپاهان
نتیجه 1-1 گل سپاهان در حالی زده شد که تمام کارشناسان گفته بودن گل سپاهان افساید بوده اونم حداقل یک متر
نیم فصل دوم بازی سپاهان - تراکتور
نتیجه ۲-۱ به سود سپاهان
توی اون بازی هم به گواه کارشناسان داوری یک پنالتی اشتباه به سود سپاهان گرفته شد
و جالب اینکه داور اون بازی هم فغانی بود همون داوری که هفته آخر رو قضاوت کرد!!
به همین راحتی سپاهان از اشتباهات داوری از رقیب مستقیم ۴ امتیاز گرفت و با اختلاف یک امتیاز قهرمان شد
حالا اینا به کار
بعد از بازی تراکتور که داور بین المللی یه پنالتی رو نتونست تشخیص بده داوری ها کلا به سود سپاهان بود
اینم به کار
سه بازی به آخر فصل مونده بود و تراکتور با تیم های گسترش فولاد - استقلال -نفت بازی داشت و با کسب هفت امتیاز میتونست قهرمان بشه
بازی با گسترش فولاد ساده ترین بازی تراکتور روی کاغذ بود ولی مساوی شد
توی اون بازی بازیکنی به نام حبیب گردانی کلا تیم رو بهم ریخت و تونی این بازیکن رو از تیم گذاشت کنار با یک توضیح (ذهن اون رو مسموم کردن)
خب واقعا مشخص نیست چه کسی ذهن بازیکن رو مسموم کرده بود ولی سال بعد حبیب گردانی سر از سپاهان درآورد !! بازیکنی که اصلا در حد تیم مدعی مثل سپاهان نبود و یک سال هم بیشتر توی این تموم دوام نیاورد سال بعد رفت ماشین سازی بعد لیگ یک و به خاطر دوپینگ در دسته یک چند سال از فوتبال محروم شد فکر میکنم در مورد این بازیکن بیشتر توضیح ندم بهتره باشه!!
دو بازی تراکتور عملا سخت بود بازی با استقلال و سپاهان
حتی خود من نمیتونستم تصور کنم تراکتور استقلالی که شرایط خوبی نداشت و میخواست هر طور شده حداقل سهمیه آسیایی بگیره و لیگ رو با برد تموم کنه رو ببره ولی تونی با ترکیبی درست و نیمکت نیشین کردن کیانی غوغا کرد و تراکتور استقلال رو ۴ بر یک برد
و تیر اقایون در مورد بازی با گسترش فوتبال خطا رفت
اما بازی آخر
همین چند روز پیش یکی از مدافعین اون موقع نفت در توضیح اینکه چرا زود تیم نفت گل خود گفت(جو ورزشگاه باعث شد پاهایم بلرزد اصلا صدای هم تیمی خودم رو هم نمیشنیدم )
تراکتور ۳-۱ بازی رو برده بود اکثر افراد بدوم اینکه به اتفاقاتی که در طول لیگ افتاده بود قضاوت میکنن و میگین تقصیر تراکتور بوده که نتونسته بازی رو نگه داره!! یعنی مثلا امتیازاتی که در بازی رو در رو دو تیم از دست رفت اصلا مهم نیست !!
تیم تراکتور مشکل دفاعی زیادی داشت و تونی بعد از اومدن به تراکتور از اندرانیک تیموریان استفاده کرده بود برای رفع مشکلات دفاعی
بعد از اینکه تراکتور ۳-۱ پیش افتاد و هوادار در حال خوشحالی بودن ناگهان تیموریان اخراج شد اونم به خاطر فحاشی !!
نمیدوم فحش داده یا نه ولی در اکثر بازی های مهم لیگ داورا سعی میکنن بازی رو کنترل کنن
اینم به کنار
بازی مساوی شده بود در یک صحنه فرید بهزادی در موقعیت تک به تک قرار داشت که بازیکن نفت کم مونده بود شرتش رو کامل دربیاره ولی فغانی پنالتی نگرفت!!
سپاهان تیمی که از اول فصل رنگ صدر رو ندیده بود و هفته آخر صدر نشین شد !! سپاهانی ها خودشون قضاوت کن میگین قهرمانی پرسپولیس با مهندسی هستش - پرسپولیس که اکثر هفته ها لیگ توی این چند سال صدر نشین بوده و بعد از قهرمانی بازیکن حریف رو که کم کاری کرده باشه رو نمیخره پس اگر پرسپولیس با مهندسی قهرمان شد برای قهرمانی شما چه اسمی باید گذاشت
البته بحث من دفاع از قهرمانی هیچ تیمی نیست ولی به جرات میتونم بگم اتفاقی که اون سال افتاد در لیگ ایران بی سابقه بود
سپاهان با اون جام ، فقط جام های قبلی خودش رو بی اعتبار کرد که در مورد قهرمانی های قبلی این تیم مخصوصا با قلعه نوعی هم کم حرف و حدیث نیست
در تاریخ باید نوشت تیمیی هفته آخر صدر نیست شد و جام گرفت !!
۳
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۹:۵۶
خخخخخخخخخخخخخخخ
۲
رضا
جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۳:۴۲
مسئله ای که در آن زمان در نظر گرفته نشد وسالها بعد روشن شد بحث شرط بندی ها بود .سپاهان شانس کمی برای قهرمانی داشت ونفت وتراکتور (بخصوص ) شانس زیاد . مافیای فوتبال روی سپاهان شرط بندی کردند .هم تیم تاج قهرمان شد وتاج به همشهریان پز داد . هم قهرمکانی از تراکتور گرفته شد تا قهرمانی تراکتور بعد سیاسی پیدانکند . هم میلیونها دلار پولهای شرط بندی به جیب امثال تاج وکفاشیان و.. برسد. فغانی با ناداوری مجوز پیشرفت را گرفت (کما اینکه درسالهای بعد به دستور مافیا برعلیه سپاهان وبه نفع پرسپولیس سوت زد ) وبعضی ها هم با اخذ پست وامتیاز ساکت شدند . ولی خدا جای بزرگی نشسته است . امروز کفاشیان وتاج کجا هستند؟ آبروئی برایشان نمانده وحالا هم که تخلف در سهان فدراسیونشان افشا شده است . فغانی از ترس رسوائی به استرالیا پناهنده شده و... البته پایان کاراینها نیست .بالاخره روزی پشت پرده ها افشا خواهد شد . ولی فغانی وامثال وی بدانند که ملت آذربایجان دلیرتر وشاداب تر از گذشته است
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر