فهرست
مرد انتخاب‌های بزرگ، مرگ را هم انتخاب کرد
مرد انتخاب‌های بزرگ، مرگ را هم انتخاب کرد

مرد انتخاب‌های بزرگ، مرگ را هم انتخاب کرد

آی اسپورت - پس از گذشت کمی بیشتر از نیم قرن، پسر تختی در یک مصاحبه تصویری که در فضای مجازی  با مهدی رستم‌پور انجام داد، برای روشن شدن ماجرای مرگ تختی حرف‌های تازه‌ای به زبان آورد. او اعلام کرد پدرش انتخاب کرده که چگونه از این دنیای بی‌وفا و جفاکار برود. پسر تختی خودکشی پدرش را از دست همسرش را رد کرد و بیان داشت این حرف یک حرف نادرست است. گفت پدر و مادرش مانند تمام زن  و شوهرهای دیگر با هم اختلاف داشتند و مثل تمام زوج‌ها آن را حل و فصل می‌کردند. بابک تختی گفت پدرش می‌دانست که طلاق وجود دارد و می‌توانست از همسرش جدا شود ولی او این کار را نکرد چون مشکل حادی در زندگی زناشویی‌اش وجود نداشته است. تختی در مسائل سیاسی هم راه خود را انتخاب کرده بود و به این موضوع رسیده بود که چگونه حرف خود را به گوش حکومت و دربار برساند. او طرفدار مصدق بود و اگر در این میان تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که او را جوری دیگر نشان دهد بیهوده است.

برای حفظ تختی و جایگاه تختی باید به انتخاب‌ها و راه و سبک زندگی‌اش با صداقت برخورد شود. خیلی‌ها انتخاب می‌شوند تا کارهایی را به سرانجام برسانند، حال یا موفق می‌شوند یا در این راه شکست می‌خورند اما جهان پهلوان غلامرضا تختی انتخاب می‌کرد که چگونه زندگی کند. انتخاب می‌کرد چگونه حرف بزند و با چه کسی بیشتر باشد و از چه کسانی دوری کند. شخصیتی چون غلامرضا تختی با آن دید روشن و اندیشه‌ای وسیع، مطمئنا می‌تواند انتخاب کند که چگونه بمیرد، مرگ انتخابی خیلی ارزشمندتر از مرگی است که در رختخواب به سراغ آدمی بیاید. برای غلامرضا تختی این مرگ بسیار پرمعنا بوده است. او انتخاب کرد در گوشه‌ای تنها و به دور از آدم‌هایی که درکش نکردند بمیرد و کتاب زندگیش بسته شود. به مانند یک قو که به گوشه‌ای دور از دریا می‌رود و با انتخاب خود سفیر مرگ را در آغوش می‌کشد.

شنیدم که چون قوی زیبا بمیرد/ فریبنده زاد و فریبا بمیرد

شب مرگ، تنها نشیند به موجی/ رود گوشه ای دور و تنها بمیرد

در آن گوشه، چندان غزل خواند آن شب/ که خود در میان غزل ها بمیرد

تو دریای من بودی، آغوش وا کن/ که می خواهد این قوی، زیبا بمیرد

جهان پهلوان تختی مرد انتخاب‌های بزرگ بود، او حتی مرگ را هم انتخاب کرد و این کار نمی‌تواند از هر کسی بربیاید. خودکشی تختی، اعتراضی به تمام آنهایی بود که او را در لحظات سخت تنها گذاشتند و کلام پهلوان زنده را عشق است تحقق بخشیدند. تختی برای مردمش زیست، برای مردمش مدال گرفت، او حتی بدنامی خودکشی را به جان خرید تا نقاب دورویی را بر چهره نزند تا مردمی را که خالصانه او را دوست داشتند گول نزند، آنچنان که بود آنچنان هم برود.

 

۱۳ ۵  
آی اسپورت
2019-03-16 00:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
محسن
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، ۰۲:۴۹
ضرب المثلی هست که من هم چرایی و معنی آنرا درک نمیکنم اما با این نفهمی،میفهمم در مورد جماعت جاهل و متجاحر ایرانی کاربرد دارد.ضرب المثل:مثل گربه مرتضی علی(ع)از هر طرف پرتش کنی،رویی چهاردست و پاش فرود میاد(انگار بقیه گربه ها با سر سقوط میکنند!!!)حکایت باسواد و بیسواد ایرانی است که با اصل و مستند یک اتفاق مشکل دارد و وقتی هم به زور منطق و استدلال و روغن و گریس،اصل اتفاق را بهش فرو میکنی،باز هم مصادره به مطلوب میکند!مثل سیاستمداران ما که ده هزار کشته داده باشند عملیات پیروزمندانه بوده،ده هزار هم از دشمن بکشند پیروز بوده اند!!! اما من هنوز در کودکی خودم مانده ام و فکر میکنم حضرت تختی،با یک چرخاندن شمشیرش سه هزار نفر از کفار سیاه دل را کشته است! امیدوارم هموطنان فهیم!!! و فکور!!! ما فرزند مرحوم تختی را نوازش نکنند بخاطر اذعان به خودکشی پدر گرامی خودش.برای من،حالا تختی پهلوانتر از گذشته است.
۶
محسن آبی
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، ۰۲:۵۸
پنجاه سال دیگه هم به علت نبود مدرک کافی میگن خیلی ها خودکشی کردن!!! خدارو شکر هنوز خیلی ها زنده ان و از اتفاقات عجیب روز مرگ صحبت میکنن که شما چند وقته سعی دارید بگید خودکشی کرده....تختی انتخاب کرد فلان باشد و بهمان باشد...!!!
وحید
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، ۰۶:۵۰
این کیسه کشهای احمقوبگو،تاحالا تنهاوصله ای که به علی عبده میچسبوندن قتل تختی بود،حالاکه معلوم شدخودکشی کرده.کیسه کش جماعت واقعاقابل ترحمن چون ازعقل وانصاف هیچ بهره ای نبردن
۲
وحید
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، ۰۶:۵۰
این کیسه کشهای احمقوبگو،تاحالا تنهاوصله ای که به علی عبده میچسبوندن قتل تختی بود،حالاکه معلوم شدخودکشی کرده.کیسه کش جماعت واقعاقابل ترحمن چون ازعقل وانصاف هیچ بهره ای نبردن
۲
سومیک
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، ۰۸:۴۰
خاک بر سرتون کنن که هر چی تو سرتون بزنن بازم ادم نمیشین.
اگه خصلت اسطوره سازی و پرستش کردن و لیسیدن و خاک بر سری از بسیاری از ایرانی ها بگیری دیگه چیزی براشون نمی مونه.
یارو خودکشی کرده و این معنیش اینه که شخص بزدل و بی عرضه ای بوده، اون وقت این اسکل میاد از خودکشی اسطوره دوزاریش یک فضیلت میسازه و میگه به خاطر اینکه صداقت داشته خودشو کشته. احمق :))
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر