فهرست
استعداد الکساندر-آرنولد و راهی که لام رفت
استعداد الکساندر-آرنولد و راهی که لام رفت

استعداد الکساندر-آرنولد و راهی که لام رفت

آی‌اسپورت – گلی که لیورپول در همان دقایق ابتدایی به آرسنال زد و به خاطر آفساید مردود اعلام شد، در شرایط پیچیده‌ای شکل گرفت. سادیو مانه روی توپ اول در موقعیت آفساید قرار داشت، اما دخالتی در جریان بازی نداشت. وقتی ضربه روبرتو فرمینو به تیر دروازه برخورد کرد و مانه ریباندش را گل کرد، او دیگر در موقعیت آفساید نبود و به خاطر همین تصمیم داور اشتباه بود.

نکته مهم درباره این گل مردود که کمتر مورد بحث قرار گرفت پاس ترنت الکساندر-آرنولد بود که کل داستان را شروع کرد. این نه یکی از آن ارسال‌های پیچدار و پرسرعت بود و نه صرفا توپ بلندی پشت دفاع حرف با چشمان بسته. الکساندر-آرنولد برای ساختن این موقعیت با حرکت در عرض زمین و از پیش رو برداشتن بازیکن حریف با پای چپِ غیرتخصصی‌اش یک پاس چیپ برای مهاجمینش ارسال کرد. چنین حرکت و پاسی شاید از دست بهترین مدافعین کناری لیگ برتر هم بر نیاید، کاری که پدیده 20 ساله لیورپولی‌ها بدون نقص انجامش داد.

فصل 2014-2013 که لیورپول به رهبری برندان راجرز تا یک قدمی فتح لیگ برتر، برای اولین بار، پیش رفت، مدافع راست اصلی آن‌ها جو فلنگان بود، بازیکنی که مثل الکساندر-آرنولد در آکادمی خود باشگاه رشد کرده بود. فیزیکالیته بالا و تکل‌های بلند و محکم فلنگان باعث شده بود که به او لقب کافوی لیورپول را بدهند. اما اگر بخواهیم الکساندر-آرنولد را با یکی از بهترین مدافعین راست تاریخ فوتبال مقایسه کنیم، گزینه‌ای بهتر از فیلیپ لام پیدا نخواهیم کرد.

پست طبیعی لام دفاع راست بود. اما کاپیتان آلمانی که قهرمان جام جهانی 2014 شد، هیچ مشکلی برای بازی در دفاع چپ هم نداشت. او در ضمن بعد از رفتن پپ گواردیولا به بایرن مونیخ بدل به یک هافبک میانی شد، چون مربی سابق بارسلونا بر این باور بود که باید باهوش‌ترین بازیکنانش را در مرکز زمین قرار دهد.

لام پیش از اینکه به تیم اول بایرن برسد و خودش را به عنوان مدافع راستی درجه یک نشان دهد، در رده‌های سنی پایین‌تر باشگاه در همان پست هافبک میانی بازی می‌کرد. اما قد و قامت کوتاه او باعث شده بود مربیانش او را به کناره‌های زمین منتقل کنند. شباهت الکساندر-آرنولد با لام هم همینجاست. او هم مثل کاپیتان افسانه‌ای بایرن فوتبالش را به عنوان یک هافبک میانی شروع کرد و فقط دو سال است که به پست مدافع راست منتقل شده است، نکته‌ای که درباره خیلی از مدافعین کناری رخ می‌دهد. خیلی از این بازیکنان جوان فوتبال خودشان را به عنوان هافبک و وینگر شروع می‌کنند، اما به خاطر بازی رسیدن بهشان در تیم‌های اصلی باشگاه‌هایشان خودشان را یک خط عقب‌تر می‌آورند. در واقع بسیاری از مدافعین کناری فوتبال دنیا، در پست غیرطبیعی خودشان بازی می‌کنند.

البته منظور از این حرف اشاره به ضعف‌های دفاعی الکساندر-آرنولد نیست. او در معدود بازی‌هایی که در بعد دفاعی فوتبالش به مشکل خورد نمایشی ضعیف در شکست تیمش در خانه ناپولی داشت. در نقطه مقابل اما الکساندر-آرنولد فصل پیش در چمپیونز لیگ، در بازی رفت مقابل منچستر سیتی، لیروی سانه را به خوبی مهار کرد و در فینال همین تورنمنت شبی بسیار آرام برای کریستیانو رونالدو رقم زد. او این فصل هم در بازی رفت برابر پاریس سن ژرمن نه تنها اجازه فعالیت زیادی به نیمار در بعد هجومی نداد، بلکه مدام از فضای خالی پشت او برای اضافه شدن به خط حمله تیمش استفاده کرد.

الکساندر-آرنولد نه تنها فولبکی سریع، بلکه فوتبالیستی تکنیکی و باهوش است. فقط کافیست کیفیت پاس‌های او برای فرمینو و مانه و محمد صلاح مقابل آرسنال و وستهم و فولام را به یاد بیاورید تا به توانایی‌های بالای این پدیده 20 ساله باور بیاورید. الکساندر-آرنولد در بازی اخیرش، برای تیم ملی انگلیس و لیورپول هم گل زده، گل‌هایی که شامل یک شوت محکم از زاویه بسته به آمریکا و یک ضربه ایستگاهی دقیق مقابل واتفورد می‌شود.

در فوتبال مدرنی که نقش فولبک‌ها در بعد هجومی بیشتر و بیشتر می‌شود، الکساندر-آرنولد کیفیتی در ارسال پاس‌های بلند عرضی دارد که نمونه‌هایش را در لیگ برتر نزد فقط بازیکنانی چون سزار آزپلیکوئتا و کوین دبروینه می‌بینیم.

الکساندر-آرنولدی که همین اخیرا با قهرمان جهان، مگنوس کارلسن، هم شطرنج بازی کرده بود، و البته در 17 حرکت مغلوب شده بود، صرفا فولبکی نیست که مدام در طول 90 دقیقه طول زمین را طی کند و به خاطر کیفیات مختلفی که دارد می‌توان بازی او در پستی هجومی‌تر را در آینده‌ای نزدیک تصور کرد.

۴    
آی اسپورت
2018-11-28 10:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر