فهرست
بدون گلزن؛ تصمیم یحیی درست بود؟
بدون گلزن؛ تصمیم یحیی درست بود؟

بدون گلزن؛ تصمیم یحیی درست بود؟

آی اسپورت - پرسپولیس مقابل سپاهان در اتفاقی کم‌ سابقه بدون مهاجم وارد زمین شد و وحید امیری که یک هافبک است در نقش تک مهاجم بازی می‌کرد. این تصمیم نتیجه عملکرد ضعیف دو مهاجم اصلی تیم، عبدی و رمضانی در بازی‌های قبلی بود ولی تغییر جدید جواب نداد و پرسپولیس موفق به باز کردن دروازه سپاهان نشد.

پرسپولیس در سال‌های گذشته گلزنان خوبی در ترکیبش داشته و فقر گلزن در این تیم کم‌ سابقه است. در پنج دوره اخیر لیگ برتر، سه بار عنوان آقای گل به پرسپولیس رسید. طارمی در لیگ‌های پانزدهم و شانزدهم بیشترین گل زده را داشت و در لیگ هفدهم نوبت علیپور بود که کفش طلا را بگیرد. پرسپولیس اما با جدایی علیپور و محرومیت آل‌کثیر شرایط تازه‌ای را تجربه می‌کند که هیچ گلزن مطمئنی در فهرست این تیم نیست و کادر فنی مجبور شده فرمول‌های مختلفی را امتحان کند. پس از دو تساوی متوالی که به قیمت از دست رفتن 4 امتیاز تمام شد، کادر فنی برای بازی با سپاهان دو راه بیشتر نداشت: اعتماد دوباره به همان مهاجمان و صبر کردن برای اینکه سرانجام پای‌شان به گل باز شود یا تغییر ترکیب و استفاده از بازیکنان غیرتخصصی در خط حمله. آنها راه دوم را انتخاب کردند که جواب نداد و حالا ممکن است برای بازی‌های بعدی دوباره سراغ مهاجمان‌شان بروند.

کادر فنی پرسپولیس این روزها شرایط پیچیده‌ای را تجربه می‌کند. موفقیت در فوتبال بدون داشتن گلزن آماده کار سختی است و هر مربی دیگری جای گل‌محمدی هم برای خروج از این وضعیت روش‌های مختلف را امتحان می‌کرد. شاید این نیمکت‌نشینی موقتی باشد و کادر فنی خواسته با این تصمیم شوکی به این مهاجمان بدهد. با این حال برخی معتقدند نیمکت‌نشین کردن عبدی و رمضانی در آستانه بازی حساس مقابل استقلال می‌تواند روی روحیه آنها تأثیر بدی بگذارد و اثر این شوک بیشتر منفی باشد تا مثبت.

فرشاد پیوس، گلزن اسبق پرسپولیس می‌گوید: «واقعاً باید بگویم که یحیی حتی ما را هم سورپرایز کرد و توقع اینکه هیچ کدام از مهاجمان اصلی تیم به میدان نروند را نداشتم.» او درباره تأثیر این نیمکت‌نشینی اضافه می‌کند: «بازیکنان پرسپولیس همگی از تجربه بالایی برخوردار هستند. نمی‌شود دروغ گفت و هر بازیکنی قطعاً دوست دارد بازی کند اما این جایگاه در پرسپولیس به شکلی است که شما باید در هر بازی به بهترین فرم آمادگی رسیده باشی و بالاترین توان فنی را به نمایش بگذاری. مسلماً آنها با دید فنی بالای کادرفنی به این تیم اضافه شدند و نگرانی از اینکه کادرفنی به آنها اعتقاد ندارد نباید داشته باشند چراکه اگر اینطور بود اصلاً فرصت پوشیدن پیراهن این تیم را نیز به دست نمی‌آوردند.»

سایت ورزش سه هم در گزارشی تصمیم کادر فنی یحیی را با تصمیم روی کین در زمان مربیگری‌اش در ساندرلند مقایسه کرده و نوشته است: «روی کین در کتاب خاطراتش از روزی نوشته است که دروازه‌بان اصلی تیمش در ساندرلند مرتکب اشتباه بد می‌شود و او برای ادب کردنش در تمرین فردا، دستکش‌های دروازه‌بانی را به دست می‌کند و از هافبک‌ها و مهاجمان تیمش می‌خواهد او را با ضربات از راه دور شکست دهند و با چند شیرجه توپ را از زیر طاق بیرون می‌کشد. وی در کتاب خاطراتش نوشته: در آن لحظه فکر می‌کردم دارم دروازه‌بان تیمم «کیرن وست‌وود» را بابت کوتاهی تنبیه می‌کنم اما نمی‌دانستم که او را در مسابقات بعدی از دست خواهم داد.» روزهای زیادی تا دربی نمانده و یحیی باید در این فرصت کوتاه برای ترکیب خط حمله تیمش در این بازی حساس تصمیم بگیرد. پرسپولیس در چهار بازی اخیرش تنها سه گل زده و بردی نداشته است. کادر فنی فعلاً چاره‌ای ندارد جز اینکه با موجودی فعلی بسازد و به فکر ارتقای عملکرد آنها باشد، چه بخواهد دوباره از مهاجمان استفاده کند چه بازیکنان سایر خطوط را در خط حمله به کار بگیرد. البته شرایط دربی متفاوت است و شاید همین حساسیت جرقه‌‌ای برای روشن شدن دوباره موتور خط حمله پرسپولیس باشد. این بازی انگیزه بالایی به بازیکنان می‌دهد و یحیی باید امیدوار باشد که شاگردانش نمایش متفاوتی داشته باشند. با این حال پرسپولیس برای موفقیت در درازمدت نیاز به تقویت خط حمله‌اش دارد و بدون گلزن آماده بعید است که بتواند به پنجمین قهرمانی متوالی برسد.

۲ ۱  
آی اسپورت
2021-01-08 20:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹، ۲۳:۲۵
پرسپولیس اگر 10 تا مهاچم هم داشت به سپاهان گل نمی زد همانطو که 4 ساله گل نزده ان یک گل در این 5 سال هم پنالتی هدیه خداحافظی فغانی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر