فهرست
مرگ در اوج زیبایی
مرگ در اوج زیبایی

مرگ در اوج زیبایی

آی اسپورت- برزیل 1970، هلند 1974، آلمان 1990، بلژیک 1986، انگلیس 1990، کامرون 1990، نیجریه 1994، ترکیه 2002 و ... تیم‌هایی هستند که طرفداران و مشتاقان فوتبال در ادوار مختلف جام جهانی از آن‌ها بعنوان تیم محبوب و مورد علاقه‌شان یاد می‌کنند. نکته‌ی قابل توجه اینست که اکثریت قریب به اتفاق این تیم‌ها قهرمان جام جهانی نشدند یا به جمع چهار تیم اول راه پیدا نکردند، بلکه ویژگی‌های منحصر بفردی داشتند که آن‌ها را از دیگر تیم‌های حاضر در جام جهانی متمایز می‌کرد. حضور یک مربی کاریزماتیک روی نیمکت، ترکیب بازیکنان جذاب با فیزیک و چهره‌‌ی خاص و اتفاقات عجیب و غریبی که در طول برگزاری مسابقات بوقوع می‌پیوست منجر به محبوبیت آنان مابین طرفداران فوتبال می‌شد.
برزیل 1982 به رهبری تله سانتا یکی از محبوبترین تیم‌های  ادوار جام جهانی است. تله سانتا بر اساس مهره‌هایی که در اختیار داشت، آرایش پایه‌ی 4-2-2-2 را برای تیمش انتخاب کرده بود. والدر پرز دروازه‌بان ضعیف و کوتاه قامت تیم بود. خط دفاع چهار نفره‌ی تیم متشکل از جونیور در دفاع چپ و لئاندرو در دفاع راست -که هنگام حملات تیم جلو می‌آمدند- و دو مدافع وسط - و پاشنه‌ی آشیل تیم- اسکار و لوئیزینهو بودند که عملکرد ضعیف شان در بازی با ایتالیا منجر به باخت برزیل و حذف از گردونه‌ی رقابت‌ها شد. پائولو روبرتو فالکائو و تونینهو سرزو هافبک های دفاعی تیم بودند و جلوی آنها دکتر سوکراتس و زیکو بعنوان هافبک‌های هجومی بازی می‌کردند. در خط حمله هم ادر و سرجینهو حضور داشتند. سرجینهو که در حد و اندازه‌ی مهاجمان نامدار فوتبال برزیل نبود، این شانس و اقبال را داشت که با مصدومیت کاره‌کا درست قبل از جام جهانی بعنوان جایگزین به تیم ملی دعوت شود و در ترکیب اصلی قرار بگیرد. نقطه‌ی قوت تیم، 4 بازیکنی بودند که چهار راس یک لوزی را در حرکات تیمی تشکیل می‌دادند : فالکائو که در اوج دوران فوتبالش قرار داشت و تیم رم را در سال 1983 قهرمان لیگ ایتالیا کرد. زیکو، بهترین بازیکن آن سال‌های  فوتبال جهان در کنار کارل هاینس رومینیگه و میشل پلاتینی. ادر، چپ پای خوش چهره با فیزیک بدنی مناسب و پدیده‌ی فوتبال برزیل. دکتر سوکراتس، کاپیتان بلند قامت و رهبر خط میانی تیم با پاس‌های ناگهانی رو به عقبِ پشت پا و پنالتی زدنِ بدون دورخیز مختص خودش.
اما کدامین ویژگی باعث محبوبیت این تیم در بین طرفداران فوتبال شده است؟ برزیل 1982 تیمی متشکل از بازیکن‌های جذاب باتکنیک بود که سبک بازی هجومی آن‌ها بر اساس تفکرات تله سانتانا، تصویری تازه از فوتبال مدرن را به علاقمندان فوتبال ارائه می‌کرد. گویا برد و باخت برایشان اهمیتی نداشت و فقط می‌خواستند از دویدن روی چمن سبز لذت ببرند. فوتبالی که تماشاگران را همانند یک رقص جمعی روی چمن سبز، مسحور حرکات تکنیکی بازیکنان تیم می‎کرد. گل‌های برزیل در جام 1982 را مرور کنید. همکاری تیمی منسجم با پاس‌های سریع و حرکات فردی خیره‌کننده‌ی بازیکنان منجر به ثمر رسیدن گل‌هایی به یادماندنی شده است. به حرکت پا به توپ بازیکنان برزیل و ضربه‌ی دقیق دکتر سوکراتس که منجر به باز شدن دروازه‌ی دینوزوف افسانه‌ای شد دقت کنید. یا به حرکات فردی تکنیکی ادر و سوکراتس و شوت سرکش آن‌ها از پشت محوطه‌ی جریمه به دروازه‌ی رینات داسایف خیره شوید و لذت ببرید. آن‌ها محبوب‌ترین ناکامان تاریخ جام جهانی هستند. دوست داشتنی‌تر از بسیاری از تیم‌های قهرمان جام جهانی. شاید راز این محبوبیت را بتوان اینگونه بیان کرد. تیمی که بازیکنانش از فوتبال بازی کردن لذت می‌بردند و این عیش و خوشی را با طرفدارانشان تقسیم می‌کردند.

 

۹ ۵  
آی اسپورت
2016-10-27 11:55:00
نظر دهید

۵ نظر
علی
پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵، ۱۲:۲۲
ترکیه 2006 اصلا جام جهانی نرفت که مردم بخوان ازش یاد کنن یا نکنن
۲ ۱
مشهد الرضا
پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵، ۱۳:۲۲
فکر می کنم منظور ترکیه ی 2002 باشد . ترکیه ی 2002 به سرمربیگری سنول گونش ( اشتباه نکرده باشم ) تیم بسیار خوبی بود که هم در مرحله نیمه نهایی و هم در مرحله ی گروهی با وجود باخت به برزیل به لحاظ شکل و نوع بازی اگر از برزیل سرتر نبود اما کمتر از برزیل نبود ضمن اینکه یکی از صحنه ها که به خاطر دارم و تکنیک شان را نشان می داد یکی از بازیکنان ترکیه روبرتو کارلوس را دریبل رنگین کمانی زد . گرچه جام جهانی 2002 یکی از ضعیف ترین جام های جهانی بود . اما با نوشته های ابتدایی که تراوش های نویسنده ست اصلا و ابدا موافق نیستم و این نظر شخصی نویسنده را نشان می دهد تا واقعیت . تیم های ایتالیا 1982 - آرژانتین 1986 - آرژانتین 1994 ( در مرحله ی گروهی با مارادونا - که اگر دسیسه و مافیای فوتبال قدرتمند نبود آرژانتین با مارادونا همه ی تیم ها را درو می کرد ) از بهترین تیم های دیگر تاریخ جام جهانی بوندند. ایتالیا 1982 از آلمان 1990 خیلی بهتر بود همچنین حتی آرژانتین های اواخر دهه ی 80 میلادی .اما با کلیت مطلب موافقم و بی شباهت به مطاب مجله کیهان ورزشی سال ها پیش برزیل را معرفی کرده بود هم نیست ضمن اینکه با وجودی که قبول دارم برزیل دهه ی 80 از بهتریم تیم های تاریخ بوده است بوده اما کمی هم در مورد آن بزرگ نمایی میشود
۱
محمد علی
پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵، ۱۲:۵۵
نویسنده کجا گفته ترکیه۲۰۰۶؟؟؟
۳
حمید
پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵، ۱۳:۲۰
https://www.youtube.com/watch?v=zZxvYy5-ekI
۲
محمد باقری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵، ۲۳:۰۰
ایتالیای 82 جرو بهترین تیم های تاریخ؟ حتما شوخی میکنید. ایتالیایی که در گروه آسانی بود با سه مساوی و تنها بخاطر یک گل زده بیشتر نسبت به کامرون صعود کرد.در حالی که لهستان تیم اول گروه پنج بر یک پرو رو شکست داده بود.برزیل با یک مساوی با ایتالیا به نیمه نهایی میرفت (آن دوره مرحله دوم بصورت سه تیمی برگزار شد که ایتالیا و آرژانتین و برزیل همگروه شده بودند چون ایتالیا و آررژانتین با شروع ضعیف خودشون سرگروه نشدن.آرژانتین پس از باخت در افتتاحیه برابر بلژیک و برد السالوادر و مجارستان سرگروه نشده بودند) اگه برزیل ضعف دروازبان نداشت و یا برای مساوی بازی میکرد راحت قهرمان شده بود.جالب اینکه ایتالیا بعد از قهرمانی در مقدماتی یورو 84 با قبرس مساوی کرد!
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر