فهرست
گواردیولا Vs کلوپ: دهمین دیدار
گواردیولا Vs کلوپ: دهمین دیدار

گواردیولا Vs کلوپ: دهمین دیدار

آی‌اسپورت – پپ گواردیولا و یورگن کلوپ امشب برایِ دهمین بار مقابل هم قرار می‌گیرند، رقابتی که ریشه در بوندسلیگا دارد.

اولین باری که این دو مربیِ بزرگ به جدال هم رفتند به سوپر کاپِ آلمان در سالِ 2013 بر می‌گردد، اولین بازیِ رسمی گواردیولا در مقام مربیِ بایرن مونیخ. در این بازی بوروسیا دورتموندِ کلوپ با نتیجه‌یِ 2-4 قهرمانِ آلمان و اروپا را شکست داد تا خوش‌آمدی جانانه به پپ گفته باشد. تاکتیسین کاتالان بعد از این بازی گفت: «با اینکه شکست خوردیم ولی اصلا احساس نکردم دورتموند بهتر از ما بود.»

گواردیولا خیلی زود جوابِ این شکست را داد و در اولین جدالش با کلوپ در لیگ دورتموند را با سه گل شکست داد، این اولین پیروزیِ بایرن بر رقیبِ سرسختش در لیگ از سالِ 2010 تا آن روز بود. اما در بازیِ برگشتِ همین فصل این دروتموند بود که انتقام گرفت و درست با همان نتیجه‌یِ 0-3 بایرن را شکست داد، البته وقتی قهرمانی گواردیولا و مردانش دیگر قطعی شده بود.

اما این پایانِ کار بایرن و دورتموند در فصلِ 2014-2013 نبود و دو تیم یک بار دیگر، این بار در فینالِ جام حذفی به جنگ هم رفتند که نتیجه‌یِ نهایی با گل‌هایِ آرین روبن و توماس مولر به سودِ بایرن به پایان رسید تا گواردیولا در اولین فصلِ حضورش در آلمان دوگانه‌یِ داخلی را فتح کند.

شروعِ فصلِ بعد شروعی مشابه داشت و یک بار دیگرِ شاهد پیروزیِ دورتموند در سوپر کاپ مقابل بایرن بود. شاگردانِ کلوپ این بار با نتیجه‌یِ 0-2 و با گل‌هایِ پیر-امریک اوبامیانگ و هنریک مخیتاریان باواریایی‌ها را شکست دادند.

ادامه‌یِ فصل اما روایت شیرینی برایِ دورتموند نداشت و با افتِ وحشتناکِ این تیم که حتی آن‌ها را تا رده‌یِ 18اُم جدول بوندسلیگا هم پایین بود همراه شد. بایرن در فصلِ 2015-2014 در هر دو بازیِ لیگ، با نتایجِ 1-2 و 0-1 دورتموند را شکست داد و یک بار دیگر با اقتدار فاتحِ بوندسلیگا شد.

تنها یک هفته بعد از شکست در بازیِ برگشت مقابلِ بایرن، کلوپ اعلام کرد در انتهایِ فصل وست‌فالن را ترک خواهد کرد. اما پیش از رفتن از آلمان او این فرصت را پیدا کرد تا یک بار دیگر برابرِ بایرنِ گواردیولا تیمش را صف‌آرایی کند، این بار در نیمه نهاییِ جام حذفی. این بازی برایِ کلوپ خداحافظیِ باشکوهی بود و در نهایت در جدالی دراماتیک و پراتفاق، از برخوردِ شدید رومن بورکی با رابرت لواندوفسکی گرفته تا خشمِ مانوئل نویر از همبازی‌هایش، در ضربات پنالتی به سودِ دورتموند به پایان رسید.

بعد از یک فصل دوری، دست سرنوشت یک بار دیگر کلوپ و گواردیولا را در یک لیگ قرار داد تا رقابتِ این دو مربی ادامه پیدا کند. اولین رویاروییِ این دو در جزیره، در مقامِ مربی‌هایِ منچستر سیتی و لیورپول در آخرین روزِ سالِ 2016 رقم خورد، بازی‌ای که شاگردانِ کلوپ آن را با تک گلِ جورجینیو واینالدوم به سودِ خودشان به پایان بردند.

پیش از شروعِ این بازی گواردیولا از کلوپ به عنوانِ بهترین مربیِ جهان نام برد و بعد از بازی هم کلوپ تیمِ گواردیولا را چنین توصیف کرد: «بازی فوق‌العاده سختی بود، نه اینکه البته چیز دیگه‌ای انتظار داشتیم. مقابلِ من سیتی باید تلاش زیادی برای بردن بکنید و فقط وقتی موفق میشید که به اندازه‌یِ لازم و کافی خوب بازی کنید».

در مجموعِ 9 رویاروییِ گذشته‌یِ دو مربی، کلوپ پنج بار پیروز شده و گواردیولا چهار بار. امشب نتیجه‌یِ بازیِ دهم می‌تواند تاثیری سرنوشت‌ساز روی امیدهایِ سیتی و لیورپول برایِ حضور در چمپیونز لیگ فصلِ آینده بگذارد.

۲    
آی اسپورت
2017-03-19 13:19:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر