فهرست
 شوک خودکشی قهرمان؛ رهایی از زنجیر و چرخ
 شوک خودکشی قهرمان؛ رهایی از زنجیر و چرخ

 شوک خودکشی قهرمان؛ رهایی از زنجیر و چرخ

آی‌اسپورت- این یک تراژدی بزرگ است. اینکه وقتی به صفحه ویکی‌پدیای کلی کاتلین، قهرمان مطرح دوچرخه‌سواری زنان مراجعه می‌کنیم، در اولین خط با این جمله مواجه می‌شویم:

Kelly Catlin was an American professional racing cyclist.

کلی کاتلین دوچرخه سوار حرفه‌ای امریکایی بود. در حالی که اگر دو سه روز قبل به این صفحه مراجعه می‌کردیم به جای was کلمه is را می‌دیدیم. چند خط پایین‌تر متوجه می‌شویم که این تغییر بزرگ و شگرف، از هستی به نیستی، چطور در زندگی دختر جوان و ۲۳ ساله رخ داده است. کلی، نایب قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو و دارنده شش مدال طلای کشوری و جهانی پنجشنبه شب ۸ مارس ۲۰۱۹ در سن ۲۳ سالگی در خوابگاه دانشگاه استنفورد خودکشی کرد. راب دی مارتینی، مدیر اجرایی فدراسیون دوچرخه‌سواری ایالات متحده در این رابطه گفت: «ما عمیقا به خاطر درگذشت کلی کاتلین ناراحت هستیم. کلی برای ما فراتر از یک ورزشکار بود و او همواره بخشی از خانواده دوچرخه‌سواری ایالات متحده باقی خواهد بود.» همچنین پدر کلی که از درد عمیقی رنج می‌برد در این رابطه گفت: «لحظه‌ای نیست که ما به کلی و به زندگی فوق‌العاده‌ای که می‌توانست داشته باشد فکر نکنیم. حاضرم زندگی خود را برای بازگشت و حیات دوباره دخترم بدهم. این فقدان بزرگ باورکردنی نیست.»

همیشه بعد از مرگ خودخواسته چهره‌های موفق، لااقل از نظر دیگران، تئوری‌های زیادی در رابطه با خودکشی این افراد به وجود می‌آید. چه زمانی که تختی لیوان آب آغشته به سم را سر کشید، چه زمانی که صادق هدایت شیر گاز را باز گذاشت تا از دست رجاله‌ها خلاص شود. فراموشی، افسردگی، دراگ، مشکلات مالی، کلمه‌هایی است که بازماندگان تلاش می‌کنند خودکشی یک نفر را با اینها توضیح بدهند. با این حال خودکشی آدم‌های معروف و حتی ناشناس همیشه به صورت یک راز باقی می‌ماند؛ رازهایی که از تن دادن به توضیحات یک‌خطی فرار می‌کنند. گاهی تئوری‌های جالبی هم البته شنیده می‌شود. مثلا اینکه کرت کوبین ۲۷ ساله شات‌گان را برای پیوستنش به باشگاه بیست و هفتی‌ها روی شقیقه‌اش گذاشت یا همینگوی برای پیدا کردن معنای مرگ؛ معنایی که همیشه در رمان‌هایش به دنبال آن بوده، با اسلحه شکاری به جان صورتش افتاد و یکی از نمادین‌ترین خودکشی‌های تاریخ را رقم زد.

در این میان، خودکشی ورزشکاران کمی متفاوت‌تر و طعنه‌آمیزتر به نظر می‌رسد. چرا که اساسا قرار بر این است که ورزش، باعث شادابی و نشاط و سلامت روح و جسم شود و خودکشی از نظر مردم، عمیقا با این مفاهیم فاصله دارد. مخصوصا اگر آن ورزشکار در اوج درخشش و جوانی قرار داشته باشد. مثلا روبرت انکه را در نظر بگیرید. دروازه‌بان خوش قد و قامتی که بعد از کلی تلاش در تیم‌های باشگاهی آلمان بالاخره به تیم ملی کشورش دعوت می‌شود اما او در کمال تعجب، بعد از تنها ۸ بازی ملی و زمانی که اصلی‌ترین گزینه برای حضور در دروازه مانشافت در جام جهانی ۲۰۱۰ معرفی شده بود، ترجیح می‌دهد به جای رفتن به اردوی تیم ملی، خودش را مقابل یک قطار در حال حرکت قرار دهد تا حتی بقایای درستی هم از جنازه‌اش باقی نماند. اینجاست که مردم از خودشان می‌پرسند فلانی دیگر چرا؟! او که دروازه‌بان تیم ملی آلمان بود، او که بازیکن فوتبال کانزاس‌سیتی بود (منظور جوان بلچر است که با اسلحه نامزدش را کشت بعد به زندگی خودش پایان داد) یا او که تنها ۲۳ سال سن داشت و عضو تیم ملی دوچرخه‌سواری امریکا بود و مدال نقره المپیک را هم داشت. او دیگر چرا خودکشی کرد؟ و این همان رازی است که شاید تا ابد پاسخی برای آن پیدا نشود.

حالا کلی کاتلین مرده است. دانشجوی دوره رشته ریاضی محاسباتی دانشگاه استنفورد و یکی از عوامل موفقیت تیم دوچرخه‌سواری ایالات متحده در رقابت‌های جهانی و المپیک؛ ستاره رکاب‌زنی که در پیست‌ و جاده همیشه چشم‌ها را به خود خیره می‌کرد. هیچ‌کس هنوز نتوانسته حتی یکی از آن کلمات توضیحی معمول را برای دلیل خودکشی این ورزشکار به کار ببرد. گرچه خیلی هم مهم نیست. مخصوصا برای خود کلی کاتلین. با این وجود خبر خودکشی این قهرمان ورزشی به سرعت تبدیل به یکی از داغ‌ترین سوژه‌های ورزشی جهان شده است.

توییتر فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری نوشت: «فدراسیون جهانی عمیقا به خاطر از دست دادن کسی که سه بار قهرمان دوچرخه‌سواری تیمی جهانی شده بود ناراحت است. تسلیت ما نثار خانواده‌اش، هم‌تیمی‌هایش و دوستانش.» همچنین اتحادیه دوچرخه‌سواری امریکا بعد از مرگ کلی نوشت: «اتحادیه دوچرخه‌سواری امریکا به خاطر فقدان کلی، متحمل ضایعه جبران‌ناپذیری شد.»

روزنامه گاردین نوشت: «یکی از بهترین دوچرخه‌سواران امریکایی در سن ۲۳ سالگی درگذشت.» هم‌تیمی‌های کلی نیز که با او به افتخارات زیادی دست پیدا کرده بودند، نوشتند: «کلی دوست و هم‌تیمی ما بود. همدردی ما با خانواده او خواهد بود. همچنین با تمام کسانی که این شانس را داشتند که او را به خوبی بشناسند.»

کلوئی دایگرت، هم‌تیمی سابق کلی که با هم مدال نقره المپیک را تصاحب کردند و در تمام عکس‌ها کنار هم قرار داشتند خیلی کوتاه، خطاب به دوست قدیمی‌اش نوشت: «ما تو را برای همیشه از دست دادیم.»

۴    
آی اسپورت
2019-03-12 09:35:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر