فهرست
نقد گزارش بارسا-یووه/ طرفداری آقای سیانکی
نقد گزارش بارسا-یووه/ طرفداری آقای سیانکی

نقد گزارش بارسا-یووه/ طرفداری آقای سیانکی

آی‌اسپورت- محمدرضا سیانکی گزارشگر بازی برگشت بارسلونا و یوونتوس مطمئنا بسیاری از هواداران بیانکونری و سری آ ایتالیا را ناراحت کرد. در یک بازی بزرگ از  لیگ قهرمانان اروپا د یوونتوس موفق شد با کسب یک تساوی در دیدار برگشت، به لطف پیروزی 3-0 در خانه خودی راهی دور نیمه نهایی شود. پخش این بازی از شبکه سوم سیما انجام شد و محمد رضا سیانکی گزارش این بازی را به عهده داشت. گزارشی که چندان به دل تماشاگران تلویزیونی ننشست. چند نکته از این گزارش را با هم مرور می‌کنیم.

سیانکی کاملا جانبدارانه بازی را گزارش می کند. برای یک هوادار بی طرف که زیاد فوتبال را دنبال نمی کند مانند این بود که بازی بین تیم ملی ایران و به عنوان مثال لبنان در حال برگزاری است. سیانکی به امید کامبکی دیگر میکروفون را گرفته بود و در همان ده دقیقه اول چندین بار از کامبک صحبت کرد. در جایی گفت انریکه از همیشه شیک تر است زیرا منتظر کامبک دیگری است.

در جایی از بازی توپ از کنار پاهای کیه لینی مدافع یوونتوس عبور کرد. سیانکی گفت "بونوچی" لایی خورده است. "بونوچی" که تحصیلات دانشگاهی هم دارد، لایی خورد. نه، ببخشید کیه لینی بود. کیه لینی مدرک دانشگاهی دارد و لایی را او خورده است. در حالی که توپ اصلا از بین پاهای کیه لینی رد نشد. در ثانی، چه تاکیدی بر روی لایی خوردن وجود دارد که چند بار باید تکرار شود و در سمت مقابل زمانی که پیانیچ واقعا توپ را از میان پای بازیکن بارسلونا عبور می دهد، سیانکی صحنه را نمی بیند و هیچ اشاره ای نمی کند.

در یکی از صحنه ها در نیمه اول، نیمار با برخورد فیزیکی با بازیکن یوونتوس روی زمین می افتد و طبیعتا پنالتی گرفته نمی شود. سیانکی در این صحنه گفت" نیمار را زدند" اما داور اعلام پنالتی نکرد. در سمت مقابل ماسکرانو هیگواین را هل می دهد و سیانکی می گوید ماسکرانو با هیگواین درگیر شدند.

در دقایق ابتدایی بازی، تاکید عجیب سیانکی به دوندگی کوادرادو و احساس خفگی او از جو ورزشگاه نیوکمپ نیز بسیار عجیب بود. همانطور که می دانید خوان کوادرادوی کلمبیایی یکی از سریع ترین وینگرهای اروپا است. تاکید بر احساس خفگی کوادرادو و عدم توانایی او در دویدن و این که این احساس خفگی ناشی از جو نیوکمپ است هم از آن صحبت ها بود.

مشکل شخصی رضا سیانکی با گونزالو هیگواین مهاجم بیانکونری یکی دیگر از مواردی بود که نمی شد از کنار آن گذشت. یوونتوس در حالی که شدیدا تحت فشار قرار داشت هیگواین به عقب بازمی گشت و سعی می کرد به هافبک ها کمک کند و روی توپ ها اثر بگذارد. سیانکی در این مورد گفت: "هیگواین فقط توپ را می گیرد و به بازیکنان بارسلونا می دهد." این حمله به گونزالو هیگواین چندین بار در طول بازی ادامه داشت.

در یکی از صحنه ها که موقعیت گل نصیب بارسلونا شده بود، سیانکی گفت: "اگر بازیکن بارسلونا این توپ را گل کند برتری بارسلونا کامل می شود." آقای سیانکی، بارسلونا برای اینکه تازه کار را به تساوی بکشد باید سه گل بزند و نه یک گل.

یکی از عجیب ترین موضع‌گیری‌های سیانکی در مورد آینده پائولو دیبالا بود. گویی او مدیر برنامه ستاره جوان آرژانتینی است. همانطور که می دانید دیبالا همین چند روز پیش قراردادش را تا سال 2022 یعنی 5 سال و نیم دیگر با یوونتوس تمدید کرد. هیچکس از آینده خبر ندارد اما سیانکی در این مورد گفت باید ببینیم آینده این بازیکن جوان رئال مادرید خواهد بود یا بارسلونا یا سایر تیم های متمول. گویی یوونتوس با آن سرمایه و ساختار، تیمی در حد بقا در سری آ مانند پسکارا است که ستاره این تیم قطعا از تیم جدا خواهد شد. "دیبالا می تواند جای مسی را در بارسلونا بگیرد."

در جایی سیانکی اشاره کرد که البته یوونتوس هم تیم کوچکی نیست و طرفدار دارد.جالب اینکه یوونتوس در آخرین آمار پرطرفدارترین تیم ایتالیا است و تاریخ باشکوهی دارد که هواداران آن مانند هواداران بارسلونا به آن می بالند و به آن افتخار می کنند. همانطور که شاید ندانید، یوونتوس پس از رئال مادرید، دومین تیم قرن بیستم جهان از نگاه فدراسیون آمار و ارقام فیفا بوده است. این تفکر غالبی است که از طرف همین سیانکی ها به طرفداران ایرانی باشگاه ها القا شده که هر بازیکنی، در هر کجای دنیا بدرخشد باید به بارسلونا و رئال مادرید برود. گویی لیورپول آکادمی بارسلونا است و در حال پرورش کوتینیو برای آینده این باشگاه است.

این مثال ها در طول بازی زیاد بودند مانند زمانی که بوسکتس به داور تنه می زند و سیانکی اصلا آن را نمی بیند که گزارش کند و یا زمانی که بازیکن بارسلونا روی زمین می افتد می گوید این بار هم خبری از خطا نیست. زمانی که هیگواین توپ از دست بدهد، فقط توپ را می گیرد و به بازیکن بارسلونا می دهد اما زمانی که مسی توپ را از دست می دهد،"آیا او واقعا مسی است؟"  زمانی که مانژوکیچ روی زمین افتاده و بازیکنان بارسلونا توپ را بیرون نمی زنند، "بازیکنان بارسلونا ترجیح می دهند توپ را بیرون نزنند" اما زمانی که اومتیتی در همین شرایط است، "فیر پلی"، "باید توپ را بیرون بزنند"، "اومتیتی روی زمین است"، "فیرپلی اینجاست که باید رعایت شود."

"نخیر. این توپ نمی خواهد از دفاع بگذرد" این جمله را شاید جواد خیابانی زمانی که ایران مثلا در مقابل قطر به گل نیاز دارد، بگوید. آقای سیانکی عزیز، زمانی که شما میکروفون صدا و سیمای ما را در دست دارید، باید علایق شخصی خود را فراموش کرده و به عنوان یک انسان بی طرف، به هواداران تمام تیم ها احترام بگذارید وگرنه می توانید از تلویزیون خانه با تمام وجود از تیم مورد علاقه خود حمایت کنید.

نوید معصومی/ طرفداری

۳۶ ۵  
آی اسپورت
2017-04-20 03:58:00
نظر دهید
۵ نظر
علی
پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶، ۰۵:۲۴
فکر نمیکردم کسی رو دست خیابانی بلند بشه از نظر تو مخی زودن،
اما اطشون به طرز تهوع آوری داره از بارسا طرفداری میکرد
م.م
پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶، ۰۹:۲۴
سیانکی که اصلا گزارشگری بلد نیست،با اینکه من طرفدار یوونتوس نیستم ولی خیلی رو اعصاب بود.
عباس
پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۰:۳۰
تو بازی استقلال السد هم چنان طرفداری میکرد انگار پورعلی گنجی بدبخت یه عربه
PV=nRT
پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۰۲
میخواستی نماینده ایران رو ول کنه بخاطر پورعلی گنجی طرفداری السد رو کنه؟به هر حال پورعلی گنجی و ژاوی هم برای یه سری دکلی بودن که مثل اینکه بعضیاشون هنوز اون بالان و نیومدن پایین،البته اکثریت افتادن دست و پاشون شکست!!
۴
PV=nRT
پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۰۵
سیانکی اتفاقا شدیدا رئالی هست،چندبار متهم ب طرفداری رئال شده بود میخواست دل هوادارای بارسا رو بدست بیاره،ته دلش داشت حال میکرد از حذف بارسا،ولی در کل گزارشگر نیست،بازی رئال بایرن،کی بود گزارشگرش؟خیلی خوب بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر