فهرست
شاید این بار نوبت لغزش سیتی باشد
شاید این بار نوبت لغزش سیتی باشد

شاید این بار نوبت لغزش سیتی باشد

آی‌اسپورت – شکی نیست که ادن ازارد یکی از جذاب‌ترین مهره‌های هجومی لیگ برتر است، ولی بازی دیشب نشان داد آن دسته از هواداران چلسی که ترجیح می‌دهند ستاره بلژیکی‌شان را در مرکز خط حمله ببینند، شاید بد نباشد تجدید نظری کنند. ازارد پیش از دو گلی که تیمش خورد و مائوریتزیو ساری را مجبور کرد گونزالو هیگوایین را به زمین بفرستد، کمتر در زمین به چشم آمد. اما بعد از این تعویض و انتقالش به بال چپ، مشخصا تاثیری بیشتری روی جریان بازی گذاشت.

ازارد بلافاصله بعد از دو گل لیورپول می‌توانست اختلاف را نصف کند. وقتی کنترل عالی‌اش او را در موقعیت تک به تک با الیسون بکر قرار داد، نتیجه‌ای جز ورود توپ به دروازه لیورپول متصور نمی‌شد. اما ضربه ازارد به تیر برخورد کرد و برگشت. دو دقیقه بعد او یک بار دیگر، این بار روی ارسال ویلیان، در موقعیت گلزنی قرار گرفت، اما این بار هم با ایستادگی الیسون مواجه شد. اگر ازارد از این دو فرصت گل استفاده می‌برد روند بازی به کل در نیم ساعت پایانی تغییر می‌کرد.

لیورپول بعد از دو گلی که زد به یک باره دفاع کردن را فراموش کرد و درست جوری بازی کرد که نباید. اما خوش‌شانسی قرمزپوشان آنفیلد در بسته ماندن دروازه‌شان در این مقطع، اجازه ریکاوری ذهنی را برایشان فراهم کرد. رفتن جورجینو واینالدوم به زمین هم به خط میانی میزبان استحکام بیشتری بخشید و عملا بعد از آن چند دقیقه هیجان‌برانگیز و طوفانی، بازی در مقطع پایانی با کنترل کامل از سوی تیم یورگن کلوپ پیش رفت و در نهایت سه امتیاز حیاتی دیگر برای آن‌ها به همراه آورد.

نیمه اول این بازی اما هیچکدام از جذابیت‌های نیمه دوم را نداشت. چلسی عملا با دو خط دفاعی پشت ازارد بازی می‌کرد، و تمام امیدشان به تکرار صحنه‌ای چون گل او مقابل وستهم بود. اما مسئله اینجاست که لیورپول وستهم نیست و بهترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارد. فاصله زیاد کالوم-هادسون اودوی و ویلیان با ازارد باعث شده بود تا فرصت‌های گلزنی برای مهمان لندنی عملا پیش نیاید. در سوی دیگر زمین هم البته لیورپول با همان سرعت همیشگی حمله نمی‌کرد و کپا آریزابالاگا در ۴۵ دقیقه اول به زحمت چندانی برای بسته نگه داشتن دروازه‌اش نیفتاد. وزش شدید باد هم کار را برای بازی‌سازی از زمین خودی سخت می‌کرد و برای همین آنتونیو رودیگر و حتی ویرجیل ون دایک بیشتر زیر توپ می‌زدند تا آن‌ را از یک سوم دفاعی خودشان خارج کنند و دل حملات مستقیم ببندند.

پنج سال پیش استیون جرارد، کاپیتان لیورپول، با آن لغزش کشنده، موجبات گلزنی دمبا با در آنفیلد را پدید آورد و عملا امیدهای تیمش به کسب اولین قهرمانی در لیگ برتر را از بین برد. کاپیتان لیورپول این بار اما خونسردی بسیار بیشتری از خودش نشان داد. جردن هندرسون در همان ابتدای نیمه اول، در حالیکه حواس سمت چپ خط دفاعی چلسی به محمد صلاح بود، توپ را تا نزدیکی‌های خط عرضی زمین برد و با ارسالی دقیق سادیو مانه را در موقعیت به ثبت رساندن 18اُمین گلش در این فصل از لیگ برتر قرار داد.

دو دقیقه بعد این خود صلاح بود که با ضربه‌ای غیر قابل مهار دروازه کپا را برای بار دوم باز کرد. شاید صلاح این فصل، نسبت به فصل گذشته، اندکی افت کرده باشد و شاید گاهی به نظر برسد بیش از حد تلاش انفرادی برای گل زدن می‌کند. اما اگر نتیجه تلاش‌های او چنین گلی، در چنین بازی حساسی باشد، بعید است هیچکدام از هواداران لیورپول گلایه‌ای از ستاره مصری‌شان داشته باشند.

صلاح و ازارد هر دو بازیکنانی هستند که در روز خوبشان عملا غیر قابل مهار می‌شوند. داستان بازی دیشب هم داستان همین دو بازیکن بود. صلاح یک سوپر گل زد و ازارد فرصتی که به نظر می‌رسید قطعا گل می‌کند را از دست داد تا یادآوری از این حقیقت باشد که او هم مثل بقیه فوتبالیست‌ها انسان است و اشتباه می‌کند.

لیورپول حالا چهار بازی دیگر تا پایان فصل پیش رو دارد، چهار جدالی که هیچکدامشان برابر تیم‌های بیگ سیکس نیست. اما حتی پیروزی در تمام این چهار بازی باقی مانده هم ضامنی برای قهرمانی آن‌ها، بعد از 29 سال در بالاترین سطح فوتبال انگلیس نخواهد بود. کلوپ و شاگردانش باید بازی‌های خودشان را ببرند و حداقل منتظر یک لغزش از منچستر سیتی باشند. شاگردان پپ گواردیولا هنوز باید در خانه از تاتنهام، تیمی که در بازی رفت یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ در لندن شکست‌شان داد، میزبانی کنند و البته برای دربی منچستر به اولدترافورد سفر کنند. پس شاید این بار نوبت لغزش سیتی باشد.

۷    
آی اسپورت
2019-04-15 10:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر