فهرست
علی کریمی و یک توهم ابدی
علی کریمی و یک توهم ابدی

علی کریمی و یک توهم ابدی

آی‌اسپورت- به هر ضرب و زوری که بود بالاخره دوران همکاری علی کریمی با باشگاه نفت تهران به پایان رسید، هرچند که پرونده شکایت جادوگر از مالکان این باشگاه در فدراسیون فوتبال مفتوح است و همچنان هم خبرساز خواهد بود. در کنار همه سوءتفاهم‌ها و اختلاف‌نظرها، ظاهرا یکی از مهمترین دلایل یأس و ناامیدی جهانیان از کریمی این بوده که تیم نفت با هدایت او نتوانست تماشاگر چندانی را روی سکوها داشته باشد. در حقیقت مالک نفت خیلی امیدوار بود بعد از انتخاب کریمی به عنوان سرمربی تیم، هزاران هوادار او برای تماشای هر بازی طلایی‌پوشان راهی ورزشگاه شوند. اصلا به نظر می‌رسد یکی از دلایل عزل فوری درخشان و انتخاب جادوگر به عنوان جانشین او همین مساله بود، اما در چند مسابقه گذشته نفت هیچ استقبال خاصی از بازی‌ها نشد تا مالک باشگاه هم تلویحا به اشتباه محاسباتی‌اش در این زمینه اشاره کند. جالب است که جهانیان از هولش همه بلیت‌های بازی اول نفت با کریمی در برابر گسترش‌فولاد را خریداری کرد و گمان می‌برد سکوها مملو از جمعیت شود، اما کمتر از هزار نفر برای دیدن این بازی راهی ورزشگاه تختی تهران شدند.

اینکه ستاره‌ها به صورت فردی بتوانند جمعیتی را در حمایت از یک تیم خاص به ورزشگاه بکشانند، یک سوءتفاهم ابدی است که ظاهرا به این زودی‌ها در فوتبال ایران از بین نمی‌رود. در محبوبیت علی کریمی کوچکترین تردیدی نیست، اما این پتانسیل وقتی می‌تواند به فعل برسد که یکی مثل کریمی در قالب تیمی نظیر پرسپولیس قرار بگیرد. وگرنه خیلی پیش از جهانیان، یکی مثل حسین هدایتی استیل‌آذین را با حضور همین علی کریمی و یک دو جین ستاره دیگر راهی مسابقات لیگ برتر کرد تا قطب سوم فوتبال ایران باشد، اما آنجا هم میانگین تماشاگران استیل‌آذین از پانصد نفر در هر بازی تجاوز نکرد. همچنین برخی مدیران باشگاه‌ها هم گاهی فکر کرده‌اند با استخدام علی دایی به عنوان سرمربی می‌توانند برای تیم‌های‌شان تماشاچی بیاورند، اما با همین طرز تفکر، نیمی از دوران مربیگری شهریار در استادیوم‌های خالی سپری شد؛ آنقدر خالی که بعد از هر گل فقط صدای دایی و غلامپور در ورزشگاه می‌پیچید! جالب است که این اواخر حتی ترفندهایی مثل جذب بازیکن افغانستانی به خاطر کشاندن جماعت افاغنه به استادیوم هم مورد آزمایش قرار گرفت و شکست خورد. فیصل شایسته نام بازیکنی بود که فصل گذشته به این منظور جذب پیکان شد، اما امسال بی‌سروصدا از این تیم رفت.

همیشه تیم از ستاره بزرگتر است و این به‌خصوص در فوتبال ایران الگویی قطعی و امتحان‌شده محسوب می‌شود. از این به بعد هم اگر قرار است مدیران یک باشگاه دیگر علی کریمی را از کنج خانه بیرون بکشند، بهتر است حواس‌شان به این نکته باشد و وعده بازی‌های پرتماشاگر را به خودشان ندهند.

همشهری ورزشی

۱۱۷ ۴  
آی اسپورت
2017-10-07 01:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
تیم شانزدهم جدول با دو گل زده در هفت بازی
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶، ۰۵:۲۲
تیتر غلط انداز است ولی از همشهری ورزشی که ورژن تند و تیز کیسه جوان است هیچ چیز بعید نیست...
نکته ای که هیچ کس فراموش نمی کند اینکه علی کریمی در بازگشت به ایران و جلوی پگاه گیلان بازی کرد که ۸۰ هزار تماشاگر از آن بازی استقبال کردند که تا ابد بی تکرار خواهد ماند.
۵
ویلی
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶، ۰۵:۳۹
هواداری در جامعه عصبی و پریشان ایران مترادف نفرت و پرخاشه، در واقع شما مثل باقی دنیا با تشویق متمدنانه یه تیم طرفداری خاصی نکردی بلکه هرچی بتونی به رقیب آبدارتر توهین کنی و تو کری خونیای چاله میدونی کم نیاری بهت میگن هوادار....با این حساب کسی برای فاکتور محبوبیت نمیره استادیوم بلکه اکثریت برای عامل نفرت میرن
Dark
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۰۲
کاملا درست است. در ایران بعد از اتقاقات سال 57 ، هیچوقت نخواسته اند که به صورت اصولی تماشاگران را به ورزشگاه بکشانند. حالا اصول کار چیست؟ اول از همه مهیا کردن ابتدایی ترین امکانات برگزاری مسابقات، یعنی یک ورزشگاه و تجهیز آن از هر نظر.. فروشگاه، رستوران و نمایندگی پوشاک ورزشی باشگاه مربوطه و موزه باشگاه که مردم با تاریخچه و پشینیه بزرگان آن آشنا شوند ... .. و غیره که در کشورهای پیشرفته وجود دارد. و وقتی مثلا تماشاگری برای بازی بایرن به ورزشگاه میرود، چندین انتخاب در کنار تماشای فوتبال داشته باشد. ولی در ایران یک آبخوری ساده و بهداشتی . .دستشویی و ... به سختی یافت میشود ... حتی حضرات در قرن 21 که کشورهای دیگر در حال کار روی سیاره دیگری برای زندگی آینده بشر هستند، همچنان یک بلیت فروشی ساده را هم نمیتوانند بدون نقص انجام دهند ... با این وضعیت مگر تماشاگر دیوانه است که به ورزشگاه برود آن هم برای تیمی مثل نفت که نه وضعیت مالکیتش مشخص است، نه سرمربی اش . .کلی بدهی دارد و در آستانه حذف از آسیا هم هست ... مشکلات اقتصادی مردم طبقات پایین مثل امثال من هم که جای خود ... ولی دلیل اصلی عدم استقبال تماشاگران نبود تیمهایی با فلسفه است ....در دنیا تیمهایی پر هوادارا هستند که در پیشینه شان یک فلسفه مشخص وجود دارد ... به طور مثال در زمان شاه ... ما شاهین و تاج را داشتیم دو رقیب دیرینه که سالیان سال به خصوص در دهه30 رقابت جذابی با هم داشتند ... تاج با چند دوچرخه سوار آغاز شد و بعد به دومین باشگاه ثروتمند دنیا پس از رئال ماردید تبدیل شد( دهه 50) در چند کشور نمایندگی داشت ... اولین باشگاهی بود که تیم زنان هم داشت .. و در رشته های دیگر مثل والیبال و بسکتبال از قطب ها بود ... در کنار این موارد و کار های زیر بنایی دیگر، چندین و چند قهرمانی باشگاهی تهران ... جام تخت جمشید و جام باشگاهای آسیا موجب شد هوادران به سمت این تیم جذب شوند ... شاهین هم که شعار معروفش را داشت که همان فلسفه وجودی این باشگاه میشد ... اول اخلاق .. دوم درس .. سوم ورزش ... تیمی بود که بنا بر گفته ها و شنیده ها تیم طبقات پایین جامعه بود ... در واقع تیم طبقه کارگر .. که بعدا دو تیم پرسپولیس و سپاهان از این تیم ریشه دار منشعب شدند و میبینیم آن ها هم پرطرفدار شدند .. در مقابل تاجی بود که تیم طبقه متوسط رو به بالا بود ... به مانند اینتر که تیم طبقه ثروتمند و میلان که تیم طبقه کارگر است و میبینیم بعد از گذشت سالیان دراز یکی از بزرگترین دربی های دنیا هنوز هم دربی میلان است، خلاصه برای کشاندن تماشاگران باید روی فلسفه وجودی باشگاه ها و امکانات تمرکز کرد ... البته رفاه اقتصادی هم بسیار تاثیر گذار است. که شوربختانه همانطور که در این 40 سال دیده ایم بعید است باز هم اتفاق خاصی رخ دهد ....
خود شماي رسانه گنده كردين
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۰۶
علي آقا چونه رو وگرنه يك صدم فرهاد هوادار نداره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر